KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Zapalenie stawów u psa – objawy i leczenie

Jeżeli zauważyłeś, że Twój pies od jakiegoś czasu kuleje, może to być związane z nadwyrężeniem mięśni podczas spaceru. Niekiedy przyczyną takiego stanu jest wcześniej przebyta kontuzja lub otyłość, jednak pierwotnym podłożem dolegliwości często okazują się choroby stawów. Zapalenie stawów u psa – jak leczyć, by zwierz mógł spokojnie się poruszać?

Zapalenie stawów u psa – jak leczyć skutecznie?

Jednym z najczęstszych problemów ortopedycznych i chorób narządu ruchu u psów jest stan zapalny i zwyrodnienia stawów. Podobnie jak w przypadku zapalenia stawów u ludzi, problemy te stają się przyczyną uporczywego bólu u zwierzęcia. Przez to zdecydowanie pogarsza się codzienny komfort życia. Specjaliści uważają, że na zapalenie stawów choruje blisko 20% wszystkich dorosłych psów.  Jeśli odpowiednio wcześnie uda nam się zdiagnozować przyczynę dolegliwości i wdrożyć skuteczne leczenie, można wydłużyć sprawność psa nawet na wiele miesięcy lub lat.

Zapalenie stawów u psa – przyczyny

Zapalenia stawów u psa i związane z nimi możliwe trwałe zmiany w obrębie aparatu ruchu są związane z zaburzeniami funkcjonowania i uszkodzeniem tkanki chrząstnej. Rola chrząstki stawowej to ochrona kości – chrząstka charakteryzuje się gładką powierzchnią i znaczną sprężystością, dzięki czemu zmniejsza i amortyzuje siły nacisku, które podczas biegania lub chodzenia działają na powierzchnie stawowe kości. Chrząstka stawowa ma zdolność regeneracji, która u psów zajmuje ok. 12 miesięcy. Jednak jeśli zużywa się szybciej, niż może się odnowić, konsekwencją bywa obrzęk, zwyrodnienie stawów lub przewlekły stan zapalny.

Zapalenie stawów u psa na jego wczesnym etapie może być trudne do zdiagnozowania. Jednocześnie lekceważenie pierwszych objawów choroby z nadzieją na to, że samoistnie miną, zazwyczaj doprowadza do bólu kończyn, obniżenia aktywności ruchowej psa i jego gorszego samopoczucia. Gdy zmiany pogłębiają się, może dochodzić do niszczenia chrząstek oraz kości znajdujących się pod chrząstką stawową i wytwarzania przez organizm psa nadmiernej ilości tkanki kostnej w okolicy stawu. Powstałe zmiany są w większości nieodwracalne, ograniczają ruchomość zwierzęcia i są przyczyną długotrwałego bólu. Co więcej, uszkodzone elementy chrząstki stawowej wydzielają enzymy zapalne, które uszkadzają zdrową chrząstkę stawową.

zapalenie stawów u psa

Co wywołuje zapalenia stawów u psa? Jest kilka najczęstszych przyczyn, które pogarszają kondycje psich stawów.

Jednym z kluczowych powodów problemów ze stawami jest wiek zwierzęcia. Chociaż możliwe jest zapalenie stawów u szczeniaka, zazwyczaj dolegliwości pojawiają się u psów w podeszłym wieku, ok. 8 roku życia i starszych. Zapalenie stawów u szczeniaka, które wiąże się z bolesnością stawów, jest domeną ras dużych, u których w pierwszych miesiącach życia obserwuje się intensywny wzrost kości i towarzyszących im struktur stawowych. Gdy ból dotyka młodych zwierzaków, niezwykle ważna jest profilaktyka. Regularna aktywność fizyczna o umiarkowanym nasileniu, a także właściwie zbilansowana i bogata w składniki odżywcze dieta, pomogą zwierzakowi.

Co wywołuje zapalenie stawów u psa?

Tym, co może wpływać na kondycję stawów u Twojego czworonoga, jest rasa. Zanim zdecydujesz się na tego jedynego zwierzaka, możesz przewidzieć jego ewentualne problemy zdrowotne w przyszłości. Bardziej podatne na zapalenie stawów są psy ras dużych i bardzo dużych, nieco mniej ras średnich. Rasy z predyspozycją do zwyrodnień stawów to przede wszystkim labradory, rottweilery, golden retrievery, owczarki niemieckie oraz dobermany. Dzieje się tak dlatego, że u wysokich psów ich znaczna masa ciała przekłada się na większe obciążenie kończyn. Niestety –  jest to problem, który może też pojawiać się u bardzo małych psów.

Nie bez znaczenia dla kondycji stawów, ale także wydolności całego organizmu zwierzęcia, jego długowieczności i optymalnej kondycji fizycznej jest otyłość. Choć dogadzanie swojemu ukochanego psiakowi jest niezwykle przyjemne, nadprogramowe kilogramy mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Pies z nadwagą nie ma siły i ochoty na zabawę, bywa ospały i powolny, szybciej się męczy. Jego ciało pracuje na zwiększonych obrotach, cierpi na tym układ krążenia, serce, szybciej zużywają się stawy.

problem ze stawami u psa przyczyny

Czynnikami sprzyjającymi chorobie mogą być uszkodzenia mechaniczne, czyli przebyte upadki i urazy. Dolegliwości bólowe mogą pojawiać się po wcześniejszym naruszeniu stabilności stawu, bywają konsekwencją zerwania wiązadeł. Stan zapalny stawów jest chorobą przewlekłą. Jej nawroty mogą intensyfikować infekcje w obrębie stawu, które powodują uszkodzenia tkanki oraz chrząstki stawowej. Zapalenie stawów związane są z problemami:

  • hormonalnymi,
  • nowotworami,
  • występowaniem u zwierzęcia chorób autoimmunologicznych, reumatoidalnych i zakaźnych, a także zwyrodnieniowych chorób kręgosłupa.

Dysplazja biodrowa lub łokciowa to czynniki ryzyka, które mają podłoże genetyczne. Na możliwość ich wystąpienia i tempo rozwoju dolegliwości może wpływać nieprawidłowe żywienie, np. zbyt duża zawartość substancji mineralno-witaminowych, zbyt intensywne treningi w wieku szczenięcym, niewłaściwie dobrana i zbilansowana dieta, a także omawiana powyżej otyłość. Przy pojawieniu się dysplazji biodrowej, szczenięta cierpią z powodu bolesności kończyn. Wykazują niechęć do zabawy i biegania, mogą mieć trudności ze wstawaniem i poruszaniem się. Można także obserwować u nich słabo rozwinięte mięśnie tylnych kończyn.

Zapalenie stawów u psa – objawy

Chociaż zapalenie stawów u psa może w pierwszej fazie nie dawać łatwo dostrzegalnych objawów, część oznak bywa bardzo charakterystyczna. Gdy występuje zapalenie stawów u psa, objawy to przede wszystkim kulawizna i trudności przy pokonywaniu przeszkód, takich jak schody lub murki oraz ogólna niechęć do poruszania się. Pies nie chce często schodzić ze swojego legowiska, wygląda na ospałego, nie cieszą go dotychczasowe ulubione zabawy. Jeśli ból jest bardzo dokuczliwy, zwierzę może nawet odmawiać przyjmowania pokarmów, co skutkuje utratą masy ciała.

zapalenie stawów u psa objawy

Chore zwierzęta wolniej spacerują, mają problemy ze wskoczeniem na kanapę. Mogą skomleć lub piszczeć podczas zmiany pozycji, lub gdy opiekun chce je podnieść. Niektóre psy mogą charakterystycznie podnosić lub zginać zmienioną chorobowo kończynę, nieznacznie ją za sobą ciągnąć lub utykać. To, co powinno skłonić właściciela psa do konsultacji ze specjalistą, to sztywny chód, a także zmiana postawy ciała. Chore na zapalenia stawów psy próbują często przenosić ciężar ciała na jedną stronę. Tak, by zmniejszyć dolegliwości bólowe i podświadomie odciążyć chory staw.

Tym, co pomaga wykluczyć inne schorzenia, jest okresowość występowania opisywanych objawów. Pies może bardziej cierpieć w zimne, deszczowe dni, a lepiej funkcjonować, gdy jest słońce, lato i wysokie temperatury. W następstwie ograniczonej aktywności fizycznej psa obserwuje się u niektórych zwierząt zmniejszenie masy mięśniowej. To może wtórnie pogłębiać istniejące problemy z poruszaniem.

Zapalenie stawów u psa – jak leczyć?

Leczenie stanu zapalnego stawów u psów polega zwykle na podawaniu leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i systematycznej suplementacji chrząstki stawowej odpowiednio dobranymi preparatami. Środki, które służą poprawie kondycji i stanu zdrowia psa powinny być dawkowane pod ścisłą kontrolą lekarza weterynarii. Konsekwencje dysplazji biodrowej lub zwyrodnienia stawów nie zawsze są możliwe do wyleczenia, jednak poprzez specjalne ćwiczenia, bezpieczną aktywność zwierzęcia, leki i suplementy oraz dietę można zapobiegać poważnym zmianom stawowym i poprawiać codzienne funkcjonowanie psa.

stawy psa leczenie

Jeśli lekarz podejrzewa stan zapalny stawów u psa, pierwszym etapem jest szczegółowa diagnostyka i przeprowadzenie wywiadu z opiekunem. Wstępne rozpoznanie choroby zwykle jest potwierdzane w badaniu obrazowym, które jest kluczowe dla rozpoznania zapalenia stawów. Gdy objawy dotyczą jednego stawu, lekarz może wykonać badanie cytologiczne mazi stawowej, by potwierdzić lub wykluczyć proces zakaźny.

Zapalenie stawów u psa – leczenie

Podczas badania weterynarz może zauważyć obrzęk okolicy stawowej, zmianę obrysu stawu, objawy bólowe podczas dotykania zmienionych chorobowo miejsc, ograniczenie ruchomości stawu, sztywność podczas ruchu i kulawiznę. Wykonanie badania radiologicznego umożliwia zobrazowanie zmian zwiastunowych, do których należy poszerzenie szpary stawowej. Innymi anomaliami mogą być obszary zwapnienia w stawie i wokół stawu w postaci wyraźnie widocznych osteofitów, zwężenie szpary stawowej i obecność myszy stawowych.

W zapaleniu stawów u psa badanie mazi stawowej wykazuje często podwyższony poziom białka, zmniejszoną przejrzystość, a w rozmazie występuje zwiększona liczba komórek stanu zapalnego z przewagą makrofagów. Dzięki badaniu cytologicznemu mazi możliwe jest dokładniejsze wskazanie przyczyny dolegliwości, np. wykluczenie przyczyn zakaźnych lub o podłożu immunologicznym. W diagnostyce zapalenia stawów u psów przydatne może być wykorzystanie rezonansu magnetycznego, tomografu, wykonanie artrocentezy i artroskopii.

Leczenie zapalenia u stawów u psa rozpoczyna zidentyfikowanie przyczyny dolegliwości. W dalszym kroku terapia może wymagać postępowania chirurgicznego, podawania leków  zwalczających ból, a także modyfikacji środowiska życia. Bardzo ważne, w przypadku psów z nadwagą, jest redukcja masy ciała. By uśmierzyć ból, wprowadza się ćwiczenia fizyczne i rehabilitację, a także suplementuje indywidualnie dobrane preparaty. Co kilka miesięcy wskazana jest kontrola i ponowna ocena stanu zdrowia pacjenta.

leczenie zapalenia stawów u psa

Zapalenie stawów stosunkowo często występuje u psów. Zwykle ma podłoże zakaźne, immunologiczne, a nawet genetyczne (skłonności rasowe). Może również występować jako jeden z wielu objawów innych chorób, takich jak toczeń układowy czy borelioza. Towarzyszy mu przewlekły ból, który odbiera radość życia naszych podopiecznych. Baczna obserwacja, właściwie postawiona diagnoza i szybko podjęte leczenie mogą zatrzymać lub spowolnić rozwój choroby u naszego psa – mówi Milena Szaraniec – lekarz weterynarii.

Zapalenie stawów u psa – profilaktyka

Jeśli chcesz uniknąć problemów ze stawami u Twojego czworonoga, już w wieku szczenięcym pamiętaj o odpowiedniej profilaktyce. W przypadku leczenia chorób stawów kluczowe jest utrzymanie właściwej wagi. Bywa to niezwykle trudne, gdyż wymaga od właściciela zmiany także swoich nawyków, większego skupienia na psie i wytrwałości, by po jakimś czasie nadwaga nie powróciła.

Zapalenia stawów wiążą się z dolegliwościami bólowymi. By poprawić komfort życia psa, nie można go narażać na zmarznięcie. Wygodne, ciepłe legowisko, miejsce w pobliżu kaloryfera zimą i skrócenie spacerów, gdy za oknem jest mokro i wietrznie przyniosą psu zdecydowaną ulgę. Być może rozwiązaniem jest podniesienie temperatury w pomieszczeniu, w którym przebywa pies lub korzystanie ze specjalnym psich ubrań.

zapalenie stawów u psa profilaktyka

Najczęściej stosowanymi preparatami w leczeniu chorób stawów są suplementy z chondroityną i glukozaminą. Substancje te mogą wspomagać regenerację i odbudowę chrząstki. Należy je przyjmować przynajmniej przez kilka tygodni, a nawet do końca życia psa. Na rynku dostępnych jest coraz więcej produktów, które mogą wykazywać dobroczynne działanie na psie stawy. Jednak ich skuteczność nie zawsze ma potwierdzenie naukowe. U chorych psów weterynarz może zalecić ćwiczenia fizyczne i fizjoterapię. Może również zasugerować zmianę dotychczasowej diety na specjalistyczną karmę, która działa wzmacniająco i regenerująco na stawy. Karmy weterynaryjne dla psa pozwolą zwierzęciu szybciej wrócić do formy.

Zapalenie stawów u psa – choroba, którą można powstrzymać

Choroby stawów i układu kostnego u psów dotykają głównie zwierząt w podeszłym wieku. Mogą wynikać z wrodzonych problemów zdrowotnych i mieć podłoże genetyczne, bywają  częściej spotykane u osobników dużych ras. Dolegliwości bólowe związane z poruszaniem mogą dokuczać także szczeniętom, być efektem szybkiego wzrostu i występować okresowo. Zdarza się, że stan zapalny stawu u psa to następstwo przebytego urazu. Może również być powodem nadmiernej otyłości Twojego pupila lub pośrednio wynikać z niewłaściwej diety.

Podstawą diagnostyki zapalenia stawów jest badanie u weterynarza i występowanie charakterystycznych objawów. Najczęściej spotykane symptomy zapalenia stawów to kulawizna, niechęć do aktywności fizycznej, obrzęk wokół zmienionego chorobowo stawu i zmiana ułożenia ciała. By pomóc zwierzakowi, konieczne może być podawanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, rehabilitacja oraz zmiana stylu życia. Jeśli chcesz zadbać o swojego psa i zapewnić mu większy komfort poruszania się, wybierz jakościową karmę z oferty naszego sklepu i razem z nami zadbaj o zdrowie i kondycję jego stawów!

Artykuł powstał przy współpracy z lekarzem weterynarii – Mileną Szaraniec. 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły