Wątróbka dla psa – czy zwierzak może ją jeść?
Wątróbka to jeden z podrobów chętnie wykorzystywanych w kuchni. Psy to duże łakomczuchy i przysmak ten stanowi dla nich łakomy kąsek. Czy wątróbka dla psa to dobry pomysł? Jak często i w jakiej formie można ją podawać? Wyjaśniamy!
Będąc świadomym opiekunem czworonoga, pewnie zastanawiasz się czasem nad tym, co możesz podawać do jedzenia swojemu pupilowi, a co jest bezwzględnie zakazane. Wybór karm suchych i mokrych dla psów jest obecnie ogromny, jednak mimo tego wciąż możesz nie być pewien, czy dzielenie się swoim posiłkiem z pupilem to dobry pomysł. Błagające, pełne rozpaczy spojrzenie to coś, czemu trudno się oprzeć.
Większość psów interesuje się pożywieniem, które stanowi dla nich jedną z najważniejszych zdobyczy. Dobry apetyt może być oznaką zdrowia, ale na pewno nie wszystkie pokarmy nadają się na posiłek dla psa. Czy wątróbka dla psa może okazać się wartościowym pożywieniem? A może lepiej zrezygnować z podawania podrobów pupilowi? Odpowiadamy.
Czy pies może jeść wątróbkę?
Każdy odpowiedzialny właściciel psa chce dla niego jak najlepiej. Prawidłowe żywienie pupila ma niebagatelne znaczenie dla jego zdrowia i ogólnej kondycji ruchowej i psychicznej. Niedobory w diecie mogą okazać się groźne, dlatego warto się dowiedzieć, co można, a czego nie należy serwować pupilowi w ramach codziennych posiłków. Czy pies może jeść wątróbkę drobiową? Czy serca i żołądki to dobre urozmaicenie diety?
Zbilansowana dieta psa
Żywienie psa powinno uwzględniać wszystkie jego potrzeby, czyli przede wszystkim jego wielkość, wiek czy aktywność ruchową na co dzień. Ogólny stan fizjologiczny czworonoga również ma spore znaczenie przy układaniu jadłospisu. Może się okazać, że pupil ma uczulenie np. na kurczaka albo zboża i wówczas najlepiej tego nie bagatelizować.
Pies, który dużo czasu spędza w ruchu, będzie też miał nieco większe zapotrzebowanie na kaloryczność w posiłku. Dieta psa powinna składać się w 70% z mięsa w jego diecie i w 30% z dodatkowych warzyw i owoców. Na podstawie tych zasad konstruowane są składy karm dla psów. Warto pamiętać o tym zapotrzebowaniu także wtedy, gdy komponujesz posiłki dla psa samodzielnie. Do miski czworonoga śmiało wrzuć cukinię, marchew, kawałek gruszki albo jabłka, to doskonałe urozmaicenie psiej diety. Owoce mogą być lekko podgotowane albo starte.
Przeczytaj także: Czy pies może jeść ananasa? Odpowiadamy!
Jaką karmę dla psa wybrać?
Wybór karmy dostosuj do preferencji psa i jego aktywności fizycznej. Często wybieraną opcją jest sucha karma, która zawiera wszystkie najcenniejsze wartości odżywcze potrzebne do utrzymania pupila w dobrym zdrowiu. Forma aromatycznych i chrupiących kawałków stanowi dla większości psów apetyczny posiłek.
Inną zaletą jest możliwość długiego przechowywania karmy suchej, która ze względu na niską zawartość wody jest zdatna do spożycia znacznie dłużej. Karma mokra może się wyróżniać wilgotnością nawet do 80%. Decydując się na karmę suchą dla psa, jego pragnienie wzrośnie, dlatego pamiętaj, by zawsze dostarczać mu świeżą wodę.
Przykładem zbilansowanej karmy suchej jest np. Acana Heritage Adult Dog All Breed. Choć niektóre wolą mokrą karmę, czyli świeże kawałki mięsa.
Jedną z propozycji jest karma Acana Classics Red Meat, która zawiera wyselekcjonowane składniki ze sprawdzonych upraw. Możesz także połączyć dwa style żywienia. Oczywiście nie zapomnij o odpowiedniej suplementacji np. oleju z łososia albo śledzia. Gotowe karmy często zawierają dodatek wyciągów i olejów, co stanowi tego rodzaju karmy kompletnym i zbilansowanym posiłkiem dla psa.
Wybierając karmę, warto kierować się przede wszystkim także sprawidzonym i wartościowym składem. Wysoka zawartość mięsa i zróżnicowane dodatki dostarczające niezbędnych składników odżywczych to podstawa dobrej diety dla psa. Acana Classics Wild Coast zawiera 50% mięsa ryb i 50% świerzych warzyw oraz owoców.
Wątróbka dla psa – o czym należy pamiętać?
Myśląc o wątróbce, nasuwa się pytanie, czy posiłek ten mimo bogactwa cennych substancji odżywczych, może zawierać potencjalnie sporą ilość toksyn. W takim wypadku poddanie obróbce termicznej może coś zmienić w kwestii bezpieczeństwa spożywania tych podrobów Zgadza się, odpowiednie przygotowanie wątróbki ma ogromny wpływ na to, czy nada się ona na przysmak dla psa.
Znaczenie ma także wiek pupila, ponieważ młodym szczeniakom lepiej nie podawać tego typu nowości, jeśli dopiero zaczynają jeść stały pokarm w postaci karmy. Lepiej zrezygnować z wątróbki także wtedy, kiedy pies cierpi na nadwrażliwość układu pokarmowego. Przysmak ten, poprzez wysoką zawartość witaminy A, w nadmiarze może powodować biegunki i wymioty. Przed podaniem psu wątróbki, należy także upewnić się, że mięso pochodzi z pewnego źródła. Podawane kawałki muszą być świeże. Wątróbka dla psa nie jest szkodliwa pod warunkiem, że nie przesadzasz z ilością jej podania.
Wątróbka dla psa – jak często?
Jeśli decydujesz się na podzielenie się wątróbką ze swoim czworonogiem, to pamiętaj o tym, żeby podawać ją jedynie raz na jakiś czas w niedużych ilościach. Zdecydowanie wątróbka i inne podroby nie powinny stanowić podstawy diety pupila, jak i głównego filaru jego posiłków. Podroby, w tym wątróbka, nie powinny także służyć jako codzienne urozmaicenie diety. Lepiej ograniczyć się do rozsądnego dawkowania np. 1-2 razy w tygodniu.
Podroby nie mogą zastąpić mięsa świeżego lub tego zawartego w karmie. Mogą być jedynie dodatkowym urozmaiceniem ich diety. Jednorazowa porcja też nie powinna przekraczać odpowiedniej ilości. Optymalne będzie podanie wielkości w zależności od wielkości samego pupila. Małemu psu podaj nie więcej niż jeden kawałek, podczas gdy większemu możesz zaserwować 2-3 kawałki jednorazowo.
Wątróbka dla psa w dużych ilościach może być niebezpieczna ze względu na wysoki poziom witaminy A, która w nadmiarze objawia się biegunką, a hiperwitaminoza może się wiązać z problemami z układem kostnym, sierścią pupila i bólami mięśni. Pamiętaj, że podstawę żywienia pupila powinna stanowić dopasowana do jego potrzeb karma.
Konsekwencje podawania za dużej ilości wątróbki dla psa
W przypadku przedawkowania wątróbki mogą występować negatywne konsekwencje zdrowotne u pupila. Dlatego warto pamiętać, by serwując zwierzęciu przysmak, zachować szczególną ostrożność. Oprócz wspomnianych biegunek szczeniak jedzący za duże porcje wątróbki, w dodatku zbyt często, może zacząć rozwijać się nieprawidłowo. Biegunki mogą przyczyniać się do odwodnienia, a to już jest stan niebezpieczny dla zdrowia pupila. Pies może stać się ospały i zmęczony. To wszystko przez nadmiar witaminy A. Organizm kiepsko radzi sobie z jej usuwaniem ze względu na łatwą rozpuszczalność w tłuszczach.
Innym zagrożeniem jest wzrost cholesterolu u czworonoga. A ten z kolei przekłada się na problemy z układem krążenia w przyszłości. Na skutek przedawkowania wątróbki pies może przestać odczuwać łaknienie i może mieć problemy z poruszaniem się. Pupil jedzący za dużo podrobów często cierpi na problemy skórne i pogorszenie kondycji sierści. U młodych psów takie konsekwencje mogą się odbić na kondycji kości i występowaniu deformacji, a to są już poważne problemy wymagające specjalistycznego leczenia.
Wątróbka drobiowa dla psa? A może wieprzowa?
Skoro wątróbka dla psa to dobry pomysł, pod warunkiem odpowiedniego dawkowania i częstotliwości podawania, to jaki rodzaj wybrać? Wątróbka drobiona dla psa, a może wieprzowa, którą wybrać? Delikatna, pochodząca z mięsa drobiowego doskonale się sprawdzi jako urozmaicenie psiej diety.
Jest ona łatwo dostępna w każdej masarni. Chcąc sięgnąć po inne rodzaje, sprawdzi się także wieprzowa wątróbka, a także ta wołowa. Z racji, iż jest to raczej okazjonalny przysmak, warto sięgnąć po podroby dobrej jakości. Jak już wiesz, wątróbka nie jest zabroniona w diecie psa, musi być jednak dawkowana z umiarem. Niezależnie od rodzaju pochodzenia podrobów i gatunku mięsa, z jakiego są, zachowaj zdrowy limit. Nawet jeśli pupilowi niezwykle smakuje nowy rodzaj jedzenie, nie ulegaj. Niektórzy specjaliści utrzymują, że wątróbka wieprzowa nie powinna być podawana psom ze względu na większe ryzyko zakażenia wirusem wścieklizny rzekomej. Dlatego najlepszym rozwiązaniem wyboru wątróbki dla psa jest delikatna wątróbka drobiowa.
Sprawdź również: Czy psy mogą jeść gruszki?
Surowa wątróbka dla psa – tak czy nie? Forma podania
Decydując się na poczęstunek dla psa składający się z karmy z dodatkiem wątróbki, zadbaj najpierw o prawidłową obróbkę termiczną. Wielu opiekunów czworonogów przekonuje, że to właśnie surowa wątróbka dla psa zawiera więcej składników i cennych wartości odżywczych. Dlatego w takiej formie podają ją swoim psom. Czy to aby na pewno rozsądne podejście?
Warto pamiętać, że wątróbka dla psa na surowo może wiązać się z ryzykiem zarażenia groźnymi pasożytami żyjącymi na podrobach. Na surowych produktach mięsnych mogą bytować także niebezpieczne dla zdrowia bakterie. W żadnym razie nie należy wrzucać wątróbki na patelnię i podawać psu w wersji smażonej. Mimo że prawdopodobnie to Twoja ulubiona forma spożycia, to dla psa nie będzie ona korzystna.
Wątróbka sama w sobie jest tłusta, a dodatek tłuszczu do smażenia i sam proces termiczny mogą sprawić, że wątroba Twojego czworonoga ulegnie uszkodzeniu. Zdecydowanie najlepiej sprawdzi się gotowana wątróbka, która także zachowa cenne wartości odżywcze, a groźne bytujące mikroorganizmy zostaną zneutralizowane pod wpływem wysokiej temperatury.
Jakie korzyści płyną z podawania wątróbki psu?
Przestrzegając przedstawionych zasad, wątróbka dla psa w formie smakołyku może być doskonałym źródłem wysokiej jakości białka, a także witamin z grupy B, takich jak B12, B6 i cenny kwas foliowy. Ten rodzaj podrobów charakteryzuje się zawartością dużej ilości aminokwasów egzogennych.
Wątróbka dostarcza psu również ważnych pierwiastków jak jod, miedź, żelazo czy selen. Jeszcze inną korzyścią jest ta, która dotyczy oszczędności. Podroby są tańsze niż mięso, dlatego taki przysmak raz na jakiś czas pozwoli nieco zaoszczędzić. Jak widać wątróbka to dla psa prawdziwa bomba witaminowa. Dostarcza mu cennych składników odżywczych, witamin i minerałów. Jeśli Twój pupil za nią przepada, możesz podawać mu ją od czasu do czasu.
Jak przygotować wątróbkę dla psa?
Istnieje kilka kreatywnych pomysłów na przyrządzenie wątróbki dla psa i formę jej podawania. Pierwszą z nich może być wysuszenie kilku pokrojonych wcześniej pasków wątróbki. Takie paski należy suszyć przez około 8 godzin. Ewentualnie możesz również włożyć kawałki wątróbki do piekarnika i piec kilka godzin. Innym pomysłem są ciasteczka pieczone z wątróbką. Przygotowujesz je dla psa? Odrobina wątróbki może doskonale urozmaicić tę przekąskę. Wcześniej, przed dołożeniem możesz ją chwilę gotować.
Jeszcze innym z bezpiecznych sposobów na podanie psu wątróbki jest przygotowanie pasty z wątróbką. Do tego przepisu wybierz delikatne mięso z indyka albo wołowinę i dodaj trochę wątróbki. Tak ugotowaną i ostudzoną mieszankę, zmieloną wcześniej, możesz z powodzeniem podać pupilowi. Przekąski przyrządzone w ten sposób nadają się doskonale to treningu posłuszeństwa i nauki komend.
Wiesz już, czy pies może jeść wątróbkę!
Jak widać wątróbka dla psa do doskonała pełna cennych składników odżywczych przekąska. Oczywiście powinna być podawana z umiarem i nie może stanowić zamiennika tradycyjnej zbilansowanej diety. Pamiętaj, aby nie przesadzać z nią ze względu na wysoką zawartość witamin i ryzyko wystąpienia hiperwitaminozy. Nigdy nie zastępuj tradycyjnego posiłku podrobami.
Zróżnicowany, zdrowy sposób żywienia to podstawa dobrego zdrowia czworonoga. Dla psa najlepiej wybrać karmę dopasowaną do jego indywidualnych potrzeb z wysoką zawartością mięsa i dodatkiem warzyw oraz owoców. Nie są one przeznaczone do karmienia na stałe, a służą jedynie jako dodatek do posiłku.
Niegotowaną wątróbkę możesz dać pupilowi tylko wtedy, gdy posiłek później zostanie poddany np. pieczeniu w piekarniku. A Ty podawałeś już swojemu psu wątróbkę? Smakują mu podroby, czy nie żywi do nich chęci? Podziel się opinią w komentarzu i zajrzyj do sklepu Apetete po zbilansowaną karmę, przysmaki i akcesoria dla psów.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu