Pies z ADHD – czy to możliwe? Jak obchodzić się z psem?
ADHD najczęściej kojarzone jest z zaburzeniem koncentracji i nadpobudliwością dzieci w wieku szkolnym. Jednak niesłusznie! ADHD może zostać zdiagnozowane również u osób dorosłych, a także – u zwierząt! Jak postępować z hiperaktywnym psem? Jak pomóc zwierzęciu? Sprawdź!
Każdy zapewne spotkał takiego psa w swoim życiu. Wiecznie w ruchu, skaczący, wiercący się i domagający się zabawy – wydawałoby się, że taka jego natura, nie prawdaż? Otóż nie zawsze! Owszem, niektóre rasy, bądź osobniki odznaczają się większą aktywnością niż inne, dlatego też warto pamiętać o tym przy wyborze czworonożnego kompana, by zminimalizować ryzyko tego, że trafi Ci się pies z „ADHD”.
Rasa, taka jak jack russell terrier, który jest wulkanem energii niekoniecznie zgra się z właścicielem, którego idealny wieczór to ten spędzony na kanapie z książką i kubkiem ciepłej herbaty. Jednak, gdy Twój pupil nie należy do ras pobudliwych i aktywnych, a mimo tego zaczął przejawiać zachowania, które stają się podejrzanie intensywne, wtedy warto znaleźć przyczynę nadmiernej ruchliwości psa.
Źródłem tych zachowań mogą być bowiem zaburzenia behawioralne. Nadaktywny pies zazwyczaj sprawia wiele kłopotów i poważnie utrudni codzienność właściciela, a także swoją. Takie wulkany energii są często ciężkie do poskromienia, a ich upartość sprawia, że treningi to prawdziwe wyzwanie. Wtedy możesz zacząć zadawać sobie pytanie: czy pies może mieć ADHD? Jakie działania pozwalają na radzenie sobie z psem z nadaktywnością psychoruchową? Czy istnieją leki na psie ADHD? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!
Czy pies może mieć ADHD?
Pomimo tego, że wielu ekspertów neguje istnienie takiej jednostki chorobowej u psów, to „ADHD”, a raczej jego objawy mogą dotykać niektóre czworonogi. Co to jest i skąd bierze się nadpobudliwość u psów? Sprawdź!
ADHD u psa – objawy
ADHD, to skrót od angielskiego Attention Deficit Hyperactivity Disorder, które tłumaczy się jako zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi. ADHD należy do grupy zaburzeń neurorozwojowych wpływających na zachowanie i potrzebę ciągłej aktywności. U ludzi, ADHD diagnozuje się najczęściej w wieku wczesnodziecięcym. Częściej dotyczy ono chłopców, niż dziewczynek. Schorzenie to występuje jednak również u osób dorosłych. Terminem ADHD operuje się zazwyczaj w kontekście ludzkich zaburzeń, jednak przyjęło się mówić o tym typie nadpobudliwości psychoruchowej również w przypadku zwierząt. Na ADHD może cierpieć zarówno kot, jak i pies. ADHD, lub też hiperaktywność objawia się przede wszystkim:
- ciągłą, niezaspokojoną potrzebą ruchu;
- uczuciem niepokoju;
- bezcelowym bieganiem i szczekaniem;
- nieustanną chęcią do zabawy;
- problemami z koncentracją i skupieniem uwagi;
- wymuszaniem uwagi;
- zachowaniami agresywnymi;
- problemami ze snem;
- niszczeniem przedmiotów
- brakiem respektowania zakazów i nakazów
Jakie są przyczyny ADHD u psów?
Nadpobudliwość występuje najczęściej u młodych osobników płci męskiej. Skłonność do takich zachowań ujawnia się przede wszystkim u ras pracujących, takich jak teriery, czy owczarki. Nadpobudliwość psychoruchowa może mieć różne podłoża a geneza jej powstania nie jest do końca znana. Do najczęściej zaliczanych przyczyn ADHD u psów zalicza się
- uwarunkowania genetyczne, czyli dziedziczenie obciążeń po swoich przodkach;
- zbyt szybkie odebranie szczeniaka od matki (przed 12. tygodniem życia);
- za mało bodźców zewnętrznych w pierwszych miesiącach życia szczeniaka;
- nieodpowiednia socjalizacja w wieku szczenięcym lub jej całkowity brak;
- problemy zdrowotne, a zwłaszcza nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem tarczycy;
- niewłaściwy tryb życia, to znaczy zbyt mała aktywność i zbyt długie pozostawianie psa samego w domu.
Sprawdź również: Jak oduczyć psa biegania za samochodami?
Pies z ADHD – jak postępować z psem?
„ADHD” może negatywnie wpływać na relację pomiędzy psem a jego opiekunem. Obniża także komfort życia zwierzaka. Co zrobić, by pomóc psu z ADHD? Jakie są najczęstsze procedury postępowania w przypadku wystąpienia takich zaburzeń u czworonoga? Odpowiadamy!
Konsultacja weterynaryjna
Psie ADHD może być związane z nieprawidłowym działaniem tarczycy, dlatego też wizyta u weterynarza jest niezbędna, by potwierdzić lub wykluczyć potencjalne dolegliwości, które mogłyby być przyczyną nadpobudliwości. Wczesne wykrycie nieprawidłowości i wdrożenie leczenia może przyczynić się do zmniejszenia zachowań hiperaktywnych, ale przede wszystkim podnieść komfort życia psa i jego opiekuna. Podczas konsultacji z lekarzem, powinny zostać zlecone wszystkie podstawowe badania, które pozwalają na ocenę stanu zdrowia zwierzęcia. W leczeniu ADHD najczęściej stosuje się odpowiednio dobrane metody treningowe, jednak w niektórych przypadkach, lekarz może też zalecić krótkotrwałe stosowanie leków uspokajających dla psa, bądź suplementację produktami weterynaryjnymi.
Regularna aktywność
Wiele psów przejawia hiperaktywne zachowania ze względu na niewystarczającą aktywność i niemożność rozładowania nadmiaru energii. Opiekun powinien więc zadbać o odpowiednią dawkę ruchu, aby pies mógł wykorzystać zasoby niespożytych sił. Spacery na smyczy powinny trwać co najmniej 1.5 godziny i odbywać się w zróżnicowanym terenie. Podczas spacerów, niecierpliwy zwierzak uczy się oddawać inicjatywę właścicielowi i podporządkowywać się jego woli. Codzienne przebieżki to także możliwość kontaktu z nieznajomymi ludźmi i innymi psami, które to niejednokrotnie wzbudzają nadmierną reaktywność u czworonoga. Należy więc stopniowo uczyć psa odpowiednich reakcji na mijanych ludzi i zwierzęta.
Trening
Opanowanie nawet najbardziej podstawowych komend może wydawać się niemal niemożliwe w przypadku psów z nadpobudliwością. Jednak odpowiedni trening i duża doza cierpliwości mogą przynieść świetne rezultaty. Regularne treningi, które będą wymagały skupienia uwagi mogą nieco wyciszyć nadpobudliwość u psa. Sesję szkoleniową warto wykonywać po spacerze, gdy pies jest już nieco zmęczony. Ćwiczenie komend typu „siad”, „leżeć”, czy „zostań” może stać się kluczowym elementem uspokajania zwierzęcia. Kiedy zwierzak zacznie przejawiać zachowania niepożądane – skacze, biega, gryzie, czy szczeka, warto poprosić go o zademonstrowanie jednej z wyuczonych wcześniej sztuczek i sowicie nagrodzić go smakołykiem, kiedy wykona polecenie. Pozytywne warunkowanie świetnie sprawdza się w przypadku psów nadreaktywnych i pozwala na uspokojenie zwierzaka.
Uspokajanie
Nadaktywny pies nigdy się nie męczy i nigdy nie ma dość aktywności. Dlatego też to na właścicielu ciąży odpowiedzialność, by dać psu znak, że dana czynność dobiega końca. Warto więc wyeliminować powtarzalność czynności, które wykonywane są na spacerach, czy podczas treningu. Nie wydawaj tej samej komendy kilka razy z rzędu, czy nie rzucaj piłki więcej niż 5 razy pod rząd. Żongluj pomiędzy statycznymi i dynamicznymi aktywnościami, a na koniec spaceru zaproponuj spokojne zabawy.
W warunkach domowych świetnie sprawdzą się również spokojne zabawy węchowe, na przykład przy użyciu maty węchowej. Hiperaktywnego psa ciężko zachęcić do spokojnego leżenia obok właściciela, jednak ignorowanie zaczepek może skutkować zniechęceniem do aktywności i chwilą błogiego relaksu. Kiedy już skłonisz psa do tego, by się położył, wykonuj spokojne ruchy, które ukoją zmysły czworonoga.
Przeczytaj także: Szkolenie behawioralne psów – kiedy okaże się niezbędne?
Twój pies ma ADHD? To powinieneś wiedzieć!
Jeśli jesteś opiekunem nadpobudliwego psa, powinieneś poznać kilka sztuczek, które sprawią, że Wasza codzienność będzie mniej frustrująca. Co sprawdza się w przypadku psów z ADHD? Sprawdź!
Zrezygnuj z miski
Hiperaktywne psy nie jedzą – one wręcz pochłaniają pokarm! Jeśli zauważasz u swojego czworonoga, że jedzenie znika zanim na dobre postawisz miskę na podłodze – zrezygnuj z niej! Łapczywe jedzenie może bowiem negatywnie odbijać się na zdrowiu zwierzaka i powodować problemy trawienne. Warto więc karmić psa z ręki i podawać mu niewielkie kawałki jedzenia. Posiłek może także być połączony z treningiem. Każda wykonana komenda może zostać nagrodzona smacznym kąskiem.
Wzmocnienie pozytywne, w tym chwalenie i nagradzanie świetnie działają w przypadku nadpobudliwych czworonogów. Karmienie nie musi odbywać się jedynie w domu! Możesz zabrać psi posiłek ze sobą na spacer z psem i częstować go smakołykiem. W ten sposób, zwierzak skupi się na posiłku, co zmniejszy jego negatywne reakcje na bodźce zewnętrzne. Pamiętaj jednak o nieprzekarmianiu psa! Ważne jest też tempo jedzenia. Zbyt łapczywe spożywanie posiłku może skutkować skrętem żołądka.
Uzbrój się w cierpliwość
Treningi z psem cierpiącym na ADHD mogą wymagać od właściciela dużych pokładów cierpliwości i konsekwencji. Jedynie wtedy przyniosą one widoczny efekt w postaci wyciszenia niepożądanych zachowań. Początkowe próby nauczenia psa czegokolwiek mogą wydawać się chaotyczne, a Ty po jakimś czasie możesz mieć wrażenie, że wszystkie wysiłki są na nic. Jednak nie poddawaj się! Nadpobudliwego psa ciężko zachęcić do współpracy.
Czworonóg szybko się niecierpliwi, wymusza uwagę poprzez skomlenie, szczekanie, czy nawet gryzienie. Należy więc ignorować te zachowania a konsekwencja, cierpliwość i regularność w końcu zaowocują poprawą zachowania pupila.
Dobre nawyki od początku
Szczeniaki zazwyczaj posiadają nieograniczony zasób energii, a radość życia i chęć zabawy wręcz je rozsadzają. Jednak, jeśli zauważasz, że te zachowania są nader intensywne i mogą być spowodowane nadpobudliwością psychoruchową, warto wprowadzić treningi od samego początku Waszej wspólnej drogi. Jeśli pies skacze po ludziach, szczeka na wszystko, co się rusza i nie może znaleźć sobie miejsca nawet na moment, to znak, że musisz zapewnić mu możliwość swobodnej zabawy i możliwość rozładowania energii.
Jeśli nie do końca wiesz, w jaki sposób trenować ze swoim czworonogiem, warto skonsultować się ze specjalistą. Psi behawiorysta podpowie, jakie aktywności najlepiej wpłyną na zachowanie zwierzaka, a także zademonstruje, w jaki sposób pracować z psem.
Zadbaj o otoczenie
Psy z ADHD nie znoszą samotności. Kiedy nie mają możliwości swobodnego biegania, to najczęściej zaczynają demolować mieszkanie. Jednak mało kto może sobie pozwolić na całodzienne pilnowanie zwierzaka. Dlatego też, zanim wyjdziesz do pracy, zapewnij psu dawkę ruchu w postaci spaceru i zostaw zwierzakowi kilka zabawek. Świetnie sprawdzają się gryzaki, a także kongi, w których można schować kilka przysmaków. Pies, który ma zapewnioną rozrywkę na czas nieobecności właścicieli będzie mniej skłonny do niszczenia wyposażenia mieszkania.
Rozbrykany i nadmiernie entuzjastyczny szczeniak wzbudza w ludziach przyzwolenie i chęć zabawy z małym, słodkim łobuziakiem. Jednak, gdy zachowania te dotyczą dorosłych psów, niejednokrotnie słusznej wagi – ich tolerancja znacznie spada. Zbytnia pobłażliwość opiekuna w wieku szczenięcym i brak socjalizacji, a także wiele innych czynników może przyczyniać się do rozwinięcia u psów ADHD.
Pies z ADHD. Krótkie podsumowanie
Nie da się ukryć, że życie z nadaktywnym psem może być trudne. Takie zwierzęta są w ciągłym ruchu, ich reakcje są chaotyczne i nieprzewidywalne, a niepokój i niedostateczna dawka odpoczynku i snu mogą rzutować na zdrowie pupila. Dlatego też nie można bagatelizować takich zachowań i warto skonsultować je z lekarzem weterynarii, który potwierdzi lub wykluczy potencjalne problemy zdrowotne mogące powodować tego typu reakcje u pupila.
Na szczęście, psią nadreaktywność da się kontrolować i nieco wyciszyć. Kluczowy jest odpowiednio poprowadzony trening fizyczny oraz umysłowy i duża dawka ruchu, która umożliwi zwierzęciu pozbycie się nadmiaru niespożytej energii. Warto też zadbać o zdrową dietę i uzupełnić wszelkie niedobory witamin i minerałów poprzez podawanie suplementów diety. Konsekwentne kształtowanie pozytywnych zachowań u psa pozwoli mu zapanować nad swoją naturą, co może przyczynić się do poprawy i zacieśnienia relacji pomiędzy właścicielem a czworonogiem.
Jeśli szukasz najlepszej jakości produktów dla swojego psa, odwiedź sklep internetowy Apetete! Znajdziesz tam szeroki asortyment karm suchych i mokrych od sprawdzonych producentów, a także różnorodne przysmaki, zabawki, czy legowiska. Zadbaj o swojego zwierzaka z Apetete i zapewnij mu wszystko, czego potrzebuje!
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu