KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jak rozpoznać psią mowę -sygnały uspokajające

Sygnały uspokajające – wy nie wiecie, a ja wiem jak rozmawiać trzeba z psem. Pies jaki jest każdy widzi, ma ogon, cztery łapy i szczeka, ale nie mówi. Czy oby na pewno?

Sygnały uspokajające – czy psy mówią?

Okazało się, że nasze psiaki mówią i to nieustannie, bo porozumiewają się za pomocą mowy niewerbalnej. Niestety większość komunikatów jakie psy wysyłają pomiędzy sobą jest dla nas ludzi po prostu nie zauważalna. Komunikaty te  są bardzo szybkie, dlatego naukowcy by rozpoznać mowę nagrywają zachowania zwierząt. Dopiero przestudiowanie takiego nagrania – klatka, po klatce jest miarodajne dla określenia psiej mowy.

sygnały uspokajające

oblizywanie nosa jest najczęstszym CS

Pies chce się komunikować!

Warto zauważyć, że nasi czworonożni pupile nie lubią wszczynać awantur! Zawsze każda bójkę próbują załagodzić. Dopiero w ostateczności atakują. Na obronę psów powiem, że przed każdym atakiem uczciwe przeciwnika informują wysyłając tzw. CS Calms Signals (sygnały uspokajające).

Sygnały uspokajające

  • Ziewanie – Nie wiele osób wie, że psy ziewają nie tylko wówczas, kiedy czują zmęczenie. Zauważano, że zdecydowanie częściej robią to gdy chcą zaprowadzić spokój. Wystarczy przypatrzeć się jak pies zachowuje się podczas wizyty u weterynarza. Najczęściej ziewa
  • Szybkie oblizywanie nosa – kolejny popularny sygnał, którego i my- właściciele z powodzeniem możemy używać, aby uspokoić czworonoga.
  • Chodzenie po łuku,  W świecie zwierząt ataki są wyzwaniem na pojedynek. Dlatego jeśli chcemy uniknąć nieporozumień lepiej do każdego zwierzęcia podchodzić po okręgu i powoli, jednostajnym ruchem.

    Nie zawsze pies ziewa kiedy jest zmęczony, czasem oznacza to również że nie chce się kłócić…

  • Odwracanie głowy  jeśli pies wysyła ten sygnał to znaczy, że nie ma ochoty na przyjaźń i powinniśmy ustąpić. 
  • Całkowite odwrócenie – mocniejszy sygnał bardzo wyraźny świadczący o tym, że pies nie chce kłótni ani kontaktu.
  • Leżenie kiedy pies się kładzie to również znak, że ma pokojowe nastawienie.
  • wąchanie podłoża – to tak jakby pies mówił, nie dziękuje nie będę się kłócić bo coś mnie zainteresowało…
  • Warczenie informuje napastnika, że jeśli nie zaprzestanie obecnego zachowania, zostanie na pewno ugryziony!W takiej sytuacji mądry człowiek powinien ustąpić.

Wyżej wymienione sygnały są raczej dobrze widoczne. Zdaję się, że psy specjalnie je stworzyły aby i człowiek mógł je zrozumieć. Jednak jak wspominałam większość jest dla ludzkiego oka niezauważalna do tego typu znaków należy np.: oblizywanie nosa, mrugnięcie, przymknięcie powiek, czy wąchanie podłoża. 

Na koniec dodam, że machanie ogona u psa nie zawsze oznacza radość. Zauważyłam, że kiedy Rico coś nabroi przychodzi do mnie z podtulonymi uszami i wachlującym ogonem, on nie chcę się ze mną bawić, tylko mówi: „proszę już nie krzycz i zobacz jaki jestem słodki”. Zauważyłam, że kiedy tylko się uśmiechnę napręża ogon( oznacza to,  że jest pewny siebie) skacze i leci dalej robić swoje…

Na zdjęciu pies się uśmiecha 🙂

O czym warto pamiętać?

Studiujmy psią mowę a życie z przyjacielem czworonożnym stanie się prostsze! Rozpoznawanie sygnałów pomaga zapobiegać konfliktom w stadzie ponadto wzmacnia więź. Nigdy nie powinniśmy karcić psa za wysyłanie CS. Jednym z błędów wychowawczych jest karcenie psa za to, że szczeka. Przecież każdy wie, ze wspólne wycie wzmacnia więzi w stadzie. Dla zainteresowanych dodam, że wszystkie te sygnały zostały świetnie opisane w książce Turid Rugaas pt. Sygnały uspokajające. 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły