KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Shih tzu – czego nie wiesz o tej rasie?

Przyjazne, niewielkie, zdrowe – tak w kilku słowach można opisać psa shih tzu. To zwierzęta, które od lat cieszą się popularnością. I nic w tym dziwnego, ponieważ z tym małym czworonogiem poradzi sobie każdy. Jakie są pieski tej chętnie wybieranej rasy?

👉 Rozmiarmały
⭐ Sierśćdługa, gęsta, niekręcona, może być lekko falowana
🐶 Charakterpies do towarzystwa
❤️ Długość życia10–18 lat

 

Jedną z najpopularniejszych małych ras jest shih tzu, do czego z pewnością przyczyniła się jego wyjątkowa uroda. Równie wyjątkowy jest charakter – to pies, który uwielbia spędzać czas z opiekunem, ale umie też wyznaczać granice i od czasu do czasu pokazuje swoją niezależność. Rasa shih tzu cieszy się dobrym zdrowiem. Chcesz dowiedzieć się o niej więcej? Odkryj najważniejsze informacje na temat drobnych psiaków.

shih tzu czego nie wiesz o tej rasie

Rasa shih tzu

Rasa psa shih tzu rozwinęła się przede wszystkim w Chinach. Legenda głosi, że pies shih tzu został niegdyś podarowany chińskiej cesarzowej przez buddyjskich mnichów. Miała ona pod opieką prawdopodobnie około 200 psów tej rasy. Po jej śmierci z pewnością rozpierzchły się po kraju.

Niegdyś twierdzono, że zwierzę powstało ze skrzyżowania pekińczyka z lhasa apso. Dzisiaj analizy DNA wykazują, że jest to jednak wiele starsza rasa, która należy do tak zwanych psów pierwotnych. Za psy pierwotne uważane są te, których DNA różni się w stopniu najmniejszym od DNA wilka. Naukowcy twierdzą, że zwierzęta te bezpośrednio wywodzą się od pierwszych psów domowych.

Nazwa shih tzu pochodzi z języka chińskiego i w dokładnym tłumaczeniu oznacza „lwi pies”. W Europie psy te pojawiły się dopiero w latach 30. XX w. Jeden z nich był podarunkiem i trafił do Wielkiej Brytanii. Ze względu na II wojnę światową rasa straciła swój pierwotny charakter, który udało się przywrócić w latach 50. XX wieku.

Jak wygląda shih tzu?

Znasz już historię rasy. Czas dowiedzieć się, jak wygląda shih tzu. To drobne zwierzaki – wielkość suki dochodzi do 25 cm, a psa do 27 cm. Dorosłe shih tzu ważą pomiędzy 4 a 8 kg. Psy te charakteryzują się wydłużonym ciałem z krótkimi, muskularnymi oraz mocnymi kończynami. Dużą i okrągłą głowę pokrywają opadające na oczy włosy. Długie uszy są opadające i także pokryte włosami, które łączą się z sierścią na ciele psa. Szczęki zwierzęcia są szerokie, a czasem może ono nawet mieć przodozgryz. Ogon jest puszysty, zawinięty i wysoko osadzony.

W barwie umaszczenia psa dopuszczalne są wszystkie kolory. Sierść jest piękna i długa, posiada dużą ilość podszerstka. Nie powinna być kędzierzawa. Może być prosta lub lekko falista. Sierść shih tzu powinna być codziennie czesana, w przeciwnym razie, będą się na niej tworzyć kołtuny. Oczy psa mają ciemny kolor. U niektórych zwierząt są jednak jaśniejsze – dotyczy to czworonogów o umaszczeniu wątrobianym.

Sprawdź również: Czesanie psa – jak dbać o sierść psa?

Promocja dla czytelników

Shih tzu – usposobienie czworonogów

Przyjazne i radosne – właśnie takie są shih tzu. Usposobienie tych zwierzaków sprawia, że świetnie nadają się dla rodzin z dziećmi oraz dla osób starszych. Są niewielkie, dlatego z prowadzeniem ich na smyczy poradzą sobie również seniorzy czy najmłodsi.

Pomimo tego, że pieski shih tzu są niezależne, nastawione są przyjaźnie do całej rodziny, a również do innych zwierząt. Uwielbiają, gdy poświęca się im uwagę i obdarza je pieszczotami.

Jeśli tylko warunki na zewnątrz są sprzyjające, shih tzu chcą aktywnie uczestniczyć w zabawach na podwórku, gdzie chętnie bawią się akcesoriami dla psów. Odpowiednio wychowane stają się spokojne i zrównoważone. Są bez wątpienia inteligentne, dobrze znoszą naukę zachowania się na pokazach oraz wystawach. Umiarkowana podatność na szkolenia – tym również wyróżniają się shih tzu. Charakter tych zwierząt sprawia, że potrafią dość szybko nauczyć się komend, ale ze względu na niezależność czasem niechętnie słuchają się rozkazów. Pamiętaj więc, że proces nauczania może zająć nieco dłużej, ale dzięki cierpliwości zakończy się sukcesem.

Sprawdź: Karma dla shih tzu dostępna w sklepie internetowym apetete.pl

Z uwagi na to, że są towarzyskie, źle znoszą samotność. Już szczeniaki shih tzu muszą być uczone pozostawania w domu pod nieobecność domowników.

shih tzu

Oprócz tego szybko przystosowują się do podróżowania oraz dobrze je znoszą. Małe gabaryty sprawiają, że transport zwierzęcia staje się łatwy. W rezultacie możesz nauczyć czworonoga podróżowania w specjalnym transporterze. Psy rasy shih tzu nie przejawiają skłonności do włóczęgostwa, a wręcz przeciwnie – lubią dłużej pospać, więc zacisze domowego ogniska wydaje się dla nich najlepsze. Doskonale poradzą sobie w bloku.

Chętnie się bawią – to również zdanie określające shih tzu. Charakter tych zwierząt, a w szczególności ich przywiązanie do opiekuna sprawia, że warto towarzyszyć im podczas aktywności. W jej trakcie pozbywają się nadmiaru energii i nawiązują więź z człowiekiem. Pamiętaj, żeby nie traktować zwierzęcia jako typowego kanapowca tylko dlatego, że jest niewielkie i urocze. Aktywność fizyczna jest dla niego ważna, ponieważ chroni przed utyciem. Trzeba przyznać, że te radosne zwierzęta potrafią być prawdziwymi łakomczuchami, a przez to mogą przybrać na wadze.

Pielęgnacja rasy shih tzu

Wiesz już, jaki jest charakter shih tzu. Czas dowiedzieć się nieco więcej o zdrowiu, pielęgnacji i karmieniu tej popularnej rasy.

Zdrowie

Psiaki tej rasy należą do odpornych na choroby. Oczywiście istnieje kilka zaburzeń, na które są narażone nieco bardziej. Chodzi o choroby związane z oczami czy zębami. Zdarzają się też problemy ze zwyrodnieniami stawów. Do chorób, które najczęściej dotykają psy shih tzu, należą podwinięcie brzegu powiek (entropium), choroby tarczycy, zwężenie nozdrzy oraz udar cieplny.

U psów może dojść do łzawienia oczu ze względu na zwężenie kanalików łzowych. Niestety ze względu na rozmiar oczu łatwo też o mechaniczne urazy. Warto chronić je przed podrażnieniem, podcinając regularnie grzywkę lub związując ją frotką na czubku głowy. Regularnie usuwaj również zabrudzenia, przemywając oczy. Zwróć też uwagę na zęby. Warto zdecydować się na regularne usuwanie kamienia, które pozwoli zmniejszyć ryzyko psucia się zębów oraz ich wypadania.

Przeczytaj także: Czyszczenie zębów u psa – jak dbać o uzębienie pupila?

Psy bardzo źle znoszą upały, dlatego trzeba w tym czasie odpowiednio o nie zadbać. Najlepiej zapewnić psu ocienione miejsce oraz pamiętać, żeby miał dostęp do świeżej wody. Ich odporność na zimno natomiast jest dość duża dzięki gęstej i obfitej sierści.

Rasa psa shih tzu może pochwalić się imponującą długością życia – wynosi ona od 10 do nawet 20 lat.

Żywienie

Przedstawiający shih tzu opis nie może pominąć kwestii żywienia. Jak dla każdego zwierzęcia również dla tych uroczych psiaków właściwa dieta ma ogromne znaczenie. Jaką karmę wybrać? Możesz zdecydować się zarówno na mokre, jak i suche pożywienie. Polecamy Royal Canin Adult shih tzu – to karma, która pozytywnie wpływa na zdrowie skóry.

Shih tzu mają skłonności do tycia, zatem jako opiekun musisz bezsprzecznie kontrolować posiłki pod względem wielkości porcji. Smakołyki powinno się podawać tylko podczas treningów, a ilość pokarmu w misce odpowiednio obniżać.

shih tzu

Pielęgnacja

Pieski shih tzu linieją tylko raz w życiu – około 8. miesiąca życia. Sierść typowa dla psa dorosłego zastępuje wtedy tę szczenięcą. Pielęgnacja psa powinna polegać na czesaniu, przycinaniu grzywy, by nie zasłaniała oczu, przemywaniu oczu, przycinaniu pazurów.

Sierść warto rozczesywać codziennie, żeby zapobiec powstawaniu kołtunów. Nie każdy psiak lubi czesanie, dlatego przyzwyczajaj go od małego do tego niezbędnego zabiegu. Do tego celu przydadzą Ci się smakołyki, niezbędna będzie też cierpliwość. W końcu zwierzę zrozumie, że czesanie to nic złego. Jeśli chcesz stosować kosmetyki wspomagające rozczesywanie, zwróć uwagę na to, żeby były to wyłącznie preparaty dla czworonogów. Te przeznaczone dla ludzi mogłyby niepotrzebnie podrażniać skórę zwierzęcia.

Psy shih tzu potrzebują od czasu do czasu również kąpieli. Do mycia i pielęgnowania sierści możesz wybrać zestaw Over Zoo, w którym znajdziesz zarówno szampon, jak i odżywkę. Pielęgnacja shih tzu stanie się dzięki nim łatwiejsza, ponieważ to produkty delikatne, a jednocześnie dobrze spełniające swoje funkcje. Szampon nie obciąża włosów i nie podrażnia delikatnej skóry. Odżywka ułatwia rozczesywanie.

artykuły do pielęgnacji sierści

cytat właściciela

Pies shih tzu jest doskonałym wyborem do domów, w których mieszkają dzieci czy osoby starsze. To też świetny towarzysz życia dla singla. Radosny, przywiązany do opiekuna pies poradzi sobie zarówno w mieszkaniu, jak i bloku. Potrzebuje aktywności, ale lubi też spędzać czas na kanapie. Pielęgnacja sierści może być dla Ciebie małym wyzwaniem. Warto przyłożyć się do tego zadania, żeby uniknąć problemu z kołtunami. Dobierz też odpowiednią karmę i pamiętaj, żeby nie przekarmiać małego łakomczucha. Pod Twoim dachem niedługo zamieszka shih tzu? Zajrzyj do naszej oferty, w której znajdziesz karmy oraz akcesoria odpowiednie dla tej niewielkiej rasy!

sklep apetete

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły