• DARMOWA DOSTAWA KURIEREM dla zamówień od 139zł
 • BEZPIECZNE ZAKUPY
 • EKSPRESOWA WYSYŁKA
 • FACHOWE PORADY
 • NAJNIŻSZE CENY
 • DARMOWA DOSTAWA Kurierem dla zamówień od 139zł
 • BEZPIECZNE ZAKUPY
 • EKSPRESOWA WYSYŁKA
 • FACHOWE PORADY
 • NAJNIŻSZE CENY

Szczotki, grzebienie, zgrzebła dla kota

1-30 of 49

Szczotki i grzebienie dla kotów

Szczotkowanie i czesanie sierści kota jest ważną częścią pielęgnacji. Mimo tego, że kot posiada specjalne zęby i język, który pozwala mu na dokładne szczotkowanie i mycie swojego ciała, dobrze jest wesprzeć kociaka w tych zabiegach pielęgnacyjnych. Szczotkowanie pomaga utrzymać sierść w dobrej kondycji poprzez usuwanie luźnych włosów i zapobieganie powstawaniu kołtunów. Szczotkowanie pomaga również rozprowadzać łój po całej długości włosa, dzięki temu sierść jest błyszcząca i zdrowa.
Wiemy o tym jak ważne jest regularne szczotkowanie dla kota, ze względu na pilobezoary. Z myślą o właścicielach kotów w tym dziale sklepu Apetete znajdziesz szeroki wybór różnych szczotek, grzebieni i zgrzebeł, które pomogą zadbać o piękny wizerunek Twojego mruczka.

Jak często należy szczotkować kota

Odpowiedź brzmi jak najczęściej, zwłaszcza jeśli posiadasz kota z długą sierścią. Kot podczas codziennej pielęgnacji może połykać nadmiar sierści, która będzie się formowała w kształty kulek w jego przewodzie pokarmowym. Takie kulki włosowe utrudniają kotu wypróżnianie oraz trawienie. Dlatego by ich było mniej poza podawaniem kotu specjalnych past odkłaczających należy mu się codzienna pielęgnacja w postaci: szczotkowania! Zwłaszcza szczotkujmy codziennie koty długich ras takich jak Maine Coon, Kot Perski, Kot Birmański, czy Kot Brytyjski.

Jak dobrać szczotkę do rodzaju włosa psa

Koty z krótką sierścią na ogół wymagają mniej szczotkowania i pielęgnacji w porównaniu ze zwierzętami o bujnym włosie. Pielęgnacja kota krótkowłosego polega na szczotkowaniu go raz w tygodniu. Najlepsze do pielęgnacji krótkiej sierści kota są: gumowe szczotki, gumowe zgrzebła albo rękawice do pielęgnacji.
Jeśli zupełnie nie orientujecie w szczotkach dla kotów przedstawiamy krótki, ogólny przewodnik po rodzajach szczotek:

Gładkie, krótkowłose koty (np. kot bengalski, europejski czy egzotyk) można z reguły szczotkować raz na kilka tygodni, aby usunąć luźne włosy. Koty z krótką szatą mogą czasami zrzucać włosy, więc delikatne ich szczotkowanie może pomóc usunąć nadmiar wypadających włosów. Do pielęgnacji krótkiej sierści kota odpowiednie będą: miękkie szczotki, rękawice, gumowe oraz furminator przeznaczone dla kotów z krótką sierścią.

Koty o długich włosach jak: Pers, Maine Coon, Ragdoll, Kot Birmański wymagają częstych zabiegów pielęgnacyjnych ze względu na ewentualność powstawania kulek włosowych. Ponadto poza wyczesywaniem martwych włosów, warto pielęgnacje rozpocząć od wyczesania kołtunów i ogólnego rozczesania włosa. Szczególną uwagę poświęcamy okolicy uszu, portki i przy łapkach, tam sierść jest najdłuższa i ma tendencję do kołtunienia się.
do kołtunów używamy specjalnego grzebienia, albo filcaka.

 • do czesania sierści – szczotka pudlówka. Zgrzebło dopasowane do rozmiaru kota
 • do wyczesywania podszerstka – furminator


Czesanie kociaków – małe kociaki Kocie futerko należy regularnie czesać kilka razy w tygodniu po to by na bieżąco usuwać martwą, liniejącą sierść. Ważne jest by używać odpowiednio miękkich szczotek, które nie zranią delikatnej skóry kociaka.

Oferta sklepu Apetete

Już wiemy dlaczego warto szczotkować kota i jak dobrać odpowiednią szczotkę do jego sierści. W sklepie Apetete znajdziesz wszystkie niezbędne akcesoria potrzebne do pielęgnacji sierści Twojego mruczka: od małej szczotki, przez grzebienie, trymery, furminatora, filcaki, nożyczki do zgrzebła i szczotek gumowych.

Szczotki, grzebienie, zgrzebła - Najczęściej zadawane pytania(FAQ)

Czy kota trzeba szczotkować?

Warto przyzwyczajać kota od małego do czesania i pomagać mu w usuwaniu martwych włosów. W przeciwnym razie kot sam usuwa te włosy i w ten sposób połyka mnóstwo włosów. Te lądują w jego żołądku. Lepiej pomóc kotu i czesać go regularnie. Czesanie u kota warto przeprowadzać często w szczególności, gdy mruczek ma długą sierść. Co więcej, ta czynność wspomaga prawidłowe krążenie. Bez wątpienia też zbliża mruczka i jego opiekuna. Dla kota to wspomnienie czasu, gdy to jego kocia mama wylizywała mu futerko.

Czym najlepiej czesać kota?

Do czesania kota najlepiej wykorzystywać szczotkę z krótkim włosiem, na którym umieszczone będą małe kuleczki. Przyda się również furminator, jeśli kot ma podszerstek. Dzięki niemu dokładnie usuniesz martwe włosy bez obaw o to, że kot będzie miał problemy zdrowotne przed nadmiar włosów w żołądku. Ważne jest także, by nie przesadzać z częstotliwością czesania i nie pozbawić kota podszerstka całkowicie. Jednorazowe czesanie w tygodniu w zupełności wystarczy.

Kiedy zacząć czesać kota?

Kota możesz zacząć czesać, kiedy jest mały. Wówczas znacznie łatwiej będzie Ci go przyzwyczaić do tego i uniknąć niechęci mruczka do tej aktywności w przyszłości. Małego kotka czesz bardzo delikatnie, pokazując, że w gruncie rzeczy może mu przynieść sporo przyjemności. Starszego kota też można próbować czesać. Warto nagradzać kota po każdym czesaniu, by przekonać go, że warto. Jeśli jest spokojny, istnieje spora szansa na to, że pozwoli się wyczesać.