Kolczatka dla psa – kontrowersyjna forma zdyscyplinowania psa
Kolczatka dla psa to zdecydowanie przestarzała metoda szkolenia. Obecnie stosuje się pozytywne sposoby wychowywania psów, które polegają na nagradzaniu pupila za dobre zachowanie. Czy zatem warto sięgać po nią, gdy wejdziesz w posiadanie psa?
Kolczatka dla psa to zaciskowa obroża, najczęściej w formie łańcucha. Z założenia powinna pełnić funkcję treningową, a więc korygować nieprawidłowe zachowanie pupila. Zbudowana jest z metalowych ogniw, które od wewnątrz posiadają kolce, skierowane w stronę szyi. Jej wielkość powinna być starannie dobrana do rozmiarów psa. To bardzo istotne, żeby nie była za ciężka. Jej długość można regulować przez usuwanie lub dodawanie poszczególnych ogniw.
Kolczatka dla psa może być również skórzana, a od wewnątrz posiadać metalowe ćwieki. Prawidłowo dobrana, powinna być założona tak, by między nią a szyję zwierzęcia można było włożyć dłoń. Musi też znajdować się na odpowiedniej wysokości szyi pupila. Jej działanie nie jest skomplikowane. W momencie szarpnięcia kolczatka dla psa zaciska się i powoduje wbicie kolców lub ćwieków w jego szyję a więc nagły i ostry ból. Zasada jej działanie wydaje się więc prosta. Efekt ma być szybki. Niepożądane zachowanie ma wywołać negatywne konsekwencje dla psa. Skąd w takim razie tyle kontrowersji wokół tego narzędzia?

Kolczatka dla psa to zaciskowa obroża, najczęściej w formie łańcucha.
Czy kolczatka dla psa to dobra metoda szkolenia?
Wokół kolczatki istnieje mnóstwo kontrowersji. Jej negatywny odbiór wynika głównie z braku odpowiedzialności psich właścicieli. Złe opinie na jej temat wzięły się z nieprawidłowego jej stosowania. Dla wielu osób nie radzących sobie ze swoim czworonogiem, taka obroża dla psa może wydawać się jedynym wyjściem. Jak się okazuje- bardzo złym. Nieodpowiedzialne stosowanie kolczatki ma bardzo negatywne skutki w procesie wychowywania psa. Może spowodować poważny uraz kręgosłupa lub rany w obrębie jego szyi. Przyjęło się stosowanie kolczatki nie tylko jako narzędzia treningowego, ale również jako obroży u psów z jakichkolwiek powodów uważanych za agresywne.
Jednak bardzo istotne jest podkreślenie faktu, że kolczatka dla psa powinna być używana wyłączne jako narzędzie treningowe, a nie jako lekarstwo na nieradzenie sobie z czworonogiem. Bardzo smutna prawda wygląda tak, że prawie 90% właścicieli psów, stosuje kolczatkę, gdyż nie radzi sobie ze swoim pupilem. Tego rodzaju problem powinien być rozwiązywany wyłącznie pod czujnym okiem profesjonalnego szkoleniowca.
Kolczatka a agresja u psa
Negatywne skojarzenia
Skąd w takim razie wzięła się teoria, że kolczatkę noszą agresywne psy? Wyobraź sobie sytuację, że prowadzisz swojego pupila z użyciem wyrobu takiego jak kolczatka dla psa. Po drodze mijacie innego czworonoga, z którym chce się przywitać. Gdy tylko próbuje do niego podbiec, dochodzi do szarpnięcia i pies odczuwa dotkliwy ból. To samo dotyczy sytuacji, kiedy chce podejść do mijanego przechodnia. Działanie produktu takiego jako obroża dla psa z kolcami, polega na metodzie awersyjnej, a więc odczuwaniu negatywnych skutków swojego zachowania.
W czym więc problem? W ten sposób zmienia się sposób myślenia psa. Mijanie innych zwierząt lub ludzi kojarzy im się z niezrozumiałym bólem. A co za tym idzie- będzie wywoływało agresywne zachowanie jako reakcję na ból. Szczerząc kły i szczekając, będzie chciał odgonić od siebie inne zwierzęta, które kojarzą mu się z bólem. U psów bardziej lękliwych kolczatka dla psa będzie wywoływała strach i panikę, ilekroć będą kogoś mijały podczas spaceru.

Mijanie innych zwierząt lub ludzi kojarzy im się z niezrozumiałym bólem.
Konsekwencją takiego zachowania może się okazać omijanie miejsc, gdzie bywają inne psy. Właściciel może zacząć wychodzić ze swoim pupilem na coraz krótsze spacery, w celu uniknięcia niechcianych sytuacji. Psa będzie więc rozpierać energia w domu. W ten sposób może się zakończyć nieodpowiedzialne stosowanie kolczatki.
Brak poczucia bezpieczeństwa
Warto pamiętać o tym, że prawidłowe relacje między psem, a właścicielem, polegają przede wszystkim na poczuciu bezpieczeństwa. Poprzez nieprawidłowe stosowanie wyrobów takich jak kolczatka dla psa, relacje te zostają zaburzone. Odtąd właściciel, smycz i spacer będą się psu kojarzyły negatywnie. Będą wywoływały jego frustrację i niechęć. Stąd właśnie biorą się agresywne psy. Zatem można pokusić się o stwierdzenie, że kolczatka dla psa to najprostszy sposób, by wyrządzić mu krzywdę, a skutki długotrwałego i złego stosowania kolczatki mogą okazać się bardzo trudne do naprawienia.
Zwiększenie lękliwości
Najczęstszy błąd popełniany przez właścicieli to stosowanie kolczatki wobec psów nadmiernie reaktywnych. Takie nagłe bodźce mogą go zdenerwować o wiele bardziej. U psa lękliwego kolczatka będzie wywoływała jeszcze większy strach. Warto też pamiętać, że obroża dla psa z kolcami, założona na nieodpowiedniej wysokości szyi, może spowodować poważne urazy kręgosłupa i dodatkowy ból. Co więcej może być przyczyną niepożądanego zachowania nie tylko u psa, który ma ją założoną. Wyobraź sobie sytuację, gdy dwa czworonogi spotkają się ze sobą. Właściciel automatycznie skraca smycz, podduszany pies napręża się, czym może wysyłać do drugiego psa komunikat grożący. Przy bardziej nadpobudliwych psach nie trudno w takiej sytuacji o problemy.

U psa lękliwego kolczatka będzie wywoływała jeszcze większy strach.
Czy są jakieś plusy kolczatki
Przyspiesza proces nauki
Czy w takim razie stosowanie kolczatki może mieć jakieś pozytywne strony? Owszem, ale tylko w przypadku jej odpowiedzialnego używania. Jej zdecydowaną zaletą jest fakt, że może znacznie przyspieszyć proces nauki, co stanowi ogromne ułatwienie dla właściciela. Należy jednak stosować się do kilku bardzo ważnych zasad:
- Kolczatka dla psa powinna być zakładana bezwzględnie, jednocześnie z normalną obrożą.
- Dwustronna smycz musi być podpięta, zarówno do kolczatki, jak i do obroży.
- Gdy dochodzi do niepożądanego zachowania psa, należy je skorygować kolczatką. Korekta powinna polegać na krótkim, energicznym szarpnięciu.
- I tu najważniejszy element. Jeżeli pies przestanie ciągnąć, zatrzyma się, musi dostać nagrodę.
To niezwykle istotne, jako element pozytywnego szkolenia psa przez nagradzanie. Szarpnięcie kolczatki ma więc stanowić formę ostrzeżenia, a nie kary. Ta metoda nazywana jest zatarciem korekty. A wiec za każdym razem, gdy pies robi coś źle – korygujemy go, gdy odpuszcza- nagradzamy. To najistotniejszy element tego szkolenia.
Forma metody wychowania
Wbrew pozorom dobrze stosowana kolczatka dla psa to znaczenie bardziej jasna i klarowna metoda jego wychowywania. Bezwzględnie należy również pamiętać, że w żadnym wypadku nie powinno się z psem siłować i ciągnąć go za pomocą kolczatki. Takie zachowanie jest absolutnie niedopuszczalne.
Sposoby na ciągnięcie podczas spacerów.
Szeroka obroża dla psa
Zastanawiasz się pewnie, czy istnieją zatem jakieś inne metody wychowywania psa na luźnej smyczy? Owszem, sposobów jest bardzo dużo. Z pewnością sprawdzi się zwykła, szeroka obroża dla psa. Gdy pies zaczyna ciągnąć, naprężasz smycz, możesz też skorygować jego postawę szybkim szarpnięciem linki. Obroża założona na szyję, powinna okazać się wystarczająca, by pies się uspokoił.

Sposoby na ciągnięcie podczas spacerów.
Uprząż treningowa dla psa
Bardzo dobrym narzędziem jest też uprząż treningowa Najprościej mówiąc to szelki połączone z kagańcem. Każdorazowe szarpnięcie psa powoduje, że odwraca mu się głowa przez co zapobiega dalszemu ciągnięciu smyczą. Warto też wypróbować szelki zaciskowe, dają one o wiele większa kontrolę nad psem, nie wywołując skutków behawioralnych.
Dłuższa smycz
Zaopatrz się w dłuższą smycz. Pies jest bardzo ciekawy otaczających go zapachów, jeżeli zapewnisz mu dłuższą smycz, będzie mógł swobodniej węszyć i poznawać teren. Gdy wszystkie metody zawiodą, rozważ udział w szkoleniu z chodzenia na luźnej smyczy. Pod okiem specjalisty nauczysz psa samokontroli oraz mijania innych zwierząt bez jakiejkolwiek ekscytacji.
Agresywne psy będą wymagały konsultacji z profesjonalistą, nie bój się zwrócić po pomoc do kogoś, kto zajmuje się tym zawodowo. W pracy z psem nie szukaj drogi na skróty. Pamiętaj, że pies będzie Twoim wiernym przyjacielem i towarzyszem przez wiele lat życia. Jeżeli na początku poświęcisz się jego odpowiedzialnemu wychowaniu, unikniesz wielu problemów w przyszłości.

Najlepiej szkolić psa pod okiem kogoś bardziej doświadczonego, czyli psiego szkoleniowca.
Stosowanie wyrobu takiego jak kolczatka dla psa, opiera swoją skuteczność na metodach awersyjnych, od których zdecydowanie odchodzi się we współczesnym wychowywaniu zwierząt domowych. Takie metody powinny być stosowane tylko wówczas, gdy zawiodą inne sposoby radzenia sobie z psem. Ale najlepiej robić to pod okiem kogoś bardziej doświadczonego, czyli psiego szkoleniowca.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu