KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Największe koty domowe – poznaj te rasy

Ludzi od wieków interesują nietypowe cechy i skrajności. Nic dziwnego, że największe koty domowe cieszą się takim zainteresowaniem! Poznaj te rasy i sprawdź, czy któraś z nich sprawdzi się idealnie dla Ciebie!

Duże rasy kotów nie są dziś niczym dziwnym. Choć koty domowe ważą zwykle ok. 4 kg, to przedstawiciele dużych ras mogą osiągać nawet masę ciała równą 15 kg. To ogromna różnica, która wpływa na jakość życia z kotem i wymaga poświęceń ze strony człowieka. Poznaj bliżej duże rasy kotów!

Czy wiesz, że największe koty domowe to nie tylko hybrydy?

Utarł się pogląd, jakoby największe koty domowe były wyłącznie stworzone sztucznie przez człowieka. Warto to wyjaśnić od podstaw. Przede wszystkim każda kocia rasa od pewnego momentu jest stworzona z ingerencją człowieka. W chwili, gdy człowiek udomowił koty, aby na przykład polowały na drobne zwierzęta zjadające zapasy, nastawił się na ich konkretne cechy. Z tego powodu na przykład norweski kot leśny, choć jest rasą pierwotnie naturalną, z czasem był selekcjonowany nie tylko pod kątem wyglądu, ale i instynktu łowczego.

Człowiek przez wieki dążył do eksponowania takich cech u zwierząt, które byłyby najkorzystniejsze pod kątem funkcjonalności. Kilkaset lat temu podejście do kotów było bardziej przedmiotowe niż podmiotowe. Prawa zwierząt są całkiem nowym zagadnieniem, a wraz z nim nadeszła moda na zmniejszenie wykorzystania psów i kotów jedynie według ich cech użytkowych. W ten sposób na przełomie XIX i XX wieku zaczęto hodować również te rasy, które po prostu były ładne czy imponujące. Chęć pochwalenia się nietypowym zwierzęciem najpierw była zapoczątkowana w wyższych sferach – na przykład na dworach.

duży kot syberyjski

Oczywiście, w niektórych aspektach nastawienie wyłącznie na hodowlę zwierząt o konkretnych, charakterystycznych cechach, doprowadziło do problemów zdrowotnych, również związanymi z obciążeniem genetycznym zwierząt. Duże koty bardziej narażone są na przykład na choroby stawów czy serca. Często żyją też krócej właśnie z uwagi na swój nietypowy jak na kota domowego rozmiar.

Z drugiej strony warto pamiętać, że duża waga kota może być jednak zdrowa, o ile nie wynika z jego nadwagi. Otyłość i nadmierna masa ciała u kotów, podobnie jak u ludzi, jest czynnikiem bardzo szkodliwym. Może negatywnie wpływać na stan stawów, układu oddechowego czy krążenia. Często sprawia, że zwierzę o wiele krócej żyje. Potwierdzają to również badania naukowe. Warto więc nie mylić dużej, ale prawidłowej wagi kota z jego nadmierną masą ciała.

Największe koty domowe – rasa

Istnieją rasy naturalnie predysponowane do większej wagi niż standardowe koty domowe. Oto kilka z nich.

Maine Coon

Jeśli chodzi o największe koty domowe, rasa ta jest chyba sztandarowa. W swoim rozmiarze jest najpopularniejsza i słynie nie tylko z wagi dochodzącej do 11 kg, ale również bardzo długiego ciała. Rasa jest dość wyrównana, jeśli chodzi o wagę obu płci – samice mogą mieć masę ciała dochodzącą nawet do 9 kg. Koty te uważane są za najstarszą rasę w Ameryce Północnej, ale nie wiadomo do końca, jak zostały stworzone.

Koty te występują w wielu rodzajach umaszczenia. Charakterystyczne dla nich są wysoko osadzone uszy z pędzelkami, które mogą osiągać imponujące rozmiary. Futro jest gęste, ale wymaga intensywnej pielęgnacji. Może się plątać, ma skłonność do powstawania kołtunów, które z kolei prowadzą do narastającej frustracji u kota. Ważne jest częste wyczesywanie i stosowanie kosmetyków zapobiegających tworzeniu się splątanych fragmentów sierści, zwłaszcza w trójkątnej kryzie czy na portkach.

Rasa ta jest bardzo ceniona z uwagi na swój charakter. Koty te nazywane są czasem koto-psami, bo są bardzo przywiązane do człowieka. Mogą mieszkać z innymi kotami oraz psami, dobrze adaptują się do nietypowych warunków. Poszukują towarzystwa ludzi, a do swoich opiekunów są bezgranicznie przywiązane.

największe koty domowe maine coon

Savannah

Ta największa rasa kota wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Widać w niej dużą dysproporcję między kotkami, które ważą często nawet prawie dwa razy mniej niż kocury. Waga dorosłych osobników dochodzi do 11 kg. Rasa jest efektem połączenia kota domowego z serwalem pochodzącym z Afryki. Temu mezaliansowi zawdzięcza swój charakterystyczny wygląd – jest wysoki, ma długie łapy, a przy tym szczupłe ciało. Głowa jest stosunkowo mała, ale o dużych uszach i znacznym nosie.

Koty te występują w kilku rodzajach umaszczeń, takich jak: black smoke, black, black silver spotted tabby i brown/black spotted tabby. W każdej z tych wersji na skórze kota powinny pojawić się wyraźne cętki w kształcie okrągłym i owalnym, a w okolicach łap – podłużnym. Futro jest krótkie i łatwe w pielęgnacji. Warto zaznaczyć, że rasa jest jeszcze dość mocno zróżnicowana pod kątem rozmiaru i wyglądu, co wynika z faktu, że jest stosunkowo nowa.

Te największe koty świata są bardzo aktywne, a przy tym – co dla kotów niezwykłe – uwielbiają aktywność w wodzie. Są socjalne, łatwo można nauczyć je sztuczek. Jest to rasa lojalna w stosunku do znanych sobie ludzi, ale często z trudem akceptuje nowe osoby czy zwierzęta. Koty ze wczesnych pokoleń, czyli ta najbliżej spokrewnione z serwalami, mogą być nawet agresywne, gdy poczują się zagrożone. Dodatkowo zwierzęta te wymagają opiekuna z wiedzą o ich wychowaniu, a przy tym takiego, który zapewni im odpowiednio zaprojektowaną przestrzeń do życia.

savannah duży kot

Kot norweski leśny

Jest to największa rasa kota, która powstała naturalnie – pochodzi ze Skandynawii, dlatego jest dostosowana do życia przede wszystkim w zimnym klimacie. Choć waga kota nie jest olbrzymia – kocury dochodzą do 9 kg, kotki do 6 kg masy ciała – to jednak zwierzę ma imponującą okrywę. To ona wpływa na postrzeganie rasy jako dużej w stosunku do standardowego kota domowego.

Długie futro jest dość łatwe w regularnej pielęgnacji – wystarczy czesanie, bo sierść praktycznie się nie kołtuni. Kot ma charakterystyczną, trójkątną kryzę, która go wyróżnia. Rasa występuje we wszystkich rodzajach umaszczenia, przy tym nie jest dopuszczalna wersja liliowa, czekoladowa oraz z tzw. pointem, charakterystycznym na przykład dla kotów syjamskich. Dodatkowo oczy powinny pasować również do umaszczenia.

Koty te są bardzo cenione przez swoich opiekunów z uwagi na inteligencję. Świetnie dogadują się z innymi zwierzętami, również psami. Dla znanych sobie osób kot ten jest przyjazny, lubi się bawić czy ceni sobie niezbyt długie pieszczoty. Obcych ludzi często ignoruje, nie podchodzi do nich, jest ostrożny w kontakcie. Pamiętaj, że ma bardzo silny instynkt łowiecki, dlatego może polować na inne, małe zwierzęta. Potrzebuje zapewnienia realizacji łańcucha łowieckiego.

Karma dla kota Norweski Leśny – sprawdź ofertę w apetete.pl!

duży norwesko kot leśny

Kot syberyjski

Te duże koty domowe osiągają wagę do ok. 6 kg w przypadku samic i nawet 10 kg w przypadku kocurów. Rasa znana jest przede wszystkim z charakterystycznego wyglądu – długiego futra, lekko skośnych oczu oraz szerokich uszu z frędzlami wystającymi ze środka. Choć jest to rasa długowłosa, to stosunkowo łatwa w pielęgnacji z uwagi na to, że sierść okrywowa jest odporna na przemakanie oraz bardzo sztywna. Wokół głowy włos tworzy kołnierz o owalnym lub okrągłym kształcie, co odróżnia te koty na przykład od norweskich leśnych.

Rasa występuje w odmianie klasycznej, w której niepożądane są odmiany kolorystyczne takie jak liliowa, czekoladowa i cynamonowa, a także oznaczeń. Dopuszczalne jest występowanie białych dodatków. Druga odmiana to nieco mniejsze Neva Masquarade, które ewoluowały w osobną rasę. Te zwierzęta zawsze mają oznaczenie typu point. Rasa ta pochodzi z Syberii i jest uważana za dobrą dla alergików. Wynika to z faktu, że badania wskazują na obniżoną zawartość w ślinie kotów białka wywołującego reakcje alergiczne.

Są to koty bardzo aktywne, kochające swojego człowieka. Lubią jego towarzystwo, ale nie są natarczywe. Dobrze adaptują się do nowych sytuacji i raczej nie uciekają na widok ewentualnych stresorów – są odważne i często skłonne do działania. Dodatkowo uwielbiają ruch i aktywność, w tym bieganie oraz wspinaczkę. Pamiętaj, aby dostosować do ich potrzeb swój dom.

Karma dla kota Syberyjskiego – sprawdź ofertę w apetete.pl!

największe koty świata kot syberyjski

Chausie

Te największe koty świata zachwycają wszystkich, którzy cenią sobie nutkę dzikości w kociej naturze. Rasa powstała przez połączenie kota domowego z dzikim kotem błotnym, występującym powszechnie w dżunglach Azji. Swój początek miała stosunkowo dawno, bo w latach 60. XX wieku. Popularna stała się w XX wieku, a od XXI pojawia się też na wystawach. Kocury są większe od kotek i mogą osiągać wagę do 11 kg.

Kot ten występuje w trzech umaszczeniach: czarnym, brązowym i srebrnym. Ma charakterystyczną, lekko trójkątną głowę z wysokimi kośćmi policzkowymi oraz długie uszy. Jest to zwierzę bardzo muskularne, skoczne, a przy tym niesamowicie zwinne i szybkie. Jednocześnie, z uwagi na sposób hodowli, rasa ta nie jest obciążona chorobami genetycznymi, cechuje się też dużą odpornością.

Z charakteru te duże koty domowe są bardzo absorbujące. Przywiązują się do opiekuna i mogą mu się nawet narzucać – są gadatliwe, zaczepiają do zabawy. Są wymagające z uwagi na potrzebę intensywnego ruchu i zaspokojenie łańcucha łowieckiego. Najlepiej czują się na terenie dopasowanym do swoich potrzeb. Jednocześnie nie są agresywne i chętnie spędzają czas również w towarzystwie nowych osób.

chausie duży kot

Ashera

Jeśli chodzi o największe koty domowe, rasa ta stoi zdecydowanie na przodzie peletonu. Kot ten nie tylko osiąga dużą wagę – od 10 kg u samic do nawet 15 kg u samców – ale jest również bardzo długi. Jego szczupła budowa wynika ze skrzyżowania kota domowego i serwala, ale z dodatkiem krwi dzikiego kota bengalskiego. To odróżnia je od rasy savannach, również obecnej w zestawieniu.

Rasa ta budzi sporo kontrowersji, bo obecnie trudno jest ją jeszcze kupić. Jej nazwa była zastrzeżona przez firmę, która sprzedawała te koty. Miały to być zwierzęta antyalergiczne, ale późniejsze badania nie wykazały niższej zawartości alergizującego białka w ślinie zwierząt. Uważa się czasem, że rasa była po prostu drożej sprzedawaną mieszanką kota domowego oraz serwala.

ashera wielki kot domowy

Największy kot świata – a to historia!

Ten zaszczytny tytuł przypadł jakiś czas temu legrysowi, czyli mieszance tygrysa oraz lwa. Zwierzę waży 418 kg, ma 125 cm w kłębie, a jego ciało mierzy 333 cm. Jest to jednak zwierzę dzikie, a jedynie oswojone. Taka krzyżówka powstała sztucznie, na drodze inseminacji, i wzbudziła wiele kontrowersji wśród miłośników i obrońców dzikich kotów.

Za największego kota uznany jest Himmy, żyjący w XX wieku w Australii. Miał metr długości i wagę ponad 21 kg. W kłębie był rozmiarów średniego psa – miał aż 38 cm. Bardziej współczesne koty zasługujące na ten tytuł były jednak nieco mniejsze. Na przykład maine coon Stevie mierzył prawie 124 cm od nosa do końca ogona, zaś inny przedstawiciel tej rasy, Samson, ważył 13 kg.

Jak dbać o duże koty domowe?

Istnienie dużych ras kotów nikogo dziś już nie dziwi. Praktycznie każdy jest w stanie znaleźć przedstawiciela tej rasy dla siebie, jeśli jest gotów wyłożyć odpowiednie pieniądze oraz skontaktować się z hodowlą, często zagraniczną. Zawsze warto zwrócić uwagę również na inne kryteria niż tylko wygląd kota. Ważny jest na przykład jego charakter – zwłaszcza w kontekście wyboru kota do domu, w którym mieszkają inne zwierzęta albo małe dzieci.

Niemniej ważne jest to, na ile jesteś w stanie spełnić wymagania danej rasy. Niektóre koty potrzebują na przykład woliery, dlatego sprawdzi się dla nich dom z ogrodem. Inne wymagają dużej ilości ruchu oraz wielopoziomowych terenów do spacerów – można je zorganizować w mieszkaniu, ale wpływa to na estetykę. Na pewno utrzymanie dużego kota kosztuje więcej, bo zwierzę zjada większe porcje czy jest droższe w leczeniu z uwagi na zwiększone względem standardowych kotów dawki leków.

jak dbać o duże koty domowe

Jeśli zdecydujesz się na kota dużej rasy, pamiętaj o tym, aby zapewnić mu właściwe warunki życia oraz odpowiednią dawkę swojej uwagi. W ten sposób będzie on Twoim przyjacielem na lata. Pamiętaj o właściwej profilaktyce zdrowotnej i tym, że duże koty mają też szczególne potrzeby związane z żywieniem. Zadbaj przy tym o prawidłową masę ciała swojego mruczka, aby żył on jak najdłużej.

Jesteś opiekunem kota dużej rasy? A może przygotowujesz się do przyjęcia takiego mruczka pod swój dach? Podziel się swoimi doświadczeniami i historiami w komentarzu.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły