Koty manx – mruczki bez ogona
Zastanawiasz się nad przygarnięciem kota i szukasz idealnej rasy dla siebie? Wybór wcale nie jest łatwy, a ras na świecie mnóstwo. Każda z nich różni się prezencją, charakterem czy wymaganiami dotyczącymi pielęgnacji. A może koty manx przykują Twoją uwagę nietypowym wyglądem? Przedstawiamy tę rzadką rasę.
Koty mają różne usposobienie. Niektóre są łagodne i przywiązane do człowieka, podczas gdy inne mają naturę samotnika i indywidualisty. Decydując się na przygarnięcie mruczka pod swój dach, warto poznać typowe cechy charakteru wzorca rasy, która Cię interesuje. Wówczas zyskasz pewność, że kot idealnie odnajdzie się u Twojego boku, a Ty zyskasz wspaniałego kompana.
Jeśli chciałbyś zaopiekować się rzadką odmianą puszka, który za Twoją troskę odwdzięczy Ci się przyjemnym mruczeniem i kochanym usposobieniem, zwróć uwagę na kota rasy manx. Koty manx z pewnością przykuwają uwagę. Ich wygląd jest nietypowy i są raczej mało popularną rasą. Mimo wszystko możesz zostać jego opiekunem. Przekonaj się, jacy są przedstawiciele tej rasy i czy sprostasz wymaganiom takiego mruczka.
Sprawdź również: Kot ashera – najdroższy mruczek. Jaki jest? Poznaj jego charakter!
Koty manx – pochodzenie
Koty manx swoje korzenie mają na wyspie Man, stąd pochodzi też ich nazwa. Wyspa ta położona jest między Anglią a Irlandią. Mieszkańcy tej wyspy postrzegają rasę manx nie jako mruczka o nietypowym wyglądzie, a jako symbol całego regionu. Co ciekawe na temat powstania tej rasy krąży wiele ciekawych teorii.
Jedną z nich jest ta nawiązująca do biblijnej historii arki Noego. Mówi ona, że w momencie, gdy Noe zaganiał zwierzęta na pokład statku, zajęty swoimi sprawami kot dotarł tam w ostatniej chwili. W efekcie zamykające się wrota statku przycięły mu ogon, dlatego jego potomkowie rodzili się z pewnym ubytkiem, czyli właśnie bez ogona.
Jeszcze inna legenda na temat powstania tej niezwykłej rasy głosi, że w XVI w. odnaleziono galeon, na pokładzie, którego żyły 4 koty bezogoniaste. Te następnie zostały przetransportowane na wyspę Manx i tam żyły dalej, rozmnażając się i dając początek nowej rasie. Inne tłumaczenie tego, skąd wzięły się koty manx, wyjaśnia, że jest on tak naprawdę krzyżówką kota i królika, stąd brak ogona i przybieranie przez mruczka podobnej pozy do królika. Ciekawostką jest fakt, że znany polski zespół Varius Manx zapożyczył nazwę właśnie od rasy kota manx.
Manx – koty bez ogona
Koty manks charakteryzuje przede wszystkim brak ogona. Taki nietypowy wygląd wynika z mutacji genetycznej, która dotyczy tej rasy. Brak kitki albo występująca w formie szczątkowej powstaje na skutek genu dominującego, który jest letalny w formie homozygotycznej – oznacza to, że wpływa on na zamieranie zarodków, które uzyskały kopię genu i od obojga rodziców już w łonie matki.
Warto wiedzieć, że u każdego mruczka może to wyglądać nieco inaczej. Z tego powodu wyróżnia się kilka grup kotów manx. Wariant Rumby wyróżnia całkowity brak ogonka, podczas gdy Rumpy Riser ma niewielkie uwypuklenie w miejscu kości krzyżowej. Taki szczątkowy ogon przypominać może ogon królika. Co więcej, łapy przednie mruczka często są krótsze od tylnych, dlatego kot zwykle porusza się, kicając jak królik!
Wariant Stumpy ma krótki ogon, który może osiągać jedynie do 3 cm. Stubby ma ogon nieco dłuższy niż 3 cm, dzięki czemu może go nieznacznie unosić. Jedną z grup tej rasy jest także Longy/Tailed, w której mruczki mają normalnej długości ogon. Dwie z ostatnich wymienionych grup nie mogą brać udziału w wystawach. Ciekawostką jest fakt, że w wyniku połączenia dwóch kotów rasy manx bez ogona może narodzić się kocię z prawidłowo wykształconym ogonem.
Sylwetka i inne cechy wyglądu Manxów
Koty bez ogonów rasy manx mają średniej wielkości dość solidną budowę ciała. Samice mogą ważyć do mniej więcej 3,5 kg, a kocury do 5,5 kg. Ich klatka piersiowa jest szeroka, grzbiet nie jest długi. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, przednie łapy mruczków są krótsze od tylnych. Przez taką rozbieżność ciało kota jest zawsze nieco nachylone, a plecy wygięte. Łapy są za to mocne i umięśnione.
Mają sporych rozmiarów głowę o pucołowatym kształcie. Okrągłe i duże oczy mogą występować we wszystkich wariantach kolorystycznych, które określa się na tej samej zasadzie, co w przypadku kotów brytyjskich. Podobnie jest w kwestii koloru sierści kotów tej rasy, ponieważ tu jest całkowita dowolność. Dopuszczalny jest także kolor biały. Futro kota jest krótkiej długości o miękkim i przyjemnym w dotyku podszerstku. Sierść mruczka jest dwuwarstwowa złożona z lśniącej okrywy wierzchniej oraz gęstego podszerstka.
Ogon, jeśli występuje nawet szczątkowy, zawsze jest w kolorze sierści mruczka. Nos pozbawiony załamania o średniej długości także występuje w kolorze maści pupila. Uszy kota także nie są szczególnie duże, za to otwarte u nasady, lekko zwężone na końcach. Całe ciało kotów rasy manx jest w zasadzie mocno zaokrąglone w każdej części.
Koty manks – charakter
Czy za nietypową aparycją kotów manx kryje się także trudny do ujarzmienia charakter? Nic bardziej mylnego! Są to koty niezwykle inteligentne, a zarazem łagodne i spokojne. Cechuje je wysoka delikatność i zrównoważony temperament. Nie gardzą także dobrą zabawą, dlatego warto zapewnić kotu dostęp do zabawek. Doskonale sprawdzi się taka jak np. Trixie Serek pluszowy z myszką na patyku.
Te mruczki mają wysoce rozwinięty instynkt łowiecki, dlatego warto go zaspokajać, dając kotu do zabawy myszki albo bawiąc się z nim przy pomocy wędki. Koty manx wyróżnia przyjacielskie podejście względem ludzi, są przy tym także bardzo wierne i rodzinne. Świetnie odnajdą się w rodzinie z dziećmi. Często okazują ogrom swoich uczuć względem opiekuna przez głośne wokalizowanie np. gruchanie.
Warto jednak wiedzieć, że mruczki te mają tendencję do upodobania sobie jednego opiekuna, i to jego postrzegają jako „swojego człowieka”, choć nie jest to regułą. W stosunku do gości w domu wykazują się łagodnością, a wręcz bywają nachalne, wąchając ubrania nowych przybyszów i wskakując im na kolana, by otrzymać trochę pieszczot. Czasem mruczki mogą potrzebować nieco więcej czasu, by zaznajomić się z nowymi osobami. W tym przypadku nie warto naciskać na kota, a dać mu czas na oswojenie.
Manxy przepadają za podwyższeniami. Często wdrapują się na wysokie półki, by tam urządzić sobie punkt widokowy i bacznie obserwować rodzinę. Rozwinięta inteligencja u tych kotów sprawia, że nauka rozmaitych sztuczek nie stanowi dla nich problemu. Warto wiedzieć, że koty tej rasy zwykle bywają bardzo ciekawskie. Mogą nauczyć się otwierać drzwi, jeśli im na tym zależy. Z łatwością uczestniczą w spacerach na dworze, oczywiście na szelkach i smyczy. Dzielenie domu z innymi kotami, a nawet psami nie będzie stanowić dla nich większego problemu.
Koty manx, a samotność
Koty manks przywiązują się do swoich opiekunów i uwielbiają być w towarzystwie. Z tego względu niezbyt dobrze znoszą samotność. Oczywiście sporo zależy od usposobienia konkretnego mruczka, jednak jeśli na co dzień pracujesz, możesz pomyśleć o przygarnięciu towarzysza dla manksa.
Dla kogo kot manx?
Kot rasy manx będzie doskonałym towarzyszem dla rodzinny z dziećmi, w szczególności tymi dużymi. Odnajdzie się również u boku osoby starszej, która często nie opuszcza domu. Tak samo dobrze będzie mu się żyło z samotną spokojną osobą. Można się pokusić o stwierdzenie, że odnajdzie się u każdego, kto tylko okaże mruczkowi miłość i otoczy go należytą opieką. Kot z pewnością odwdzięczy się tym samym.
Dom czy mieszkanie w bloku dla kota manx?
Dla Manxów nie ma większej różnicy, gdzie mieszkają. Są to mruczki średniej wielkości i na ogół są spokojne, dlatego dobrze odnajdą się zarówno w domu, jak i małym mieszkaniu. Grunt, aby miały zapewnioną opiekę i uwagę ze strony opiekuna.
Manx – koty i ich pielęgnacja
Mimo tego, że koty manx to koty bez ogona, doskonale odnajdują się w życiu codziennym. Nie potrzebują specjalnej opieki czy wyjątkowego traktowania ze względu na wadę genetyczną, jaka je wyróżnia. Dowiedz się, jakiej pielęgnacji wymagają manx koty bez ogonów.
Żywienie kota manx
Dieta kota manx nie musi być w żaden sposób specjalistyczna, chyba że wymagają tego choroby albo alergie pokarmowe. Żywienie powinno opierać się na zdrowej, zbilansowanej diecie uwzględniającej wszystko, czego potrzebuje kot do zdrowego życia. Dobrze, by wybrana karma cechowała się wysoką zawartością białka pochodzącego z mięsa oraz odpowiedniej ilości tłuszczu, witamin i aminokwasów jak tauryna.
Możesz sięgnąć po mokrą karmę jak np. Dolina Noteci Premium MIX 4 smaków, która zawiera wysoką ilość mięsa oraz optymalną dawkę witamin i minerałów.
Dietę mruczka powinieneś zawsze dostosowywać do jego wieku, stanu zdrowia i aktywności fizycznej. Pod uwagę weź również ewentualne alergie pokarmowe. Zdrowa dieta oparta o odpowiednie składniki, a co najważniejsze właściwe proporcje kalorii do pożytkowanej energii są kluczowe. Koty manks mają tendencję do tycia, dlatego warto uwzględnić to, zanim zdecydujesz się dokarmiać mruczka, kiedy tylko ten będzie miał ochotę.
Zdrowie kotów manx
Koty manx mimo braku ogona są kotami zdrowymi, ale jednak u niektórych osobników wrodzona wada genetyczna może mieć wpływ na wadliwy rozwój kręgosłupa. To może w efekcie skutkować poważnymi chorobami kręgosłupa i problemami z poruszaniem. Wówczas kot nie jest w stanie utrzymać prawidłowej równowagi czy się wspinać.
Niektóre koty manx dotykają także wady rozwojowe, a także zapalenie stawów. Nierzadko dotyczy ich choroba pęcherza albo jelit. Mogą występować również choroby układu nerwowego np. częściowy paraliż ciała. Oczywiście nie oznacza to, że każdy kot manks musi cierpieć na wymienione choroby i dolegliwości. Zadbany kot z hodowli może żyć nawet 15 do 18 lat. Warto pamiętać, że te choroby zazwyczaj ujawniają się wraz z ukończeniem przez kota 4. Miesiąca życia, dlatego profesjonalni hodowcy nie sprzedają kociąt przed osiągnięciem tego wieku.
Pielęgnacja kota manx
Pielęgnacja Manksów nie jest szczególnie wymagająca. Obowiązkiem są regularne wizyty u weterynarza na szczepienia i kontrolę ogólnego stanu zdrowia. Powinieneś także zwracać uwagę na stan jego oczu i uszu. Przycinaj również regularnie pazurki mruczka. Jeśli chodzi o pielęgnację futra kota, to warto raz w tygodniu wyczesać je dokładnie szczotką, taką jak np. Furminator dla kota S długa sierść, co pozwoli pozbyć się martwych włosów.
Gdzie kupić kota manx?
Przed zakupem kota manx warto wiedzieć, że w Polsce ta rasa jest mało popularna. Z tego względu nie ma dużej możliwości wyboru, jeśli chodzi o hodowlę. Większość osób decyduje się na zakup mruczka w hodowlach za granicą, gdzie kosztuje on od 100 do 500 euro.
Koty manks – cytat opiekuna
Opinia właściciela manksa może pomóc Ci lepiej zrozumieć naturę tego kota i zadecydować, czy będzie on odpowiednim towarzyszem dla Ciebie.
Przeczytaj również: Burmilla – azjatycki kot o niezwykłej urodzie. Poznaj go!
Wiesz już wszystko na temat kotów manx!
Koty manks to koty bez ogona, co jednak zupełnie nie ujmuje im niczego w uroku osobistym i sprawności w codziennym życiu domowym. Oczywiście niektóre z nich mogą się poruszać chodem przypominającym kicanie królika, to jednak w domu w niczym nie przeszkadza. Manxy występują we wszystkich możliwych odcieniach, tak samo, jak kolor ich oczu.
W obrębie rasy wyróżnia się kilka podgrup, w których sklasyfikowano różne warianty ze względu na długość ogona mruczka. Jak już wiesz, niektóre mogą nie mieć go w ogóle, podczas gdy inne mają ogon szczątkowy. Te niezwykle koty bezogoniaste doskonale odnajdą się w domu ze spokojnymi osobami i rodziną z dziećmi. A Ty, co sądzisz o kotach manx bez ogona? Wzbudziły Twoje zainteresowanie? Podziel się opinią w komentarzu i zajrzyj na stronę Apetete po wyprawkę dla mruczka.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu