KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Syndrom uchylonego okna u kota – co to jest?

Wbrew powszechnemu twierdzeniu, koty nie zawsze spadają na cztery łapy. Ze względu na ciekawską i dynamiczną naturę, często zdarza się, że ulegają one różnego rodzaju urazom. Na określone okoliczności uszkodzeń powstało nawet konkretne pojęcie. Wyjaśniamy, czym jest syndrom uchylnego okna u kota, jak się objawia i w jaki sposób sobie z nim radzić.

Promocja dla czytelników bloga

farmina dla psa promocja apetete

Koty należą do zwierząt ruchliwych i ciekawych otaczającego świata. Oczywiście nie każdy mruczek taki jest, niektóre mogą mieć swój własny zespół cech, który sprawia, że są raczej spokojnymi domatorami i nie szukają przygód za wszelką cenę. Jednak w większości przypadków kocia natura to właśnie ta nastawiona na odkrywanie nowych miejsc i wdrapywanie się w przeróżne zakamarki. Zostawiając otwarte drzwi lub okno w domu możesz mieć prawie całkowitą pewność, że mruczek wykorzysta okazję i wyślizgnie się w miejsca, gdzie nie powinien mieć dostępu.

Dlaczego koty uciekają? To zależy. W niektórych sytuacjach pobudki te są argumentowane rują i chęcią znalezienia partnera do poczęcia potomstwa. Czasem jest to chęć polowania na łonie natury. W innych to po prostu ciekawość. Nawet jeśli pilnujesz, aby drzwi wejściowe były zawsze zamknięte przed kotem, nie oznacza to, że pamiętasz także o oknach. Tu pojawia się idealna okazja dla kota, by wymknąć się nawet przez wąski lufcik na zewnątrz.

W związku z takim zachowaniem w weterynarii powstało określenie syndrom uchylonego okna u kota. Wyjaśniamy, co oznacza, jakie są objawy i jak zapobiec zdarzeniom, które mogą skutkować poważnymi urazami pupila.

syndrom uchylonego okna kot patrzy przez okno

Sprawdź również: Nadciśnienie u kota. Objawy i leczenie mruczka

Syndrom uchylonego okna – co to jest?

Mimo zwiększającej się świadomości na temat odpowiedniego zabezpieczania okien, balkonów czy drzwi wejściowych, wciąż zdarza się wiele wypadków i poważnych urazów u kotów. Syndrom uchylonego okna u kota to konsekwencja sytuacji, w której zwierzę próbuje wydostać się na zewnątrz przez uchylone okno i doznaje urazu ciała.

Dzieje się tak dlatego, że mruczek nie mieści się w szparze, co skutkuje zaklinowaniem zazwyczaj na wysokości jego brzucha. W momencie utknięcia w oknie dochodzi do silnego ucisku na aortę brzuszną i niedokrwienia. W efekcie zwykle kończy się to poważnym uszkodzeniem rdzenia kręgowego oraz tkanki mięśniowej i nerwowej zwykle w kierunku tyłu ciała od miejsca nacisku. Taki uraz prowadzi do niedowładu kończyn i problemów z poruszaniem się.

Oczywiście syndrom uchylonego okna u mruczka może także wiązać się z urazami mechanicznymi, a niektórych sytuacjach z zapaleniem trzustki. Choć koty są zwinne i potrafią często prześlizgnąć się przez niewielkie szpary, nie w każdym przypadku tak jest. Nie każdy kot jest też smukły i mały, dlatego nie będzie w stanie wyjść przez uchylone okno.

syndrom uchylonego okna kot stoi w otwartym oknie

Syndrom uchylonego okna – przyczyny

Zastanawiasz się, co jest przyczyną zjawiska określanego jako syndrom uchylonego okna u kota? Najczęściej powodem urazów doznanych na skutek próby wyjścia przez uchylone okno jest po prostu ciekawość kota co do otoczenia. Zapachy, inni przedstawiciele gatunku i odgłosy natury kuszą mruczka.

Tak jak wspominaliśmy, koty to bardzo ciekawskie zwierzęta, które jednocześnie uwielbiają chodzić własnymi ścieżkami. Lubią sprawdzać coś, co szczególnie je interesuje, dotknąć i powąchać ciekawy obiekt. Nie zapominaj także, że koty to obserwatorzy. Uwielbiają przesiadywać na wysokościach i oglądać otoczenie, dlatego też często spędzają czas na parapecie przy oknie. Może na drzewie siedzi ptak, którego Twój mruczek bacznie obserwuje? Może istnieć sporo powodów, dla których kot podejmuje próbę wydostania się przez okno.

Ta niepohamowana chęć przygód nie zawsze kończy się dobrze. Sytuacja, w której kot zostaje sam w domu, a okno w pomieszczeniu pozostaje otwarte, jest dla niego prostą drogą, by wyjść na zewnątrz i sprawdzić, co znajduje się na podwórku. Te wszystkie bodźce często prowadzą do pułapki, często tragicznej w skutkach. Brak możliwości uwolnienia z ciasnej szpary w oknie sprawia, że kot zaczyna się szarpać, podejmując próby wydostania. Zwykle wówczas pogarsza jedynie swoją sytuację, a doznane urazy się pogłębiają.

Dlaczego kot ucieka przez uchylone okno?

Zastanawiasz się, dlaczego mimo aktywności, jakie zapewniasz mruczkowi, ten próbuje przy każdej okazji wydostać się na zewnątrz? Czy kotu jest źle z Tobą w domu? Niekoniecznie! Koty to zwierzęta terytorialne. Cenią swoją przestrzeń, ale mogą istnieć także inne powody, aby próbować ucieczki z domu.

Te mogą mieć podłoże naturalne jak ruja u kotki. Wówczas ta  może próbować wydostać się przez lufcik okienny, by znaleźć partnera i począć na świat potomstwo. Oczywiście także kocur może chcieć wydostać się z domu, czując w pobliżu kotkę w rui. W niektórych przypadkach okazuje się, że koty, które wcześniej wychodziły na zewnątrz, zaprzyjaźniły się z okolicznymi mieszkańcami. Jeśli mruczek otrzymuje smakołyki np. od Twoich sąsiadów, może chcieć wybrać się do nich w gościnę.

syndrom uchylonego okna kot siedzi na parapecie

Zespół uchylnego okna – objawy uszkodzeń ciała

Wiesz już, co może powodować chęć wydostania się na zewnątrz u Twojego kota. Jakie skutki niesie za sobą to zachowanie?

Siniaki i rany na skórze

W najlżejszych przypadkach syndromu uchylonego okna u kota mruczek będzie miał na ciele siniaki i zadrapania, ewentualnie skaleczenia. Ich intensywność może być różna. Jeśli udało się wydostać kota ze szpary przy oknie albo on sam uwolnił się i wskoczył np. na balkon, obrażenia powinny być niegroźne dla zdrowia i życia.

Zła kondycja ogólna kota

Dość oczywistym objawem może być kiepskie samopoczucie kota, związane z syndromem uchylnego okna u mruczka. Możesz zauważyć u niego ospałość i osowiałość. Pojawia się często brak chęci do zabawy i przyjmowania pokarmu. To sygnał, że kotu może coś dolegać, nawet jeśli z zewnątrz nie są widoczne żadne urazy. Jest to znak, aby jak najszybciej odwiedzić weterynarza. Mogło bowiem dojść do urazu wewnętrznego.

Urazy mechaniczne

Syndrom uchylonego okna u kota może wiązać się także z urazami mechanicznymi. Te oczywiście mogą być mniej lub bardziej groźne. Zwichnięcie lub złamanie łapki na skutek prób wydostania się z potrzask to częsty objaw. Poza tym zwykle dochodzi do urazów narządów wewnętrznych, jeśli mruczek przez dłuższy czas pozostawał w przestrzeni między oknem a framugą.

Silny nacisk na jamę brzuszną może prowadzić do naruszenia organów znajdujących się wewnątrz.  To z kolei prosta droga np. do zapalenia trzustki, które stanowi częste powikłanie po syndromie uchylnego okna. Jednym z poważniejszych objawów na skutek ucisku jest zaburzenie przepływu przez aortę. Sprzyja to tworzeniu się zakrzepów w naczyniu, a tym samym po powrocie krążenia mogą trafiać do mniejszych naczyń krwionośnych, skutkując ich zatkaniem i niedokrwieniem tkanek albo narządów.

syndrom uchylonego okna kot patrzy się przez okno

Uszkodzenia układu nerwowego

W przypadku, gdy mruczek przez dłuższy czas pozostawał w pułapce okiennej, jego stan może być poważny. Często niestety dochodzi do uszkodzenia rdzenia kręgowego, zwykle na skutek niedokrwienia.To, jak bardzo uszkodzony jest rdzeń kręgowy, uzależnione jest od tego, ile minut mruczek spędził pomiędzy oknem a framugą. Im dłużej, tym poważniejszy uraz rdzenia może wystąpić.

W takich przypadkach często dochodzi również do uszkodzenia tkanki mięśniowej i nerwowej, a w efekcie do niedowładu albo paraliżu kończyn. Oznacza to, że kot może mieć trudności z poruszaniem jedną, a nawet wszystkimi kończynami. Wówczas weterynarz ustala, czy doszło do uszkodzenia kręgosłupa i w takim stanie jest rdzeń kręgowy – czy jest przerwany, czy cały. Warto pamiętać, że niedowład kończyn i problemy z poruszaniem się często pojawia się dopiero po pewnym czasie, dlatego konieczna jest natychmiastowa kontrola u weterynarza od razu po wydostaniu kota z pułapki.

Zespół uchylonego okna u kota – leczenie

W chwili, gdy zauważysz zespół uchylonego okna u kota, leczenie należy wprowadzić jak najszybciej. Koniecznie udaj się na wizytę do lekarza weterynarii. Pomoże on kotu i oceni stan zdrowia.

Wizyta i leczenie u weterynarza

Kiedy wydostaniesz mruczka z pułapki, powinieneś przetransportować go do weterynarza. Tam na podstawie Twojego opisu i widocznych gołym okiem urazów kota, lekarz weterynarii zadecyduje, jakie kroki należy podjąć, by pomóc zwierzęciu. Leczenie weterynaryjne jest przeważnie niezbędne w przypadku syndromu uchylonego okna u kota. Weterynarz zwykle wykonuje badanie RTG, by określić, czy kręgosłup mruczka nie został uszkodzony. Ważne jest także ustalanie, w jakim stanie jest rdzeń kręgowy. Badanie pozwala pokazać, czy doszło do jego niedokrwienia, czy do całkowitego uszkodzenia.

Badanie jamy brzusznej kota i badanie krwi

Zwykle przy syndromie uchylnego okna u kota pobierana jest także krew mruczka do analizy morfologii i biochemii i sprawdzeniu stanu wątroby i nerek. Lekarz weterynarii często zleca także badanie USG, które pozwala ocenić stan narządów wewnętrznych, które mogły zostać naruszone na skutek silnego uścisku.

Leczenie zespołu uchylnego u kota

Zastosowanie konkretnych metod leczenia mruczka w syndromie uchylonego okna dobierane jest pod kątem konkretnych urazów, jakich doznał. Najczęściej podaje się kotu roztwór infuzyjny, który pomaga zwierzęciu otrząsnąć się z przeżytego szoku, a także specjalny preparat oczyszczający nerki z toksyn. Podstawę stanowią także leki przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Dobrze sprawdzają się także preparaty zawierające witaminę B, która u mruczków wykazuje działanie przeciwzapalne. Jeśli lekarz tak zaleci, możesz także podawać kotu suplementy z witaminami wzmacniające jak np. VetExpert Multivitamin 30 kapsułek.

syndrom uchylonego okna witaminy vetexpert

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić zastrzyki przeciwzapalne z kortyzonu. Te mają na celu zminimalizować stany zapalne, a dodatkowo usuwają z organizmu kota szkodliwe produkty przemiany materii. Leczenie zespołu uchylnego okna u kota może trwać nawet kilka miesięcy w zależności od doznanych urazów.

Na co dzień warto dbać o mruczka, zapewniając mu spokój i dobrej jakości pożywienie jak np. Applaws Adult Chicken & Lamb.

syndrom uchylonego okna karma dla kota

Fizjoterapia w zespole uchylonego okna u mruczka

Skuteczna może być też terapia mruczka u fizjoterapeuty. Zajęcia pomagają kotu powrócić do dawnej sprawności ruchowej i poczuć się lepiej. Najczęściej obejmuje dwa etapy, gdzie pierwszy z nich uwzględnia masaże kończyn. Mają na celu przywrócić prawidłowe krążenie.

Fizjoterapeuta wykonuje także bierne ruchy kończyn mruczka, co pozwala zachować ich elastyczność. W drugim etapie wprowadzane są aktywne ćwiczenia np. na bieżni. Można wprowadzić także ćwiczenia na ścieżce sensorycznej. Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach kot może nigdy nie odzyskać dawnej kondycji ruchowej, jeśli doznane urazy są poważne.

Jak zabezpieczyć uchylone okno przed kotem?

Istnieją sposoby, by ochronić mruczka przed skutkami syndromu. Zastanawiasz się pewnie, jak zabezpieczyć uchylone okno przed kotem? W końcu czasem, zwłaszcza podczas upałów, dobrze jest otworzyć je i zyskać dostęp do świeżego powietrza. Mimo to możemy ograniczyć dostęp kota do framug. Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenia na okna uchylne takie jak np. Trixie Kratka zabezpieczająca do okna prostokąt.

syndrom uchylonego okna kratka do okna

 

 

Nie zapominaj także o balkonie, na który mruczek mógłby wychodzić, w czym pomoże Ci Trixie Siatka zabezpieczająca transparentna.

syndrom uchylonego okna siatka ochronna

Przeczytaj także: Kaliciwiroza u kota – przyczyny, objawy, leczenie

Syndrom okna uchylonego – podsumowanie

Jak widzisz, syndrom uchylnego okna u kota to niebezpieczna przypadłość, która często wynika z ciekawskiej natury naszych mruczących podopiecznych. W wielu przypadkach może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a w najgorszych może skutkować nawet śmiercią pupila.

Dlatego tak ważne jest, by dbać o bezpieczeństwo kota w domu, stosując zabezpieczenia na okna i balkon. Wówczas zapobiegniesz nieszczęśliwym wypadkom pupila związanym z syndromem uchylnego okna. A Ty, jak dbasz o bezpieczeństwo swojego mruczka? Podziel się opinią w komentarzu i zajrzyj do sklepu Apetete po akcesoria ochronne na okna i balkony.

apetete baner na bloga

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły