KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Jak nauczyć psa reagować na komendę siad

Komenda siad – znajomość podstawowych komend, takich jak: do mnie, waruj, siad nie tylko ułatwia życie z psem, ale może uchronić go przed niebezpieczeństwem. Jak szybko, sprawnie i przede wszystkim przyjemnie nauczyć psa posłuszeństwa? Dziś w kilku prostych krokach wyjaśniamy, jak nauczyć psa komendy siad.

Komenda siad – potrzebne akcesoria

Do jaki będą potrzebne następujące akcesoria treningowe:

 • Obroża – lepiej od początku przyzwyczajać psa do chodzenia na obroży, zwłaszcza jeśli wciągniemy się w szkolenie i zechcemy wystartować w zawodach. Większość sportów kynologicznych wymaga obroży materiałowej, skórzanej. Niedopuszczalne są kolce, obroże elektryczne i przeciw kleszczowe;
 • Smycz krótka do nauki chodzenia,;
 • Smycz długa około 10m – do nauki przywoływania;
 • zabawka na sznurku, szarpak albo piłeczka;
 • Kliker;
 • Saszetka na smakołyki, ewentualnie bluza z kieszeniami, bądź kamizelka treningowa;
 • Duża ilość pysznych przysmaków, jak ciasteczka treningowe, kosteczki, najlepiej to co pies lubi.

Komenda siad

Rozpoczynamy naukę siadania. Najlepsza do treningów będzie smycz krótka – ponieważ się nie plącze.

 • Krok pierwszy. Bierzemy smakołyk do ręki oraz smycz. Następnie pokazujemy psu, że mamy smakołyk. Prowadzimy przysmak nad głową psa w taki sposób aby mógł on wodzić za nim wzrokiem. Zazwyczaj pies aby dostać przysmak zaczyna siadać. O to nam chodziło, mówimy dobry pies i wręczamy przysmak z ręki.

Ważne: Zawsze po dobrze wykonanym zadaniu należy psa nagrodzić. 

 • Krok drugi. Do następnego etapu przechodzimy, kiedy pies opanuje łatwiejszy poziom!  Wydajemy komendę siad, ale nim naprowadzimy psa smakołykiem, odczekamy 2-3 sekundy. Dzięki temu dajemy psu czas na to, aby zrozumiał, za co został poprzednio nagrodzony.
 • Krok trzeci. Powtarzamy ćwiczenie, z tym że teraz należy odczekać 4-5 sekund, nim naprowadzimy psa przysmakiem.
 • Krok czwarty. W ostatnim podejściu postępujemy podobnie jak w poprzednich ćwiczeniach, z tym że czas oczekiwania na reakcję psa tym razem już zdecydowanie wydłużamy, do 6-10 sekund. Najczęściej na tym etapie większość psów szybko zaczyna kojarzyć, za co dostają nagrodę. Jeśli pies usiądzie, pochwal go słowem i podawaj smakołyki powoli i z góry, po to, aby wydłużać siedzenie

Inne ważne uwagi do nauki komendy siad

Sesję treningową zakończ po 4 ćwiczeniach. W następnych sesjach staraj się zaczynać od naprowadzania i odczekania 2-3 sekund, następnie 4-5 itd. Zazwyczaj pies po maksymalnie dwóch sesjach zaczyna reagować prawidłowo na komendę siad – bez naprowadzania smakołykiem.

Co więcej, nie zniechęcaj się i pamiętaj, że dzięki temu, że dłużej ćwiczyliście dane polecenie, w przyszłości inne ćwiczenia będą dla psa o wiele prostsze.

Komenda siad

Psy robią zawsze to, co jest dla nich bardziej opłacalne i uczą się na zasadzie skojarzeń. Warto o tym pamiętać podczas kolejnych treningów.

Pamiętaj o komendzie zwalniającej

Każdy trening należy kończyć słowem kluczem, np.: koniec. Przyjemnym zakończeniem jest ćwiczenie polegające na szukaniu smakołyków w trawie. Właściciel rozsypuje nagrody, pamiętając dokładnie, ile upuścił. Kiedy pies zbierze wszystkie, mówi: koniec i  naprawdę kończy zabawę i nie reaguje na zaczepki psa. Dzięki temu zwierzę nauczy się, że słowo „koniec” oznacza „nie ma więcej ciastek”.

O czym należy pamiętać?

Pamiętaj, aby nie wymagać od psa niemożliwego. Rzadko się zdarza, że po pierwszym powtórzeniu pies perfekcyjnie wykonuje polecenie. Dlatego mu to ułatwiaj i stopniowo podnoś poprzeczkę. Jeśli pies wyraźnie nie rozumie Twojego polecenia, zejdź poziom niżej. Ponadto trzymaj się stałych komend, zmieniaj miejsce ćwiczeń, jednak, zgodnie z regułą stopniowania, zacznij od zacisznego miejsca, by w przyszłości móc ćwiczyć przy większym rozproszeniu. Każdy trening kończ komendą zwalniającą. Wprowadzaj słowa klucz –  pozwoli psu odróżnić czas nauki od zabawy. Nie zapomnij o ciekawych nagrodach. Jeśli Twój pies woli zabawkę od przysmaków to przykładowo, na koniec treningu możesz mu rzucić piłeczkę i zacząć się z nim entuzjastycznie bawić. Trening z psem ma być przyjemnością dla obydwu stron, dlatego jeśli masz zły humor, odłóż zabawę.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Jedna odpowiedź do “Jak nauczyć psa reagować na komendę siad”

 1. […] Kolejnym etapem tresury psa jest nauczenie go reagowania na odpowiednie komendy. O tym jak nauczyć psa reagować na komendę siat można przeczytać na http://apetete.pl/blog/nauczyc-psa-reagowac-komende-siad/ […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły