KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Niewydolność nerek u psa – objawy, leczenie

Nerki to jeden z najważniejszych organów wydzielniczych u psów. Często występującym problemem, z którym borykają się domowi podopieczni, jest postępujące ich zwyrodnienie, a w konsekwencji niewydolność. Czy można wyleczyć niewydolność nerek u psa?

Zdrowy pies – niewydolność nerek i inne dolegliwości związane z wiekiem

Psi organizm to wyjątkowo precyzyjnie zaprojektowana maszyna, w której poszczególne organy pełnią unikalne i bardzo wyspecjalizowane funkcje. Kiedy do naszego domu trafia mały i wesoły szczeniak, rzadko kiedy zastanawiamy się nad jego możliwymi chorobami. Zwykle psiak tryska zdrowiem i troska o jego kondycję sprowadza się głównie do kontrolnych wizyt u lekarza weterynarii, podawania mu zdrowej i pełnowartościowej karmy oraz zapewnienia odpowiedniej dawki ruchu. Wraz z wiekiem mogą jednak występować u czworonoga choroby wynikające ze zwyrodnienia lub „zużycia” najważniejszych narządów. Tym, co może okazać się główną przyczyną złej kondycji Twojego pupila, jest ostra lub przewlekła niewydolność nerek. 

Jak rozpoznać, na co choruje Twój pies? Niewydolność nerek jest dość podstępną dolegliwością, gdyż przez wiele lat może nie dawać żadnych niepokojących objawów. Nerki wchodzą w skład narządów układu moczowo-płciowego, znajdują się w przestrzeni zaotrzewnowej. Pełnią funkcję wydalniczą, endokrynną oraz regulacyjną. Ich prawidłowa liczba to dwa – swoim kształtem przypominają fasolę, są bardzo dobrze ukrwione, mają czerwonobrązowy kolor. 

Nerki pełnią wiele kluczowych funkcji, m.in. odpowiadają za wydalanie z organizmu wraz z moczem szkodliwych produktów przemiany materii. Ich rolą jest dbanie o prawidłowy stan płynów ustrojowych. Nerki filtrują i zatrzymują składniki, niezbędne do właściwego funkcjonowania całego organizmu. Wpływają na prawidłowe ciśnienie krwi, mają ważne znaczenie dla układu kostnego i równowagi kwasowo-zasadowej krwi. Choć efektywność ich działania w naturalny sposób z każdym rokiem maleje, w odróżnieniu od pogarszającego się wzroku lub słuchu, niewydolność nerek u psa może być nawet przyczyną jego przedwczesnego zgonu. Jak długo żyje pies z niewydolnością nerek i czy możliwe jest całkowite zahamowanie tego procesu?

Zbliżenie na pysk śpiącego psa.

Niewydolność nerek u psa – przyczyny

Niewydolność nerek to często rezultat nieuniknionego i postępującego zwyrodnienia nerek. Gdy nerki pracują nieprawidłowo, nie są w stanie odfiltrować zbędnych substancji z organizmu. Efektem takiego stanu jest zmiana w składzie płynów organicznych zwierzęcia, zwłaszcza krwi. Obserwuje się zmniejszenie ilości sodu i potasu, przy jednoczesnym podwyższeniu się ilości tzw. substancji azotowych i odpadowych – są to mocznik i kreatynina, które pochodzą z fizjologicznego rozkładu białek. Gdy nerki tracą zdolność koncentracji i filtrowania moczu, pojawia się wzrost ilości wydalanego moczu, większa częstotliwość jego oddawania i wzmożone pragnienie. Zwykle zauważenie wymienionych objawów sprawia, że zaniepokojony opiekun psa zgłasza się z nim do przychodni weterynaryjnej.

Kiedy można zdiagnozować niewydolność nerek u psa? Objawy i nietypowe zachowanie pupila zwykle skłaniają jego właściciela, by udać się do gabinetu, kiedy choroba jest już w znacznym stadium zaawansowania. O niewydolności nerek mówimy wówczas, gdy 75% ich struktury uległo zniszczeniu. Oznacza to, że sprawnie funkcjonuje tylko ¼ narządu, dlatego tak ważne jest natychmiastowe spowolnienie lub zatrzymanie tego procesu, by zapewnić zwierzakowi normalne życie bez bólu. 

Niewydolność nerek u psa – co jej sprzyja?

Tym, co sprzyja chorobom nerek u psów, jest przyjęcie szkodliwych substancji. Nie jest to wcale odosobniony przypadek – prawie wszystkie psy lubią węszyć, interesują je nowe, smakowite kąski, a gdy coś znajdą, próbują to polizać lub wziąć do pyska. Niekiedy wystarczy znikoma ilość trującej substancji, aby spowodować ostrą niewydolność nerek u psa. Może to być wypita zanieczyszczona woda z rzeki lub kałuży, kawałek zepsutego jedzenia, środki ochrony roślin, rozpuszczalnik lub płyn do chłodnicy. Z tego względu tak istotne jest uniemożliwienie psu swobodnego poruszania się w miejscach, w których czają się na niego podobne zagrożenia.

Inną przyczyną niewydolności nerek bywa przyjęcie przez psa zbyt dużej dawki leków lub zjedzenie preparatów leczniczych przeznaczonych dla ludzi, np. bardzo popularnego w naszych domach ibuprofenu. Czynnikami, które zagrażają prawidłowej pracy nerek, są odwodnienie, krwotok, oparzenie oraz udar cieplny. Równie groźny jest wstrząs, a także pokąsanie psa przez jadowite węże lub żmije w trakcie spaceru. 

Wymienione wcześniej przyczyny prowadzą najczęściej do ostrej postaci niewydolności nerek. Przewlekła niewydolność nerek pojawia się u psów w podeszłym wieku, karmionych złej jakości pożywieniem, u osobników z nowotworami lub chorobami zakaźnymi, do których należą leptospiroza oraz babeszioza. Wpływ na rozwój przewlekłej postaci choroby mogą mieć choroby układowe, takie jak zapalenie naczyń lub toczeń rumieniowy, amyloidoza nerek, kamica nerek oraz zatrzymanie odpływu moczu z pęcherza moczowego. U niektórych psów zdarzają się zaburzenia rozwojowe nerek, np. torbiele, niedorozwój nerek lub ich dysplazja. 

Przeczytaj również: Starość u psa

Jak długo żyje pies z niewydolnością nerek. Pies senior leżący obok właściciela.

Niewydolność nerek u psa – objawy 

Jeśli pojawia się niewydolność nerek u psa, objawy są niespecyficzne i mogą zostać mylnie zinterpretowane przez opiekuna. Zazwyczaj jest to niechęć do jedzenia, ospałość, unikanie zabaw i częstego kontaktu z właścicielem. Dodatkowo niepokojąca bywa biegunka i wymioty – także bez treści pokarmowej. Bardzo charakterystyczny symptom stanowi mocznicowy oddech oraz owrzodzenia w jamie ustnej zwierzęcia.

Pies, który cierpi z powodu niewydolności nerek, może być osłabiony i mieć rozjaśnione śluzówki, co sygnalizuje obniżoną ilość czerwonych krwinek. Taki stan przekłada się również na to, że organizm Twojego podopiecznego jest niedotleniony. Badania morfologiczne krwi zwykle potwierdzają niedokrwistość i rozwijającą się chorobę nerek. Niestety czasem początkowe objawy są tak dyskretne, że trudno je dostrzec, a gdy kondycja psa się pogorszy, skuteczne leczenie bywa trudne bądź niemożliwe.

Przeczytaj również: Choroba Addisona u psów

Niewydolność nerek u psa – diagnostyka

Pierwszym etapem leczenia niewydolności nerek u psa jest kompleksowa diagnostyka. Istotny element stanowi wiedza, jakie jedzenie dla psa z niewydolnością nerek może skutecznie wspomagać terapię. Długość życia psa z niewydolnością nerek może być taka sama, jak zdrowego zwierzęcia, o ile stosowne leczenie będzie wdrożone we właściwym momencie. 

Jeżeli podejrzewasz, że Twój ulubieniec może mieć problemy z nerkami, niezwłocznie udaj się na wizytę do specjalisty. Lekarz z pewnością zleci badania dodatkowe, które pomogą postawić trafną diagnozę. Najbardziej miarodajne jest badanie morfologiczne krwi, które uwzględnia parametry biochemiczne. Natomiast badanie moczu u psa pozwala na sprawdzenie procesu zagęszczania moczu, który jest istotny podczas oceny stopnia zaawansowania choroby. Analiza moczu pozwala jednocześnie wykazać obecność komórek pochodzenia nerkowego, które nie powinny znajdować się w nim u zdrowego zwierzęcia. 

Podczas wykonywania badania moczu można zauważyć niekiedy obecność kryształów, które bywają pierwotną przyczyną choroby nerek. Nie powinno się ignorować komórek w moczu, które świadczą o zapaleniu pęcherza. Szczegółowe informacje o stanie nerek przynosi USG jamy brzusznej. W badaniu ultrasonograficznym lekarz ocenia wielkość nerek, ich stosunek względem siebie, prawidłowy kształt oraz strukturę wewnętrzną. USG jest badaniem szybkim i bezbolesnym, które daje natychmiastowy wynik i pozwala praktycznie od razu wdrożyć konieczne leczenie. 

Niewydolność nerek u psa. Leczenie weterynaryjne.

Niewydolność nerek u psa – leczenie

Jeśli przeprowadzone badania potwierdzą niewydolność nerek u psa, leczenie powinno być rozpoczęte natychmiastowo. Gdy nerki zostały uszkodzone środkami chemicznymi, trzeba jak najszybciej doprowadzić do zneutralizowania szkodliwej substancji i usunięcia jej z organizmu czworonoga. W przypadku uszkodzenia nerek na skutek innej choroby współistniejącej liczy się prawidłowej leczenie choroby podstawowej, by zahamować niewydolność nerek u psa. Rokowania dla Twojego podopiecznego mogą być o wiele korzystniejsze, jeśli leczenie farmakologiczne będziesz wspierać dobrze skomponowanym jadłospisem. 

Przykładowa dieta dla psa z niewydolnością nerek musi być pozbawiona soli i pod żadnym pozorem nie może opierać się na resztkach z Twojego stołu. Długość życia psa z niewydolnością nerek to kwestia bardzo indywidualna. Efektywne leczenie ma na celu usunięcie nadmiaru mocznika i kreatyniny z organizmu oraz wyrównanie zaburzeń elektrolitowych. Niektórym zwierzętom trzeba podawać płyny dożylnie, a także odpowiednie preparaty, które poprawiają przepływ krwi przez nerki. Wielu właścicieli psów zastanawia się, czy można w pełni wyleczyć niewydolność nerek u psa. Rokowania mogą być bardzo pomyślne, jednak całkowite cofnięcie już zaistniałych zmian w nerkach jest niestety niemożliwe.

Niewydolność nerek u psa – profilaktyka 

W chorobach nerek u psów liczy się czas, trafna diagnoza i odpowiednia profilaktyka. Mając w domu psiego pacjenta, musisz wiedzieć, jakie jedzenie dla psa z niewydolnością nerek będzie bezpieczne. Warto włączyć do codziennego menu specjalne suplementy, których zadaniem jest poprawa kondycji nerek. Co ważne, ich przyjmowanie nie może trwać kilka dni – to terapia na długie miesiące, a nierzadko do końca życia pupila. Przykładowa dieta dla psa z niewydolnością nerek opiera się na mniejszej podaży białek, maksymalnie 2-3,3 g białka na dobę. Możesz również dopasować właściwy rodzaj i postać karmy, w zależności od wieku i kondycji psiaka. Wybierając Butcher’s Dry Blue z kurcakiem wesprzesz zdrowie pupila i zapewnisz mu posiłek pełen witamin i minerałów.

Regularna profilaktyka może przynieść nadspodziewanie dobre efekty. Pies odzyska radość życia i przez wiele lat będzie funkcjonował, jak zupełnie zdrowy osobnik. To, jak długo żyje pies z niewydolnością nerek, wiąże się także z systematycznymi wizytami kontrolnymi u lekarza weterynarii i szybkim reagowaniem, jeśli pogorszą się wyniki analizy krwi lub moczu. W skrajnych sytuacjach konieczna może okazać się dializa i korekta niedokrwistości. Dieta psa musi być bogata w najważniejsze składniki odżywcze. Dlatego warto suplementować zdrowe tłuszcze, np. olej z łososia, witaminy i mikroelementy.

Pies z chorymi nerkami może prowadzić normalne życie – potrzebuje codziennej dawki ruchu, nie ma potrzeby ograniczania jego aktywności, jeśli wszystkie badania są prawidłowe. Pamiętaj jednak przy tym o regularnym dostarczaniu psu czystej wody, zwłaszcza w upalne letnie dni i po intensywnym wysiłku fizycznym. Oprócz karmy suchej miej pod ręką jakościową karmę mokrą, np. Farmina N&D Ancestral Grain Dog, która będzie dodatkowym źródłem płynów w organizmie czworonoga. Dzięki temu Twój ukochany pies szybko odzyska siły i będzie cieszył swoją obecnością wszystkich domowników. 

Pies oblizuje się nad miską.

Niewydolność nerek – choroba, którą można powstrzymać

Ostra lub przewlekła niewydolność nerek u zwierzęcia to trudna do zdiagnozowania i podstępna dolegliwość, która może przez lata rozwijać się prawie bezobjawowo. Cierpią na nią psy w różnym wieku i różnych ras, a duże znaczenie w rozwoju schorzenia ma dieta Twojego czworonoga i systematyczne kontrole u lekarza specjalisty.

Objawami, które powinny wzbudzić czujność opiekuna, są blade śluzówki, niedokrwistość, apatia i osłabienie zwierzęcia. Może pojawić się również biegunka i wymioty, niezależnie od zjadanego pożywienia. Element niepokojący stanowi zbyt częste i nadmierne oddawanie moczu lub odwrotnie – jego niewielka ilość w ciągu doby, a także wzmożone pragnienie u psa. 

Jeżeli Twój podopieczny zaczyna zachowywać się w nietypowy sposób, unika dotychczas lubianych zajęć i kontaktu z członkami rodziny, bacznie go obserwuj i postaraj się w krótkim czasie zgłosić do weterynarza. Szybka diagnoza i wykonanie kompleksowych badań pozwoli Ci uniknąć długotrwałego leczenia. Ograniczy dyskomfort u psa i sprawi, że będzie Ci towarzyszył w dobrej formie przez kolejne długie lata. Twój czas to bezcenna inwestycja w zdrowie i szczęście ukochanego psa. Wybierz dla niego produkty z oferty naszego sklepu i spraw, by każdego dnia tryskał radością!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły