KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Karma dla kota Fitmin For Life – recenzja

Żywienie kotów nie należy do najłatwiejszych zadań. Zwierzęta te znane są z niecodziennych gustów kulinarnych dlatego dobranie idealnej diety dla kota jest trudnym zadaniem. Poza wstrzeleniem się w gusta kulinarne właściciel kota musi wziąć pod uwagę czynniki zdrowotne. Koty jako mięsożercy wymagają karmy bogatej w mięso i to właśnie tego składnika szukamy w dobrej karmie dla kota.

Dziś oceniamy wygląd, smak, kształt, i skład karmy Fitmin For Life.

Krótko o marce Fitmin

Fitmin to czeska firma zoologiczna należąca do spółki Dibaq. Skład wszystkich karm został dostosowany do specyficznych potrzeb zwierząt. Karmy są różnorodne, uwzględniają wiek, kondycję i wielkość zwierzęcia. Na uwagę zasługuje skład,  zawierają około 50% mięsa, bez dodatku pszenicy oraz zbóż modyfikowanych genetycznie. Fitmin oferuje aktualnie 3 linie suchych karm dla kotów: Fitmin Purity, Fitmin For Life oraz Fitmin Vet Life – karmy weterynaryjne.

Przedstawienie testerów karmy Fitmin For Life

Poniżej przedstawiamy naszych testerów: od prawej Duszek, Demon i Trinka. Wszystkie zwierzaki pochodzą z adopcji. Na co dzień jedzą suchą i mokrą karmę na przemian, ale każdy ma odmienny charakter i gust. Sprostanie oczekiwaniom jednego kota bywa kłopotliwe, a co dopiero mówić o czterech i więcej…:) Przez ostatni tydzień moje koty miały okazję spróbować karmy Fitmin. Jak wypadły testy? Możecie sami ocenić po zdjęciach.

Testerzy to 4 koty od 12 lat do 3 lat. Koty od zawsze jedzący suchą karmę i dodatkowo 2 razy dziennie dostają karmę mokrą. Jako Opiekun tych kotów doskonale znam swoich towarzyszy i nie skromnie mogę powiedzieć,  że bardzo dobrze czytam koty. Swoją wiedzę zawdzięczam doświadczeniu. Od ponad 10 lat jestem domem tymczasowym dla kotów, co jest równoznaczne z tym, że miewam pod opieką zwierzęta w różnym wieku o odmiennych potrzebach. Zapewnienie wszystkim kociakom opieki a także karmy bywa trudne. Wobec tego byłam ciekawa jak sprawdzą się karmy Fitmin?

Karma sucha dla kota Fitmin For Life Hairball

Karma sucha dla kota Fitmin For Life Hairball powinna stanowić uzupełnienie diety dla kotów, ponieważ zawiera ona zwiększone ilości włókna pokarmowego – znanego pod nazwą malt. Te składniki pomagają zwalczać kłaczki włosowe – pilobezoary. Taka karma jest szczególnie polecana dla kotów z długim włosem, oraz  kotów na stałe przebywających w domu, tzw. niewychodzących. Efekt po naszych testach –  lepsze wypróżnianie, mniej nieprzyjemnych zapachów z łazienki i miękki brzuszek kotów.

Fitmin Cat For Life Hairball

Mięso (suszone mięso drobiowe, świeża wątroba wieprzowa 15%, suszone mięso z ryb, hydrolizowana wątroba wieprzowa), ryż, tłuszcz drobiowy, wysłodki buraczane 4,5%, otręby pszenne, wytłoki jabłkowe 3,5%, nierozpuszczalne włókno (celuloza i lignina),jaja kurze, suszone inaktywowane drożdże rodzaju Saccharomyces cerevisiae 1,2%, drożdże piwne 1%,siemię lniane 1%, olej z łososia 1%, węglan wapnia, chlorek sodu, chlorek potasu, korzeń cykorii 0,2%, diwodorofosforan sodu, juka Schidigera 0,05%.

Ocenimy skład karmy zajmując się najważniejszymi jej punktami czyli mięsem, tłuszczem i węglowodanami. Co jest na duży plus to w karmie Fitmin for Life na pierwszym miejscu znajduje się mięso suszone, drobiowe. Suszenie gwarantuje, że w karmie nie ma żadnych piór, łapek itp. trudnych do strawienia i o wątpliwej jakości składników. Zaś samo mięso drobiowe jest wartościowym składnikiem. Dostarcza ono białka i tłuszczy oraz oczywiście tauryny. Drugim składnikiem w karmie jest wątroba wieprzowa – którą koty doceniają za pyszny smak. Ponadto składniki ten po za apetycznością ma duże wartości odżywcze. Jest ona bogate w białko, żelazo, witaminę A – która wzmacnia skórę, włosy i wzrok.  Na dalszej pozycji odnajdujemy składniki odpowiedzialne za lepszy pasaż jelitowy. Włókno pokarmowe w karmie odkłaczającej stanowi ważną jej część. Dzięki zawartości otrębów pszennych, wytłoków jabłkowych 3,5%, nierozpuszczalnemu włóknu (celuloza i lignina) koty nie mają problemów z kłaczkami. Dalej w składzie odnajdujemy kolejno: jajka, drożdże, siemię lniane i inne mikroelementy, których nie powinno zabraknąć w dobrej karmie dla  kota.

Karma sucha dla kota Fitmin For Life Salmon

Karma z łososiem według kotów wypadła najlepiej, jej granulki są dużo tłuściejsze a mała tekstura chrupek ułatwia ich pobieranie. Duża zawartość ryb wpływa nie tylko na jej lepszą przyswajalność ale i na ogólną kondycję kota oraz na wygląd jego sierści.  W składzie poza mięsem z łososia, znajdziemy również mięso drobiowe. Takie połączenie jest bardzo wskazane, ze względu na niedobory aminokwasów w samej rybie. Ogólnie karma z łososiem przez koty została oceniona na 5. Choć gdyby mogły chętnie by się wymieniły na saszetkę mokrej karmy. Moje koty zdecydowanie wolą mokrą strawę, a zwłaszcza Demon.

Fitmin Cat For Life Salmon

Mięso (suszone mięso drobiowe, świeże mięso z łososia 9%, suszone mięso z ryb 6%, hydrolizowana wątroba wieprzowa), ryż, tłuszcz drobiowy, wysłodki buraczane 4%, drożdże piwne, olej z łososia 2%, jaja kurze, wytłoki jabłkowe 1,3%, suszone inaktywowane drożdże - Saccharomyces cerevisiae 1,2% siemię lniane, węglan wapnia, chlorek potasu, korzeń cykorii 0,2%, diwodofosforan sodu, juka Schidigera 0,05%.

Karma dla kotów z łososiem Karma Fitmin For Life Salmon 

Karma sucha dla kota Fitmin For Life kurczak

Sucha karma dla kotów z kurczakiem Fitmin For Life Chicken – według opinii kotów jest na drugim miejscu, zaraz za karmą z łososiem. Nie jest ona tak tłusta i wyrazista w smaku jak karma z łososiem. Ponadto mniej aromatycznie pachnie, to wszystko może wpływać na ten koci werdykt.

 

Fitmin Cat For Life Chicken

Ogólnie skład jest całkiem przyjemny:

mięso(suszone mięso drobiowe 30%, świeża wątroba wieprzowa 15%, suszone mięso z ryb, hydrolizowana wątroba wieprzowa, suszone mięso wołowe i wieprzowe), ryż, tłuszcz drobiowy, wysłodki buraczane 4%, jaja kurze, olej z łososia 1,5%, wytłoki jabłkowe 1,3%, suszone inaktywowane drożdże rodzaju Saccharomyces cerevisiae 1,2%, siemię lniane,drożdże piwne, węglan wapnia, chlorek sodu, chlorek potasu, korzeń cykorii 0,2%, juka Schidigera 0,05%, diwodofosforan sodu.

W porównaniu do Fitmin For Life Hairball ma zdecydowanie więcej mięsa i to nie tylko drobiowego oraz brak ciężkostrawnych zbóż takich jak: kukurydza czy pszenica. Ogólnie poza karmami, które mają za zadanie usuwać włosy z przewodu pokarmowego – unikam karm zbożowych. Ryż w tej karmie jest dość wysoko, bo już na drugim miejscu. Niby pełni rolę substancji balastowej i jest w przeciwieństwie do pszenicy – lepiej strawny przez koty, ale lepiej by było go mniej.  Natomiast na plus jest reszta składników całe jaja, zioła, drożdże piwne, siemię lniane  i olej z łosia – taki skład zagwarantuje zbilansowaną dietę.  Ogólnie karmę oceniamy na mocną czwórkę.

Karma mokra dla kota – Fitmin For Life 

Choć moje koty chętnie piją wodę, zdecydowanie wolę podawać im mokrą karmę z uwagi o ich lepsze samopoczucie. Sucha karma w diecie moich towarzyszy stanowi dodatek i praktycznie koty mają do niej dostęp przez cały dzień. Zaś dwa razy dziennie dostają to co lubią najbardziej, czyli mokrą karmę z saszetki. Ogólnie zadbanie o jadłospis ferajny, lawirując między potrzebami kota 12 letniego a młodego 3 letniego kocura nie jest łatwe, dlatego najczęściej kupuje kilka smaków i różnych marek. W domu mam Animondę, Catz Fine Food sporadycznie (cena jest za wysoka) i Applaws. Teraz mieliśmy okazję przetestować Fitmin mokrą karmę i jestem mile zaskoczona. Koty  zjadały ją z dużym apetytem, choć to wybredne bestyjki.

Mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (74% w filecikach), ryby, produkty uboczne z ryb (8% łososia w filecikach),roślinne ekstrakty białkowe, produkty pochodzenia roślinnego(0,4% inulina),substancje mineralne, cukry.

Kotom podobał się zapach karmy, na początku obwąchały ją dokładnie po czym zjadły mrucząc. Demon (czarny kot) wchłonął całą zawartość miseczki, zaś kotka Trinka tylko wylizała sosik z  apetytem, pozostawiając duże kawałki mięsa na później. Ogólnie posiłki Fitmin były bardzo apetyczne, smakowały wszystkim czterem kotom, co u mnie jest rzadkością.

Karma mokra dla kota Fitmin Cat For Life Pouch Sterilized 85g

Karma mokra dla kota Fitmin Cat For Life Pouch Sterilized 85g

Co nam się nie podobało w karmie Fitmin

Karmę mokrą Fitmin For Life oceniam na 4 plus. Zupełnie nie potrzebnie dodany jest cukier, niby jest na samym końcu listy, co oznacza że jest go najmniej, ale jednak jest. Poza tymi cukrami, które są zbędne w diecie kota to skład wypadł całkiem dobrze.  Co najważniejsze, karma nie jest droga, a to przy czterech kotach jest bardzo ważne.

Podsumowanie testów Fitmin for Life

Sucha karma Fitmin For Life występuje w dwóch smakach: łosoś i kurczak. Choć w testach zdecydowanie wygrywają mokre karmy, wśród suchych koty również potrafiły wyłonić zwycięzce. Wybór padł na karmę Fitmin For Life Salmon – sucha karma z łososiem. Karma z kurczakiem zajęła drugie miejsce, zaś karma pro zdrowotna – Hairball uplasowała się na ostatniej pozycji. Nasze koty niechętnie chciały ją jeść, choć początkowo rzucały się w stronę worka, wodzone pysznym zapachem. Ogólnie karma Fitmin to dobry i względnie niedrogi wybór.  Za duży worek zapłacimy ok 120 PLN, zaś za saszetkę 2,9 PLN. Na plus jest też mocne opakowanie, które nie przerwie się przy pierwszym kontakcie.

Moje koty były zadowolone z testów, a wy jak oceniacie karmę Fitmin?

Zdjęcia przygotowała Danuta Laskowska

 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły