KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Zaginiony pies – jak szukać i pomóc mu znaleźć drogę do domu?

Kochasz swojego psa jak członka rodziny. To naturalne, że boisz się sytuacji, kiedy czworonóg zerwie się ze smyczy, czy ucieknie z posesji i nie będzie mógł wrócić do domu. Zaginiony pies to koszmar dla każdego właściciela. Warto więc przygotować się na taką ewentualność, by wiedzieć, jak odpowiednio zareagować. Sprawdź, co możesz zrobić, gdy Twój pies się zgubi.

Promocja dla czytelników bloga

Promocja Butchers

Dla wielu ludzi pies to nie tylko domowy pupil, ale prawdziwy przyjaciel i niejako członek rodziny. Wspólne spacery, wycieczki, czy nawet wakacje to ogromna frajda zarówno dla zwierzaka, jak i dla właściciela. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy nawet najbardziej wierny pies przestraszy się czegoś bądź pobiegnie za innym zwierzęciem. Niektórzy psi opiekunowie wpadają wtedy w panikę i nie wiedzą, co zrobić, by odnaleźć czworonoga. Istnieje wiele skutecznych sposobów na poszukiwanie zaginionego psa.

Najważniejsze jednak jest zachowanie spokoju i trzeźwego umysłu, gdyż tylko wtedy będziesz mógł przeprowadzić sprawną akcję poszukiwawczą. Oczywiście, nie należy tracić nadziei, że zwierzak sam odnajdzie drogę do domu, jednak w wielu przypadkach potrzebna będzie mu pomoc człowieka. Sprawdź, jakie czynności należy wykonać, by jak najszybciej odzyskać swojego czworonożnego przyjaciela i jak pomóc mu wrócić do domu cało i zdrowo, a także jak zabezpieczyć zwierzę przed potencjalną ucieczką.

zaginiony pies pies ciągnący smycz

Sprawdź również: Jak nauczyć psa sikać na matę?

Zaginiony pies – co zrobić najpierw?

Zaginięcie psa to bolesne i stresujące doświadczenie dla każdego właściciela czworonoga. Wiele osób nie wie, jak postępować, gdy uciekł pies. Co robić w pierwszej kolejności po zauważeniu zniknięcia pupila? Dowiedz się!

Każda minuta na wagę złota

Jeśli Twój pies zaginie, nie ma czasu na skomplikowaną organizację – trzeba działać! Jeśli tylko zauważysz zniknięcie czworonoga, natychmiast udaj się na poszukiwania. Im więcej czasu minie od momentu ucieczki zwierzaka, tym większą odległość może już pokonać pies. Zaginiony, przerażony zwierzak często bowiem biegnie na oślep, nie zważając na niebezpieczeństwa, czy pokonane kilometry.

Najpierw sprawdź okolicę

Jeśli Twój zaginiony pies uciekł z domu, najpierw sprawdź, czy nie znajduje się na posesji lub w bezpośrednim sąsiedztwie. Przestraszone zwierzę może zacząć szukać sobie kryjówki, dlatego też wskazane jest przeszukiwanie miejsc, gdzie pies mógłby się ukryć. Jeśli zaś czworonóg zgubił się na wycieczce lub w innym obcym dla niego miejscu, sprawdzaj te okolice, w których widziałeś go po raz ostatni. Odtwórz tę samą trasę, którą szedłeś ze swoim zwierzęciem. Poruszaj się powoli i spokojnie. Często nawołuj swojego psa po imieniu. Poproś też znajomych znajomych mieszkających w pobliżu o rozpoczecie poszukiwań. Im więcej osób, tym większa szansa na znalezienie psiaka.

zaginiony pies pies na chodniku

Stwórz plan działania

Przeczesując okolicę, zastanów się, dlaczego i w jaki sposób pies mógł uciec i gdzie może się znajdować. Jeśli się czegoś przestraszył, zapewne mógł on pobiec dalej, niż w przypadku, gdy węszył czy szedł za tropem człowieka, lub zwierzęcia. Warto też wziąć pod uwagę usposobienie zwierzaka. Towarzyskie psy raczej będą poszukiwać kontaktu z innymi ludźmi.

Psy nieufne, strachliwe mogą przebywać w miejscach niedostępnych, kryjówkach. Na to, jak daleko ucieknie pies, mogą mieć też wpływ czynniki zewnętrzne, takie jak temperatura, czy opady. W  dzień z umiarkowaną temperaturą pies z pewnością jest w stanie pobiec dalej, niż gdy na zewnątrz jest mroźno lub pada.

Popytaj sąsiadów

Wiele zaginionych psów nie ucieka daleko. Często zdarza się tak, że zwierzak utknie gdzieś i nie może wyjść. Koniecznie więc odwiedź najbliższych sąsiadów i poproś, by dokładnie przeszukali swoje posesje. Czasem mogą oni nawet nie zauważyć nieproszonego gościa w swoim ogrodzie. Należy przyjrzeć się szczególnie tym miejscom, które mogą ciekawić psy, a jednocześnie być dla nich trudno dostępnymi, takie jak szopy, garaże, altany.

zaginiony pies biały pies idący przy drodze

Jak szukać zaginionego psa?

Szanse na znalezienie psa maleją wraz z upływem czasu od jego zaginięcia. Sprawdź, jak skutecznie szukać zwierzaka, by pomóc mu jak najszybciej wrócić do domu!

Zaopatrz się w ulubione przysmaki i zabawki

Zdezorientowane i niejednokrotnie przerażone zwierzę zazwyczaj chowa się w niepewnych miejscach. Aby je stamtąd wywabić, warto wziąć ze sobą na poszukiwania psie przysmaki i ulubione zabawki, najlepiej piszczące lub szeleszczące. Dobrym sposobem jest porozrzucanie kilku smakołyków w miejscach, gdzie podejrzewasz, że może znajdować się Twój pies i poczekać, czy zapach go skusi. Możesz też pozostawić miskę z wodą i ulubione zabawki, i odwiedzać dane miejsce co jakiś czas, by sprawdzić, czy Twój czworonóg tam jest lub pozostawił ślady swojej obecności.

W międzyczasie przeczesuj okolicę. Bacznie obserwuj przydrożne pola i łąki, a także niewielkie uliczki. Jeśli podczas poszukiwań pupila korzystasz z samochodu, nie zapomnij zabrać ze sobą transportera. Musi być on trwały, odporny na uszkodzenia i komfortowy dla zwierzęcia. Dobrym wyborem jest np. transporter Amiplay. Jeśli uda Ci się znaleźć psa, przetransportujesz go bezpiecznie do domu. Czworonogi nie powinny bowiem przewożone bez odpowiedniego zabezpieczenia.

zaginiony pies transporter dla psa amiplay

Poproś o pomoc

Skorzystaj z pomocy sąsiadów, rodziny czy znajomych, którzy mogliby przeczesywać okolicę w poszukiwaniu Twojego czworonoga. Poinformuj ich jednak, by w przypadku zauważenia psa lękliwego, dali Ci znać, zamiast podejmować próby samodzielnego podchodzenia do zwierzęcia. Zwierzaki towarzyskie warto zawołać, przywabić smaczkiem, pójść za nimi.

Pies w sytuacji stresowej, widząc obcego sobie człowieka, mógłby zacząć uciekać, co przedłużyłoby poszukiwania. Pamiętaj też, by wybierając się na poszukiwania psa, jedna osoba pozostała w domu. Istnieje szansa, że zwierzę samo znajdzie do niego drogę, a wtedy cała akcja może zostać odwołana.

Skontaktuj się ze schroniskami

Gdy Twój zaginiony pies oddali się od domu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ktoś go odnalazł i oddał do schroniska dla zwierząt. Dlatego też, jeśli Twojego zwierzaka nie ma w domu już od dłuższego czasu, należy skontaktować się ze wszystkimi schroniskami w okolicy i podać dokładny rysopis zwierzęcia oraz dane kontaktowe. Co więcej, Warto wysłać zdjęcie zwierzaka na adres e-mail. Nawet jeśli czworonoga nie ma aktualnie w danym azylu, to jest szansa, że trafi do niego w każdej chwili, a wtedy pracownicy będą wiedzieli, do kogo mają zadzwonić, jeśli psiak do nich zawita.

Rozwieś ogłoszenia

Kiedy pies uciekł, a przeszukiwanie okolicy nie przyniosło skutku, warto przygotować ogłoszenia o zaginięciu zwierzaka i rozwiesić w okolicy. Ważne jest, aby plakat przyciągał uwagę i zawierał wszystkie istotne dla sprawy informacje. Użyj dużych arkuszy w jaskrawych barwach i umieść na nich zdjęcie psa w dobrej jakości, najlepiej w kolorze.

zaginiony pies ogłoszenie

Dodatkowo nie zapomnij opisać wyglądu zwierzęcia, jego wielkości, usposobienia i cech charakterystycznych. Jeśli czworonóg posiada obrożę, wskaż informacje, które się na niej znajdują. Wspomnij o miejscu, gdzie ostatnio przebywał pies. Umieść w ogłoszeniu swoje dane kontaktowe w razie, gdy ktoś znajdzie czworonoga.

Dobrą zachętą dla poszukiwaczy będzie zaoferowanie nagrody za znalezienie zwierzaka. Włóż plakaty do koszulek, by zabezpieczyć je przed deszczem i rozwieś je na tablicach ogłoszeniowych, słupach. Poproś właścicieli sklepów czy kawiarni o możliwość umieszczenia ich na drzwiach wejściowych, pozostaw je w lecznicach weterynaryjnych, a nawet na posterunku policji. Możesz też przykleić ogłoszenie na szybie swojego samochodu.

Skorzystaj z dobrodziejstw Internetu

Media społecznościowe mają ogromną moc! Udostępnij post o zaginięciu psa na swoich profilach społecznościowych z prośbą o przekazywanie tej informacji dalej. Umieść w nim zdjęcie pupila, a także ostatnią lokalizację, datę zaginięcia, informacje dotyczące wyglądu i charakteru, dane kontaktowe właściciela i informację o nagrodzie, jeśli jest przewidziana. Im większa ilość osób wie, że szukasz swojego pupila, tym większe prawdopodobieństwo, że ktoś z Twoich znajomych zauważy błąkającego się po okolicy zwierzaka. Możesz też wykorzystać lokalne grupy, by zwiększyć zasięg ogłoszenia.

Szukaj też w nocy

Gdy miejski gwar nieco ucichnie, a okolica zrobi się spokojniejsza, przestraszony pies może opuścić swoją kryjówkę i zacząć szukać drogi do domu. Noc sprzyja więc poszukiwaniom zaginionego psa. Pokuś się o piesze przeszukiwanie okolicy lub udaj się na przejażdżkę samochodem po terenach podmiejskich. Ważne jest, abyś zaopatrzył się w ręczną latarkę i kilka smakołyków dla pupila.

Nocne poszukiwania są znacznie bezpieczniejsze, gdy masz ze sobą kompana. Poproś więc kogoś znajomego o pomoc i często wracaj do miejsc, gdzie pies mógłby przebywać. Jeśli masz drugiego psa, to jego obecność również może być pomocna. Znajomy głos i zapach innego czworonoga często sprawia, że zwierzę dotychczas ukryte, zdecyduje się wyjść.

zaginiony pies pies ze smyczą w pysku

Jak pomóc psu odnaleźć drogę do domu?

Istnieje wiele sposobów, aby uchronić się przez wielogodzinnymi poszukiwaniami i zminimalizować stres związany z ucieczką pupila. Co zrobić, by zaginiony pies mógł łatwiej trafić do domu? Jak znaleźć psa, który uciekł? Sprawdź!

Lepiej zapobiegać, niż szukać

Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego też należałoby odpowiednio przygotować się na ewentualność zaginięcia zwierzaka. Bo nawet najbardziej gorliwy opiekun może spuścić psa z oka, a tek wykorzysta okazję i spróbuje ucieczki. Najlepszą metodą zabezpieczenia psa na wypadek zaginięcia jest niespuszczanie psa ze smyczy, zakładadnie szelek oraz zabezpieczenie terenu, na którym miesza zwierzak. Dobrym pomysłem jest też wszczepienie mikroczipu – to z kolei najlepsza metoda w zabezpieczaniu przed potencjalną kradzieżą. To też bardzo łatwa metoda identyfikowania zwierząt. Pamiętaj jednak o obowiązkowym zarejestrowaniu chipa, aby zwierzę było identyfikowalne.

Czip to niewielki układ scalony z unikalnym numerem, który wszczepia się pod skórę zwierzęcia. Specjalnym skanerem można odczytać numer znajdujący się na nim. Mogą to zrobić pracownicy schronisk, strażnicy miejscy, czy lekarze weterynarii. Właściciel zaczipowanego psa podaje dane kontaktowe, jednak do ich odczytania uprawnieni są jedynie osoby posiadające stosowne zgody. Warto pamiętać, że czip jest przydatny tylko wtedy, gdy zostanie zarejestrowany w bazie danych.

Proste rozwiązania też są skuteczne

Jeśli nie możesz wszczepić psu czipu, wystarczy, że zainwestujesz w obrożę z adresówką, np. marki Trixie. W adresówkę warto zainwestować nawet jeśli pies ma wszczepiony czip – jest to najprostsza metoda na identyfikację zwierzęcia. Wpisz na nią imię psa, a także swoje dane kontaktowe. Pamiętaj, że gdy bierzesz psa na wakacje, umieść na niej swój aktualny numer telefonu, by osoba, która odnajdzie psa, mogła bezpośrednio do Ciebie zadzwonić.

zaginiony pies adresówka dla psa

Zaufaj technologii

Dla fanów technologii świetnym pomysłem jest zaopatrzenie swojego psa w nadajnik GPS wskazujący dokładną lokalizację Twojego zwierzaka, gdy ten się zgubi. W wygodnej aplikacji będziesz miał możliwość śledzenia położenia zwierzaka, co znacznie ułatwia jego znalezienie. Lokalizatory najczęściej umieszcza się na obroży lub szelkach, np. tych od marki Amiplay BeHappy.

zaginiony pies szelki dla psa

Urządzenia te są niewielkie, dlatego też nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Wiele z nich jest także wodoodpornych, więc nawet te czworonogi, które kochają kąpiele, będą bezpieczne. Rozwiązanie to, pomimo swoich wielu zalet, może odstraszać ceną. Jednak, jeśli chcesz zaopatrzyć swojego zwierzaka w takie urządzenie, to z pewnością będzie to ułatwieniem w sytuacji, gdy pies ucieknie. Pamietaj o regularnym ładowaniu akcesorium.

Zaginiony pies - behawiorysta

Poszukiwania psa a czas

Zaginięcie psa to trudne doświadczenie zarówno dla zwierzęcia, jak i dla opiekuna. Każdy właściciel psa chciałby, by jego pupil jak najszybciej wrócił do domu. Dlatego tak ważny jest czas. Największe szanse, aby zaginiony pies wrócił bezpieczny, są w dzień jego zaginięcia. Jednak, jeśli nie uda Ci się odnaleźć pupila, nie załamuj się! Niektóre zwierzęta same odnajdują drogę do domu lub znajdują się po wielu dniach, a nawet miesiącach od zaginięcia.

Nie należy jednak dawać ponieść się emocjom. Trzeba działać ze spokojem i opanowaniem, by trzeźwo ocenić sytuację, działać sprawnie i przede wszystkim – nie dać się oszukać! Niestety, są osoby, które próbują wykorzystać sytuację i zagrać na uczuciach psiego opiekuna. Nigdy więc nie ufaj osobom, które rzekomo odnalazły psa i proszą o pieniądze na jego leczenie.

Rozmawiając ze znalazcą przez telefon, warto dokładnie dopytać o okoliczności znalezienia zwierzęcia, jego rysopis, czy inne cechy, które nie zostały wyszczególnione w ogłoszeniu. Jeżeli wyznaczyłeś nagrodę, powinna zostać wręczona dopiero wtedy, gdy pies trafi już w Twoje ręce – nigdy wcześniej.

Kiedy zaś masz podejrzenia, że Twój pies mógł zostać skradziony – nie wahaj się zawiadomić policji. Wielu ludzi ma szczere intencje i pomaga w poszukiwaniach zaginionego zwierzęcia, jednak istnieją osoby, które chcą wzbogacić się na Twoim nieszczęściu i nie trzeba o tym zapominać.

zaginiony pies pies ze smyczą

Przeczytaj także: Jak wyciszyć psa i pomóc mu się zrelaksować?

Zaginiony pies – podsumowanie

Wiesz już jak postępować w sytuacji, gdy Twój pies oddali się od domu. Pamiętaj, aby zachować spokój i trzeźwe myślenie. Bardzo ważne jest również, żeby jak najszybciej udostępnić ogłoszenia przez Internet oraz w wersji papierowej. Dzięki temu informacja o czworonogu rozejdzie się znacznie szybciej i więcej osób będzie mogło zaangażować się w poszukiwania pupila.

Jako odpowiedzialny opiekun psa, chcesz zapewnić mu wszystko, co najlepsze. Dlatego też, kiedy szukasz karmy suchej lub mokrej, transportera, szamponu do pielęgnacji sierści, czy smyczy, kupuj w sprawdzonych sklepach. Odwiedź sklep internetowy Apetete i rób zakupy wygodnie przez Internet! Znajdziesz tam wszelkie produkty, które są niezbędne dla Twojego pupila. Kup już teraz i ciesz się szybką wysyłką pod same drzwi!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły