KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Paszport dla psa – wyjazd z psem za granicę

Planujesz wakacje z psem za granicą? Wyjeżdżasz na staż lub do pracy poza krajem? Jeśli planujesz zabrać pupila, będzie Ci potrzebny paszport dla psa. Jak i gdzie wyrobić taki dokument oraz w jakich krajach jest obowiązkowy? Ile kosztuje paszport dla psa? Podpowiadamy!

Podróżowanie ze zwierzętami, a zwłaszcza z psami, staje się coraz popularniejsze. Wielu opiekunów decyduje się na zabranie czworonoga nie tylko na wakacje w Polsce, lecz także za granicę. Do podróżowania po ojczyźnie wystarczy wysokiej jakości transporter, na przykład model New York marki Amiplay. Niektórzy czworonożni przyjaciele doskonale radzą sobie ze znacznie dłuższymi podróżami i w zupełnie obcych miejscach. Rozłąka nie jest więc konieczna, a usługa petsittera może okazać się zbędnym wydatkiem, kiedy planujesz wyjazd poza Polskę.

paszport dla psa

Jeśli Twój zwierzak lubi podróże, nic nie stoi na przeszkodzie, by zabrać go również gdzieś dalej. Żeby wyjechać z psem za granicę, potrzebujesz dla niego paszportu. Jest on wymagany nawet na terenie Unii Europejskiej, po której Ty możesz podróżować bez tego dokumentu. Jeśli przed Tobą w niedalekiej przyszłości podróż ze zwierzęciem, dowiedz się, gdzie i jak wyrobić paszport dla psa.

Sprawdź również: Podróżowanie z psem – praktyczny poradnik od Apetete

Paszport dla psa – co to jest?

Wyjazd z psem za granicę wiąże się z koniecznością wyrobienia dla pupila paszportu. Paszport dla psa jest dokumentem identyfikacyjnym, który potwierdza, że Twój czworonożny przyjaciel jest zdrowy, a w razie nieszczęśliwego zagubienia ma ogromne znaczenie w odnalezieniu zwierzęcia. Paszport zawiera ważne informacje na temat psa. W dokumencie znajduje się opis zwierzęcia – imię, rasa, data urodzenia, umaszczenie, znaki szczególne. Jest w nim również informacja na temat czipu, a dokładniej jego numer. Paszport dla zwierząt musi też zawierać wzmiankę o szczepieniu przeciwko wściekliźnie i odrobaczeniu w kierunku tasiemca bąblowca.

W dokumencie znajdują się informacje dotyczące nie tylko zwierzęcia, lecz także opiekuna. Imię, nazwisko, dane kontaktowe oraz podpis – to konieczność. Oprócz tego w paszporcie widnieją dane na temat lekarza weterynarii, który wystawił dokument.

Posiadanie paszportu dla psa (ale też kota czy fretki) jest obowiązkowe między innymi na terenie Unii Europejskiej. Podobne prawo obowiązuję w Norwegii, Islandii, Liechtensteinie, Szwajcarii, San Marino, Monako, Andorze oraz Watykanie.

Prawo dotyczące przewożenia zwierząt domowych o charakterze niehandlowym reguluje Rozporządzenie (WE) nr 998/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 maja 2003 roku. Kiedy planujesz wakacje z psem za granicą, na przykład w Anglii, Irlandii, Szwecji czy na Malcie, musisz postarać się również o zaświadczenie o leczeniu przeciw bąblowicy, tasiemcom i kleszczom oraz wykonanie badań krwi obowiązujących w danym kraju.

paszport dla psa CTA

Jak wyrobić paszport dla psa?

Twój pies lepiej znosi podróże niż rozłąkę z Tobą? Zdecyduj się na zabranie go ze sobą na krótszy czy dłuższy wyjazd. Podpowiadamy Ci, jak wyrobić paszport dla psa.

Gdzie wyrobić paszport dla psa?

Zastanawiasz się, gdzie wyrobić paszport dla psa? To dokument oficjalny, dlatego może go wydać jedynie uprawniony do tego lekarz weterynarii. Może się okazać, że weterynarz, do którego uczęszczasz, nie może wydać paszportu. Co wtedy zrobić? Wystarczy, że zajrzysz na stronę Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Możesz w wyszukiwarce wpisać nazwisko innego lekarza pracującego w przychodni, do której chodzisz ze zwierzęciem.

W tabelce z informacjami na jego temat znajdziesz wiersz „prawo wydawania paszportów”. Tam najszybciej sprawdzisz, czy możesz uzyskać u niego dokument dla zwierzęcia. Dobrym sposobem jest też pobranie ze strony listy weterynarzy uprawnionych do wydawania paszportów – podział na województwa dodatkowo usprawnia szukanie.

paszport dla psa wyjazd z psem za granicę

Co przygotować przed ubieganiem się o paszport?

Zanim otrzymasz paszport, musisz zaczipować psa, czyli wszczepić mu numer umożliwiający identyfikację zwierzęcia. Numer ten nadaje psu Polskie Towarzystwo Rejestracji i Identyfikacji Zwierząt. Dzięki niemu możesz zarejestrować czworonoga w Ogólnopolskiej Bazie Danych na stronie www.identyfikacja.pl, co ułatwia odnalezienie zwierzaka na terenie kraju.

Jeśli planujesz wakacje z psem za granicą, nie zapomnij umieścić numeru identyfikacyjnego czworonoga również w międzynarodowych bazach. Tylko tak odnajdziesz go w razie nieszczęśliwego wypadku również za granicą. Mikroczip musi spełniać wymogi normy ISO 11784 wykorzystujące technologię HDX lub FDX-B. Jeśli Twój psiak został wcześniej zaczipowany, podczas wyrabiania paszportu weterynarz powinien przeprowadzić odczyt elektronicznym czytnikiem i ustalić datę założenia czipa oraz sprawdzić jego prawidłowe działanie.

Przed ubieganiem się o paszport konieczne jest też zaszczepienie psa przeciwko wściekliźnie. Trzeba pamiętać o regularnym powtarzaniu szczepienia raz na rok. Jeśli termin minie, kolejne szczepienie będzie uznawane za pierwsze, a to sprawi, że na paszport będzie trzeba poczekać dłużej.

overzoo-promocja-apetete

Ile trwa wyrabianie paszportu dla psa?

To zależy. Jeśli Twoje zwierzę było już zaszczepione i zaczipowane, przeprowadzenie całej procedury przebiegnie błyskawicznie. Możesz otrzymać dokument właściwie od ręki. W przeciwnym wypadku wszystko potrwa dłużej. Wynika to przede wszystkim z konieczności wykonania szczepienia przeciwko wściekliźnie. Zwierzę może zacząć podróżować, kiedy od daty szczepienia minie 21 dni. Niektóre państwa wymagają również badania miareczkowania przeciwciał przeciw wściekliźnie. Musisz też pamiętać, że szczepienie podaje się zwierzęciu w okresie 30 dni od ukończenia 3. miesiąca życia.

Przeczytaj także: Pies w samolocie – jak podróżować z czworonogiem?

Wyrobienie paszportu dla psa – ile kosztuje?

W teorii koszt wyrobienia paszportu dla psa wynosi 100 zł. Jest to kwota urzędowa, której weterynarz nie może zmienić. 100 złotych to koszt formalności. Wyrobienie paszportu dla psa jest jednak droższe, ponieważ do tej kwoty musisz doliczyć cenę czipowania.

Koszt wszczepienia zwierzęciu pod skórę urządzenia wielkości ziarenka ryżu waha się w granicach od kilkudziesięciu do 150 zł. Na końcową cenę za paszport dla zwierząt wpływają też koszty szczepień i koniecznych zabiegów. Dokument jest wydawany raz na całe życie. Wymaga jednak aktualizowania, na przykład wpisywania danych o szczepieniach przypominających przeciwko wściekliźnie.

paszport dla psa wyjazd z psem

Legalizacja paszportu psa

Planujesz podróż poza Unię Europejską? Konieczna będzie legalizacja paszportu dla psa, która nie jest potrzebna do podróżowania po terenie UE. Legalizacji dokonasz w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii. Procedura wymaga przedstawienia oryginalnego paszportu i przygotowania wniosku o legalizację. Potrzebne są także dokumenty, które poświadczają stan zdrowia zwierzęcia. Legalizacja paszportu psa to wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych, a wnioski są rozpatrywane błyskawicznie.

paszport dla psa cytat opiekuna

Wiesz już, jak wyrobić psu paszport. Nie jest to skomplikowane, a dodatkowo gwarantuje zwierzęciu bezpieczeństwo. Czasem konieczna jest również legalizacja dokumentu. Pamiętaj też, żeby odpowiednio wcześniej sprawdzić, czy kraj, do którego się wybierasz, nie wprowadził dodatkowych wymogów w sprawie przewożenia zwierząt domowych.

Zadbaj o bezpieczeństwo pupila – spakuj ze sobą apteczkę dla psa, na przykład od marki Trixie. Załatwienie wszystkich formalności pozwoli Ci cieszyć się obecnością czworonożnego przyjaciela podczas wakacji czy wyjazdu do pracy. Sprawdź asortyment Apetete, w którym znajdziesz produkty dla psa przydatne zarówno do domu, jak i w podróży.

 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły