KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Pies faraona – poznaj rasę z niezwykłą historią

Pies faraona to zwierzę, którego ikoniczny wizerunek przyciąga wszystkich, którzy kochają zwierzęta i fascynują się kulturą starożytnego Egiptu. Pies faraona to dostojny i żywiołowy towarzysz. Czym charakteryzuje się ta niezwykła rasa? Odpowiadamy!

Promocja dla czytelników

Promocja Fitmin

Wybór odpowiedniej rasy psa to nie lada zadanie dla przyszłego opiekuna! Nie liczy się bowiem jedynie wygląd zwierzęcia, ale także jego cechy charakteru i usposobienie. Muszą one współgrać z Twoim trybem życia. Rzadkie rasy to gratka dla prawdziwych wielbicieli psów, którzy kochają poszerzać swoją wiedzę na ich temat i są zafascynowani niespotykanym wyglądem. Jedną z takich wyjątkowych ras jest pies faraona, znany w swojej ojczyźnie jako „Kelb al-Fenek”. Ten przyjazny, czujny i inteligentny pies o niezwykle eleganckiej aparycji to świetny towarzysz aktywnych ludzi. Jego wspaniały charakter daje się zaobserwować przy bliższym poznaniu! Jeśli chcesz stać się opiekunem psa faraona, zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na temat tej rasy. Poznaj ciekawą historię psów faraona! Dowiedz się, jakie są charakterystyczne cechy tej rasy i naucz się odpowiednio dbać o swojego czworonożnego przyjaciela. Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Cytat właścicielki rasy

Pies faraona – pochodzenie

Psy faraona to zwierzęta o bogatej i ciekawej historii. Skąd wywodzi się ta rasa i jakie ma korzenie? Sprawdź!

Pies faraona, znany również pod nazwą chart maltański to zwierzę, które niemal hipnotyzuje swoją posągową postawą godną faraona. Nazwa tej rasy wywodzi się od starożytnych egipskich władców. Ma ona niebywale ciekawą i długą historię, sięgającą czasów starożytności. Najstarsze znalezione szczątki psów o budowie zbliżonej do współczesnych psów faraona datowane są na ok. 5000 lat, co świadczy o ich niezwykle długiej przeszłości. Wizerunki tych psów były często znajdowane na starożytnych malowidłach, gdzie najczęściej były przedstawiane jako uosobienie Anubisa – boga zmarłych często przedstawianego jako człowiek z głową psa. Według popularnej teorii, za rozpowszechnienie się tej rasy na całym świecie odpowiedzialni byli kupcy feniccy, którzy to mieli przewieźć je z Egiptu na Maltę, Baleary lub Sycylię. Teoria ta nie została jednak potwierdzona, a jej przeciwnicy podkreślają, że pierwsze informacje dotyczące występowania tej rasy na Malcie pochodzą ze średniowiecza. 

Z dużym prawdopodobieństwem, rasa ta może również wywodzić się od dzikich psów zamieszkujących zarówno Maltę, jak i Sycylię. Początkowo nazwa “pies faraona” obejmowała charty z Balearów i Wysp Kanaryjskich, a także inne psy pierwotne w typie charta. W 1974 roku wzorzec psa faraona został stworzony przez Brytyjczyków, którzy to sprowadzali te psy z Malty. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) za ojczyznę psów faraona uznało właśnie Maltę i od 1977 roku to właśnie wyłącznie maltańska rasa może być mianowana tą nazwą. Co ciekawe, pies faraona jest narodowym zwierzęciem Malty. Jego wizerunek można spotkać nawet na specjalnych monetach. Podobno Maltańczycy chcieliby również powrotu tradycyjnej nazwy „Kelb al-Fenek”. Jednak w tym względzie nie znaleziono jeszcze kompromisu i do tej pory “pies faraona” to nazwa oficjalna tej rasy. 

Pies faraona

Pies faraona – wygląd

Pies faraona jest niezwykle wyróżniającą się rasą. Nie sposób pomylić go z żadną inną. Jak wygląda typowy przedstawiciel tej rasy? Jakie są jego charakterystyczne cechy fizyczne? 

Psy faraona, według klasyfikacji FCI zaliczane są do 5 grupy (psów pierwotnych oraz szpiców) i sekcji 6 (psów pierwotnych). Charakteryzują się tym, że ich powstanie nie było spowodowane ludzką ingerencją. Ich pierwotny charakter i wygląd został w dużej mierze zachowany pomimo późniejszej celowej hodowli. 

Waga

Psy faraona należą do osobników o średniej wielkości. Dorosły pies waży ok. 23-25 kg i mierzy od 56 do 63.5 cm. W przypadku suk waga kształtuje się w okolicach 20-23 kg a wzrost mieści się w granicach 53-61 cm. 

Budowa ciała

Pies faraona charakteryzuje się płynnymi ruchami pełnymi gracji i atletyczną budową ciała. Ich wrodzoną ciekawość i czujność najlepiej oddają charakterystyczne, duże i sterczące uszy. Niewielka głowa osadzona jest na długiej i umięśnionej szyi. Charakterystyczną cechą psów faraona są bystre oczy, dość głęboko osadzone w czaszce, koloru bursztynowego. Psy faraona mają smukły tułów o długości niewiele przekraczającej wysokość w kłębie. Kończyny przednie są proste i szczupłe, a tylne umięśnione i silne. Wyróżnikiem psów faraona jest ich długi ogon, gruby u nasady i zwężający się ku końcowi. W stanie spoczynku ogon sięga psu poniżej stawu skokowego, gdy zaś pies jest w ruchu, ogon często jest zagięty i sterczący.

Sierść 

Umaszczenie psów faraona jest najczęściej rude lub jasnobrązowe (pies faraona czarny nie jest w ogóle spotykany). Niektóre osobniki mogą mieć niewielkie, białe znaczenia na łapach i końcówce ogona. Cecha jest niezwykle pożądana wśród hodowców. Ich sierść jest krótka i lśniąca, o jedwabistej lub lekko szorstkiej strukturze. Unikatową cechą psów faraona jest umiejętność rumienienia się. Są one całkowicie pozbawione czarnego pigmentu, a ich nosy i wnętrze uszu są koloru brązowego. Podczas silnych emocji takich jak podekscytowanie, zarówno nos, jak i wnętrze uszu nabierają różowego zabarwienia. Pies faraona potrafi się także uśmiechać poprzez uniesienie warg i odsłonięcie zębów. Ta nietypowa cecha może być odbierana jako przejaw agresji, jednak jest zupełnie odwrotnie i zazwyczaj pies wyraża w ten sposób radość. 

Pies faraona w biegu

Pies faraona – charakter

Czy pies faraona to typ kanapowca, czy może aktywnego poszukiwacza przygód? Odnajdzie się w zatłoczonym mieście, a może potrzebuje dużo przestrzeni? Dowiedz się, jakie cechy charakteru psa faraona determinują jego zachowanie!

Psy faraona to zapaleni myśliwi. Ich uszy stworzone są do nasłuchiwania i tropienia zwierzyny. Nie bez powodu na Malcie miejscowi nazywają je „Kelb al-Fenek” czyli “pies królika”. Rasa ta była bowiem wykorzystywana do polowań na króliki i rewelacyjnie się w tym celu sprawdzała. Myśliwski instynkt psów faraona każe im być w ciągłym ruchu. Kochają zabawę, aktywność i długie spacery. Cechy łowcy mogą dominować podczas spacerów, dlatego warto trzymać psy faraona na smyczy. Pomocna może być także Dr. PetCare obroża przeciw pchłom i insektom dla dużych psów. Odstraszy ona skutecznie wszelkie pasożyty zewnętrzne i pozwoli zachować większą higienę Twojego pupila. Mają one tendencję do ucieczek w pogoni za innymi zwierzętami

Obroża przeciw pchłom i insektom dla dużych psów

Najgorszą karą dla psa faraona jest brak zajęcia – znudzony może zacząć niszczyć rzeczy lub przekopywać przydomowy ogródek. Z nudów może też głośno szczekać, gdyż rasa ta jest z natury dość hałaśliwa. Pies faraona potrzebuje przestrzeni i kontaktu z człowiekiem. Źle znosi samotność i długie zamknięcie w domu. Jest to rasa stworzona dla ludzi aktywnych, kochających sport i ruch. Najlepiej odnajdzie się w domu, z dostępem do bezpiecznej przestrzeni do biegania. Pies faraona nie będzie dobrym wyborem dla osób, którzy całe dnie spędzają poza domem. Nawet niewielkie mieszkanie nie jest przeciwwskazaniem dla posiadania psa faraona, jednak brak wybiegu należy rekompensować mu przynajmniej godzinnym spacerem każdego dnia. 

Przeczytaj również: Jak wyciszyć psa i pomóc mu się zrelaksować? 

Dziewczynka z psem faraona

Natura psa faraona

Pies faraona to zwierzę wesołe i mocno przywiązane do właściciela, a także do miejsc. Lubi rutynę i źle znosi stresujące sytuacje związane z nagłymi zmianami. Jest to rasa spokojna i wyważona w kontaktach z dziećmi, sprawdzi się więc jako pies dla rodziny. Dobrze dogaduje się także z innymi zwierzętami, zarówno psami, jak i kotami. Pies faraona jest z natury łagodny, jednak może okazywać strach i nieufność wobec obcych, co najczęściej demonstruje głośnym szczekaniem, ale zazwyczaj nie agresją. Niezależność i upartość psów faraona sprawiają, że nie są najłatwiejsze w socjalizacji. Szkolenie tych psów należy więc rozpocząć jak najwcześniej. Dobrze sprawdza się metoda pozytywnego wzmacniania (pochwał) oraz urozmaicenie sesji treningowych. Ze względu na swoją wrażliwość i niechęć do zmian, warto podczas szkolenia przyzwyczaić psa do różnych dźwięków, miejsc i ludzi. 

Zobacz także: Szkolenie behawioralne psów – kiedy okaże się niezbędne? 

Pies faraona na trawie

Pies faraona – pielęgnacja

Jak dbać o psa faraona, by cieszył się zdrowiem i pięknym wyglądem? Czy pielęgnacja tej rasy jest trudna? Dowiedz się, jakie wyzwania stoją przed właścicielem psa faraona!

Zdrowie

Psy faraona należą do rasy psów pierwotnych, dlatego też są w dużej mierze wolne od chorób genetycznych i odznaczają się dobrym zdrowiem. Średnia długość ich życia to od 11 do nawet 14 lat. Najczęstszymi przypadłościami psów faraona są: dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, alergie skórne, niedoczynność tarczycy i niedorozwój nerwu wzrokowego. Pies faraona dobrze radzi sobie z wysokimi temperaturami, jednak jego krótka sierść nie zapewnia mu odpowiedniej izolacji termicznej podczas zimowych miesięcy. Dlatego też psy te mogą chorować na sezonowe przeziębienia. W celu utrzymania zwierzęcia w najlepszej kondycji powinieneś zadbać przede wszystkim o szczepienia ochronne oraz regularne wizyty u lekarza (przynajmniej raz w roku). 

Pielęgnacja

Krótka sierść psów faraona nie należy do trudnych w pielęgnacji. Aby sierść pozostała lśniąca i gładka warto czesać ją przynajmniej raz w tygodniu. Psy faraona nie posiadają podszerstka więc ich linienie jest minimalne. Niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest codzienne sprawdzanie uszu, zębów, oczu i skóry oraz regularne przycinanie pazurów. Nie zaleca się częstych kąpieli, gdyż psy faraona mają skłonność do alergii. Warto też zadbać o zakup specjalnego ubranka na zimowe spacery, gdyż psy te źle znoszą niskie temperatury. 

Żywienie

Zdrowe psy faraona nie posiadają żadnych specjalnych wymagań dotyczących żywienia. Warto wybierać wartościowy pokarm dla psów dopasowany do wieku i rodzaju aktywności. Kupując karmę, zarówno mokrą jak i suchą, należy zwrócić szczególną uwagę na jej skład. Należy wybierać pokarm zawierający jak największy procent mięsa i bez dodatku zbóż. Pełnoporcjową karmę należy podzielić na 2-3 posiłki i pamiętać o zapewnieniu stałego dostępu do czystej wody do picia. Psy faraona charakteryzują się smukłą sylwetką, jednak mają tendencję do tycia, dlatego też ilość karmy musi być ściśle określona. Przekarmianie zwierzęcia może bowiem zwiększać ryzyko powstawania u nich otyłości. Jest ona z kolei główną przyczyną najpoważniejszych komplikacji zdrowotnych, a przede wszystkim problemów ze stawami.

Wielu właścicieli psów faraona decyduje się na wprowadzenie suplementacji, by uzupełnić dietę w niezbędne witaminy i minerały oraz wspomóc układ ruchu. Dobrym wyborem będą na przykład witaminy Dr. PetCare, które będą wspomagać zdrowie Twojego pupila. Pamiętaj jednak, że zanim zdecydujesz się podać psu jakiekolwiek suplementy, powinieneś w pierwszej kolejności skonsultować się ze specjalistą.

Witaminy 60 kapsułek

Pies faraona to dostojne zwierzę z niezwykle bogatą i fascynującą historią. Kocha swobodę, aktywność i niezależność. Dlatego też jego posiadanie może być nie lada wyzwaniem dla właściciela, który musi nadążyć za jego instynktem łowcy i ogromną potrzebą ruchu. Pies ten nie odnajdzie się w ciasnym mieszkaniu w centrum miasta. W przestronnym domu z ogrodem poczuje się jak u siebie. To idealny towarzysz wszelkiej aktywności fizycznej – wycieczek, zabaw i sportów. Odnajduje przyjemność w obcowaniu z ludźmi i innymi zwierzętami, ma też dużo cierpliwości w stosunku do dzieci, dlatego będzie to świetny wybór dla rodzin. 

Pies faraona to rasa zdrowa i niewymagająca szczególnie skomplikowanej pielęgnacji. Jeśli poszukujesz psa, który będzie zwracał uwagę przechodniów swoją aparycją, zdecydowanie powinieneś wziąć pod uwagę rasę pies faraona. 

Pies faraona – cena

Cena, jaką trzeba zapłacić za zwierzaka może jednak odstraszać przyszłych opiekunów. Pies faraona to jedna z najdroższych ras psów na świecie. Zakup szczeniaka z hodowli wiąże się z kosztem nawet od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Zwierzę należy jednak zawsze kupować z certyfikowanej hodowli. Powinieneś za wszelką cenę unikać niesprawdzonych źródeł przy zakupie tak rzadkiej rasy, jak pies faraona. Hodowla zrzeszona w FCI to bowiem gwarancja dobrych warunków przebywania psów, a także ich zdrowia. 

Jeśli chcesz zapewnić swojemu psu zdrowie i energię na długie lata, zadbaj o jego odpowiednią dietę. Sprawdź ofertę sklepu internetowego Apetete i wybieraj świadomie! Znajdziesz tam szeroki asortyment karm suchych i mokrych od sprawdzonych producentów, a także suplementy diety i akcesoria dla Twojego pupila. 

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły