KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Smecta dla psa – czy można ją podawać pupilowi?

Ten popularny lek stosowany jest w przypadku dolegliwości układu trawiennego u dorosłych i dzieci. Jak reagują na niego zwierzęta? Smecta dla psa – czy można dać psu smectę, gdy i Twojego pupila dopadnie podobny problem?

Smecta – co to jest?

Choroba bliskich nie jest niczym przyjemnym, niezależnie od tego czy lekarz ustalił przeziębienie, czy też postawił o wiele poważniejszą diagnozę. Bazując na własnym doświadczeniu, w przypadku prostych dolegliwości jak niestrawność, ból głowy czy niechęć do jedzenia, jesteś w stanie pomóc choremu, bez konieczności umawiania wizyty u specjalisty. Co innego w przypadku czworonożnych przyjaciół. Wielu z nich trudno prawidłowo zdiagnozować samodzielnie. Zwierzaki nierzadko ukrywają objawy chorób (na przykład koty). Weterynarz nie tylko przebada zwierzę, ale też przepisze mu odpowiednią dawkę leku.

Leczenie zwierząt domowymi sposobami to nie zawsze najlepsze rozwiązanie. Organizm psa działa w inny sposób niż ludzki. Niektóre leki dobre dla człowieka są trujące dla czworonogów. Czy wśród nich jest też smecta? Czy ten popularny lek można podawać czworonogom? Nim odpowiemy na to pytanie, warto dokładnie poznać, czym jest smecta i jak działa.

Preparat dostępny jest bez recepty, w zamkniętych saszetkach. Ma sypką, sproszkowaną postać, a przed podaniem należy zrobić z niego zawiesinę. W składzie leku znajduje się m.in. sacharoza i diosmektyt. Zażyty preparat pomaga m.in. zmniejszyć ilość wydalanej wody, co pozwala ograniczyć biegunki. Stosowany jest właśnie w przypadku rozwolnienia. Ma też zdolność wiązania toksyn czy bakterii. Dodatkowo ochrania warstwę śluzową w przewodzie pokarmowym, co stanowi mechaniczną barierę przed substancjami drażniącymi. Dzięki temu, że nie wchłania się do organizmu, jest tak chętnie podawana dzieciom.

Pies załatwiający się na trawie.

Dlaczego ten preparat działa? Czy psu można podać smectę? Czy lek ten jest na liście dozwolonych u czworonogów i czy wiek psa ma znaczenie w tej kwestii? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznasz, czytając dalej nasz artykuł.

Czy psu można podać smectę?

Preparat znany z domowych apteczek uchodzi za bezpieczny i bezinwazyjny lek na rozwolnienie. Jeśli zastanawiasz się, czy można dać psu smectę, znaczy, że jesteś bardzo odpowiedzialnym opiekunem. Dobrze też wiesz, że psie organizmy mocno różnią się od ludzkich. To, co służy Tobie, niekoniecznie musi tak samo zadziałać na Twojego ulubieńca. I odwrotnie! Preparaty dla czworonogów niekoniecznie sprawdzają się w przypadku ludzi. Wynika to z innej budowy organizmu, ale też z różnic w metabolizmie, wchłanianiu niektórych substancji czy braku enzymów. Kierowanie się informacjami, że lek jest bezpieczny dla dzieci czy kobiet w ciąży, nie może być więc wyznacznikiem, że preparat nie wyrządzi krzywdy także psom.

Nie jest też regułą, że wszystkie leki stworzone z myślą o ludzkich dolegliwościach są zakazane dla psów. Jednym z takich preparatów jest smecta. Dla psa to środek bezpieczny i skuteczny. Sprawdza się w przypadku, gdy zwierzę ma biegunkę, co nie jest wcale taką rzadką chorobą. Rozwolnienie to popularna psia dolegliwość, z którą pupile trafiają do gabinetu weterynaryjnego. Co ważne, może być niegroźnym objawem lub symptomem strucia. Jak samodzielnie ocenić, kiedy wystarczą domowe sposoby, a kiedy trzeba umówić wizytę u weterynarza?

Przeczytaj również: Niewydolność nerek u psa – z czym się ona wiąże?

Co może oznaczać biegunka u psa?

Biegunka jest popularnym objawem problemów z trawieniem. Dotyka ludzi i zwierzęta. Jej przyczyny mogą być różne. Czasem za problemy zdrowotne odpowiadać będzie zalegający pokarm w jelitach, zakażenie pasożytnicze (w tym tasiemcem czy glistami), bakterie i wirusy, a czasem problemy z drożnością jelit. Niezależnie od przyczyny choroby, należy do niej podejść na poważnie. Biegunka, z łatwej do opanowania przypadłości, może stać się problematycznym schorzeniem. Objawy, które utrzymują się powyżej 3 tygodni, uznawane są za stan przewlekły. Są o tyle niebezpieczne, że wiążą się z ryzykiem odwodnienia, czy zaburzeniem gospodarki organizmu, co znacząco odbija się na zdrowiu pupila. Z reakcją nie czekaj jednak tak długo.

Smecta dla psa, pies leżący pod kocem.

Wbrew pozorom biegunka u psa ma kilka rodzajów. Może mieć źródło w jelicie (cienkim lub grubym) oraz łączyć się z innymi objawami. To bardzo popularne, że towarzyszą jej wymioty, brak apetytu czy gazy. Rozwolnienie może być też jednym z objawów poważniejszych chorób konkretnych organów – nerek, wątroby czy trzustki. Luźne odchody mogą się również pojawić w reakcji na podane leki czy też w obliczu zatrucia toksynami. Dobrym lekiem na większość dolegliwości jest smecta. Pies, co do zasady, dobrze na nią reaguje. Możesz ją podać psiakowi jeszcze przed wizytą u specjalisty. Świetnie sprawdza się, gdy nie masz pod ręką stricte zwierzęcych preparatów.

Biegunka u psa – kiedy wybrać się do weterynarza

Wychodzisz z psem na spacer, chcesz posprzątać to, co zostawił po sobie na trawie i nagle spostrzegasz, że jego odchody nie mają jak zawsze stałej formy, ale nieco bardziej płynną. Jedna czy dwie takie sytuacje nie powinny Cię zmartwić. Jednak jeśli sytuacja się powtarza, warto poradzić się specjalisty. Zdanie weterynarza będzie również kluczowe, jeśli w pozostawionych przez pupila odchodach zobaczysz krew lub stan zwierzaka z godziny na godzinę robi się coraz gorszy. Do gabinetu najlepiej zgłosić się 2-3 dni od pierwszych objawów biegunki.

Smecta dla szczeniaka? Stan zdrowia młodego psiaka musisz bardzo dobrze obserwować. Rozwolnienie to sytuacja dla niego groźna. Nie dopuść więc do tego, aby zbyt długo czekał na pomoc specjalisty. Smecta może załagodzić objawy, jednak w przypadku małych psiaków zalecane jest jak najszybsze spotkanie z weterynarzem. Dlaczego? O tym przeczytasz poniżej. Im szybciej zareagujesz, tym lepiej dla Twojego pupila. Chociaż Tobie biegunka może się wydawać normalną chorobą,  niewykluczone, że młody zwierzak będzie cierpieć.

Zobacz także: Refluks u psa – przyczyny, objawy, leczenie

Biegunkę łatwo poznasz po psich odchodach. Ślady pozostawione przez zwierzę nie są zwarte, ale luźne – mają wodnitą konsystencję. Często towarzyszy im nieprzyjemny zapach. Możliwą oznaką jest też domieszka śluzu czy krwi, która jednoznacznie wskazuje na problemy w ciele czworonoga. Wśród najczęstszych przyczyn biegunki wymienia się zatrucie czy pasożyty. Warto mieć jednak świadomość, że problem bywa bardziej złożony. Może się okazać, że dolegliwości jelitowe związane są ze zmianą karmy, stresem czy przegrzaniem organizmu. Biegunka może również występować jako skutek uboczny leków czy szczepionki lub być sygnałem o obecności ciała obcego w psim organizmie.

Pies leżący na podłodze.

Smecta dla psa – dawkowanie

Jeśli nie masz w psiej apteczne nic na biegunkę, a Twój pupil właśnie ma jej pierwsze objawy, skorzystaj z zapasów w swoim schowku. Zrób to jak najbezpieczniej. W kwestii leczenia czworonoga nie wystarczy wyłącznie odpowiedzieć na pytanie, czy psu można podać smectę. Istotne jest również odpowiednie dawkowanie preparatu, aby nie wyrządzić mu krzywdy czy też nie sprawić dodatkowego bólu. Na opakowaniu leku znajdziesz informacje o podawaniu produktu dzieciom czy dorosłym. A jak jest z psami? W jakich ilościach smecta jest bezpiecznym środkiem dla domowego pupila?

Preparat ma sproszkowaną formę, jednak w takiej nie może zostać podany czworonogowi. Koniecznie wcześniej rozcieńcz go w wodzie. Tylko w takiej formie może być podana smecta dla psa. Dawkowanie? To nic trudnego i łatwo je wyliczyć. Jedno opakowanie leku podaje się na 15 kg wagi pupila. Jeśli pies waży dwa razy tyle, podaj mu dwie saszetki smecty. Pamiętaj, że lek będzie skuteczny, gdy zostanie podany w odpowiednich proporcjach. Jeśli podasz więcej preparatu, wcale nie przyspieszysz leczenia. Możesz natomiast zaszkodzić zwierzakowi.

Smecta dla psa – jak podawać?

Lek, podobnie jak u ludzi, wiąże toksyny znajdujące się w przewodzie pokarmowym. Psiak może więc bezpiecznie wydalić je z organizmu i szybciej wrócić do zdrowia. Chociaż smecta nie jest typowym lekiem skomponowanym z myślą o czworonogach, w sytuacji, gdy pupil nagle się rozchoruje, warto mu ją podać, a nie czekać, aż objawy same miną. Niestety biegunka to jedna z chorób, przez którą stan zwierzęcia szybko może się pogorszyć. Pies traci wtedy dużo wody i cennych elektrolitów. Łatwo może więc dojść u niego do odwodnienia. Chociaż wydaje się błahą chorobą, jej bagatelizowanie może doprowadzić do utraty ukochanego czworonoga.

Spośród leków z domowej apteczki naprawdę bezpieczna jest smecta dla psa. Jak ją podawać? Rozrobioną w wodzie zawiesinę najlepiej proponować zwierzęciu na łyżeczce – bezpośrednio do pyska. Jako że preparat ma płynną formę, jest bardzo duża szansa, że nie wypluje go, jak to się często zdarza w przypadku tabletek. Pilnuj zalecanej dawki leku. Nadmiar preparatu nie przyspieszy wyzdrowienia.

Pies załatwiający się na trawie.

Smecta dla szczeniaka? Jak najbardziej, jako doraźne rozwiązanie! Nie zwlekaj z reakcją u młodego pupila. Rozwolnienie jest dla niego szczególnie niebezpieczne. Głównie dlatego, że prowadzi do odwodnienia, na które kilkumiesięczne psiaki są wyjątkowo wrażliwe. Jeśli biegunka trwa dłużej niż 2-3 dni, koniecznie zabierz pupila na wizytę do weterynarza. Specjalista określi przyczynę złego stanu zdrowia psiaka i dobierze dla niego odpowiednie leki oraz ich dawkę.

Gdy pies zacznie mieć biegunkę, nic mu się nie stanie, gdy zarządzisz dobową głodówkę. Dla i tak obciążonego brzucha i jelit będzie to dobre rozwiązanie. Nie zapominaj jednak o podawaniu zwierzęciu wody. Szczególnie przy rozwolnieniu musi mieć do niej stały dostęp, bo łatwo ją traci. W kolejne dni podaj pupilowi lekkostrawną karmę dla zwierząt o wrażliwych żołądkach.

Smecta tak, ale nie każdy lek!

Decydując się na podanie smecty z domowej apteczki, nie uznawaj za pewnik, że możesz dawać zwierzęciu każdy lek przeznaczony na ludzkie choroby. Wiele z nich szkodzi czworonogom lub jest dla nich trujące. W przypadku biegunki działa nie tylko smecta. Pies może również spożyć węgiel aktywny w odpowiedniej dawce, dopasowanej do wagi ciała. Dobrze zadziała na niego także no-spa. Tabletki ukryj w smakowitych kąskach karmy lub przysmaków, ale nie rozpuszczaj ich w wodzie. Z uwagi na gorzki smak nie jest to zalecane. Przy biegunkach sprawdza się również Nifuroksazyd.

Lepszy lek ze swojej apteczki niż żaden

Problemy zdrowotne u czworonogów zdarzają się w najmniej przewidzianych momentach, o czym przekonał się m.in. Bartek, opiekun suczki Rechebe. Jego ukochana pupilka rozchorowała się w sylwestra.

Smecta dla psa, cytat właściela.

Smecta dla psa – bezpieczny lek

Biegunka to dolegliwość niekomfortowa dla psa i stresująca dla właściciela czworonoga. Chociaż wydaje się popularną chorobą, nie można jej bagatelizować. Po kilku dniach problem staje się naprawdę poważny i stwarza duże ryzyko dla zdrowia pupila. Jeśli chcesz pomóc swojemu ulubieńcowi, ale nie masz specjalistycznych leków, śmiało podaj mu smectę. To preparat bezpieczny i skuteczny. Sproszkowany lek należy rozpuścić w wodzie i podawać zwierzakowi łyżeczką, bezpośrednio do pyska. Dawkę dostosuj do wagi pupila. 

Aby pomóc zwierzakowi szybciej uporać się z problemem, jakim jest biegunka, nie obciążaj nadmiernie jego brzucha ani jelit. W tym celu karm go lekkostrawnym jedzeniem i zapewnij stały dostęp do świeżej wody. Dobrej jakości karmę, która wspomaga czworonogi w problemach z układem trawiennym, znajdziesz w sklepie internetowych Apetete. Sprawdź, jak szeroki wybór produktów możesz zaoferować swojemu pupilowi.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły