KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Kot orientalny – potomek ras jawajskich i mandaryńskich

Urzekający swoim wyglądem kot orientalny – potomek ras jawajskich i mandaryńskich, to zwierzę wywodzące się z hodowli, w których krzyżowano Syjamy z kotami rosyjskimi, abisyńskimi i brytyjskimi. Pozwoliło to na uzyskanie rasy o specyficznym wyglądzie, umaszczeniu i cechach charakteru.

Zachwycający swoim wyglądem kot orientalny, prawdopodobnie wywodzi się od przodków, należących do ras jawajskich i mandaryńskich. Początki hodowli tego zwierzęcia datuje się na lata 90. XIX wieku. To wówczas zaczęto krzyżować syjamy z kotami innych ras, głównie brytyjskim krótkowłosym, abisyńskim oraz rosyjskim o niebieskim umaszczeniu futra. Oprócz tego, kot orientalny był kojarzony również z typowymi dachowcami, czyli udomowionymi kotami, wyróżniającymi się doskonałą, proporcjonalną sylwetką, oryginalnym umaszczeniem i nietypowym kolorem oczu.

Kot orientalny szybko stał się bardzo popularną rasą, hodowaną przez miłośników tego gatunku zwierząt domowych. Początkowo w wyniku krzyżówek uzyskiwano zwierzęta krótkowłose.
W późniejszym czasie, w rezultacie dalszych kojarzeń, powstał zarejestrowany przez Międzynarodową Federację Felinologiczną, kot orientalny długowłosy. Bardzo długo starano się o to, aby rasa ta była oficjalnie uznawana za egzotyczną i dopuszczona do dalszego rozrodu. Duży wkład w popularyzację kota orientalnego miały działania Pat Turner i Dagmar Thies. Polski Związek felinologiczny, czyli najstarszy klub pod auspicjami WCF, zrzeszający hodowców kotów, uznał kota orientalnego za rasę dopiero w latach 80. i 90. XX wieku.

Kot orientalny jest potomkiem ras jawajskich i mandaryńskich

Kot orientalny jest potomkiem ras jawajskich i mandaryńskich

Kot orientalny – potomek ras jawajskich i mandaryńskich – wersja krótkowłosa

Wspaniale prezentujący się kot orientalny krótkowłosy z angielskiego oriental shorthair jest kwalifikowany do czwartej kategorii według FIFe. To zwierzę, które osiąga wagę od dwóch i pół do 4,5 kg. Kot orientalny o krótkich włosach jest zwierzęciem średniej wielkości.

Wygląd

Charakteryzuje się smukłą sylwetką, giętkim, sprężystym ciałem, a także specyficznym poruszaniem się, przypominającym majestatyczne przechadzanie się z wysoko uniesionymi łapami. Głowa, którą posiada kot orientalny krótkowłosy, jest średniej wielkości, proporcjonalna w stosunku do tułowia, lekko klinowata. Delikatnie rozszerza się ona od nosa aż do uszu. Kot orientalny krótkowłosy wyróżnia się wypukłą czaszką, silnym, zarysowanym podbródkiem i mocnym uściskiem szczęki.

Na uwagę zasługują jego uszy, które powinny być wyraźne, duże, szerokie u nasady i porośnięte wewnątrz delikatnym włosem. Są one bardzo nisko osadzone na głowie, co nadaje im oryginalnego wyglądu. Podobnie rzecz ma się z rozstawem, kształtem i kolorem oczu. Wg zaakceptowanego, międzynarodowego wzorca, powinien posiadać oczy o średniej wielkości, wyłącznie w kształcie migdałów, które są skośne i głęboko osadzone w oczodołach. Według wzorca powinny mieć one odcień szmaragdowy lub jasnozielony.

Charakteryzuje się smukłą sylwetką i giętkim, sprężystym ciałem

Charakteryzuje się smukłą sylwetką i giętkim, sprężystym ciałem

Postura

Posiada smukłą, długą szyję oraz tułów o odpowiednich proporcjach i zaznaczonej muskulaturze. Godnym podkreślenia jest fakt, że kończyny tylne powinny być nieco dłuższe od przednich i muskularne. Łapy zawsze mają kształt owalny z poduszeczkami zabarwionymi adekwatnie do umaszczenia futra. Krótka, sprężysta sierść, którą posiada kot orientalny jest bardzo delikatna i przyjemna w dotyku.

Sierść

Powinna ona gładko przylegać do skóry, być sprężysta i elastyczna. Nie posiada podszerstka. Podobnie jak w przypadku innych ras, zaliczanych do kotów egzotycznych, sierść kota orientalnego wymaga stosowania niekłopotliwych i prostych zabiegów pielęgnacyjnych. Dozwolone jest umaszczenie w kilkudziesięciu odmianach kolorystycznych, zarówno jedno jak i wielobarwnych. Zwierzęta osiągające najwyższe noty w konkursach i wystawach fenologicznych, posiadają jednolite ubarwienie w odcieniu niebieskim, czekoladowym, czarnym, liliowym, cynamonowym, rudym, kremowym bądź perłowym. Oprócz tego, kot orientalny krótkowłosy może mieć sierść pręgowaną, srebrzystą, centkowaną, marmurkową, tygrysią lub z tak zwanym ticklingiem.

Kot orientalny długowłosy z ogonem przypominającym pióropusz

W wielu amatorskich i profesjonalnych hodowlach, prowadzonych przez miłośników domowych pupili, znaleźć można taką rasę jak kot orientalny długowłosy. Posiada on umięśnione, wręcz muskularne ciało, płynne ruchy pełne gracji i zwinności, a także specyficzny chód z wysokim unoszeniem łap. Jego nieduża głowa z charakterystycznymi, spiczastymi uszami, ma kształt trójkąta.

Ma z reguły lekko skośne oczy

Ma z reguły lekko skośne oczy

Sierść

Podobnie jak w przypadku rasy krótkowłosej, te o długiej sierści nie posiada wełnianego podszerstka. Sklasyfikowany jako rasa półdługowłosa. Na uwagę zasługuje jego wygląd, podziwiany przez miłośników tego gatunku zwierząt domowych. Kot ten posiada charakterystyczny ogon, formujący się w kształt pięknego, rozłożystego pióropusza. Ogon ten znacznie różni się od tych, posiadanych przez popularne dachowce czy inne koty domowe, głównie z uwagi swojej wielkości i puszystości. Gęsta pokrywa włosowa, która okala ogon kota orientalnego długowłosego, wymaga niekłopotliwej pielęgnacji.

Wspaniały kot orientalny długowłosy może posiadać różne umaszczenie. Według zaakceptowanego wzorca dopuszczalne są jednolite barwy poprzez dymne w typie tipped lub tabby. Podobnie jak w przypadku wersji krótkowłosej, kot orientalny o półdługiej sierści ma z reguły lekko skośne oczy, w charakterystycznym kolorze, przypominającym rozbielony szmaragd.

Wygląd

Zwierzę to posada wklęsłe policzki, prosty nos i długie wąsy w kolorze białym lub kremowym. W przypadku kota orientalnego długowłosego duże znaczenie ma kołnierz okalający szyję, znajdujący się u podstawy czaszki, który powinien składać się z gęstego zwartego i elastycznego futra w akceptowanym przez wzorzec umaszczeniu. W przypadku tej rasy niedopuszczalne są oczy w kolorze żółtym, szarym, niebieskim lub pomarańczowym. Zielony kolor oczu, który występuje u kota orientalnego o długich włosach, ma związek z genotypem, jakim charakteryzują się rasy zaliczane do kotów szynszylowych, cieniowanych i pręgowanych.

Zwierzę to posada wklęsłe policzki, prosty nos i długie wąsy

Zwierzę to posada wklęsłe policzki, prosty nos i długie wąsy

Czym wyróżnia się kot orientalny?

Kot orientalny krótkowłosy, jak i ten o półdługiej sierści to zwierzęta z dużym temperamentem, obdarzone inteligencją. Posiadają one znacznie spokojniejszy, mniej dominujący charakter niż kot syjamski. Przedstawiciele tej rasy są zwierzętami ruchliwymi, wesołymi i skorymi do zabaw. Zazwyczaj nie przejawiają one tendencji do zachowań agresywnych czy też dewastowania elementów wyposażenia domu lub mieszkania. Kot orientalny, podobnie jak każde zwierzę należące do tej grupy kotowatych, uwielbia wspinaczki. Dlatego też należy zapewnić mu drapak z podestem. To zwierzę, które bardzo mocno integruje się z człowiekiem i może być przyjacielem na długie lata. Kot orientalny długowłosy i ten o krótkiej sierści, mogą posiadać predyspozycje do chorób i wad genetycznych, między innymi problemów z siatkówką oczu czy chorobami nerek. Przeciętny kot orientalny wymaga codziennej troski i uwagi ze strony opiekuna.

Nie wymaga czasochłonnych i kosztownych zabiegów pielęgnacyjnych. W przeciwieństwie do persów nie musi być poddawany zabiegom kąpielowym i pochłaniającym czas oraz energię rozczesywaniem sierści. W przypadku kota orientalnego o półdługiej sierści wymagane jest, aby dbać o pokrywę włosową, szczególnie o ogon przypominający rozłożysty pióropusz. Znajdujące się w tej części ciała futro może ulegać zabrudzeniu lub też plątać się w wyniku codziennej aktywności fizycznej zwierzęcia. Kot orientalny potrzebuje wysokoenergetycznej diety. Przede wszystkim jest to zwierzę, które bardzo szybko wchodzi w okres dojrzewania. Duże znaczenie ma kontrolowanie wagi zwierzęcia, ponieważ niektóre samce, poddane kastracji, mogą mieć skłonność do dużej nadwagi, a nawet otyłości.

Piękna rasa, popularna na całym świecie. Zwierzęta te wyróżniają się charakterystycznym wyglądem oraz łatwością w nawiązywaniu kontaktu z właścicielem.

 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły