KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak nauczyć psa: turlaj się? Zobacz szkolenie

Wielu opiekunów nie docenia roli, jaką nauka sztuczek pełni w relacji z psem. Dowiedz się, jak nauczyć psa: turlaj się, a potem wykorzystać tę sztuczkę w codziennym życiu. Sprawdź, jakie są składowe pozytywnego i efektywnego treningu z czworonogiem.

Zastanawiasz się nad tym, jak nauczyć psa komendy: turlaj się, a także, po co to robić? W takim razie ten artykuł jest dla Ciebie! Nauka sztuczek często uważana jest za mało istotną w życiu z psem. Oczywiście, o wiele ważniejsze jest to, aby pies umiał się zachować na co dzień. Tym niemniej, każdy czas spędzony na wspólnym treningu to szansa na wzmocnienie relacji z Twoim pupilem. Sprawdź, dlaczego komenda: turlaj się może być dobrym wyborem na naukę z Twoim czworonogiem.

Przeczytaj również: Jak nauczyć psa komendy: zostań? Zobacz szkolenie

Komenda: turlaj się! Dlaczego warto nauczyć jej psa?

Wśród różnych sztuczek, których możesz nauczyć psa, jest i komenda: turlaj się. Oznacza ona, że pies wyjściowo leży normalnie, a potem przewraca się przez grzbiet na drugi bok, znów do pozycji wyjściowej. Wiele osób zastanawia się, jak nauczyć psa sztuczki: turlaj się, a także – po co to robić. Sprawa jest prosta – to najłatwiejszy sposób na wzmocnienie więzi z psem, a jednocześnie naukę świadomości ciała.

Każdy pies ma ciało, ale nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Objawia się to w prosty sposób – psy wchodzą na stopy opiekunów, przypadkowo siadają na różnych przedmiotach, mają problem z opanowaniem różnych komend w ruchu. Jeśli dowiesz się, jak nauczyć psa: turlaj się, możesz w dużym stopniu rozwinąć u swojego czworonoga świadomość różnych części ciała. 

Dodatkowo, komenda tego rodzaju sprawia, że pies znajduje się w różnych pozycjach. W efekcie podczas turlania doskonale trenuje na przykład mięśnie grzbietu. To świetne rozwiązanie, gdy chcesz, aby Twój pies wzmacniał swój gorset mięśniowy, co pozwoli mu na przykład na zabawy bez ryzyka kontuzji.

Pies tarza się w trawie

Jak nauczyć psa komendy: turlaj się?

Zanim przejdziesz do tego, jak nauczyć psa komendy: turlaj się, sprawdź najpierw, jak się do tego przygotować. Pamiętaj, że najlepszy trening to taki, który został wcześniej zaplanowany. Dzięki temu Ty masz spokojną głowę, a pies jest w stanie łatwiej z Tobą pracować, bo nie czuje tak dużej presji i nie ma wrażenia chaosu.

Przygotuj wszystkie akcesoria

Do nauki każdej komendy potrzebne są różne akcesoria. W przypadku, gdy trenujesz z psem komendy, w których musisz go nieco naprowadzać na rozwiązanie, powinieneś mieć wolne ręce. Z tego powodu zainwestuj w produkty umożliwiające efektywny trening z psem, na przykład takie jak saszetka na przysmaki. Dzięki niej nie musisz trzymać jedzenia w dłoni, a pies skupia się na Twojej twarzy. Co więcej, jeśli wybierzesz odpowiednią saszetkę, bez problemu zmieścisz do niej również zabawkę, na przykład szarpak.

Oprócz tego przydatnym dodatkiem może być również kliker. To niewielkie urządzenie, które wydaje z siebie po naciśnięciu charakterystyczny klik. Do czego się przydaje? Przede wszystkim, to świetne rozwiązanie, jeśli Twój pies kiepsko kojarzy, jakie jego zachowanie właśnie nagradzasz. Sprawdzi się również przy psach raptownych, które szybko wykonują kolejne zadania. W takim przypadku kliker jest bardzo przydatny – o ile wcześniej nauczysz się go obsługiwać.

Smaczki – podstawa pozytywnego nagradzania

Do stosowania pozytywnych wzmocnień potrzebne są Ci również przysmaki dla psów. Większość z nich została przygotowana z wysokiej jakości składników, tak jak na przykład Carnilove Wild Boar with Rosehips Crunchy Snack 200g – te produkty dodatkowo sprawią, że Twojemu psu smakołyki wyjdą na zdrowie! Jednocześnie, są one dość duże, więc w przypadku mniejszych psów musisz je po prostu łamać na mniejsze części. Nie będą też dobre, jeśli Twój pies szybko połyka jedzenie. Są twarde, przez co zwierzę może się zakrztusić, co zaburzy cały trening.

Jeśli masz małego psa, wybierz przysmaki dostosowane do niego rozmiarem. Pamiętaj, że nagroda podczas treningu powinna być na tyle duża, aby pies ją poczuł, ale przy tym na tyle mała, żeby nie zajmował się tylko jedzeniem, wybijając się z trybu pracy. Postaraj się, aby smakołyki były stosunkowo miękkie, bo nawet, jeśli pies je połknie – nie podrażnią mu gardła. Zanim zaczniesz cokolwiek podawać psu, sprawdź skład, a także dawkowanie. Niektóre przysmaki można podawać tylko w ograniczonych dawkach dziennych na kilogram masy ciała, dlatego bardzo ważne jest, aby przestrzegać zaleceń producenta.

Pies na trawie

Niektóre psy nie przepadają za niczym, co trzeba gryźć, za to dobrą nagroda są dla nich rozmaite rzeczy, które mogą lizać. W takim przypadku wybierz dobrej jakości mokre jedzenie, jak na przykład Farmina N&D Ocean Dog 140g x 12. Potem zaopatrz się w specjalną tubkę do wyciskania np. jogurtów czy innych przysmaków. Po każdym nagrodzeniu naciskaj tubkę, aby wyszło z niej nieco jedzenia. W ten sposób nagrodzisz psa, a jednocześnie zadbasz o jego zbilansowaną dietę.

Pamiętaj tylko o tym, aby zarówno przysmaki, jak i nagrody w formie mokrego jedzenia odejmować od codziennej dawki pożywienia. To bardzo ważne zwłaszcza w kontekście psów, które bardzo łatwo przybierają na wadze. Nadmiar kalorii, nieadekwatny do poziomu ich spalania, szybko sprawi, ze pies zacznie przybierać na wadze. To natomiast nie jest dla niego nic dobrego.

Przeczytaj również: Jak nauczyć psa leżeć? Sprawdź nasze szkolenie!

A może lepiej zabawa jako nagroda?

Nie jest powiedziane, że nauka komendy: turlaj się musi przebiegać tylko w połączeniu z nagradzaniem jedzeniem. Niektóre psy, zwłaszcza te, które mają już opanowane podstawy pracy z człowiekiem, świetnie reagują na zabawę w formie nagrody. Szczególnie, gdy jest to zabawa z opiekunem. Z tego powodu zainwestuj w szarpak dla psa, który pozwoli Ci połączyć nagrodę zabawą z nagrodą specjalną. To dodatkowo wzmocni Twoją więź z psem. Uważaj jednak – taką nagrodę trzeba umieć stosować. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, skontaktuj się najpierw z behawiorystą.

Pies tarza się w trawie

O czym pamiętać w trakcie treningu?

Jeśli trenujesz z psem, zawsze rozkłada sobie ćwiczenia na mniejsze elementy. Nigdy nie licz na to, że po kilku sesjach Twój pies opanuje doskonale jakieś komendy. Zwłaszcza, że komenda: turlaj się bywa trudna dla niektórych czworonogów, które mają opór przed dotykiem człowieka zarówno na co dzień, jak i w trybie pracy. Weź pod uwagę charakter i ograniczenia swojego psa, a następnie zaplanuj trening w taki sposób, aby był on efektywny.

Nie rób długich sesji, bo Twój pies zwyczajnie się znudzi. Pamiętaj, że psy mają różne predyspozycje do nauki – jedne nastawione są na ćwiczenia i ciężko się zniechęcają. U innych skupienie trwa krótko, a także jest dość ulotne. Jeśli zniechęcisz psa swoim podejściem albo sprawisz, że trening będzie bardzo monotonny, to Twój pupil po prostu nie będzie chciał z Tobą więcej pracować. A u niektórych ras, zwłaszcza pierwotnych czy polujących, może to stanowić spory problem.

Jak podejść do nauki komendy?

Jak nauczyć psa komendy: turlaj się? Rób bardzo krótkie sesje, które trwają niekiedy nawet tylko 3-4 powtórzenia. Staraj się przechodzić do kolejnego etapu, gdy Twój pies już na pewno umie wykonać poprzedni. Jeśli widzisz, że dalsza nauka nie idzie Wam tak, jak powinna, cofnij się. Widocznie oznacza to, że Twój pies potrzebuje jeszcze kilku powtórzeń i utrwaleń.

Nigdy nie stosuj negatywnych metod. Staraj się pozytywnie wzmacniać psa w trakcie treningi i zawsze nagradzaj pożądane zachowania. Nie każ psa, gdy ten nie wie, o co Ci chodzi – to nie jego wina, tylko problem po Twojej stronie. Jeśli pies nie robi tego, czego oczekujesz, prawdopodobnie nie wie, co ma zrobić. W takiej sytuacji cofnij się o krok albo przemyśl, jak zmodyfikować konkretne ćwiczenie, aby przyniosło oczekiwane rezultaty.

Rudy pies leży w trawie

Nauka krok po kroku

Pamiętaj, aby nie rzucać psa od razu na głęboką wodę. Na początku trening wykonuj, gdy zwierzę jest stosunkowo spokojne, ma załatwione potrzeby fizjologiczne i jego głód jest zaspokojony. Unikaj treningu w nerwowych warunkach – jeśli czujesz się podminowany i reagujesz negatywnie na psie pomyłki, odsuń trening na kilka godzin, a nawet dni. W ten sposób nie zniechęcisz w żaden sposób swojego psa. 

Najpierw trenuj w miejscu, gdzie nie ma rozproszeń i które pies zna, na przykład w domu. Potem staraj się przeprowadzać treningi w większych rozproszeniach. Na sam koniec zostaw te przestrzenie, gdzie pies rozprasza się najbardziej. Co więcej, staraj się też na początku nagradzać psa za każdym razem, zwłaszcza gdy uczy się nowej rzeczy. Potem nagradzaj go na zmianę zabawą, głosem albo jedzeniem, aby miał utrzymaną dobrą motywację do pracy.

Przeczytaj również: Jak oswoić psa? Behawiorysta radzi!

Nauka komendy: turlaj się!

Jak nauczyć psa komendy: turlaj się, jeśli nie umie żadnych innych rzeczy? W takiej sytuacji najpierw naucz go kładzenia się na komendę. Jest to pozycja wyjściowa, dlatego pies powinien mieć ją opanowaną, aby czuć się w niej komfortowo. Dopiero potem możesz przejść do dalszych etapów nauki.

Jak nauczyć psa: turlaj się krok po kroku? Na początku wydaj mu polecenie, aby się położył. W dłoni schowaj smakołyk, a następnie staraj się zachęcić psa, aby przeniósł ciężar ciała z centrum na bok. Nawet, jeśli zrobi to tylko przez chwilę – nagródź go. Pamiętaj, aby zawsze nagradzać małe kroczki, dzięki którym pies wie, że to, co próbuje zrobić, jest poprawne.

Jeśli Twój pies nie daje się naprowadzić, możesz poczekać, aż zaproponuje Ci – nawet przypadkowo – odpowiednie zachowanie. Jeśli nie ma do tego cierpliwości, spróbuj naprowadzić go na odpowiedni ruch ręką ze smakołykiem, a drugą połóż na jego boku i lekko naciśnij. Ta metoda sprawdzi się jednak tylko w przypadku, gdy pies nie ma problemu z dotykiem i Ci ufa.

Na tym etapie Twój pies powinien wiedzieć, że oczekujesz od niego leżenia na boku. Następnie, stosując nakierowanie oraz ruch dłoni, postaraj się zachęcić psa do przewrócenia do góry nogami. U niektórych psów ta poza jest jednym z etapów w nauce. Inne czworonogi z kolei od razu przewracają się na drugi bok. Wtedy wystarczy podłożyć komendę pod zachowanie i utrwalać tę sztuczkę, aby pies wykonywał ją od razu i coraz płynniej. Gdy robi to w znanych okolicznościach – zacznij trenować w większych rozproszeniach.

Pies bawi się z właścicielem

Ciesz się efektami treningu z psem!

Jeśli odpowiednio przeprowadzisz trening, to Twój pies bardzo szybko nauczyć się komendy: turlaj się. Początkowe efekty będą może mniej spektakularne – pies będzie potrzebował naprowadzenia na to, co ma zrobić. Potem jednak będzie coraz łatwiej, a Twój pupil opanuje wykonanie tego polecenia nie tylko w domu, gdy nic go nie rozprasza, ale również w innych warunkach, choćby na dworze podczas spaceru.

Wiesz, jak nauczyć psa sztuczki: turlaj się. Gdzie możesz wykorzystać tę umiejętność? Przede wszystkim na rozmaitych pokazach, na przykład przeznaczonych dla dzieci. Pamiętaj też o wspomnianej wcześniej kwestii – im więcej komend i sztuczek wykonuje Twój pies, tym lepiej z Tobą współpracuje. To z kolei wpływa na całą Waszą relację i poprawia jej jakość nawet w codziennych sytuacjach.

Jak widzisz, trening z psem wcale nie musi być taki trudny! Wiesz już, jak nauczyć psa komendy: turlaj się, a to oznacza, że z łatwością wprowadzisz również jej modyfikacje. Na tej samej zasadzie możesz też potem przeprowadzić treningi z innymi komendami, co sprawia, że ze swoim psem osiągniesz kolejne przydatne umiejętności. Choć sztuczki są deprecjonowane przez niektórych opiekunów psów, w rzeczywistości mają duże znaczenie dla relacji z człowiekiem. Z tego powodu warto traktować je jako jeden z elementów treningu. 

Pamiętaj, aby zawsze do nauki podchodzić pozytywnie. Świetnie sprawdzają się tutaj rozmaite wzmocnienia, jak na przykład te bazujące na smakołykach czy wspólnej zabawie w ramach nagrody. Wszystkie akcesoria, które przydadzą Ci się do danego sposobu nagradzania psa znajdziesz w ofercie sklepu Apetete. Zadbaj koniecznie o to, aby trening dopasować do tempa nauki Twojego pupila. Jeśli znasz inny sposób na wdrożenie w życie tej sztuczki albo chcesz podzielić się jakimiś przydatnymi radami odnośnie treningów z psami – napisz w komentarzu! 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły