KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Agresywny pies. Sprawdź co zrobić, gdy pies jest agresywny wobec właściciela lub innych psów

Psy ze schronisk, źle wychowane szczenięta czy zwierzęta chore – u nich może pojawić się agresja. Często jest ona przyczyną zwracania czworonoga do schroniska. Daj swojemu zwierzakowi szansę! Agresywny pies może mieć wiele powodów, żeby zachowywać się w określony sposób.

Agresja psów to najczęściej wskazywany powód zwrotu psa do hodowli czy schroniska. Każdego roku słyszy się o tragicznych w skutkach pogryzieniach ludzi czy zwierząt przez psy. Zdarza się, że występuje agresja psa w stosunku do dzieci lub dorosłych domowników, ale też obcych ludzi na spacerach. Pamiętaj, że nieprawidłowe zachowanie może wynikać z bólu, traumy czy nieprawidłowego wychowania młodego zwierzęcia. Odpowiednie działania i dawka cierpliwości pozwolą pozbyć się problemu.

agresywny pies

Agresja u psa

Pies agresywny to duży problem dla opiekuna – niebezpieczne zachowanie może być skierowane nie tylko w stronę dorosłych, lecz także młodszych domowników. Agresja psa w stosunku do dzieci może być wywołana przez niegrzeczne zachowanie malucha, przez które zwierzak straci cierpliwość. Zdarza się, że zwierzę reaguje agresywnie na inne czworonogi, na przykład na psy na spacerach, ale też spotykane koty.

Istnieje również smyczowa agresja u psa. Czym jest? To nagła agresja, która rozpoczyna się, gdy założysz mu smycz. Może to wynikać ze złych doświadczeń z akcesorium. Smycz utrudnia psu ucieczkę, a przecież każdy drapieżnik się na nią decyduje, gdy poczuje się zagrożony.

promocja apetete

Promocja Carnilove

Agresja związana ze smyczą może też wynikać z pewnych wyuczonych reakcji. Wyobraź sobie, że w trakcie spaceru nagle zauważasz innego czworonoga. Nerwowo zakładasz smycz swojemu psu, odciągasz go na siłę, niechcący powodując ból. Pies zacznie więc kojarzyć, że gdy pojawia się w pobliżu drugi zwierzak, Ty stajesz się nerwowy, a on odczuwa ból.

Trzeba też pamiętać, że problemy z agresją mogą wynikać z przebywania przez wiele lat w schronisku. Zwierzę jest wystraszone, a w jego wyobraźni jedyną obroną jest atak. Czworonogi, które spędziły wiele lat w schronisku, mogą mieć za sobą traumatyczne przeżycia. Często to zwierzęta, które były trzymane na łańcuchu, czasem niestety również bite. W tym przypadku trudno, żeby człowiek cieszył się ich zaufaniem.

W niedalekiej przeszłości mało było wiadomo o zachowania agresywnych psów, natomiast duże światło na problem agresji rzuciły badania włoskiej etolożki A. Capry. Rozpoznała ona ponad 50 różnych sygnałów i zaklasyfikowała je do różnych grup komunikacyjnych. Zbiór zachowań zwierząt został poparty licznymi badaniami, a dzięki tym odkryciom można lepiej dobrać metodę pracy z psem.

Przeczytaj także: Szkolenie behawioralne psów – kiedy okaże się niezbędne?

Nagła agresja u psa – czym się objawia?

Zachowania agresywne psów są normalnymi reakcjami, jest to również forma komunikacji. Rywalizacja między psami zapewnia przeżycie i jest częścią naturalnych zachowań psowatych: wilków, kojotów i psów. Wilki na wolności mają wysoce rozwinięty poziom komunikacji na tle agresywnym i nie skutkuje on poważnymi zranieniami. Takie zachowania agresywne mają właśnie zupełnie inny cel – mają chronić członków watahy przez poważnym zranieniami.

Każdy pies ma zachowania agresywne, które są naturalne dla stadnych zwierząt. Zachowania agresywne nie są złe same w sobie, ponieważ jest to rodzaj komunikatów. Każdy pies bez względu na rasę może się zachowywać agresywnie, jednak nie oznacza to, że jest dla nas czy dla innych psów niebezpieczny. Wręcz przeciwnie, informowanie przed atakiem – jest formą komunikatu, jakiego używają policjanci przed wystrzałem – to takie: stój, bo strzelę! Istnieją jednak oczywiście sytuacje, w których psia agresja wymyka się spod kontroli.

agresywny pies

Agresja psów – najczęstsze sygnały psiej agresji:

  • bezpośrednie i wydłużone spojrzenie, tzw. wgapianie się,
  • zamieranie w bezruchu,
  • zjeżona sierść,
  • warczenie,
  • szybkie wysuwanie języka jak u węża,
  • odsłanianie zębów,
  • inna postawa ciała, prężenie lub zniżenie,
  • sztywny chód,
  • ogon nastroszony i trzymany nienaturalnie wysoko nad grzbietem lub podkulony pomiędzy tylnymi łapami,
  • uszy położone na boki, przypominające skrzydła samolotu.

Agresywny pies – przyczyny zachowania

Nim dowiesz się, co zrobić, gdy pies jest agresywny wobec innych psów lub wobec ludzi, poznaj przyczyny takiego zachowania.

Pies wykazuje agresywne zachowanie, gdy czuje się niepewny. Każda nowa sytuacja naturalnie wywołuje u psa stres. Typowy drapieżnik w chwilach stresu zachowuje się zawsze tak samo: ucieka, a jeśli jest mu to utrudnione, atakuje! Pies na smyczy nie ma możliwości ucieczki, do tego ucisk na szyi powoduje dyskomfort. Lepszym rozwiązaniem dla agresywnego psa jest prowadzenie go na szelkach.

Strach przed bólem – pies, którego właściciel starał się oduczyć ciągnięcia na smyczy za pomocą kolczatki czy szarpania smyczą, zaczyna atakować inne zwierzęta, ponieważ wie o tym, że ich pojawienie się oznacza ból.

Brak zajęcia powoduje frustrację. Pies został stworzony, aby służyć człowiekowi. Od wieków zwierzęta pracowały: owczarki pasły owce, molosy broniły, a wyżły polowały. Obecnie większość naszych pieszczochów poza bieganiem za piłeczką nie ma żadnego zajęcia. Behawioryści większość problemów rozwiązują poprzez aktywne zaangażowanie psów w pracę.

Ból to kolejna przyczyna wystąpienia agresywnego zachowania. Jeśli zachowanie psa nagle się zmieniło na gorsze, udaj się do lekarza weterynarii na kompleksowe badania. Być może Twój pies cierpi i warczy, ponieważ nie chce, by ktoś dotykał go w bolące miejsce. Być może nie potrafi też inaczej okazać, że ma gorsze samopoczucie.

Jak oduczyć psa agresji do ludzi? 5 wskazówek

Zastanawiasz się, co zrobić, gdy pies jest agresywny wobec innych ludzi? Najpierw jednak warto podkreślić, czego nie powinno się robić. Po pierwsze, absolutnie nie wolno bić psa czy krzyczeć na niego i szarpać smyczą. Takie zachowania opiekuna dodatkowo wzmacniają agresję, więc problem, zamiast się wyciszać, jest eskalowany. Pies, który zostaje „zdyscyplinowany przez opiekuna” podczas ataku na drugiego psa, może przenieść swoją złość na opiekuna. Jest to tak zwana agresja przeniesiona.

agresywny pies

Wprowadź jasne zasady – nauka posłuszeństwa

Wobec tego, co zrobić, gdy pies jest agresywny wobec innych ludzi, zwierząt lub Ciebie? Po pierwsze konieczne jest wprowadzenie jasnych zasad. Warto podjąć ze zwierzęciem naukę posłuszeństwa, dzięki której zrozumie on zasady panujące w świecie. Jak pies ma zrozumieć, że „nie” oznacza „nie wolno”, jeśli po takiej komendzie udaje mu się zdobyć nagrodę? Wyobraź sobie sytuację, w której Twój czworonożny przyjaciel zauważył kawałek kiełbasy na stole. Krzyczysz do niego „nie”, a on i tak dobiega i zjada tłusty kąsek. Czego uczy się pies w takim momencie? Jeśli jest kiełbasa, to trzeba ją szybko zjeść, nim człowiek dobiegnie i ją zabierze.

Warto więc przeprowadzić szkolenie i nauczyć zwierzę różnych komend, na przykład „zostaw”. Podczas nauki koniecznie stosuj pozytywne wzmocnienie. Jeśli zwierzęciu uda się dobrze wykonać zadanie, nagradzaj go smakołykami. Oczywiście pamiętaj, że ich porcja nie może być zbyt duża, żeby nie doprowadzić do utycia zwierzaka. Odejmij więc nieco porcji karmy, żeby bilans wyszedł na zero.

naturalne przysmaki dla psa

Unikaj niebezpiecznych sytuacji na spacerach

Nauka psów odpowiednich zachowań może trwać naprawdę długo, zwłaszcza jeśli zwierzę ma trudną historię. Podczas spacerów zwłaszcza na początku nauki warto uważać na zaludnione miejsca, które mogą doprowadzać psa do irytacji. Szczególnie ważnym etapem nauki dobrego zachowania są spacery, jeśli jest to pies agresywny do innych psów.

Niestety niektórzy właściciele czworonogów mogą nie zrozumieć Twojej prośby i pozwolić innym psom na witanie się z Twoim i zachęcanie go do zabawy. Nie każde zwierzak czuje się w takiej sytuacji komfortowo, a to może wywołać agresję.

Uważaj również na spacerach na osoby, które bez pytania potrafią pogłaskać psa. Niestety takie sytuacje wciąż się zdarzają, a kiedy zwierzę jest agresywne, mogą skończyć się w naprawdę niebezpieczny sposób. Warto więc wybierać mniej zaludnione miejsca na długie spacery, podczas których należy ćwiczyć posłuszeństwo.

Co ćwiczyć podczas spacerów? Warto skoncentrować się na tym, żeby pies błyskawicznie reagował na swoje imię. Wyobraź sobie, że podczas spaceru zauważa już z daleka inne zwierzę lub osobę. Pies agresywny do innych psów lub ludzi natychmiast przyjmuje agresywną postawę. Właśnie w tym momencie trzeba zareagować w spokojny sposób, wołając zwierzę jego imieniem. Jeśli spojrzy na Ciebie od razu, daj mu smakołyk. Zastosuj kolejny przysmak, żeby pies niejako zapomniał o tym, co przed chwilą go tak mocno zainteresowało.

Na początku spacerów pamiętaj o tym, że pies agresywny musi być na smyczy. Powinna być bardzo wytrzymała, ponieważ zwierzę może się szarpać. Musi też umożliwiać dużą regulację długości. Gdy na horyzoncie nie będzie nikogo, pozwolisz zwierzęciu na smyczy bardziej się oddalić, żeby mogło obwąchać drzewa i trochę się wybiegać. Polecamy smycz Flexi Vario, która wyróżnia się odporną na przerwanie taśmą. Akcesorium jest wygodne w użyciu dzięki ergonomicznemu uchwytowi oraz przyciskowi blokady.

agresywny pies - jak oduczyć pupila agresywnych zachowań

Skorzystaj z pomocy behawiorysty

Zdarza się, że sytuacja jest na tyle trudna, że samodzielnie ciężko sobie z nią poradzić. Warto skorzystać z pomocy fachowca, który podpowie Ci, jak oduczyć psa agresji do ludzi oraz innych zwierząt. Behawiorysta wielokrotnie spotka się z Tobą i psem, ponieważ musi zobaczyć, jak wygląda codzienność zwierzęcia. Powinien też udać się z wami na spacer. Po jakimś czasie może się zdarzyć, że fachowiec będzie chciał zorganizować spacer dla Twojego psa oraz innych. Ma to na celu nauczenie zwierząt odpowiednich zachowań wobec siebie.

Co zrobić, gdy pies jest agresywny wobec właściciela? Trzeba działać bardzo ostrożnie i przede wszystkim bez krzyku czy kar, które tylko wzmocnią nieprawidłowe zachowanie zwierzęcia. Jeśli sytuacja wymyka się spod kontroli, skorzystanie z pomocy behawiorysty to konieczność. Agresja u psa wobec domowników może wiązać się także z bólem zwierzęcia, szczególnie jeśli nigdy wcześniej nie była zauważana. To więc znak, żeby udać się do weterynarza na kontrolne badania.

Pomóż zwierzęciu się wyciszyć

Zdarza się, że agresywny pies chce po prostu zwrócić na siebie uwagę, jest znudzony, ma nadmiar energii, a przez to jest sfrustrowany. Pamiętaj o tym, żeby zapewniać na co dzień zwierzęciu dokładnie taką dawkę ruchu, jakiej potrzebuje.

Nie zapominaj również o zabawach w domu, na przykład w przeciąganie. Możesz również podawać porcję karmy do konga zamiast do miski, żeby zwierzak zajął się posiłkiem przez dłuższą chwilę.

Zobacz również: Jak zaprzyjaźnić się z adoptowanym psem?

Agresywny pies – co zrobić? Wykazać się cierpliwością!

Psy z traumą, bite w przeszłości mogą potrzebować naprawdę wiele czasu na to, żeby zaufać człowiekowi. Jeśli nie miałeś okazji uczyć zwierzęcia odpowiedniego zachowania od szczenięcia, nie jest na to jeszcze za późno. Pamiętaj jednak, że jeden trening to zdecydowanie za mało, a nawet kilka może jeszcze nie przynieść skutków. Czasem nauka trwa miesiącami, ale na jej efekty warto czekać. Możesz mieć dzięki niej zwierzę szczęśliwe, które nie boi się na spacerach i nie wykazuje agresji wobec innych.

agresywny pies

Agresywne zwierzę to poważny problem, jednak da się go rozwiązać. Koniecznie naucz psa komend i pamiętaj, żeby dostarczyć mu codzienną dawkę aktywności. Musisz uzbroić się w cierpliwość, a efekty, które przyjdą po pewnym czasie, miło Cię zaskoczą.

Agresja u psa wobec domowników, innych zwierząt czy obcych ludzi może się skończyć również wskutek skorzystania z pomocy behawiorysty. Jeśli wystąpiła nagła agresja u psa, koniecznie odwiedź weterynarza, bo może to wskazywać na problemy zdrowotne. Pamiętaj, że agresja jest formą obrony, pies atakuje, ponieważ czuje się mało bezpiecznie. Obawia się, że inny pies go zaatakuje, dlatego wykonuje ten pierwszy ruch. Szczególnie uważaj podczas spacerów – silna smycz jest niezbędna! Sprawdź w Apetete dostępne modele, które ułatwią Ci utrzymanie zwierzęcia w niebezpiecznych sytuacjach.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły