KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Pies liże ściany. Jak oduczyć pupila niszczenia powierzchni?

Psy mają różne nawyki, czasami dość nietypowe. Wiele psich zachowań może dziwić, a w niektórych przypadkach nawet stresować właścicieli czworonogów. Jedną z osobliwych rozrywek czworonożnych pupili jest lizanie ścian. Czemu pies liże ściany? Jak reagować, gdy Twój pies to robi? Czego objawem jest takie zachowanie? Sprawdź!

Wiele zachowań psów jest dla człowieka zupełnie niezrozumiałych. Nie każdy opiekun czworonoga jest psim behawiorystą, dlatego też nie musi rozumieć wielu znaków, jakie pies codziennie wysyła. Niektóre nawyki, takie jak tarzanie się w błocie, ściganie swojego ogona, czy krążenie przed położeniem się mogą wprawiać człowieka w zakłopotanie. Jednak wiele z tych dziwacznych zachowań jest głęboko zakorzenionych w genetyce tych zwierząt i są to zjawiska zupełnie naturalne. Tak samo w większości przypadków jest z lizaniem. 

Pies wykorzystuje swój język nie tylko do rozpoznawania smaków. Lizanie jest również sposobem na wyrażanie uczuć, prośbą o pokarm czy sposobem na budowanie więzi. Psy liżą swoje młode, a także właścicieli, czy inne zaprzyjaźnione osoby lub zwierzęta. Jednak lizanie może być czasami nieco uciążliwe, nie tylko wtedy, gdy czworonóg rzuca się na opiekuna i daje mokre „całusy”, gdy jego pan wróci do domu. Czasami zdarza się tak, że pies staje się koneserem tynków i farb ściennych. 

Co zrobić, gdy pies liże ściany? Czy to zachowanie jest normalne? Jak zabezpieczyć ścianę przed psem? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, garść praktycznych porad znajdziesz w naszym artykule!

Promocja dla czytelników

Promocja Carnilove

Dlaczego pies liże ściany?

Wracasz do domu po pracy i zastajesz swojego pupila niemal przyklejonego do ściany i zapamiętliwie wylizującego każdy jej centymetr. Zapewne zadajesz sobie wtedy pytanie – dlaczego właściwie to robi? Powodów takiego zachowania może być kilka. Oto najczęstsze z nich!

Syndrom pica

Pod tą dziwnie brzmiącą nazwą kryje się zaburzenie kompulsywne, które objawia się spaczonym apetytem u zwierząt. Oznacza to, że pies może mieć tendencje do zjadania rzeczy, które nie są przeznaczone do spożycia. Dotyczy ono jedynie dorosłych psów, gdyż szczenięta często wykazują zainteresowanie różnymi przedmiotami przez swoją wrodzoną ciekawość siata, jednak przy odrobinie treningu, zjawisko to powinno ustąpić. 

U wielu psów dotkniętych syndromem pica występuje lizanie lub gryzienie ścian. Warto obserwować swoje zwierzę, czy jest to jedyne zachowanie odbiegające od normy. Spożywanie dużej ilości niejadalnych rzeczy prowadzi bowiem do wielu problemów zdrowotnych u zwierzęcia, w tym uszkodzenia jelit, żołądka, czy zatruć. Syndrom pica wymaga leczenia, gdyż jego samoistne ustąpienie jest bardzo rzadkie. W celu zdiagnozowania syndromu pica należy zgłosić się do lekarza weterynarii, a następnie doświadczonego behawiorysty.

Psie emocje

Nuda, lęk, czy samotność mogą doskwierać nie tylko ludziom, ale też psom. Podobnie, jak ludzie mogą radzić sobie z negatywnymi emocjami w różny, czasem niezbyt zdrowy sposób, tak samo psy wypracowują sobie zróżnicowane metody na znalezienie ujścia emocjom. Jedną z nich początkowo jest wylizywanie łap oraz genitaliów (zbyt często i kompulsywnie), a następnie wylizywanie innych przedmiotów, w tym lizanie ścian. 

Istnieje wiele przyczyn, dla których pies zachowuje się w dany sposób. Aktywne zwierzęta mogą cierpieć z powodu niedostatecznej ilości ruchu. Zamknięte przez większość czasu w czterech ścianach mogą czuć frustrację, jeśli nie są w stanie spożytkować swojej energii. Dla psów mocno związanych z właścicielem jego dłuższa nieobecność może spowodować rozwinięcie lęku separacyjnego, który objawia się między innymi lizaniem ścian. 

Takie zachowanie jest też dość częste u psów lękliwych, które doświadczyły traumatycznych przeżyć w przeszłości bądź u zwierząt, które w ten sposób okazują swoje złe samopoczucie.

Przecyztaj także: Dlaczego pies je ziemię?

Pies - lizanie ścian

Zmiany środowiskowe

Przeprowadzka do innego mieszkania, czy też pojawienie się nowego członka rodziny to dla ludzi powód do radości. Dla psa, zwłaszcza starszego, który przywykł do rutyny,  jest jednak źródłem stresu, który prowadzi do spadku poczucia bezpieczeństwa. Nowa sytuacja może prowadzić do zmian w zachowaniu zwierzęcia. Lizanie ścian to jeden z objawów stresu związanego z trudnościami w adaptacji. 

W wielu przypadkach pies samoistnie przyzwyczai się do nowego stanu rzeczy i zaprzestanie lizania ścian. Jednak, gdy pomimo poświęcania zwierzakowi uwagi i upływu czasu, ten nadal wykazuje niepożądane zachowania, warto zasięgnąć porady lekarza weterynarii oraz behawiorysty. W skrajnych sytuacjach, gdy pies ma ogromne problemy z przystosowaniem, konieczna może okazać się nawet farmakoterapia. 

Niedobór witamin

Powodem, dla którego czworonóg liże ściany, może także być niedobór witamin, a konkretniej wapnia. W wielu domach ściany wykonane są z gipsu zawierającego siarczan wapnia. Zjadanie elementów ścian może więc sugerować, że psu brakuje tego składnika odżywczego. 

Jednak u dobrze żywionych psów domowych, problem ten nie występuje często. Większość wysokiej jakości karm dla zwierząt ma bowiem w swoim składzie wapń niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu psa. Niejednokrotnie, zachowania te są widoczne u psów niedożywionych, które długo funkcjonowały w skrajnie złych warunkach. Jednak aby odpowiednio zdiagnozować przyczynę, przede wszystkim należy udać się do lekarza weterynarii w celu wykonania niezbędnych testów.

Przeczytaj także: Skład karmy, czyli jak czytać etykiety na karmach? Odpowiadamy!

Czemu pies liże ściany?

Jak zabezpieczyć ścianę przed psem?

Jeśli lizanie ścian przez Twojego psa jest dość częste, a zmiana aranżacji wnętrz Ci nie straszna, to możesz zabezpieczyć swoje ściany przed psim jęzorem. W jaki sposób to zrobić? Sprawdź!

Zasłoń ścianę na czas swojej nieobecności

Jeśli Twój czworonożny pupil liże tylko jedną ścianę, a podczas swojej obecności w domu potrafisz kontrolować psa, postaw na tanie i nietrwałe rozwiązania. Mebel (np. sofa) postawiony na ulubionym miejscu do lizania Twojego psa zniweluje jego zapędy. Po Twoim powrocie bez przeszkód możesz przesunąć mebel w miejsce, które najbardziej Ci odpowiada. 

Powrót do PRL-u?

Ten, kto żył w czasach PRL-u, zapewne pamięta, że ściany niemal każdego domu były pokryte boazerią. Te cieniutkie deseczki, dziś często kojarzą się ludziom z kiczem i reliktem tamtych czasów. Jednak coraz większą popularność zyskują drewniane lamele, czy boazeria angielska. Takie wykończenie ścian jest synonimem dobrego smaku i wyczucia stylu. Może okoliczność lizania ścian przez psa stanie się okazją do eksperymentów wnętrzarskich? Stosując to rozwiązanie, musisz mieć jednak pewność, że pies nie zniszczy boazerii. 

Tapeta

Jednym z najpopularniejszych sposobów zabezpieczenia ścian przed lizaniem ich przez psa jest położenie tapety. Tapetę można umieścić na całej ścianie lub też na jej połowie. Niezliczona ilość wzorów i rodzajów tapet sprawi, że z pewnością dobierzesz ją do swojego wnętrza. Oczywiście, istnieje ryzyko, że pies przegryzie się także przez tapetę i dobierze się do ściany, jednak na rynku dostępne są niezwykle trwałe i mocne tapety, które mogą okazać się odporne nawet na psie zęby i pazury. 

Dlaczego pies liże ściany?

Jak oduczyć psa lizania ścian?

Lizanie ścian przez psa jest nie tylko irytujące dla jego właściciela, ale też niebezpieczne dla zwierzęcia. Warto więc poświęcić nieco czasu, by oduczyć zwierzaka tego nawyku. Jak to zrobić? Mamy kilka sprawdzonych pomysłów!

Najpierw poznaj przyczynę

Nietypowe zachowania psa, a do takich bezsprzecznie zalicza się lizanie ścian, nigdy nie biorą się z powietrza – zawsze mają jakąś przyczynę. Aby móc ją wyeliminować, najpierw należy ją poznać. Warto więc poświęcić więcej uwagi swojemu zwierzęciu, obserwować jego nawyki i sprawdzić, w którym obszarze życia tkwi problem. Jeśli pies liże ściany z nudów, wystarczy zapewnić mu większą dawkę rozrywki. 

Nie oznacza to, że musisz rezygnować z pracy i bawić się z psem przez cały dzień, czy zatrudniać psiego opiekuna! Wystarczy, że przed wyjściem z domu zaopatrzysz psa w kilka ciekawych i angażujących zabawek. Świetnie sprawdzi się pleciona mata węchowa, kong Extreme wypełniony przysmakami, czy tradycyjne zabawki do gryzienia i szarpania. Zapewnienie psu zajęcia na czas swojej nieobecności może pomóc też zminimalizować ryzyko lęku separacyjnego. 

Jeżeli zaś podejrzewasz, że Twój zwierzak cierpi na zaburzenia psychiczne, wtedy konieczna jest wizyta u specjalisty, by wprowadzić odpowiednie leczenie i ćwiczenia behawioralne.

Pies liże ściany - mata węchowa

Skonsultuj się ze specjalistą

Jeśli pomimo wnikliwych obserwacji nie jesteś w stanie poznać przyczyny lizania ścian przez swojego psa, koniecznie skonsultuj się z behawiorystą lub lekarzem weterynarii. Jeśli źródłem problemu są czynniki psychologiczne, wtedy pomocna może okazać się wizyta u behawiorysty. Doradzi on, w jaki sposób ćwiczyć z psem, jak zadbać o psi dobrostan i jakie zmiany wprowadzić w Waszej wspólnej codzienności, by wyeliminować problem lizania ścian. 

Czasami wystarczy solidna dawka treningu i wytrwałość właściciela, aby wykluczyć niepożądane zachowania. Wówczas musisz zaopatrzyć się w dużą ilość psich przysmaków, na przykład Brit Care Functional Snack Antistress Shrimp do nagradzania zwierzaka i ogromną dozę cierpliwości. 

Może zdarzyć się też tak, że lizanie ścian jest spowodowane chorobą psa. Problemy związane z układem pokarmowym, pasożyty, czy zaburzenia wchłaniania niektórych składników odżywczych to jedne z możliwych przyczyn lizania ścian przez psa. W tym przypadku konieczna jest wnikliwa diagnostyka i leczenie pod czujnym okiem lekarza weterynarii. 

Niejednokrotnie, niezbędna jest także całkowita zmiana diety, lub wyeliminowanie niektórych jej składników. W opracowaniu nowego planu żywieniowego pomoże dietetyk zwierzęcy. 

Pies liże ściany - smaczki dla psa

Dostosuj otoczenie

Wiesz już, że lizanie ścian przez psa nie jest działaniem celowym, a próbą radzenia sobie z jakimś poważnym problemem natury zdrowotnej lub psychologicznej. Dlatego, jeśli chcesz pomóc swojemu zwierzakowi i oduczyć go niepożądanych zachowań, należy dostosować swoje środowisko do jego potrzeb. 

Zabezpieczenie ścian, w jeden ze sposobów wymienionych powyżej, lub też według własnej, indywidualnej koncepcji, wydaje się dobrym rozwiązaniem, które będzie z pożytkiem zarówno dla Ciebie (brak polizanych i pogryzionych ścian), jak i dla psa (brak możliwości zatrucia się tynkiem ze ściany). 

Poświęcaj też zwierzęciu dużo czasu, by zbudować u niego poczucie bezpieczeństwa i zapobiec nudzie. Możesz też udać się z pupilem na zajęcia dla psów organizowane przez różnorodne stowarzyszenia, na których można odbyć konsultację ze specjalistą. Będzie to dla psa urozmaicenie codzienności, możliwość kontaktu z innymi psami, a dla Ciebie szansa na wymianę doświadczeń z innymi opiekunami czworonogów. 

Jak zabezpieczyć ściany przed psem?

Pies liże ściany – podsumowanie

Kiedy Twój pies liże świeżo odmalowane ściany, zapewne czujesz frustrację i złość – to naturalne. Jednak warto wziąć pod uwagę fakt, że pies przez swoje zachowanie nie chce zrobić Ci na złość. To jego sposób na zasygnalizowanie Ci, że dzieje się z nim coś niedobrego. Powód, dla którego pies liże ściany, może być błahy, taki jak nuda, czy niewystarczająca ilość ludzkiej uwagi, jednak przyczyna może też być poważna, a lizanie ścian niejednokrotnie jest symptomem choroby lub zaburzeń psychicznych. 

Nigdy więc nie bagatelizuj negatywnych zmian w zachowaniu swojego zwierzaka i – pod żadnym pozorem – nie karz go za takie zachowanie. Kara i związany z nią stres często jedynie utrwala niepożądany schemat i utrudnia proces jego odwrócenia. Warto więc zabezpieczyć ściany na czas swojej nieobecności, by pies nie miał do niej dostępu, a w miarę możliwości – skontaktować się z behawiorystą lub lekarzem weterynarii w celu ustalenia przyczyny takiego zachowania. Tylko wyeliminowanie sedna problemu daje trwały efekt w postaci zaprzestania lizania ścian. 

Pies liże ściany - behawiorysta

Pamiętaj, że Twój pies komunikuje się z Tobą na różne sposoby, choć nie zawsze rozumiesz treść wiadomości przez niego przesyłanych. Masz podobny problem ze swoim czworonożnym pupilem? A może udało Ci się oduczyć swojego psa lizania ścian? Podziel się swoją historią w komentarzu pod artykułem i zainspiruj innych!

Zapewnij swojemu psu wszystko to, co dla niego najlepsze! Wysokiej jakości karmy suche i mokre, aktywizujące zabawki, wygodne legowiska, smycze na dłuższe i krótsze spacery, a także środki do pielęgnacji i wiele innych znajdziesz w sklepie internetowym Apetete. Kupuj wygodnie przez Internet i ciesz się szybką przesyłką pod same drzwi! Zrób zakupy w Apetete już dziś  i spraw wspaniały prezent swojemu zwierzakowi! 

Apetete – baner na bloga pies

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły