KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Tłustogon afrykański – czym się wyróżnia i czy może zamieszkać w Twoim domu?

Zastanawiasz się nad przygarnięciem małego i niewymagającego zwierzęcia? W takim razie gryzonie to grupa, na którą powinieneś zwrócić uwagę. Wyjaśniamy, czym wyróżnia się tłustogon afrykański i czy może zostać Twoim pupilem. Dowiedz się, jak wygląda opieka nad tym małym gryzoniem o nietypowej nazwie. 

Czy wiedziałeś, że gryzonie to ogromna grupa ssaków, która obejmuje ponad 2000 gatunków? Występują one niemal na całym świecie, z wyjątkiem Antarktydy. Gryzonie są różnej wielkości – od malutkich myszek do dużych kapibar. Najbardziej znane gatunki gryzoni to: myszy, szczury, chomiki, świnki morskie, gryzonie afrykańskie, bóbr kanadyjski, koszatniczki, wiewiórki, karczowniki, wiewiórki lądowe oraz wiele innych.

Gryzonie zwykle są zwierzętami roślinożernymi i często żyją w grupach, choć w przypadku bohaterów naszego artykułu, kwestia żywienia wygląda nieco inaczej. Większość z nich jest aktywna nocą i dobrze przystosowana do życia w różnorodnych środowiskach. Niektóre gatunki gryzoni są hodowane jako zwierzęta domowe, takie jak chomiki, świnki morskie, czy szczury. Jednym z mniej popularnych, ale z pewnością zasługujących na zainteresowanie jest tłustogon afrykański. Czy to wymagający zwierzak? Gdzie go kupić? Podpowiadamy!

Apetete - odkryj karmy dla gryzoni

Tłustogon afrykański – skąd się u nas wziął?

Tłustogon afrykański (Pachyuromys duprasi) to gatunek niewielkiego gryzonia z podrodziny myszoskoczków (Gerbillinae) w obrębie rodziny myszowatych (Muridae). Jest to gatunek zamieszkujący Afrykę Północną i Zachodnią. W naturalnym środowisku spotkać go można w suchych regionach Maroka, Sahary Zachodniej, Algierii, północnego Mali, Tunezji, Libii i Egiptu, a także północnej Mauretanii. 

Rodzaj i gatunek tego małego gryzonia po raz pierwszy został opisany w 1880 roku zgodnie z zasadami nazewnictwa binominalnego przez francuskiego zoologa Fernanda Lataste’a, który nadał im odpowiednio nazwę Pachyuromys. Trafił on na przedstawiciela tłustogonów w trakcie swoich badań na obszarach północnej Algierii. Potocznie są one nazywane myszoskoczkami albo gerbilami i pod tym nazwami więcej osób kojarzy te niewielkie gryzonie. 

Tłustogony afrykańskie żyją na obszarach z piaszczystą i ubogą roślinnością, a także na pustyniach skalistych, choć są to bardziej rzadkie przypadki. Ich głównym siedliskiem są nory kopane przez nie same, ale równie często tłustogony zajmują kryjówki wykopane przez inne zwierzęta. 

Są zwierzętami aktywnymi przede wszystkim w porze nocnej, natomiast w niewoli ich fazy aktywności zazwyczaj są przerywane dłuższymi okresami drzemek. Wraz z biegiem lat zaczęły być hodowane w domach i pojawiły się także w Europie. W Polsce wciąż nie są one popularne, a nazwa budzi zaskoczenie wśród większości osób. 

Tłustogon afrykański

Jak wygląda tłustogon afrykański?

Warto teraz wspomnieć o tym, jak w ogóle wyglądają tłustogony afrykańskie. Jak już wiadomo, są to niewielkich rozmiarów gryzonie. Tłustogony osiągają rozmiar około 10 cm (łącznie z ogonem). Ich zwarta budowa ciała umożliwia zmniejszenie powierzchni, przez którą tracą mniej ciepła podczas chłodnych nocy. Natomiast ich stosunkowo płaskie łapy pozwalają na sprawniejsze poruszanie się po luźnym piasku, podobnie jak traperzy używający rakiet na śniegu. Barwa ich sierści również nie jest przypadkowa – ma odcień piaskowy, co sprawia, że zwierzę lepiej komponuje się ze skalisto-piaskowym terenem. 

Okrągłe i wydatne oczy oraz uszy pomagają zwierzętom poruszać się po zmierzchu, gdyż wtedy są one najbardziej aktywne. W ciemności wiele drapieżników – w tym ptaki – śpi, natomiast zmiennocieplne skorpiony i węże są mniej aktywne z powodu niskiej temperatury. Dzięki temu tłustogony są w stanie sprawnie ukrywać się przed drapieżnikami. 

Na szczególną uwagę zasługuje ogon tych małych ssaków. Ogon tych gryzoni wyróżnia się od innych, nie będąc długim, smukłym ani nie pełniąc funkcji utrzymania równowagi czy wyrażania uczuć. Jego długość sięga 4-6 cm, jest masywny, gruby oraz pokryty delikatną, miękką skórą, która przypomina aksamit w dotyku. W owym ogonie zwierzę magazynuje tłuszcz, co stanowi swoisty schowek dla składników niezbędnych do życia w trudnym, pustynnym otoczeniu. To właśnie stąd pochodzi nazwa tłustogon, ponieważ ogon jest gruby, a w nim magazynowane są zapasy tłuszczu.

W przypadku tych specyficznych gryzoni, ich unikalna adaptacja pozwala im przetrwać w surowych warunkach pustynnych. Wykorzystując ogon do magazynowania tłuszczu, są w stanie przetrwać dłuższe okresy braku pożywienia czy wody. To niezwykłe przystosowanie do życia w trudnych środowiskach świadczy o sile i wytrwałości tych niewielkich gryzoni.

Tłustogon afrykański – czy to pupil dla Ciebie?

Zastanawiasz się, czy tłustogon afrykański to idealny pupil dla Ciebie? Dowiedz się najpierw, jakie usposobienie mają te małe gryzonie o grubym ogonku. 

Co ważne, nie da się w jednoznaczny sposób określić charakterystycznego usposobienia dla wszystkich tłustogonów. Każdy osobnik może przejawiać nieco inne zachowania. Tłustogony afrykańskie zazwyczaj prowadzą samotniczy tryb życia. Niemniej jednak, ze względu na trudne warunki środowiskowe, w których egzystują te zwierzęta, tworzą one w naturze chwilowe grupy, wzajemnie się tolerując. 

W domowej hodowli można próbować trzymać w grupie kilka osobników tej samej płci, ale nie zaleca się takich praktyk w przypadku niedoświadczonych hodowców. Jeśli gryzonie się nie zaakceptują, może dochodzić do poważnych konfliktów, a nawet krwawych walk. W hodowli mogą przejawiać zachowania terytorialne, dlatego zaleca się trzymanie ich pojedynczo. 

W ciągu dnia tłustogony większość czasu śpią i wówczas nie należy im przeszkadzać. Z kolei wieczorem i w nocy wykazują większą aktywność. W stosunku do opiekuna tłustogony zachowują się łagodnie. Z łatwością możesz je oswoić, co najlepiej rozpocząć od razu po przygarnięciu pupila. Oswajanie polega na zapoznawaniu z dotykiem opiekuna, a w tym czasie można dawać gryzoniowi małe przysmaki, aby kojarzył pozytywnie Twój zapach. 

Tłustogony to istoty niezmiernie ciekawe świata, które będą żwawo biegać po całym pokoju, badać każdy zakamarek, gdy zostaną wypuszczone na swobodne przestrzenie. Warto dodać, że w naturalnym środowisku zamieszkują one płaskie tereny, co sprawia, że nie są zręczne we wspinaczce i ogólnie wydają się nieco niezdarne. Podobnie jak chomiki, nie posiadają one zdolności do oceny odległości czy wysokości. W związku z tym mogą z łatwością spaść z szafki czy biurka. Dlatego warto zwracać szczególną uwagę na tłustogona w czasie, gdy jest na wybiegu.

Tłustogony

Pierwsze dni w domu – jak dbać o tłustogona?

Prawidłowa opieka nad tłustogonem jest kluczowa, by zapewnić mu zdrowe i szczęśliwe życie. W kwestii opieki nad nimi niezmiernie ważne jest zagwarantowanie pupilowi odpowiedniego miejsca do życia, pożywienia i dbałości o zdrowie. 

Żywienie tłustogona afrykańskiego

Jeśli chodzi o żywienie tłostogona, to różni się ono nieco od diety innych gryzoni. Podstawę jego diety powinna stanowić karma najlepiej przeznaczona dla chomików albo myszoskoczków. Dobrze sprawdzi się taka jak np. Versele Laga Crispy Muesli Hamster

Z powodzeniem można podawać pupilowi również świeże warzywa, które bardzo im smakują. Może to być np. marchew albo buraki. Doskonale sprawdzą się również mieszanki ziół np. trawy albo mniszek lekarski. Możesz sięgnąć po gotową mieszankę ziół taką jak np. Korona Natury Mieszanka uzupełniająca dla chomika

Istotne jest, by podawać tłustogonowi również białko zwierzęce, które w jego diecie ma spore znaczenie. Mogą to być np. żywe larwy mącznika młynarka, świerszcze i larwy jedwabników. Sprawdzą się doskonale zarówno żywe, jak i suszone.

Tłustogon – smaczki

Pielęgnacja tłustogonów afrykańskich

Tłustogony afrykańskie to gryzonie, które mogą żyć w akwarium albo terrarium pod warunkiem, że góra ich domku będzie przykryta przewiewną kratką, która zapewni dobrą wentylację w środku. Innym rozwiązaniem jest również niewielka klatka o ciasno osadzonych drutach, co zapobiegnie ucieczkom gryzonia. Może to być taka klatka jak np. Ferplast Klatka Casita. Piętrowa klatka jest zbędna ze względu na fakt, że tłustogony kiepsko się wspinają. W klatce możesz umieścić domek, w którym gryzoń będzie odpoczywał w ciągu dnia taki jak np. Trixie Domek z trawy

Oprócz tego pielęgnacja pupila nie jest wymagająca. Pamiętaj, by regularnie wymieniać podłoże w klatce i dbać o ogólną higienę w miejscu życia gryzonia.

Tłustogon – domek z trawy

Zdrowie tłustogona afrykańskiego

Tłustogony afrykańskie to stosunkowo zdrowie gryzonie. Nie zapadają na żadne charakterystyczne dla swojego gatunku choroby. Warto jednak kontrolować stan zdrowia pupila, a przede wszystkim jego skórę, sierść i chronić przed urazami. Tłustogon otoczony opieką może żyć w dobrym zdrowiu nawet 3 – 4 lata. 

Tłustogon afrykański – cena

Chcesz przygarnąć tego małego gryzonia i zastanawiasz się, ile kosztuje? Jeśli chodzi o tak niezwykłego gryzonia, jak tłustogon afrykański, cena za osobnika waha się mniej więcej w granicach 150 zł. W sklepach zoologicznych rzadko można zobaczyć te małe ssaki o grubym ogonku. Za to z łatwością odnajdziesz hodowle, w których kupisz przedstawiciela tego gatunku. 

Tłustogon

O tłustogonie wiesz już wszystko!

Tłustogon afrykański to ciekawy gryzoń, który w naturalnym środowisku żyje w surowych warunkach. Swoją niezwykłą nazwę zawdzięcza swojej również niezwykłej fizjologii. W grubym ogonku magazynuje zapas tłuszczu, co pozwala mu przetrwać bez pokarmu i wody w krytycznych sytuacjach. 

Tłustogony afrykańskie w domowych warunkach to zwierzęta łagodne i nieco niezdarne. Nie skaczą wysoko i nie potrafią się wspinać. Pamiętaj, by wzbogacać dietę pupila o białko zwierzęce, a na co dzień podawać mu karmę dla chomika albo myszoskoczka. A Ty co myślisz o tym niezwykłym gryzoniu? Podziel się opinią i zajrzyj do sklepu Apetete po niezbędne wyposażenie dla tłustogona i innych gryzoni. 

Apetete – baner na bloga pies

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły