KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Psy z długą sierścią – zobacz, które rasy mają długą sierść

Psy z długą sierścią zwykle przyciągają spojrzenia i wyglądają imponująco. Większości osób zdaje się, że wymagają wielogodzinnej pielęgnacji. Na pewno są bardziej wymagające niż psy krótkowłose, wiele jednak zależy od razy. Poznaj psy długowłose!

Rasy psów z długą sierścią są dziś równie popularne, jak te krótkowłose. Coraz częściej wygląd nie jest podstawowym aspektem wyboru psa, a jego charakter. To zawsze zaleta, choć wielu opiekunom utrudnia to wybór rasy, która jednocześnie ma odpowiedni charakter i zwyczajnie się im podoba. Które psy z długą sierścią są najbardziej charakterystyczne albo warte uwagi? Co trzeba wiedzieć, wybierając takiego czworonoga? Sprawdź!

Czy wiesz, że psy z długą sierścią były zwykle użytkowe?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że duże psy z długą sierścią zazwyczaj należały do ras użytkowych. Oznacza to, że hodowano je nie po to, aby nacieszyć oczy, ale raczej, aby wypełniały konkretne, przeznaczone dla nich zadanie. Zazwyczaj długa sierść miała je chronić zarówno przed chłodem (zwłaszcza w parze z podszerstkiem), jak i wodą czy… ugryzieniami drapieżników. To ostatnie dotyczy oczywiście ras, które pilnowały stad na wypasach. Dopiero z czasem zaczęto dostrzegać w psach długowłosych potencjał do bycia zwierzętami ozdobnymi i towarzyszącymi.

Psy z długą sierścią.

Rasy psów z długą sierścią zaczęto dokładnie pielęgnować, aby wyglądały jak najbardziej efektownie. Jednocześnie nie pozwalano sobie na to, aby była na tyle problematyczna, aby utrudniać psu funkcjonowanie. Z tego powodu zazwyczaj krzyżowano takie osobniki, które miały okrywę dobrej jakości, na przykład odporną na zabrudzenia czy szybko wysychającą. W przypadku ras mieszkających na dworze albo spędzających w ten sposób dużo czasu dbano o to, aby zwierzęta pod sierścią miały również podszerstek.

Sprawdź także: Psy zimowe – rasy, którym niestraszny chłód!

Z czasem pies z długą sierścią zaczął oznaczać dla zabieganego opiekuna po prostu więcej problemów. Z tego powodu coraz więcej osób, skuszonych charakterem danej rasy, decyduje się na jej przedstawiciela, a następnie obcina jego sierść na krótko. Nie jest to nic złego, ale zawsze warto mieć na uwadze, że sierść ta powstała w jakimś celu. Warto o nią dbać, a jeśli to niemożliwe w takim zakresie, jak tego potrzebuje – wybrać innego psa, a dopiero w ostateczności zdecydować się na strzyżenie czworonoga.

Podobają Ci się psy z długą sierścią? Zobacz, jakie rasy możesz brać pod uwagę i w czym ich szata różni się od siebie. Pamiętaj, że duży pies z długą sierścią może być bardziej pracochłonny w pielęgnacji niż mały pupil. Zawsze mierz siły na zamiary i nie decyduj się na czworonoga, jeśli nie możesz poświęcić mu odpowiedniej ilości czasu, również w kontekście dbania o jego wygląd i kondycję fizyczną.

Które rasy psów mają długą sierść?

Sprawdź, jakie można wyróżnić psy z długą sierścią. Oto spis kilku ras, które mogą wpaść Ci w oko. Wszystkie uporządkowaliśmy w kolejności alfabetycznej.

Biały owczarek szwajcarski

Rzucił Ci się w oczy biały pies z długą sierścią, nieco podobny do owczarka niemieckiego? To prawdopodobnie biały owczarek szwajcarski! Pies ten powstał jako odmiana owczarka niemieckiego, z czasem zakwalifikowany do osobnej rasy. Początkowo były to psy przede wszystkim krótkowłose; długowłose owczarki zwykle nie były mile widziane w hodowlach. Z czasem zaczęto hodować również odmianę długowłosą. Pies ten chętnie współpracuje z człowiekiem, jest odważny, ale jednocześnie spokojny i pewny siebie. Ten biały pies z długą sierścią ma też podszerstek, dlatego linieje. Wymaga przede wszystkim szczotkowania i kąpieli w razie zabrudzenia.

Psy z długą sierścią – biały owczarek szwajcarski.

Chart afgański

To duży pies z długą sierścią, uznawany za jedną z najstarszych istniejących ras. Pochodzi z terenu obecnego Afganistanu, gdzie wykorzystywany jest nadal z pierwotnym przeznaczeniem – jako pies polujący i pasterski. Pies ten jest bardzo niezależny, co sprawia, że potrafi uciekać na spacerach. Jednocześnie jest jednym z największych psów na świecie – ma aż do 75 cm w kłębie przy zachowaniu wagi do 25 kg. Jego długa, charakterystyczna sierść występuje we wszystkich odmianach kolorystycznych. Wymaga pracochłonnej pielęgnacji, w tym regularnego czesania, strzyżenia i mycia.

Lhasa Apso

Ten pies z długą sierścią nie jest zbyt popularny w Polsce – tutaj wypiera go skutecznie Shih tzu. Niemniej jednak jest to niewielka rasa pochodząca z Tybetu, hodowana przez wieki w klasztorach i niezwykle efektowna. Pies ten występuje w każdym umaszczeniu, jednak najcenniejsze są te ubarwione na złoto i rudo. Wymaga regularnej pielęgnacji, bo jego sierść jest długa i może mieć skłonność do plątania – zwłaszcza gdy choć raz ogolisz psa. Wówczas szata odrasta w znacznie gorszej jakości. Psy tej rasy nie mają podszerstka, w związku z czym nie linieją. Są odważne, czujne, a przez to nieco szczekliwe, ale również uparte i przyjacielskie dla swoich ludzi.

Pies Lhasa Apso.

Komondor

Jeśli chodzi o psy z długą sierścią, ta rasa zdecydowanie się wyróżnia. To duży, bo ważący do 50 kg i mierzący do 80 cm w kłębie pies, którego sierść przypomina z wyglądu dredy. Rasa ta należy do pasterskich – stróżowała przy stadach bydła na Węgrzech, skąd pochodzi. Ten duży pies z długą sierścią nie rodzi się tak od razu – na początku szata jest lekko falująca. Dredy pojawiają się mniej więcej w okolicach 9 miesiąca życia. Psy te nie wymagają częstych kąpieli i czesania, a jedynie oddzielania dredów od skóry, aby nie doszło do podrażnień. Jednocześnie jest to rasa stosunkowo trudna pod względem charakteru, nieufna, ostra.

Komondor.

Nowofundland

Jak duży czarny pies z długą sierścią, to prawdopodobnie… nowofundland! To kolejna bardzo duża rasa psa długowłosego. Jego rozmiary dochodzą do 71 cm w kłębie i 70 kg masy ciała. Jest to pies pracujący, przede wszystkim wykorzystywany pierwotnie jako pociągowy, a obecnie – ratowniczy. Jest przyjacielski, zżywa się ze swoimi opiekunami. Kocha przebywać w wodzie, a jego szata jest do tego dostosowana – gęsta, odporna na przemoczenie, szybko schnąca. Nie jest najdłuższa z wymienionych tu ras, jednak ma bardzo gęsty, miękki podszerstek, który dodatkowo zagęszcza się zimą.

Czarny pies z długą sierścią – nowofundland.

Owczarek szetlandzki

Te psy z długą sierścią nazywane są niekiedy „małymi Lassie”, choć z pewnością nie jest to poprawne nazewnictwo. Psa tego wyróżnia bujna szata z charakterystyczną kryzą. Pies pochodzi ze Szkocji, gdzie wykorzystywany jest jako pracujący i zaganiający stada. Jest to czworonóg wesoły, chętnie współpracujący z człowiekiem, a także oddany swojej rodzinie. Nieufnie podchodzi do obcych osób. Lubi towarzystwo opiekunów, dlatego miewa problemy z zostawaniem samemu w domu oraz z lękliwością. Występuje w kilku umaszczeniach, w tym merle czy tricolor, choć najbardziej charakterystyczne jest umaszczenie śniade. Rasa ma podszerstek i intensywnie linieje dwa razy do roku.

Pudel

To kolejny przedstawiciel rasy, który może być opisany jako duży czarny pies z długą sierścią. Występuje w czterech odmianach, od miniaturowej aż po dużą. Każda z odmian ma inne historie i przeznaczenie, jednak pudel duży był wykorzystywany chętnie do polowania na ptactwo wodne. Stąd też wynika jego fryzura, często będąca przyczyną żartów. Pies ten jest nieco uparty, a jednocześnie towarzyski. Ma szatę jednolitą, z podszerstkiem, który rośnie ponad włos okrywowy. Z tego powodu nie linieje, ale wymaga regularnego strzyżenia i odpowiedniej pielęgnacji. Sierść jest natomiast odporna na działanie wody i, przy zachowaniu jej odpowiedniej jakości, nie sprawia problemów na co dzień.

Pudel z długą sierścią.

Yorkshire terrier

To chyba najbardziej charakterystyczne psy z długą sierścią, które zna praktycznie każdy. Niestety nie cieszą się dobrą opinią z uwagi na powszechność pseudohodowli, które rozmnażają zbyt małe, chorowite psy o nieprawidłowym charakterze. Tymczasem yorkshire terrier to prawdziwy terrier, który z upodobaniem poluje – jego pierwotnym zadaniem było polowanie w domach na gryzonie. Ma długą, stalowozłotą szatę. Włos jest jedwabisty, bez podszerstka; nie powinien być kręcony, co zdarza się, gdy pies jest strzyżony. Pies nie linieje, jednak wymaga regularnej pielęgnacji i częstych kąpieli.

Yorkshire terrier z długą sierścią.

Psy z długą sierścią – to musisz wiedzieć!

Małe i duże psy z długą sierścią wymagają odpowiedniej pielęgnacji, ale nie tylko. Przeczytaj!

Nie wszystkie psy z długą sierścią mają podszerstek

Jak już wiesz, nie wszystkie psy z długą sierścią zaopatrzone są w podszerstek. Co to za warstwa sierści? Szata dzieli się na włos okrywowy – ten zewnętrzny, który ma każdy pies – i podszerstek. Ten drugi znajduje się bliżej skóry i zwykle jest bardzo gęsty. Jego zadaniem jest wspieranie termoregulacji, czyli ochrona przed wyziębieniem. Z tego powodu osobniki bez podszerstka w mrozy czy wietrzną pogodę powinny nosić ubranka dla psa.

Przeczytaj również: Najdziwniejsze psy świata – sprawdź!

Pielęgnacja to podstawa!

Poprawna pielęgnacja psiej sierści to nie tylko czesanie, ale i odpowiednie żywienie! Karma sucha dla psa powinna być odpowiednio zbilansowana. W przypadku psów wybrednych warto postawić na karmę dobrej jakości i o wysokiej smakowitości jak Butcher’s Natural&Healthy Dog 390g x 4 + Dental Care medium GRATIS. To najlepszy sposób, aby zapewnić psu wszystkie wartości odżywcze. Jeśli z jakiegoś powodu pies zjada karmę np. wysokoenergetyczną, co nie wpływa dobrze na jego sierść, możesz zdecydować się na dodatkowe suplementy, głównie w postaci olejów.

Druga kwestia dotyczy samej pielęgnacji. Psy z sierścią, która stale rośnie, a zwykle bez podszerstka – na przykład yorkshire terrier – wymagają regularnego mycia. Kąpiele trzeba urządzać niekiedy nawet raz w tygodniu. W takich okolicznościach warto korzystać z preparatów przeznaczonych dla psów długowłosych. Na przykład Over Zoo Dwupak Szampon i odżywka dla psów o długiej sierści to dobry zestaw kosmetyków, który zapobiega kołtunieniu sierści i ułatwia jej rozczesywanie.  Do codziennej pielęgnacji sierści psa wybierz narzędzia polecane przez hodowcę lub groomera.

Cytat właściciela psa.

Długa sierść a akcesoria – wybierz je dobrze!

Ważną rolę grają również umiejętnie dobrane akcesoria, na przykład szelki dla psa. Niektóre rodzaje materiałów bardziej niż inne mogą powodować kołtunienie sierści. To może powodować nie tylko ból podczas pielęgnacji, ale nawet wywoływać stany zapalne. Aby temu zapobiegać, wybieraj zawsze akcesoria z miękkich, śliskich materiałów, które nie będą nadmiernie tarły sierści.

Niektóre psy z długą sierścią uważane są za antyalergiczne. Nie jest to poprawny termin – nie istnieje pies, który nie uczula. Niemniej, niektóre osobniki, zwłaszcza te bez podszerstka, które nie linieją, mogą powodować mniej intensywną reakcję alergiczną u osoby uczulonej. Alergia zazwyczaj dotyczy białka, które pojawia się nie tylko w sierści, ale i ślinie czy naskórku psa.

Psy z długą sierścią – podsumowanie

Zarówno małe, jak i duże psy z długą sierścią wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Teraz znasz już rasy, które możesz wziąć pod uwagę, jeśli szukasz psa dla siebie. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, porozmawiaj z właścicielami lub hodowcami danej rasy. W ten sposób poznasz dokładnie jej pielęgnację, a tym samym będziesz w stanie ocenić, czy jej sprostasz na co dzień. Wiele długowłosych psów, zwłaszcza ras ozdobnych, trafia w ręce fanów wystaw, dla których pielęgnacja sierści jest pasją. Masz jakieś ciekawostki na temat ras długowłosych? A może sam masz takiego psa i chcesz podzielić się wiedzą na temat jego pielęgnacji? Napisz w komentarzu!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły