KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Padaczka u kota — objawy, leczenie i pierwsza pomoc w przypadku ataku

Niestety padaczka u kota może występować tak samo, jak u ludzi. Warto wiedzieć, jak przygotować się na niespodziewany atak, aby nie spanikować, tylko pomóc mruczkowi. Przedstawiamy przydatne wskazówki dotyczące prawidłowego postępowania w sytuacji wystąpienia ataku epilepsji u kota.

Dbałość o kota to nie tylko podawanie pupilowi pożywienia i zabawy z nim. Należy kontrolować również jego stan zdrowia. Niektóre choroby pojawiają się nagle jak np. padaczka u kota. Musisz jednak pamiętać, że padaczka to nie zawsze choroba sama w sobie, czasem może być objawem problemów z narządami wewnętrznymi. W takiej sytuacji jest to bardzo trudne przeżycie dla opiekuna, który zupełnie nie wie, jak pomóc mruczkowi tak, by dodatkowo mu nie zaszkodzić. 

Właściwe postępowanie w trakcie, jak i po takim incydencie jest niezwykle ważne dla zdrowia Twojego kota. Przedstawiamy praktyczny poradnik, co zrobić w przypadku ataku padaczki u kota i jaką opiekę wdrożyć po takim incydencie.

Jak wygląda atak padaczki u kota?

Zastanawiasz się, jak wygląda padaczka u kota? Padaczka jest efektem nadmiernej i niekontrolowanej aktywności neuronów. Zaburzenie to może być wywołane schorzeniami układu nerwowego, ale również niewydolnością innych narządów, czy zatruciami. Każdy kot może doświadczyć takiego stanu, niezależnie od płci i rasy, choć krótkowłose koty wykazują wyższe predyspozycje. Szacuje się, że od 2% do 3,5% kotów cierpi z powodu padaczki. 

Trzy substancje regulują aktywność mózgu. Glutaminian i asparaginian stymulują komórki nerwowe, podczas gdy kwas gamma-aminomasłowy (GABA) działa hamująco na neurony. Jeśli będzie brakować równowagi między pobudzeniem a hamowaniem, może to prowadzić do wystąpienia napadów padaczkowych. Warto również pamiętać, że takie ataki mogą wyglądać u każdego kota inaczej. Nie ma jednego charakterystycznego zachowania podczas ataku padaczki u kota. Jakie mogą być objawy epilepsji u kota i jakie mogą być jej przyczyny? Jak przebiega terapia kota dotkniętego epilepsją?

Promocja dla czytelników

rabat Fitmin

Padaczka u kota — objawy i leczenie

Tak jak już wspomnieliśmy, objawy mogą być bardzo różnorodne. Takie, które można wskazać jako najbardziej charakterystyczne dla ataku padaczki, to drżenie ciała, sztywnienie całego ciała, a także jednoczesny ślinotok i niekontrolowane oddawanie moczu i kału. Warto pamiętać, że czasami mogą pojawiać się nieco mniej oczywiste objawy. Takie zachowania jak intensywne wpatrywanie się w przestrzeń, utrata kontaktu z rzeczywistością, a także mimowolne ruchy kończynami i wokalizacja mogą przemawiać za epilepsją u kota.

Często występują również takie objawy jak: napady agresji czy lęku. Ataki częściowe mogą również objawiać się subtelnym drżeniem głowy, sztywnością w chodzie, utratą kontroli nad jedną z kończyn czy intensywnym wylizywaniem się. Pojedynczy atak padaczki u kota może trwać od kilku sekund do kilku minut.

padaczka u kota leczenie, kota.

Padaczka u kota – pierwsze objawy

Warto wspomnieć również o zachowaniach świadczących o tym, że zbliża się atak padaczki u kota. Jeśli zbliża się atak padaczki u kota, pierwsze objawy są dość charakterystyczne i opisywane jako aura. Kot staje się niespokojny i znacząco zmienia się jego zachowanie. Może zachowywać się dość nietypowo i przejawiać agresję. Może szukać też kontaktu z właścicielem, lub po prostu schować się pod szafę. Czasem pojawia się tendencja, że koty energiczne stają się osowiałe i spokojne, a te na co dzień spokojne wydają się niezdrowo pobudzone.

Padaczka u kota — objawy

Po przedstawionych wcześniej objawach musisz zapoznać się z etapami choroby takimi jak aura, atak właściwy i faza popadaczkowa. Padaczka u kota, objawy i przebieg można podzielić na kilka faz. Pierwsza faza to faza prodromalna, która może występować zarówno na kilka godzin, jak i na kilka dni przed rzeczywistym atakiem padaczki. Wówczas mruczek staje się zazwyczaj mocno niespokojny i nerwowy.

Kolejny etap to aura. W tej fazie wiele kotów wykazuje zwiększone dążenie do bliskości z właścicielem. Jednak niektóre koty mogą prezentować nietypowe zachowania, takie jak niezwykła nieśmiałość lub agresywność.

Później zazwyczaj następuje faktyczny atak padaczki u kota. Ostatnia faza nazywana jest fazą postiktalną. Wtedy mruczek najczęściej jest mocno zmęczony i odsypia ten wyczerpujący dla jego organizmu incydent. Może też nie chcieć jeść, nie trzymać moczu, kału lub chodzić chwiejnym krokiem. Co istotne, kiedy w odstępie 24 godzin pojawią się trzy napady padaczkowe, to właśnie wtedy lekarz określa je jako napady gromadne.

Przeczytaj także: Pozycja bólowa u kota. Jak ją rozpoznać i jak pomóc kotu?

padaczka u kota ,kot.

Rozpoznanie epilepsji u kota

W rzeczywistości nie ma zachowań typowych charakterystycznych dla kotów chorych na epilepsję. Każdy kot może przejawiać objawy w indywidualny sposób. Nie każdy mruczek musi zachowywać się też nietypowo. Często występują jednak objawy, które są powiązane z chorobami współistniejącymi u kotka. Mogą to być zachowania na tle przewlekłym jak np. bezwiedne oddawanie moczu i kału na podłogę, które może wystąpić wraz z zapaleniem pęcherza moczowego. Jeśli kot natomiast ma problemy na terenie mózgu, to mogą wystąpić niespodziewane upadki i utrata przytomności. Takie objawy zawsze należy skonsultować z lekarzem weterynarii.

Innym dość nietypowym objawem są halucynacje u mruczka, które mogą się przejawiać poprzez intensywne miauczenie albo wygryzanie własnego ogona. Jeśli podejrzewasz swojego pupila o halucynacje, koniecznie skontaktuj się z weterynarzem. Mogą być one atakiem padaczkowym jak i nie muszą nim być. 

Istotny jest również fakt, że czasami drugi napad padaczkowy różni się od przebiegu tego pierwszego. Co więcej, musisz pamiętać, że napady mogą występować jako pojedyncze lub napady gromadne.

padaczka u kota weterynarz i kot.

Stan padaczkowy u kota

Stan padaczkowy u kota to atak drgawek, podczas którego kot traci świadomość przez ponad dziesięć minut. Jak wspomniano uprzednio, sekwencyjne drgawki, mogą również ewoluować w faktyczny stan padaczkowy, jeśli czworonóg nie odzyska świadomości między indywidualnymi atakami. 

Napady klasterowe

Lekarz weterynarii definiuje zaistnienie co najmniej trzech ataków padaczkowych w ciągu 24 godzin jako napad seryjny, lub klasterowy. W takiej sytuacji bezwzględnie zabierz swojego kota do weterynarza. Niestety, napad klasterowy często ewoluuje w stan padaczkowy, co z kolei staje się zagrożeniem dla życia pupila.

padaczka u kota, badanie kota.

Przyczyny padaczki u kota

Zastanawiasz się, jakie są przyczyny padaczki u kotów? To dość złożona kwestia. W kwestii padaczki idiopatycznej, niestety, nie można zidentyfikować przyczyny wystąpienia choroby. Na szczęście, sytuacja prezentuje się zupełnie odmiennie w kontekście padaczki wtórnej.

Najczęściej wskazuje się pewną grupę predysponującą do rozwinięcia się takiej choroby u mruczka. Ataki padaczkowe są wynikiem nieprawidłowości występujących wewnątrzczaszkowo lub pozaczaszkowo. Nieprawidłowości wewnątrzczaszkowe mogą być rezultatem np. krwawień, zawału mózgu, zapalenia mózgu, zapalenia opon mózgowych, a nawet nowotworów.

Nieprawidłowości pozaczaszkowe zazwyczaj wynikają z przebiegających schorzeń metabolicznych lub zatrucia u kota, co oznacza, że mają swoje źródło w zupełnie innych organach. Źródło występuje gdzie indziej, ale jest powiązanie z układem nerwowym, gdyż działają, chociażby na niego toksyny lub ma na niego wpływ np. zbyt mała ilość glukozy. Padaczka u kota może wystąpić również w sytuacji podania pupilowi leków nieprzeznaczonych dla kotów albo leku w nieprawidłowej dawce np. za dużo.

Kocia padaczka – leczenie

Warto wspomnieć także o tym, jak wygląda leczenie padaczki u kota. Pamiętaj, aby nigdy nie diagnozować swojego pupila samodzielnie, nawet jeśli objawy są charakterystyczne dla tej właśnie choroby. W takiej sytuacji zawsze udaj się do weterynarza, który przeprowadzi dokładne badanie i postawi trafną diagnozę. Zarówno Twojemu kotu, jak i weterynarzowi najbardziej pomoże, jeśli udokumentujesz napad na wideo, jeżeli jest to możliwe. Dzięki temu lekarz weterynarii uzyska jednocześnie informacje o rodzaju i czasie trwania napadu.

padaczka u kota wypowiedz eksperta

Jeśli choroba ma podłoże neurologiczne, lekarz weterynarii może zalecić stosowanie leków. Zastosowane mogą zostać leki przeciwdrgawkowe, są stosowane zawsze przy stwierdzeniu padaczki. Podczas wizyty weterynarz określi, również kwestie dawkowania leku — na stałe, czy doraźnie. Wśród używanych środków znajdują się fenobarbital, lewetyracetam i diazepam, jak i imepitoina. Jednak pamiętaj, że to weterynarz dobiera leki. To on będzie wiedział, co jest najlepsze dla Twojego mruczka i dobierze lek zgodny z aktualną wiedzą. Leki zazwyczaj podawane są doraźnie, tylko w określonych przypadkach podawane są one codziennie. Zbyt wysokie dawki leków, mogą uszkodzić wątrobę Twojego pupila.

Ważne jest zachowanie regularności w podawaniu leków, aby uniknąć niepożądanych ataków. Koty dotknięte padaczką idiopatyczną prawdopodobnie będą potrzebować leków przeciwpadaczkowych do końca życia – w przypadku większości kotów próby odstawienia medykamentów kończą się szybkim nawrotem ataków. 

Kot cierpiący na padaczkę musi mieć zapewniony spokój w domu i nie powinien być kotem wychodzącym, gdyż, mógłby się narazić na niepotrzebne urazy jeśli zdarzy się atak w trakcie jego wędrówek.

Przeczytaj także: Osowiały apatyczny kot – co może oznaczać takie zachowanie?

padaczka u kota, chory kot.

Atak padaczki u kota — pierwsza pomoc

Pojawia się atak padaczki u kota i nie wiesz, co zrobić? Przede wszystkim nie panikuj. Pomóż kotu, ale nie zmuszaj go do przyjmowania niczego do pyska. Przenieś kota na podłogę (jeśli jest ona bardzo twarda, np. wykonana z kafelków, połóż pod jego głowę koc lub ręcznik) i usuń z jego zasięgu niebezpieczne przedmioty.

Kiedy istnieje ryzyko, że doszło do zatrucia toksynami, należy działać najszybciej, jak to możliwe. To może być szczególnie niebezpieczne dla Twojego kota i zagrażać jego życiu. W przypadku zatruć koniecznie zawieź kota do lecznicy. Pamiętaj też, aby potem usunąć toksyczne rośliny ze swojego domu.

Kot z padaczką powinien podlegać regularnej opiece weterynaryjnej i być leczony. To poważna choroba, która niesie ze sobą ryzyko poważnych konsekwencji zdrowotnych. Regularne badania oraz terapia mogą poprawić jakość życia i zmniejszyć częstotliwość występowania napadów padaczkowych.

Ważne jest, by zapewnić kotu odpowiednie miejsce do odpoczynku. Sprawdzi się tu wygodne legowisko takie jak np. Amiplay Legowisko owalne Basic [rozmiar M] 52 x 44 x 14cm. W tym czasie mruczek będzie dochodził do siebie i potrzebuje spokoju do regeneracji. Dobrym dodatkiem do legowiska dla kota na czas rekonwalescencji jest kocyk taki jak np. Trixie Kocyk Nando jasnoszary. Ogromne znaczenie dla kota w tym czasie ma również odpowiednio dobrana zbilansowana dieta. Sięgnij po dobrej jakości karmę taką jak np. Acana Regionals Wild Prairie Cat. Oczywiście kot powinien otrzymywać przede wszystkim karmę mokrą taką jak np. John Dog for Cats Mus 100g x 4.

Padaczka u kota legowisko.

Wśród nowych metod terapeutycznych dla zwierząt znajduje się stosowanie olejku CBD. Działanie tego olejku może mieć pozytywny wpływ na zmniejszenie częstotliwości występowania napadów padaczkowych u kotów.

padaczka-u-kota-karma.

Jak widać, padaczka u kota może mieć wiele przyczyn o różnym podłożu. Warto zachować spokój, kiedy wystąpi atak padaczki u kota i pomóc mu według przedstawionych w artykule wskazówek. Zabezpiecz głowę kota przed uderzaniem w twarde podłoże i nie wkładaj nic do jego pyszczka. Później zapewnij mruczkowi spokój i moPżliwość dojścia do siebie. Pamiętaj, że padaczkę u kota zawsze powinien zdiagnozować i leczyć weterynarz. Zajrzyj do sklepu Apetete po wyposażenie dla kota także w okresie rekonwalescencji.

apetete baner na bloga

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły