KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Kot czy kotka – jakie są różnice między płciami?

Decydując się na kota, na pewno wielu ludzi zastanawia się nad tym, czy powinien się w ich domu znaleźć kot czy kotka. Jak zachowują się zwierzęta obu płci? Czy jest jakaś istotna różnica w ich wychowaniu i opiekowaniu się nimi?

Odpowiedź brzmi: tak, są pewne różnice.

Zachowanie kocurów

Kocury, z racji zadań, jakie stawia przed nimi natura, mogą być bardziej agresywne, ale nie muszą tego okazywać w stosunku do człowieka. Najczęściej wdają się w bójki z innymi kotami. Ich długie eskapady, odbywane także w poszukiwaniu partnerki, mogą zagrażać jego zdrowiu i narażać go na wiele niebezpieczeństw.

Z kolei koty, które nie są wypuszczane z domu, mają skłonności do uciekania. Inną niedogodnością dla domowników jest znaczenie moczem wszystkich kątów przez kota, spędzającego życie w domu człowieka. Zapach, pozostający po tego rodzaju naturalnym i instynktownym zachowaniu, jest bardzo charakterystyczny i trudny do wywabienia. Jeśli kot nie bierze udziału w hodowli, można się zastanowić nad kastracją kocura. Zabieg ten spowoduje wygaszenie niepożądanej przez właściciela postawy. Co ważne, nic innego nie jest w stanie oddziaływać na kocury, nie można ich np. oduczyć tego rodzaju, wrodzonych przecież, typów zachowania.

Zachowanie kotek

Poza czasem rui, kotka nie wykazuje zachowania podobnego do kocurów. Jednak, kiedy nastanie ruja, nawoływanie przez kotkę partnerów może być męczące dla domowników i otoczenia. Inne czynności, jakie kotki wykonują w tym czasie, to unoszenie ogona i zadu, ocieranie się o wszystkie napotkane przedmioty, tarzanie się. Niepokój opiekuna może wzbudzić także stan wyczerpania kotki. Powodowany jest on niespaniem oraz niejedzeniem.

Kotki w rui mogą także uciekać, wykorzystać chwilę nieuwagi właściciela. Niektóre z nich mogą też znaczyć teren moczem. Jego zapach nie jest jednak tak wyczuwalny i intensywny dla człowieka, jak mocz kocurów.

Wykastrowanie kotki zapobiegnie takiemu zachowaniu.

Kot czy kotka - jak zachowują się zwierzęta obu płci? Czy jest jakaś istotna różnica w ich wychowaniu i opiekowaniu się nimi?

Kot czy kotka – jak zachowują się zwierzęta obu płci? Czy jest jakaś istotna różnica w ich wychowaniu i opiekowaniu się nimi?

Kiedy przeprowadzić kastrację kota?

Zabieg kastracji najlepiej jest przeprowadzić przed osiągnięciem dojrzałości płciowej przez koty. W przypadku kotki jest to czas między czwartym a szóstym miesiącem życia. W przypadku kocura czas ten przypada między szóstym a ósmym miesiącem życia.

Kot czy kotka – czy ma to jakiś wpływ na alergie u ludzi?

Okazuje się, że kwestia wyboru kot czy kotka, jest znacząca w przypadku ludzi, którzy maja alergię na kocią sierść. Czynnikiem uczulającym jest właściwie białko, znajdujące się w łoju lub ślinie, czyli w wydzielinach. Kocury posiadają więcej gruczołów łojowych niż kotki, a co za tym idzie wydzielają więcej alergenów. Niewykastrowane koty zaś, produkują najwięcej alergenów.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, które koty są najlepszym wyborem dla alergika to kliknij tutaj: Jaki kot dla alergika?

Co może decydować o wyborze między kotem i kotką?

Jeśli zdecydujemy się na zabieg kastracji, nie będzie większych różnic pomiędzy kotem i kotką, poza dymorfizmem płciowym, tj. różnicami w wyglądzie zewnętrznym.

Dymorfizm płciowy u kotów, czyli płeć kota – jak rozpoznać?

Wygląd kotów różni się w wieku dorosłym. Biorąc pod uwagę płeć kota, jak rozpoznać ją po cechach wyglądu zewnętrznego? U kociąt ciężko rozpoznać różnicę na pierwszy rzut oka. Dorosłe koty zazwyczaj różnią się wielkością ciała i głowy. Co za tym idzie kocury bywają większe od kotek. Mogą być masywniejsze, mocniej zbudowane, więcej ważyć.

Nie u wszystkich kotów musi tak być. Równie dobrze kotka może być większa, a kocur bardziej drobny. Wśród rasowych kotów czasem łatwiej zauważyć różnicę, szczególnie kocury dużych ras bywają znacznie większe od kotek.

Hodowla rasowych kotów – jaka płeć kota jest ważniejsza przy jej zakładaniu?

Wiadomo, że przy hodowli płeć kota, a właściwie jej wybór, stają się mniej problematyczne, ponieważ hodowca będzie zapewne zainteresowany posiadaniem zarówno kocura, jak i kotki. Warto jednak wiedzieć, że podstawą założenia hodowli kotów rasowych, jest posiadanie kotki. Tylko posiadanie kotki z rodowodem jest podstawą do założenia hodowli. Właściciel takiej kotki może wnioskować o rejestrację hodowli.

Kot czy kotka - który wybór będzie lepszy? Czy płeć kota ma znaczenie?

Kot czy kotka – który wybór będzie lepszy? Czy płeć kota ma znaczenie?

Jak rozpoznać kota od kotki?

Choć pytanie: „Jak rozpoznać kota od kotki?” wydaje się proste, nie każdy tak myśli. Niektórzy mają z tym poważne problemy. Szczególnie wtedy, kiedy właśnie okociła się kotka i leży obok niej kilkoro uroczych maluchów. Wszystkie mają piękne pyszczki, są malutkie, puszyste i jednakowo próbują się dostać do mleka swej mamy… Wszystkie tulą się jednakowo do rąk, jednakowo miauczą, a zaglądanie im pod ogonki nic nie daje, ponieważ wyglądają tak samo.

Czy na pewno wyglądają tak samo? Niezupełnie. Doświadczony opiekun będzie umiał rozpoznać różnicę od razu. Największy problem sprawia rozpoznanie płci u kociąt, ponieważ jądra u małego kocurka jeszcze nie zstąpiły, a reszta wydaje się taka sama.

Ujście układu trawiennego, czyli odbyt, znajduje się na tej samej wysokości zarówno u kocura, jak i u kotki. Natomiast ujście układu moczowo-płciowego znajduje się na różnej wysokości u obu płci. Posiada też inny kształt. U kotek pionowa kreska, oznaczająca wejście do pochwy, znajduje się tuż pod odbytem. U kocurów natomiast ujście jest bardziej okrągłe i znajduje się znacznie niżej: ok. 1,5 cm u kociąt oraz ok. 2,5 cm u dorosłych kocurów.

Umaszczenie kotów – pewne kolory sierści zdarzają się częściej u danej płci

Czy po kolorze sierści można rozpoznać kota? W pewnych przypadkach umaszczenie kota może sugerować jego płeć z dużym prawdopodobieństwem. I tak kolor rudy w 4/5 przypadków wskazuje na to, że mamy do czynienia z kocurem. Rude kotki stanowią tylko 20% kociej populacji i są przez to rzadkością.

Połączenie kolorów: rudego, czarnego i białego prawie z całą pewnością wskazuje zaś na kotkę. Jeśli kocur posiada takie umaszczenie prawie w każdym przypadku okazuje się bezpłodny.

Kot czy kotka – jeszcze kilka uwag o możliwych różnicach płciowych u samców i samic

Między kocurami i kotkami mogą być inne subtelne różnice. Właściciele kotów, którzy posiadają te zwierzęta już przez dłuższy czas, na pewno są w stanie zauważyć te rozbieżności.

Skłonność do przybierania na wadze

Kocury zazwyczaj mają większą tendencję do przybierania na wadze (warto wtedy zacząć podawać kotu lekkostrawną karmę dla kotów). Niekoniecznie musi się to wiązać z ich łakomstwem. Chociaż potrafią być także łasuchami. Bycie większym, silniejszym i mężniejszym może być po prostu wpisane w ich genotyp. Zatem koty, być może podświadomie, dążą do posiadania tego typu wyglądu.

Im kocur będzie większy i silniejszy, tym bardziej poradzi sobie w pokonaniu rywali, co zakończy się nagrodą w postaci dostępu do kotki. Im kocur będzie okazalszy, będzie miał wspanialsze futro, tym bardziej zaimponuje swojej wybrance.

Kotki natomiast znacznie częściej są szczupłe, nawet filigranowe. Wydają się przez to dłuższe. I tutaj mogą zachodzić zależności, które są wynikiem tysięcy lat ewolucji. Mniejsze rozmiary pozwalają kotkom zachować zwinność i większą szybkość w trakcie polowania. Kiedy kotka poluje dla swych dzieci, to bardzo ważne, by była w stanie wyżywić maluchy i dostarczyć im pokarm w wystarczającej ilości.

Kot czy kotka - który wybór będzie lepszy? Czy płeć kota ma znaczenie?

Kot czy kotka – który wybór będzie lepszy? Czy płeć kota ma znaczenie?

Wychodzenie na dwór

Niektóre koty dobrze znoszą mieszkanie w domu, najczęściej w bloku. Jeśli dobrze zajmiemy je zabawą, nie będzie im tęskno do wychodzenia na dwór. Warunkiem jest jednak, by przyzwyczaić je do tego od małego kociaka. Chociaż znajdują się i koty, które wałęsały się przez część swego życia po dworze, prowadziły półdziki tryb życia, ale później po przygarnięciu przez człowieka, bardzo chętnie zostawały w domu. Niektóre koty po prostu potrafią okazać wdzięczność za zainteresowanie się nimi. Za to, że znalazły dom i opiekuna. I za nic w świecie nie chcą ich opuszczać.

Wszystko zależy od zdobytego doświadczenia. Koty to także żywe istoty i życiowe nauki są dla ich rozwoju równie ważne, jak dla innych zwierząt zamieszkujących planetę. Zdarzają się koty, które cieszą się, że mają dom, spokój, ciszę i bezpieczeństwo. Mogą wreszcie bezpiecznie pospać, dostać ulubione przysmaki dla kota lub w ogóle karmę dla kota. Ich życie przestaje zależeć od tego, co upolują.

Jak wiadomo koty to piecuchy. Gdy znajdą ciepły kąt, z dala od przeciągów, mogą chcieć w nim ciągle przebywać. Wszystko naprawdę zależy od charakteru kota. Czasami nie ma wpływu na to płeć kota. Wszystko jedno czy mamy do czynienia z kotką czy kocurem.

Skłonność do włóczęgostwa oraz zachowanie w rui

Niestety zdarzają się koty, które po prostu muszą wychodzić na dwór. Bez tego dzieją się z nimi różne, niepożądane zwykle przez opiekuna, rzeczy. W przypadku kocurów, najczęściej do repertuaru tych niepożądanych rodzajów zachowania zaliczyć można agresję oraz znaczenie terenu moczem. Zdarzają się przypadki, że może nie pomóc nawet kastracja.

Wypuszczanie kota z domu przeważnie załatwia sprawę. Kot bardzo się uspokaja, przestaje być agresywny i znaczyć swym mocnym zapachem wszystkie kąty. Można nauczyć kocura wychodzenia o stałej porze. Kot będzie czekał codziennie na wypuszczenie z domu. Czas, jaki na taki spacer można przeznaczyć, zależy od każdego kota indywidualnie. Może to być 15 minut, pół godziny i więcej. Można spacerować razem z kotem lub wypuszczać go samego.

Zachowanie kotki w rui może bywać nieznośne, szczególnie nocami. Może się ona domagać wręcz wypuszczenia na dwór, a pod domem zachowywać się bardzo głośno, by przywołać kocury. Kastracja kotki powinna pomóc od razu.

O jednym trzeba pamiętać. Jeśli zaczniemy kota wypuszczać z domu, będziemy musieli tak postępować już cały czas. Różnice zachowania, wynikające z odmiennej płci będą się zacierać po zabiegu kastracji. Nie traktujmy tego zabiegu, jako wielkiego zła lub krzywdy, wyrządzanej zwierzęciu. Po świecie i tak chodzi mnóstwo biednych i bezdomnych kotów. Poddanie zabiegowi kastracji to zwykła ludzka odpowiedzialność za inne stworzenia.

Dla Waszych pupili polecamy:

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły