KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Krew w kale psa – co może oznaczać?

Każdy właściciel psa powinien bacznie obserwować swojego pupila i reagować w razie wystąpienia nieprawidłowości. Jednym z objawów, które mogą martwić psiego opiekuna, jest krew w kale. Krwawe stolce mogą zwiastować wiele problemów zdrowotnych. Co oznaczają? Jak postępować w przypadku ich wystąpienia? Sprawdź!

Promocja dla czytelników

farmina karma dla kota promocja

Opieka nad psem sprowadza się nie tylko do codziennych spacerów, podawania pożywienia, czy wykonywania czynności pielęgnacyjnych. Dbanie o zdrowie zwierzaka to jedno z priorytetowych zadań odpowiedzialnego opiekuna. Każdy właściciel psa zna typowe zachowania swojego zwierzaka i jest w stanie określić, czy jest on zdrowy i szczęśliwy, czy też coś mu dolega. Stan zdrowia psa można ocenić nie tylko po zachowaniu, ale także…po wyglądzie jego odchodów.

Kontrola stanu kału psa może przyczynić się do szybszego postawienia diagnozy i rozpoczęcia leczenia pupila. Śluz czy krew w kale psa mogą świadczyć bowiem o rozwijaniu się w jego układzie trawiennym poważnych chorób. Dla wielu właścicieli psów dostrzeżenie krwi w kale może wydawać się trudne, gdyż wbrew pozorom, odchody nie zawsze przyjmuj czerwone zabarwienie. O problemach zdrowotnych u psa może świadczyć także czarny, smolisty kolor stolca. Istotne jest, aby zawsze reagować, gdy w odchodach zwierzaka pojawi się krew lub ich wygląd odbiega od normy. Należy przeprowadzić również konsultację weterynaryjną celem ustalenia przyczyny takiego stanu rzeczy i wdrożenia odpowiedniego leczenia. 

Krew w kale psa. Pies leży

Krew w kale psa – jaką może mieć formę?

Krew w kale zwierzęcia to sygnał alarmowy, którego nigdy nie można bagatelizować. Jakie są najczęstsze przyczyny krwawych stolców u psów? Odpowiadamy!

Układ pokarmowy ssaków, w tym psów i ludzi jest złożonym systemem umożliwiającym pobieranie pokarmu, a następnie jego trawienie, przyswajanie potrzebnych składników odżywczych, a finalnie wydalanie niestrawionych resztek. Wszystkie elementy układu trawiennego pozwalają na dostarczenie organizmowi składników niezbędnych do spełniania funkcji umożliwiających zachowanie zdrowia. Kałem nazywamy wszystkie produkty trawienia, które nie mają żadnej wartości dla organizmu i są z niego usuwane w procesie defekacji. Statystycznie, dorosły pies wypróżnia się od 1 do 2 razy dziennie.

„Zdrowy”  stolec ma odpowiednią konsystencję, bez domieszki śluzu i krwi. Zbyt częste wypróżnianie, zmiana konsystencji stolca, niestandardowy kolor, czy też wcześniej wspomniana krew świadczą o nieprawidłowościach. W zależności od przyczyny krwawych stolców rozróżniamy dwa typy – stolec ze świeżą krwią oraz stolec smolisty. U wielu psów krew może występować w kale prawidłowo uformowanym lub luźniejszym, a nawet wodnistym. Każdy typ krwawienia może mieć inną przyczynę i wymagać odmiennego postępowania.  Trzeba pamiętać, że prawidłowy kał może być pokryty krwistym śluzem lub cały kał może mieć podbarwienie krwawe.

Przyczyny smolistych stolców

Smoliste stolce u psa, czyli o niemal całkiem czarnym zabarwieniu, mogą pojawiać się w wyniku uszkodzenia lub zmian na terenie górnych odcinków przewodu pokarmowego, ale ich przyczyny często można upatrywać także w układzie oddechowym. Krew, która uległa strawieniu powoduje ciemną barwę kału. Wynika to z tego, że zwierzę może mieć  krwawiące rany w obszarze jamy ustnej, gardła, nosa, czy płuc. Do krwawienia mogą doprowadzić urazy, stany zapalne, wrzody, a nawet nowotwór. Do innych przyczyn występowania smolistych stolców można zaliczyć: 

  • Obecność ciał obcych w górnych odcinkach przewodu pokarmowego,
  • Endokrynopatie,
  • Owrzodzenia, polipy, zmiany rozrostowe, pasożyty, krwotoczne zapalenia.

Krew w kale psa. Pies z opiekunem

Przyczyny występowania świeżej krwi w kale

Hematochezja, czyli świeża krew w kale najczęściej spowodowana jest krwawieniem z końcowych odcinków przewodu pokarmowego, czyli jelita grubego lub odbytu. Problemy, z którymi są one powiązane, mogą być różne i należy do nich:

  • Zapalenie odbytu,
  • Zapalenie okrężnicy,
  • Nowotwór,
  • Ciało obce,
  • Zaburzenia krzepnięcia,
  • Urazy mechaniczne,
  • Obecność pasożytów w przewodzie pokarmowym, Giardioza, uszkodzenie kosmków jelitowych np. na tle wirusa parwowirozy.

Przyczyny krwawych biegunek

Biegunki u psów pojawiają się stosunkowo często i zazwyczaj mają związek z zatruciem pokarmowym. Biegunka z domieszką krwi może jednak świadczyć o poważnym problemie zdrowotnym, z jakim boryka się pies. Krew w kale i zmiana jego konsystencji powinny zaalarmować szczególnie opiekunów szczeniąt. Krwista biegunka jest bowiem charakterystyczna dla parwowirozy, zwanej potocznie psim tyfusem. Młode osobniki, których odporność jest na niewystarczającym poziomie, są najbardziej narażone. Do innych przyczyn krwistej biegunki można zaliczyć: zapalenie żołądka i jelit, enterotoksykozę, chorobę pasożytniczą spowodowaną zakażeniem glistami psimi (Toxocara canis), czy też zainfekowanie włosogłówką (Trichuris vulpis) lub Giardiozę.

Krew w kale psa. Pies pod kocem

Krew w kale – objawy

Czy oprócz zmiany wyglądu stolca krew w kale u psa daje inne objawy? Na co, oprócz krwistych stolców zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź, jakie zachowania i symptomy powinny zaalarmować właściciela psa.

Wymioty

Krew w kale psa oraz wymioty dość często idą w parze. Są to objawy wielu chorób, takich jak: guz żołądka, obecność pasożytów w układzie pokarmowym, czy też połknięcie trującej substancji oraz owrzodzenia. Zmiany nowotworowe są na szczęście dosyć rzadką przyczyną wymiotów. Wymioty mogą zawierać krew, ale mogą też być bez jej domieszki.  W przypadku wymiotów z domieszką krwi oraz krwawych stolców trzeba niezwłocznie udać się z pupilem do lekarza weterynarii. Często w przypadku uszkodzenia górnej części przewodu pokarmowego zdarzają się krwiste wymioty oraz smoliste stolce.

Przeczytaj także: Jakie choroby najczęściej występują u psów i jakie są ich objawy?

Apatia i utrata apetytu

Krew w kale u psa to może być oznaka groźnej choroby rozwijającej się w organizmie zwierzęcia. Zachowanie czworonoga może być związane z poziomem zaawansowania schorzenia. W początkowym stadium wiele zwierzaków nie wykazuje nietypowych zachowań, a krew w kale może być jedynym objawem, jednak gdy krwawienie jest ciągłe i trwa długo, pies może stać się apatyczny, przemęczony i nieskory do codziennych aktywności. Wtedy może to świadczyć o wystąpieniu niedokrwistości, czy anemii, które potwierdza się, wykonując badania laboratoryjne krwi. Odmowa przyjmowania pokarmów, czy znaczące zmniejszenie apetytu psa również powinno wzbudzić niepokój właściciela i zostać natychmiast skonsultowane z lekarzem weterynarii. 

Saneczkowanie

Saneczkowanie, czyli pocieranie odbytem o podłoże może wydawać się niegroźnym, a wręcz zabawnym zachowaniem psa, jednak często świadczy o zatkaniu przewodów lub zapaleniu gruczołów okołoodbytowych. Przy krwotocznym zapaleniu gruczołów przyodbytniczych krew może pojawić się na kale, ale nie pochodzi stricte z jelit , a czasami może być także objawem zakażenia pasożytami. 

Krew w kale psa. Pies nie je

Krew w kale u psa – co robić?

Krew w stolcu może być objawem wielu groźnych chorób zagrażających zdrowiu, a nawet życiu zwierzaka. Co zrobić, gdy zauważysz, że w kale psa jest krew? Jakie działania profilaktyczne możesz podjąć, by chronić swojego psa przed krwawieniem z układu pokarmowego? Dowiedz się, jak postępować w przypadku takich dolegliwości!

Diagnostyka

Jeśli właściciel czworonoga zauważy krew w stolcu swojego pupila lub jego nietypowe zabarwienie czy konsystencję, powinien koniecznie zgłosić się z nim do poradni gabinetu weterynaryjnego. Lekarz weterynarii powinien w pierwszej kolejności znaleźć przyczynę krwawień, choć jeśli pies jest w kiepskim stanie, najpierw należy ustabilizować jego parametry życiowe. Następnie konieczne jest odkrycie przyczyny, aby wdrożyć odpowiednie leczenie zwierzęcia. Pierwszym etapem diagnostyki jest zazwyczaj wywiad z właścicielem psa.

Nikt nie zna zwierzęcia tak dobrze, jak jego opiekun, dlatego też pozyskanie rzetelnych danych o ogólnym stanie zdrowia psa, możliwych innych objawach towarzyszących krwawym stolcom, czy też urazom, jakich doznał czworonóg, mogą przyczynić się do prawidłowego rozpoznania jednostki chorobowej. Nie bez znaczenia jest także informacja o diecie psa. Po zebraniu wywiadu i wykonaniu podstawowego badania klinicznego weterynarz może zlecić szereg badań laboratoryjnych mających na celu znalezienie przyczyny krwawień.

Do najczęstszych zalicza się: morfologię krwi i badania biochemiczne,  badanie kału na obecność pasożytów oraz krwi utajonej, badanie per rectum, kolonoskopię, USG jamy brzusznej i testy w kierunku parwowirozy. Ilość i rodzaj badań są jednak uzależnione od wielu czynników.  Po wykonaniu badań i do czasu otrzymania wyników pomaga się zwierzęciu, a po uzyskaniu wyników rozpoczyna się leczenie ukierunkowane na przyczynę problemu.

Leczenie

Dobór metod leczenia jest uzależniony od bezpośredniej przyczyny występowania krwawienia. Najlepsze rokowania wykazują zwierzęta, u których stwierdza się zakażenie pasożytami, czy też alergię pokarmową, choć wszystko zależy od przypadku.  W pierwszej sytuacji stosuje się leki przeciwpasożytnicze i leczenie wspomagające. Alergie i nietolerancje pokarmowe można zniwelować poprzez modyfikację diety psa i eliminację alergenów.

Stany zapalne jelit, oraz zakażenia bakteryjne leczy się najczęściej iniekcyjnymi lekami, a później doustnymi antybiotykami. Istotna jest także terapia dodatkowa – probiotyki, płynoterapia, leki przeciwwymiotne, leki osłonowo działające na śluzówkę. W niektórych przypadkach znacznej niedokrwistości lekarz może zalecić stosowanie preparatów krwiotwórczych, lub nawet transfuzję krwi. 

Zobacz również: Smecta dla psa – czy można ją podawać pupilowi?

Najbardziej inwazyjne leczenie podejmuje się w przypadku zmian nowotworowych, gdyż często konieczne jest chirurgiczne ich usunięcie. Leczenie zawsze powinno być ukierunkowane na eliminację przyczyny krwawych stolców. W wielu przypadkach konieczne jest jednak także leczenie dodatkowe, gdyż jest wiele sposobów, żeby ulżyć zwierzakowi – czasem będą to leki, kroplówki, a czasem chwilowa głodówka lub specjalna dieta, które ma na celu złagodzenie przykrych dolegliwości utrudniających funkcjonowanie zwierzęcia. 

Krew w kale psa. Pies na podłodze

Profilaktyka 

Krew w kale u psa to objaw mogący świadczyć o poważnej chorobie. Czasem można jednak temu zapobiec, prowadząc przemyślane działania profilaktyczne. Zapobieganiu krwawym stolcom sprzyjają: zdrowa dieta, częste kontrole weterynaryjne, unikanie podawania kości, czy systematyczne odrobaczanie, a także szczepienia ochronne – np. parwowiroza.

Dieta

Odpowiednia karma to taka, która dobrana jest pod kątem wieku, rasy, poziomu aktywności fizycznej oraz ewentualnych alergii, czy nietolerancji. Pożywienie dla psa powinno składać się przede wszystkim z mięsa i dodatków warzyw lub owoców stanowiących źródło witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu psa. Należy także zadbać o odpowiednie nawodnienie zwierzęcia. Pies powinien mieć stały dostęp do świeżej, chłodnej wody pitnej.

Systematyczne kontrole weterynaryjne

Mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego też zdrowy pies powinien odbywać kontrolną wizytę weterynaryjną przynajmniej raz w roku. Ma ona na celu ocenę stanu zdrowia zwierzaka i wyłapanie ewentualnych nieprawidłowości np. ocenę gruczołów przyodbytniczych. Wczesne rozpoznanie choroby zwiększa bowiem szanse na szybkie wyleczenie pupila. Należy też konsultować wszelkie nieprawidłowości i odchylenia od normy, nawet jeśli wydają się błahe i nieistotne. 

Regularne odrobaczanie

Pojawienie się krwi w kale psa może być wywołane chorobą pasożytniczą. Dorosłe postaci pasożytów nie są raczej spotykane w odchodach, wykształciły bowiem szereg machanizmów, dzięki którym utrzymują się w ścianie jelit, a ich inwazja może nieść ze sobą bardzo przykre skutki zdrowotne dla czworonoga. Musisz pamiętać więc, aby odrobaczać psa co około 4 miesiące. Stosuje się w tym celu specjalne środki odrobaczające takie jak np. Drontal, które można dostać w gabinecie weterynaryjnym lub sklepach zoologicznych.

Krew w kale psa. Produkt

Zbieranie odchodów psa na spacerze to jeden z tych obowiązków psiego opiekuna, który nie jest przez nich zbytnio lubiany. W tych mało przyjemnych czynnościach mogą Ci jednak pomóc nasze worki na odchody Trixie.  Jednak poza utrzymaniem porządku, obserwacja psich stolców może dać sporo cennych informacji na temat stanu zdrowia zwierzęcia. Stolec z krwią u psa to wyraźny znak, że w organizmie pupila dzieje się coś niedobrego. Nigdy nie wolno bagatelizować tego objawu i należy bezzwłocznie udać się z psem do weterynarza. Czarny, smolisty stolec, czy też śluz z krwią w kale u szczeniaka, albo też dorosłego psa mogą mieć wiele przyczyn i od ich szybkiego ustalenia zależy, czy zwierzę wróci do pełni zdrowia.

Krew. w kale psa. Worki na odchody

O ile wielu chorobom nie da się zapobiec, tak odpowiednia profilaktyka może znacząco zminimalizować ryzyko występowania krwawych stolców. Na szczęście, krew w stolcu nie zawsze musi świadczyć o poważnej chorobie, jednak to od szybkiej reakcji i trafnej diagnozy zależy skuteczność leczenia. Co na ten temat ma do powiedzenia weterynarz?

Krew w kale psa. Cytat lekarza

 

Każdy odpowiedzialny psi opiekun chce dla swojego pupila jak najlepiej. Aby Twój czworonożny członek rodziny zachował zdrowie i witalność przez długi czas, warto zadbać o jego prawidłową dietę i zaopatrzyć się w produkty higieniczne dla psa. Wszystko, czego potrzebujesz dla swojego psa znajdziesz w sklepie internetowym Apetete. Zaskoczy Cię niezwykle szeroki wybór produktów i błyskawiczna dostawa pod same drzwi. Sprawdź ofertę Apetete już teraz!

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły