Maltańczyk – najważniejsze informacje o tej rasie psa
Maltańczyk to niewielki piesek, który cieszy się w ostatnich latach dużym zainteresowaniem mieszkańców miast. Ta rasa to typowy przedstawiciel psa towarzyszącego, który świetnie sprawdzi się, żyjąc blisko opiekuna. Poznaj bliżej usposobienie maltańczyków.
Maltańczyk to pies rasy miniaturowej o przyjaznym usposobieniu, mający swoją bogatą historię. Według najnowszych ustaleń, już od 6000 lat p.n.e. psy towarzyszyły człowiekowi. Początkowo pełniły rolę szczurołapów, jednak szybko doceniono ich walory i zagościły na salonach królewskich. Dziś, nie mniej cenione, nadal pełnią rolę psa towarzyszącego. Jedną z takich ras są maltańczyki. Co o nich wiemy?
Wygląd to jeden z elementów, za który na pewno doceniany jest maltańczyk. Charakter tych psów jest jednak równie ujmujący jak ich wygląd – warto się o tym przekonać przed wyborem rasy. To właśnie usposobienie psa powinno decydować o tym, czy zamieszka on w Twoim domu. Poznaj bliżej maltańczyka!
Skąd pochodzi pies maltańczyk?
Trudno jednoznacznie określić rodowód pierwszych maltańczyków. Wzmianki o tej rasie pochodzą sprzed 6000 lat p.n.e. Wiadomo, że zostały sprowadzone przez Fenicjan na Maltę, zamieszkiwały również tereny Basenu Morza Śródziemnego: Starożytny Egipt, Grecja, Rzym itp. W Rzymie modne kobiety i mężczyźni nosili maltańczyki w rękawach i przemycali do swoich komnat. Natomiast w starożytnym Egipcie były przedmiotem kultu. Wówczas wierzono, że posiadają uzdrowicielską moc.
W czasach Henryka VIII maltańczyki znalazły zwolenników wśród arystokracji. Wówczas żywiono je najwyższej klasy mięsem, dlatego nie każdy mógł pozwolić sobie na utrzymanie takiego towarzysza. Z tego względu stały się one symbolem bogactwa i wyznaczały status społeczny właściciela. W XVIII w. amerykański Kennel Club uznał rasę i ustalił jej twardy wzorzec. Do rozrodu dopuszczano tylko białe pieski, z przyklapniętymi uszkami, z długim, jedwabistym włosem. Inne kolory były eliminowane z hodowli.
Maltańczyk – wygląd
Warto wiedzieć, jak powinien wyglądać maltańczyk. Pies ten nie powinien ważyć więcej niż 4 kg, ale ważne jest też, aby jego masa ciała nie była niższa niż 3 kg. Karłowate psy, choć często są celem pseudohodowców, częściej cierpią na choroby genetyczne i krócej żyją. Wysokość maltańczyka w kłębie nie przekracza zwykle 25 cm w przypadku psów. Suczki są nieco mniejsze, ale nie niższe niż 20 cm.
Pies maltańczyk chodzi bardzo lekko – wydaje się, jakby łapami ledwie muskał ziemię. Ta lekkość ruchów oraz zgrabny chód są pożądane u przedstawicieli rasy. Wykrok jest raczej krótki, dlatego łapki maltańczyka nawet podczas chodzenia poruszają się bardzo szybko. Rasa ta powinna być raczej dłuższa niż wyższa.
Dobrze jest też wiedzieć, jaką sierść ma maltańczyk. Pies ten występuje wyłącznie w odmianie białej, czasem wpadającej w odcień kości słoniowej. Wszelkie inne umaszczenia są niedopuszczalne, a psy sprzedawane na przykład jako mini czarne maltańczyki – po prostu nierasowe. Sierść maltańczyka jest długa, lśniąca i jedwabista. Wymaga regularnej pielęgnacji, powinna być prosta, bez fal i zdecydowanie pozbawiona loków. Niepożądane są wszelkie przełysienia. Wszelkie napigmentowane elementy ciała – nos, wargi, obwódki powiek – powinny być czarne.
Maltańczyk – usposobienie
Dziś psy maltańczyki służą do towarzystwa, mieszkają zarówno na salonach, na wsi, jak również świetnie odnajdują się w aglomeracji miejskiej. Bardzo szybko przywiązują się do opiekuna, są niezwykle wrażliwe i oddane. Wymarzony właściciel dla maltańczyka, to taki, z którym będzie mógł spędzać całe dnie. Często te pieski mają problem z lękiem separacyjnym, dlatego nie są polecane osobom zapracowanym, które nie mogą ich zabierać ze sobą.
Warto wiedzieć, jak zachowuje się maltańczyk. Usposobienie tego psa sprawia, że nie jest on idealnym kandydatem do uprawiania sportów, choć lubi aportowanie dzięki domieszce krwi spanieli. To inteligentny, wesoły i chętny do pieszczot pies, odpowiedni dla czułych i wrażliwych opiekunów.
Maltańczyk, a dzieci i zwierzęta
Stosunek maltańczyków do dzieci jest odpowiedni. Ich delikatność dobrze sprawdzi się w rodzinach z dziećmi, choć ze względu na kruchą budowę ciała nie są polecane rodzinom z maluchami. Lepiej, by dzieci były już na tyle duże, by nie zrobiły krzywdy pieskowi o tak kruchej konstrukcji.
Do innych zwierząt maltańczyki podchodzą przyjaźnie, choć z rezerwą. W chwili zagrożenia głośno alarmują – intensywnym i piskliwym szczekaniem. Warto zauważyć także, że psy maltańczyki doskonale dogadują się z innymi zwierzętami, nawet uważanymi za naturalnych wrogów wszystkich psów, czyli z kotami.
Maltańczyk – pieszczoch, który nie znosi samotności
Maltańczyki z natury są prawdziwymi pieszczochami. Odpowiednio wychowane są oddane swojemu właścicielowi, jego rodzinie. Emanują wręcz spokojem i radością. Ich przywiązanie może jednak być też przytłaczające, ponieważ nie znoszą zostawać same. Mimo, że normalnie nie szczekają, długie samotne godziny w mieszkaniu prawie zawsze kończą się smutnym wyciem. Można ich tego oduczyć, jednak nie zmienia to ich odczuć i emocji.
To psy inteligentne i wrażliwe. Potrafią nieraz zaskoczyć swoim zmysłem obserwacji i umiejętnością wychwytywania zmian nastrojów właścicieli czy niepokojących zmian w otoczeniu. Z tego samego względu są wyjątkowo nieufne wobec nowych osób. Poza tym uwielbiają zabawy i potrzebują sporej dawki aktywności – znudzone potrafią nieźle narozrabiać.
Jak wychować psa godnego dworu faraona
W wychowaniu psów tej rasy istotny jest spokój, cierpliwość i konsekwencja. No i oczywiście brak agresji. Pod żadnym pozorem nie wolno okazywać im złości lub pokrzykiwać na nie. Efektem będzie jedynie opłakany stan psychiki psa i całkowite odrzucanie stawianych mu zasad.
Maltańczyki potrafią być wyjątkowo samowolne, jeśli nie poddamy ich właściwemu, fachowemu treningowi. Jednak jeśli zamiast kar, skupimy się na wzmocnieniu pozytywnym, potrafią zaskakująco szybko się uczyć. Psy te wymagają ogromnej ilości uwagi, jednak odwdzięczają się za nią oddaniem i bezgranicznym posłuszeństwem.
Psy maltańczyki – pielęgnacja
Kochający właściciel maltańczyka powinien zrobić wszystko, aby utrzymać swojego pupila w jak najlepszej kondycji przez długie lata. Pieski te wymagają specjalnej pielęgnacji oczu, zębów i sierści. Właściciel maltańczyka powinien te zabiegi wpisać w codzienny rozkład swojego dnia. Ponadto wszelkie niepokojące objawy, takie jak: apatia, brak apetytu, wstrząsy, wymioty, duszności itp. powinny być natychmiast konsultowane z lekarzem weterynarii.
Tylko odpowiednia profilaktyka pozwoli zadbać o zdrowie Twojego pupila. Opisane tu najczęściej spotykane choroby u maltańczyków pozwolą skrócić czas leczenia i dobrać odpowiednią terapię, która uchroni życia Twojego przyjaciela.
Jak pielęgnować maltańczyka?
Maltańczyki nie mają sierści, tylko włosy, które nie linieją. Ich włos wymaga codziennego szczotkowania, ponieważ szybko się plączą i mogą powstawać nieestetyczne kołtuny. Poza tym włosy maltańczyka rosną przez cały czas, jednak to od upodobań właściciela będzie zależało, czy zechce strzyc psa regularnie (co 4 miesiące), czy wystarczy mu codzienne szczotkowanie.
Jak należy myć maltańczyka?
W przypadku ras białych zalecane jest stosowanie niebieskich szamponów, które podtrzymują śnieżny kolor. Na zażółcenia wpływ ma jakość karmy – im mniej sztucznych barwników i konserwantów, tym włos wygląda estetyczniej. Warto wybrać odpowiedni, profesjonalny szampon dla takiego psa, jak Certech Professional Szampon Maltańczyk 250ml. Utrzyma on również sierść w odpowiedniej kondycji.
Jak dbać o oczy maltańczyka?
Maltańczykom często zatykają się kanaliki łzowe. Przypadłość ta objawia się stałym wyciekiem ropnym z oczu. Pielęgnacja oczu polega na codziennym ich przemywaniu roztworem ze świetlikiem albo solą fizjologiczną, przegotowaną wodą bądź specjalnym preparatem np.: Super Beno Płyn do usuwania przebarwień 125ml. Zacieki powstałe wokół oczu codziennie należy zmywać, aby nie powstawały trwałe przebarwienia, które – jeśli się utrwalą – są trudne do wywabienia.
Wybierając codzienny sposób żywienia takiego psa, warto przede wszystkim zadbać o dostosowanie jego składników do potrzeb czworonoga. Karma taka jak Royal Canin Adult Maltese ma wszystkie niezbędne elementy, które są potrzebne czworonogom tej rasy do pozostawania w dobrej kondycji. Jest równocześnie właściwie zbilansowana – przy odpowiednim dawkowaniu dorosły pies nie utyje nadmiernie i na długo zachowa dobrą kondycję.
Jak wygląda pielęgnacja zębów u maltańczyka?
Maltańczyki, podobnie jak inne małe rasy mają predyspozycję do powstawania kamienia nazębnego. Naturalne pH w jamie ustnej małych psów oraz ich anatomiczna budowa szczęki i żuchwy sprawia, iż są dwukrotnie bardziej narażone na choroby dziąseł i zębów. Z tego powodu pies maltańczyk wymaga odpowiedniego żywienia, na przykład z użyciem takiej karmy jak Josera Miniwell Adult.
Właściciel psa powinien od małego przyzwyczajać go do pielęgnacji zębów. Szczotkowanie zębów raz w tygodniu, podawanie gryzaków o umiarkowanej twardości oraz karm z funkcją „dental care” powinny stanowić stałe punkty profilaktyki zębowej. Zaniedbanie zębów maltańczyka ma takie same efekty jak u ludzi – powstaje kamień, który niszczy zęby, nieestetycznie pachnie, mogą też powstawać nadziąślaki, afty, choroby przyzębia i dziąseł itp.
Jak dbać o zdrowie maltańczyka?
Maltańczyki, podobnie jak inne rasowe psy, mogą być narażone na genetyczne schorzenia, takie jak: cukrzyca, wrodzona patologie wątroby, zwichnięcia rzepki, zapalenie jelita grubego oraz zapadanie pierścieni tchawiczych. Ostatnia, wymieniona przypadłość, podobnie jak problemy z zębami dotyczy niemal każdej rasy miniaturowej, takiej jak yorkshire terrier, pomeranian-szpic miniaturowy, chihuahua, pudel miniaturowy, itp. Powodem jest zła konstrukcja anatomiczna tchawicy. Jest ona bardzo krucha i cienka i podatna na urazy.
Właściciel nie powinien stosować obroży u małych ras, które naruszają strukturę tchawicy. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest stosowanie szelek. Warto też poświęcić więcej czasu na nauczenie psa spokojnego chodzenia na smyczy. Brak pociągnięć oznacza mniej podrażnień.
Wśród wielu ras coraz większą popularnością cieszy się maltańczyk. Usposobienie tego małego pieska jest całkiem ujmujące, podobnie zresztą jak jego wygląd, gdy o niego odpowiednio zadbasz. Jeśli szykujesz się na przyjęcie takiego czworonoga do swojego domu, pamiętaj o tym, aby kupić wszystkie niezbędne produkty do jego pielęgnacji i żywienia. Znajdziesz je w ofercie sklepu Apetete.pl – wybierz te, które uważasz za najlepsze!
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu