KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Melisa dla psa – czy to dobry pomysł? Podawanie i dawkowanie

Kiedy człowiekiem targają silne emocje, często sięga on po ziołowe napary, a przede wszystkim – melisę. Jednak nie tylko ludzie przeżywają stresujące sytuacje, zdarza się to także zwierzętom. Czy napar z melisy dla psa działa podobnie jak w przypadku ludzi? Jak i kiedy podawać zwierzakowi melisę? Sprawdź nasze wskazówki!

Promocja dla czytelników

Promocja Fitmin

 

Stres jest jedną z naturalnych reakcji organizmu. Pojawia się na skutek zakłócenia równowagi spowodowanego niekorzystnymi sytuacjami, zwanymi także stresorami. Reakcja stresowa jest taka sama zarówno w przypadku ludzi, jak i zwierząt. W sytuacji powodującej napięcie, aktywowany zostaje układ współczulny, który uwalnia wydzielanie do krwi adrenaliny i noradrenaliny. Najczęstsze reakcje na stres u psa to: drżenie ciała, napięcie mięśni, przyspieszony oddech, ziewanie, kompulsywne wylizywanie sierści, częste oddawanie moczu, gryzienie rzeczy, czy agresja. 

Istnieje wiele przyczyn stresu u psa. Mogą być błahe, takie jak nieznany dźwięk, spotkanie z innym zwierzęciem lub nieznajomym człowiekiem. Mogą również wiązać się z nielubianymi czynnościami pielęgnacyjnymi, takimi jak wizyta u groomera, czy nawet zwykła kąpiel lub obcinanie pazurów. Jednak najsilniejszy stres powodują sytuacje, które zmieniają dotychczasowe życie psa. Najczęstszymi powodami ogromnego stresu u zwierząt są przede wszystkim przeprowadzki, choroba lub śmierć właściciela, a także pojawienie się nowego członka rodziny. Przewlekły stres może negatywnie odbić się na zdrowiu i zachowaniu zwierzaka. Konieczne jest zatem ustalenie przyczyny stresu, lęku, czy fobii i wyeliminowanie jej, w celu przywrócenia równowagi psychicznej zwierzęcia. Jeśli źródła negatywnych emocji nie można natychmiast usunąć, wówczas pomocne mogą być doraźne środki uspokajające dla psa. Jednym ze sposobów na złagodzenie skutków stresu u psa, może być melisa. Jak podawać ją psu? Sprawdź!

Melisa dla psa. Pies w rumianku

Melisa dla psa – czy można ją stosować?

Ludzie już od wieków stosują melisę, jako łagodny i skuteczny środek uspokajający. Jednak czy może być też podana psu? Sprawdź, czy melisa jest bezpieczna dla czworonogów!

Melisa – co to właściwie jest?

Melisa lekarska (Melissa officinalis) jest rośliną wieloletnią, z liśćmi w kształcie serca i charakterystycznym, cytrynowym zapachem. Rośline tą wykorzystuje się nie tylko w ziołolecznictwie, ale także w kuchni. Ziołem tym można z powodzeniem doprawiać potrawy, jednak to jej zróżnicowane właściwości lecznicze sprawiły, że zyskała szerokie uznanie. Melisa jest ziołem powszechnie stosowanym w medycynie, zalecana jest w różnorodnych dolegliwościach żołądkowych. Wspomaga również sen i uśmierza bóle miesiączkowe. Największą sławę zyskała jednak dzięki swoim właściwościom uspokajającym. Za kojące działanie melisy odpowiedzialne są związki organiczne zwane terpenami. Napar z liści melisy obniża próg wrażliwości układu nerwowego, dzięki czemu uspokaja i relaksuje. Ziele to można spotkać także w innej formie – olejku, syropu, a nawet tabletek z melisą. 

Sprawdź także: Zioła dla psa – czy nie zaszkodzą naszym pupilom?

Melisa dla psa – tak, czy nie? 

Prozdrowotne właściwości melisy służą nie tylko ludziom, ale też zwierzętom. Melisa wykazuje bowiem działanie nie tylko na układ nerwowy ludzi, ale też psów, czy kotów. Preparaty z melisą są więc powszechnie stosowane przez właścicieli czworonogów w celu wyciszenia emocji zwierzaków. Są one polecane zwłaszcza w pojedynczych sytuacjach mogących wywołać wysoki poziom stresu, takich jak fajerwerki w noc sylwestrową, daleka podróż, czy burza. Melisa zmniejsza napięcie i poprawia samopoczucie w sytuacjach stresowych u zwierząt. Jest to bezpieczny środek, który nie powoduje skutków ubocznych i nie uzależnia. Wśród ziołowych preparatów dla psów, najczęściej spotyka się takie, w których składzie znajduje się nie tylko melisa, ale również inne składniki mające analogiczne działanie. Aby ułatwić podanie, środki na bazie melisy przybierają formę przekąsek, past, czy tabletek. Melisa jest polecana, jako delikatny środek łagodzący niepokój u psów wykazujących skłonności do lęku.

Melisa dla psa. Pies bierze lek

Melisa dla psa – dawkowanie i działanie. O tym warto pamiętać!

Melisa na uspokojenie dla psa to bezpieczny i skuteczny środek. Jednak mimo braku silnych reakcji niepożądanych, należy stosować się do kilku zasad, by podawanie preparatów nie przyniosło negatywnych skutków. W jakiej formie najlepiej podać psu melisę? Jak wybrać najlepsze preparaty z tym składnikiem? Odpowiadamy!

Melisa dla psa – dostępne preparaty

Napar z melisy dla psa może mieć zbyt specyficzny smak i zapach, by go wypić. Na rynku można więc kupić gotowe preparaty z zielem melisy w formie bardziej przystępnej dla czworonogów. Najczęściej spotykane są:

Tabletki

Tabletki z melisą podaje się zazwyczaj z pożywieniem lub też samodzielnie, o ile zwierzę toleruje taką formę. Jeśli tak, możesz podać je wraz z mokrą karmą dla psa Cesar. W zależności od wagi czworonoga jednorazowo musi on przyjąć od 0.5 do 2 tabletek. Tabletki z melisą są zazwyczaj uzupełnione o inne zioła o działaniu uspokajającym, dlatego też ich działanie jest skuteczne w łagodzeniu stresu. Niektóre psy mogą jednak mieć problem z przyjmowaniem preparatu w postaci tabletek, dlatego też należy się upewnić, że zwierzę połknęło całą dawkę. W innym wypadku, preparat może słabiej zadziałać. 

Melisa dla psa. Produkt 2

Przysmaki

Przysmaki dla psów z melisą, to świetny sposób na łatwe podanie i jednocześnie nagroda dla psa. Przekąski te zazwyczaj są mięsne z dodatkiem melisy. W zależności od rodzaju mogą mieć zróżnicowaną ilość melisy w składzie. Aby przekąska miała działanie uspokajające, jej dodatek musi być dosyć wysoki. W niektórych przysmakach sięga on nawet 25%, jednak nie powinien być niższy niż 15%. 

Pasty

Preparaty z melisą w formie pasty, charakteryzują się łatwością podania i atrakcyjnym smakiem, dlatego też są one chętnie spożywane przez psy. Ilość pasty, jaką należy jednorazowo podać, zależy od masy zwierzęcia. Można mieszać ją z pożywieniem lub też podawać samodzielnie. W przypadku mieszania z karmą – np. Butcher’s Functional Dog Sensitive należy upewnić się, że cały posiłek został spożyty, inaczej działanie preparatu może być obniżone. 

Melisa dla psa. Produkt 1

Melisa dla psa – o czym musisz wiedzieć?

Zanim kupisz i podasz preparat z melisą swojemu zwierzakowi, musisz zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych kwestii. Jakich?

Skład preparatu

Preparaty z melisą dla psów nie są produktami leczniczymi, które to podlegają ścisłej kontroli. Ich skład może więc być różny. Przed wyborem specyfiku, koniecznie sprawdź, jakie zawiera składniki. Ważne jest, by w składzie nie było zbędnych konserwantów, substancji barwiących, czy wzmacniaczy smaku i aromatu. Jeśli sięgasz po przekąski dla psa z melisą, wybieraj produkty o jak najczystszym składzie – bez dodatku zbóż, czy innych wypełniaczy. 

Reakcja alergiczna

W większości przypadków zwierzęta domowe dobrze tolerują melisę. Może jednak zdarzyć się tak, że u Twojego psa nastąpi reakcja alergiczna. Jeśli po podaniu preparatu z melisą zauważysz u swojego czworonoga jakiekolwiek niepokojące objawy, takie jak zaczerwienienie i świąd skóry, grudki na skórze, uporczywe drapanie, dolegliwości ze strony układu trawiennego, czy inne symptomy świadczące o reakcji alergicznej, bądź nietolerancji, należy natychmiast zaprzestać podawania preparatu. W razie konieczności skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Warto zachować opakowanie produktu, by móc wskazać jego pełen skład. 

Melisa dla psa. Pies w lęku

Stosowanie

Większość produktów dla zwierząt zawierających melisę ma łagodne działanie, dlatego też producenci zalecają, by, o ile to możliwe, rozpocząć ich stosowanie już kilka dni przed spodziewaną stresującą sytuacją. Jeśli jest to planowana wizyta weterynaryjna, czy też zbliżający się Sylwester, jest to możliwe do wykonania. Jeżeli zaś, stres jest spowodowany nagłym zdarzeniem, trzeba sięgnąć po preparat natychmiast po jego zaistnieniu. Obowiązkowo należy także stosować się do zaleceń producenta dotyczących ilości podawanego produktu. Niedopuszczalne jest zwiększanie dawki bez konsultacji z lekarzem weterynarii. Ilość produktu jest zazwyczaj zależna od masy ciała zwierzęcia. Nie należy także stosować melisy u szczeniaków poniżej 4 miesiąca życia. 

Pies a melisa i inne zioła

Melisa może wspomóc Twojego psa w stresujących sytuacjach. Jednak Twój czworonóg może również skorzystać z dobroczynnego działania innych ziół! Sprawdź, jakie zioła mogą naturalnie wesprzeć zdrowie Twojego zwierzaka!

Zioła zalecane dla psów

Rumianek

Rumianek lekarski jest znany z wszechstronnych właściwości prozdrowotnych. Jest pospolitą rośliną, którą w naszym kraju można spotkać niemal wszędzie – na łąkach, polach, czy nawet wzdłuż ścieżek. Rumianek wspomaga procesy trawienne i jest polecany w przypadku niestrawności, zapalenia żołądka, wzdęciach, czy niestrawności. Wykazuje także działanie uspokajające, dlatego też preparaty kojące nerwy często oprócz melisy, mają także dodatek rumianku. 

Zobacz również: Czy pies może jeść pora? Sprawdź!

Szałwia

Szałwia lekarska jest jednym z najpopularniejszych ziół stosowanych w różnorodnych dolegliwościach. Roślina ta zawiera dużą ilość witaminy A, B, C, oraz minerały, takie jak: magnez, wapń, cynk, potas, sód i żelazo. Szałwia ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego, a także łagodzi stany zapalne stawów i dolegliwości skórne. 

Kozieradka

Nasiona kozieradki zwyczajnej wykorzystuje się w medycynie i kosmetyce. Kozieradka jest dobrym źródłem błonnika, kwasu foliowego, oraz witamin C i B6. Można ją stosować, jako wsparcie w dolegliwościach stawów, chorobach skóry, czy też problemach trawiennych. 

Melisa dla psa. Pies się boi

Jakich ziół lepiej unikać w diecie psa?

Mięta pieprzowa

Mięta znana jest ze swoich właściwości leczniczych. Pomaga zwalczać dolegliwości jelitowe, sprawdza się w walce z nudnościami i chorobą lokomocyjną. Psy mogą spożywać preparaty z miętą, jednak należy podawać je bardzo ostrożnie i w małych ilościach. Przedawkowanie może bowiem prowadzić do niewydolności nerek lub wątroby zwierzaka. 

Gorczyca

Gorczyca, znana głównie miłośnikom musztardy, od lat stosowana jest w medycynie ludowej. Biała, pomaga w obniżaniu ciśnienia krwi oraz w przypadku nieżytu żołądka i dolegliwości trawiennych. Pomimo właściwości prozdrowotnych, olejki eteryczne zawarte w gorczycy mogą być niebezpieczne dla zwierząt. Spożywanie gorczycy przez psa może być przyczyną uszkodzeń układu nerwowego i moczowego zwierzaka. 

Ziołolecznictwo jest jedną z najstarszych metod leczenia różnorodnych dolegliwości. Dobroczynna moc ziół jest znana już od stuleci, jednak szeroki dostęp do medycyny konwencjonalnej sprawił, że jej znaczenie osłabło. Zioła mogą wspomagać leczenie nie tylko ludzkich dolegliwości, ale także zwierzęcych. Długotrwały stres u zwierząt może prowadzić do powstania poważnych zaburzeń i rozwinięcia się różnorodnych chorób. Pomimo tego, że nie zawsze udaje się uniknąć stresowych sytuacji u psów, warto jednak zadbać, by nie odbiły się one nadto na samopoczuciu zwierzaka. 

Melisa dla psa. Pies i strach

Jedną z najdelikatniejszych i najbezpieczniejszych metod łagodzenia stresu u psów jest melisa. Ziele melisy ma udowodnione działanie uspokajające, pomaga w obniżaniu uczucia niepokoju i ciśnienia krwi. Pomocne we wspieraniu zdrowia psów, mogą być również inne zioła. Szałwia, rumianek, kozieradka, a także aloes, lukrecja, czy inne składniki, poleca się w leczeniu różnorodnych dolegliwości. Zioła, choć naturalne i stosunkowo bezpieczne, mogą jednak stanowić zagrożenie dla zwierząt. Nawet te rośliny, które są uważane za całkowicie pozbawione skutków ubocznych, mogą stanowić zagrożenie dla suk ciężarnych, czy karmiących, a także dla szczeniaków i psów-seniorów. Chęć rozpoczęcia stosowania ziół, warto więc skonsultować z lekarzem weterynarii, a ich podawanie rozpocząć od niewielkich ilości, by zminimalizować ryzyko alergii i działań niepożądanych. 

Zdrowie Twojego psa zależy w dużej mierze od dobrze zbilansowanej diety i aktywności fizycznej. Zadbaj o swojego zwierzaka, kupując mu najlepszej jakości karmę, preparaty lecznicze, suplementyprodukty higieniczne dla psa! Sprawdź ofertę sklepu internetowego Apetete i wybieraj świadomie!  

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły