KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Dlaczego pies je ziemię?

Psie upodobania kulinarne mogą zaskoczyć niejednego hodowcę. Zdarzają się osobniki, które jedzą ziemię! Jej spożywanie może być oznaką ciekawości, jednak gdy Twój pies robi to regularnie, warto zasięgnąć porady specjalisty. Dlaczego pies je ziemię?

Pies je trawę i ziemię, czyli o niecodziennych zwyczajach czworonogów

Każdy właściciel szczekającego domownika z pewnością wie, jak różne pod względem charakteru i zwyczajów bywają nasze zwierzaki. W wielu aspektach przypominają ludzi wiele zachowań „ludzkich” jest jednak wywoływanych przez opiekunów. Potrafią być wymagające w kwestii jedzenia, okupować jedno wybrane miejsce na kanapie lub domagać się bardzo określonych pieszczot. Jak intensywne poklepywanie lub głaskanie wyłącznie za jednym uchem. Psia osobowość może ujawniać się nawet po wielu miesiącach wspólnego mieszkania. Największą zagadką bywają mieszańce, ale i rasowi przedstawiciele świata psów nie zawsze ściśle odpowiadają specyfice rasy.

Psy towarzyszące nam w codziennych czynnościach również mają swoje zwyczaje. Lubią podczas spacerów odwiedzać te same, znajome miejsca, a do zabawy wybierają tylko niektóre psiaki z osiedlowej ferajny. Mają także ogólne sympatie i antypatie do osobników, z którymi się bawią. Niektóre psy np. nie przepadają za psami czarnymi, a inne najchętniej bawią się tylko w obrębie swojego typu (np. psy z płaskimi pyskami lub oklapniętymi uszami). Są czworonogi, które ślinią się na widok ludzkiego jedzenia i tylko czyhają, by zwinąć ze stołu najbardziej apetyczny kąsek. W przypadku innych pupili miska musi być wypełniona bardzo wyselekcjonowanym pokarmem. Niektóre z nich stronią od drobiu, a wybierają ryby lub odwrotnie.

Jeśli spędzasz ze swoim psem dużo czasu, miałeś okazje dobrze poznać jego zachcianki. Być może podczas odwiedzin w parku zawsze masz w kieszeni schowaną paczuszkę jego ulubionych smaczków. A na wyjątkowe okazje trzymasz w lodówce niewielką puszkę ze zdrową i smaczną mokrą karmą.

Niektórzy właściciele psów muszą uważać na swoich pupili, którzy sami częstują się tym, co wpadnie im do pyska. Takie zachowanie może być wyjątkowo niebezpieczne. Zwłaszcza gdy pies zjada trujące dla niego owoce lub resztki jedzenia, które ktoś pozostawił na trawniku. Jak reagować, gdy pies je ziemię? Czy jest to powód do niepokoju?

Przeczytaj również: Domowe jedzenie dla psa – czyli co może jeść pies?

Pies je trawę i zimię.

Gdy pies je ziemię….

Gdy pies je ziemię w trakcie zabawy lub weźmie jej niewielką ilość do pyska podczas kopania w glebie, a później widzimy, że nie jest zainteresowany jej jedzeniem lub wypluwa ją z niesmakiem, nie powinno to raczej prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Kiedy jednak czworonóg zjada ziemię niemal na każdym spacerze, nie należy tego ignorować

Ziemia, nie tylko w mieście, ale także na polach uprawnych i w pobliżu górskich strumyków może być zanieczyszczona bądź skażona substancjami chemicznymi, opryskami lub środkami ochrony roślin. Może także zawierać formy przetrwalnikowe pasożytów. W miastach bardzo często trawniki kropione są specjalnymi preparatami owadobójczymi. Natomiast zimą i wczesną wiosną na ziemi może zalegać błoto pośniegowe, pełne zanieczyszczeń z samochodowych spalin i soli do nawierzchni. . 

Jeżeli pies je trawę i ziemię, wraz z nimi do jego żołądka mogą trafiać piasek i niewielkie kamyki, działające drażniąco na śluzówkę żołądka i jelit. W ziemi znajdują się również kawałki śmieci, elementy z plastiku lub metalu, a nawet szkła, które mogą skaleczyć przewód pokarmowy i doprowadzić do krwawienia. Piasek, wymieszany z treścią pokarmową, bywa czynnikiem powodującym nieprawidłowe wypróżnianie i blokującym właściwą pracę jelit. Co może skutkować długotrwałymi zaparciami, mocnym bólem i konieczną wizytą u lekarza weterynarii celem wykonania lewatywy pod narkozą. 

Kiedy pies je ziemię i kupy, do jego brzucha trafiają resztki niestrawionych roślin, a nawet pozostałości rozkładających się szczątków małych ptaków, robaków i gryzoni. To prosta droga do zakażenia pasożytami, a w najlepszym wypadku do kilkudniowej niestrawności, wymiotów i biegunki.

Przeczytaj również: Biegunka u psa – przyczyny i leczenie

Dlaczego pies je ziemię?

Zastanawiasz się, czemu pies je ziemię i bierze do pyska niemal wszystko, co znajdzie na swojej drodze? Psy to doskonali łowcy. Potrafią godzinami tropić zdobycz, podążać za zapachem dzikich zwierząt lub ruszyć na spacerze w pogoń za uciekającym zającem. W końcu w ich żyłach płynie krew drapieżnych przodków, którzy dzięki wyczulonemu węchowi polowali na dziką zwierzynę. Perfekcyjny węch chronił również czworonożne ssaki przed zbliżającym się niebezpieczeństwem.

Takie zachowanie najczęściej obserwuje się jednak u małych piesków, które interesuje wszystko, co znajduje się wokół nich. Szczeniak je ziemię, by doświadczyć nowych smaków. Gryzie napotkane przedmioty, które traktuje jak zabawkę. W ten sposób, poprzez chwytanie, kopanie, odrzucanie patyków, a nawet kamieni, szkoli swoje umiejętności poznawcze. Dzięki wspinaniu się i wskakiwaniu na wyższe płaszczyzny trenuje koordynację i równowagę. Na początku życia większość zdolności szczenięta przyswajają przez podglądanie i naśladowanie matki. Z czasem stają się coraz bardziej samodzielnie i eksperymentują. Dlatego, jeśli szczeniak je ziemię, najprawdopodobniej tylko sprawdza, czy jest jadalna. 

Szczeniaki mogą sięgać po nietypowe przekąski zawsze wtedy, gdy zauważą podobne zachowanie u innego psiego towarzysza. W bardzo rzadkich sytuacjach zjadanie ziemi może być sygnałem, że pies ma niedobory witamin lub składników mineralnych. Przy takim podejrzeniu pierwszą reakcją opiekuna powinna być wizyta u specjalisty. Aby zapobiec niedożywieniu u młodego psiaka, już od pierwszych porcji jedzenia podawaj mu dokładnie wyselekcjonowaną i dedykowaną młodym szczeniętom karmę, która pozytywnie wpłynie na jego wzrost i płynny rozwój. 

Husky chowa się w wykopanej przez siebie dziurze.

Czemu jeszcze pies je ziemię? 

Kolejną przyczyną mogą być wspomniane już w przypadku szczeniaków niedobory witamin. Nie wszyscy specjaliści potwierdzają tę teorię. Jednak jeśli zjadanie ziemi powtarza się cyklicznie, powinieneś zainteresować się tym, co popycha Twojego psa do takiego działania. 

Niekiedy ludzie także mają chwilową ochotę na dany produkt – sok, czekoladę lub ulubiony jogurt. Psy mogą zachowywać się, jak ich właściciele. Być może psi organizm podpowiada, jakie składniki warto uzupełnić w codziennym jadłospisie. Sposobem na pomóc psu, może być zmiana dotychczasowej karmy na bogatszą w witaminy i dobroczynne składniki żywieniowe Farmina N&D GF Adult Medium & Maxi Dog Pumpkin Lamb & Blueberry lub uzupełnienie karmienia o określone suplementy diety, takie jak Fitmin Dog Olej z Łososia. Jednak zawsze należy robić to pod kontrolą lekarza weterynarii.

Promocja Fitmin

Dlaczego pies je ziemię z kwiatów?

Twój podopieczny próbuje nietypowych substancji i zastanawiasz się, dlaczego pies je ziemię z kwiatów? Wykopywanie z doniczek małych kwiatków oraz rozrzucanie ziemi może być wyjątkowo kłopotliwe dla psich właścicieli. Bardzo często odpowiada za nie nadmierna psia ciekawość

Niektóre rasy psów, np. rasy myśliwskie lub rasy psów pierwotnych uwielbiają kopanie w ziemi. Dlatego, gdy zbyt rzadko wychodzą na spacery, próbują równoważyć sobie wspomniane braki przez domowe harce z kwiatami doniczkowymi. Lekarstwem na wszechobecną ziemię na podłodze może być częstsze wychodzenie na zewnątrz lub wybieranie na spacery miejsca, gdzie Twój pupil będzie mógł kopać do woli. Później pozostaje tylko znaleźć optymalny sposób, by wykąpać go lub wyczesać przed wejściem do domu, co wcale nie musi być takie łatwe. Czynność tą może ułatwić Over Zoo Frutti Szampon bananowy hipoalergiczny, którego przyjemny, bananowy zapach zapewnia ukojenie zmysłów zarówno dla opiekuna, jak i psa.

Zjawiskiem, które tłumaczy, dlaczego pies je ziemię z kwiatów, może być także nuda. Tym, co pomoże psu zapomnieć o samotności i skróci czas oczekiwania na właściciela, są liczne gryzaki, zabawki do ciągnięcia, piłeczki lub podajniki z karmą, przy których pies spędzi długie minuty, starając się uchwycić smakowicie pachnący kąsek.

Cocker spaniel kopie dziurę.

Pies zjada ziemię – co robić?

Powodów, dlaczego psy jedzą ziemię, może być kilka. Ciekawość, nadmiar skumulowanej energii, nuda lub ewentualne niedobory żywieniowe sprawiają, że pies może zniszczyć ulubione kwiaty na parapecie lub w brutalny sposób obejść się z przydomowym trawnikiem. O ile w przypadku własnych roślin lub rabatek na tarasie najgorszą konsekwencją jest konieczność kupienia nowych sadzonek. O tyle przy zniszczeniu bylin w parku lub na innej prywatnej posesji możemy mieć duże nieprzyjemności, a nawet otrzymać mandat. Jak zatem reagować, gdy pies je ziemię i kupy?

Osoby, które od lat opiekują się domowymi czworonogami z pewnością wiedzą, że nie zawsze warto walczyć ze zwierzęciem o zachowanie domowego porządku. Niekiedy skuteczniejszą metodą jest rezygnacja z kwiatów na poziomie podłogi i ustawienie ich nieco wyżej, na parapecie lub regale. Takie rozwiązanie ułatwi opiekunom psów codzienne sprzątanie. Warto także pamiętać, aby w domu/mieszkaniu zlikwidować te kwiaty i rośliny, które mogą być toksyczne. Kopanie w ziemi oraz jej zjadanie może także mieć złe konsekwencje dla psiego zdrowia. Psy stronią od nietypowych, nieprzyjemnych dla nich zapachów. Dlatego, gdy chcesz, aby ukochana dracena lub juka przeżyła spotkanie z czworonogiem, możesz spryskać miejsce wokół doniczki specjalnym odstraszaczem. Preparat Over Zoo Go Off Dog skutecznie zniechęci psa do zbliżania się do domowych roślin. 

Pies zjada ziemię.

Jak poradzić sobie, gdy pies je ziemię?

Aby pies nie jadł ziemi na spacerach poza domem, musisz nauczyć go poprawnie reagować na polecenia, które mu wydajesz. Obok komendy „siad” czy „podaj łapę”, jedną z najważniejszych jest polecenie „nie” albo „zostaw”. Lekcja posłuszeństwa przyda się w różnych sytuacjach. Nie tylko, kiedy mijacie inne zwierzęta podczas wędrówki po parku, ale również, jeśli nie chcesz, aby pies brał do pyska każdą napotkaną interesującą dla niego zdobycz. Warto pracować już ze szczenięciem, aby nie reagowało impulsywnie na przejeżdżające samochody, nie obszczekiwało obcych osób bez powodu i nie zjadało pozostawionych na ziemi śmieci lub resztek jedzenia. 

W opiece nad czworonogiem konieczne jest wypracowanie optymalnego systemu współdziałania, który będzie dobry dla obu stron. Gdy pies je ziemię i niszczy przedmioty, pozostając zbyt długo sam w domu, ratunkiem może być wykorzystanie klatki kennelowej lub zamykanie psa w pomieszczeniu, w którym nie ma niebezpiecznych dla niego przedmiotów. Inną opcją jest zabieranie pupila na wspólne wakacyjne wyjazdy, a nawet do pracy – jeśli nie przeszkadza to pozostałym współpracownikom. 

Zjadanie ziemi przez zwierzę i inne nietypowe zachowania mogą oznaczać, że nasz pupil czuje się źle i potrzebuje pomocy weterynaryjnej. Wówczas nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty i dokładnie opowiedzieć lekarzowi o niepokojących reakcjach czworonoga. Lekarz może wtedy zlecić dodatkową diagnostykę. Jednym z najlepszych wskaźników stanu zdrowia Twojego ulubieńca jest badania morfologiczne krwi. Inne wskazane testy to analiza moczu, USG lub RTG – o ile Twój pies utyka, porusza się w nienaturalny sposób lub kuleje. Po wykluczeniu poważnych chorób specjalista pomoże dopasować najlepszy jadłospis dla Twojego psiaka i poleci suplementy, dzięki którymi zwierzę odzyska dawną energię. 

Dlaczego pies je ziemie? Cytat eksperta

Ziemia, trawa, resztki jedzenia – wszystko, co interesuje Twojego psa

Psy to zwierzęta ciekawskie, lubią poznawać wszystkimi zmysłami otaczający je świat i próbować nowych smaków. Niektóre z nich są łakomczuchami i trzeba ograniczać im podaż kalorii, by zapobiec nadwadze lub otyłości. Inne czworonogi to prawdziwi koneserzy wyszukanych potraw. Pies wiele obiektów oraz struktur poznaje za pomocą zębów, dziąseł oraz jamy ustnej – dlatego nieraz wygląda jakby coś zjadał lub niszczył. 

Jednocześnie prawie każdy psi opiekun spotkał się z sytuacją, gdy pod wpływem impulsu lub nagłej zachcianki pies zaczął kopać w ziemi i zjadać wykopane kawałki roślin. Skubanie trawy może wskazywać na potrzebę oczyszczenia przewodu pokarmowego z nadmiaru sierści i innych niepotrzebnych substancji. W takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza weterynarii. Zjadanie ziemi ma wiele różnych przyczyn. Należą do nich chęć zwrócenia na siebie uwagi, nuda lub szczenięca zabawa.

Może to być też prawdopodobny niedobór minerałów lub witamin w codziennej diecie. Jedzenie ziemi bywa oznaką zatrucia, symptomem chorób endokrynologicznych, anemii, głodu, albo po prostu zainteresowaniem wobec czegoś w niej zakopanego. Jeśli podczas wędrówki po lesie lub spaceru miejskimi alejkami Twój milusiński zaczyna zachowywać się nietypowo, poświęć czas na jego obserwację. 

Gdy stan ten utrzymuje się przez kilka dni, a psu towarzyszą jeszcze inne objawy, takie jak: biegunka, wymioty, spadek masy ciała lub nadmierna ospałość, niezwłocznie zgłoś się do lekarza weterynarii. Dzięki temu unikniesz długotrwałego leczenia i szybciej uporasz się z problemem. 

Aby zapewnić psu dostateczną podaż składników odżywczych, wybierz dla niego pełnowartościową karmę z oferty naszego sklepu i ciesz się doskonałą kondycją psa w każdych okolicznościach!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły