Mops – znudzony jak… mops, ile w tym prawdy?

Mops, postura i jego wygląd na który składają się wyłupiaste oczy, skrócona kufa, oraz fałdy na nosie, które dają wrażenie, że pies ten jest wiecznie smutny wprowadzają przyszłego opiekuna w błąd. Mops jest całkiem innym zwierzęciem niż wskazywałby na to jego wygląd to oddany towarzysz i uroczy przyjaciel, dlatego trudno się dziwić stale rosnącej popularności mopsa. Warto przed zakupem poznać jak opiekować się tą niezwykle uroczą rasą, jakie choroby im dokuczają, czym karmić mopsa oraz jaki ma charakter.

Mops

Krótka Historia mopsa – Pug

Mopsy to rasa powstała w Chinach, jest bardzo stara bo pochodzi z czasów przed nasza erą. W starożytnych chinach cieszyła się dużym powodzeniem u możnowładców, wówczas nie nazywano ich mopsami. Ich pierwotna nazwa to: Pai, Hapa to znaczy pies spod stołu – mops powinien być tak mały, aby wejść pod niski, chiński stolik. Jak widać przykład mopsa nie odbiega od ukochanej miniaturyzacji tego kraju. Chińczycy od zawsze kochali się we wszystkim co małe, może dlatego w tym piesku widzieli wcielenie dobrego opiekuńczego duszka, a nawet samego Buddy? Jedno jest pewne, mops w starożytnych Chinach był ubóstwiany, dlatego często był dawany w geście szacunku i oddania. Warto wspomnieć, że mopsy żyły nie gorzej od ich bogatych właścicieli. Posiadały własną sypialnie z jedwabną pościelą, zaś ich dietę stanowiły tylko najlepsze kąski mięsne.

Ogólnie rzecz biorąc historia mopsa jest ściśle związana z sytuacja geopolityczną oraz wielkimi odkryciami.  Po ekspansji do Wielkiej Brytanii, rasa została przyjęta na całym świecie. Niestety moda jak zwykle nie przysłużyła się zwierzętom.  Bardzo intensywnie pracowano nad ulepszeniami mopsa, co w efekcie doprowadziło do zniekształcenia rasy. Dopiero w XIX wieku dwie hodowle o wspólnej nazwie: Morrison zajęły się restauracją mopsa i to właśnie dzięki ich staraniom rasa została przywrócona do łask.

 

Znudzony jak mops?

To powiedzenie nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości, choć wygląd mopsa mógłby sugerować, że mamy do czynienia z depresyjnym pieskiem, to jest on wulkanem pozytywnej energii, do tego potrafi rozbawić niemal każdego.

 

Stosunek do innych zwierząt?

Trzeba przyznać, że psy te bywają bardzo namolne w stosunku do innych zwierząt. Niestety takie uporczywe zachowanie  sprowadza na nie kłopoty. Nie każde zwierzę szuka przyjaciół, zwłaszcza takich, których nie są w stanie zrozumieć. Mopsy przez swoją krótką kufę i za długie podniebienie miękkie wydają szereg dziwnych wokali: sapanie, charczenie, fukanie. Z tego powodu najlepszym kompanem dla mopsa jest drugi mops, wówczas mogą sobie nawzajem chrumkać i nie jest to odbierane jako obraza.

 

Jak długie spacery dla mopsa?

Mopsy mają silnie pofałdowaną skórę oraz krótką sierść, dlatego trzeba pamiętać że zimą pieski mogą marznąć, dlatego spacer w ubranku to podstawa. Nie należy również lekceważyć lata, mops ze względu na krótką kufę (brachycefaliczną budowę czaszki) szybko się przegrzewa, miewa kłopoty z oddychaniem oraz bywa niedotleniony. Spacery latem powinny być mało intensywe.  Co więcej, ze względu na wyżej wspomnianą budowę trzewioczaszki aktywność powinna być umiarkowana.

 

Szkolenie mopsa?

Nie można zarzucić mopsowi brak inteligencji, jednak to nie jest to wymarzony uczeń. Mopsy niechętnie wykonują polecenia, a już na pewno nie zrobią tego za darmo. W szkoleniu mopsów należy uzbroić się w zapas cierpliwości, uprzejmości oraz w smakołyki. Oczywiście pamiętając o ich słoności do tycia, wobec tego lepiej jest wybierać nisko kaloryczne przysmaki np.: Educ.

 

Pielęgnacja mopsa?

Mopsy ze względu na charakterystyczną skróconą budowę trzewioczaszki wymagają specjalnej pielęgnacji. Posiadają one, tak zwaną bruzdę nosową, która nadaje im charakterystycznego wyglądu. Niestety, jest ona również przyczyną wielu schorzeń. We wspomnianej bruździe nosowej gromadzi się brud oraz resztki złuszczonego naskórka, który należy codziennie usuwać za pomocą wacika nasączonego przegotowaną wodą. Ponadto do codziennych zabiegów opiekuna należy również przegląd oczu, uszu oraz zębów. Oczy jeśli są zaropiałe należy przetrzeć wacikiem - nasączonym specjalnym preparatem.

Codzienna pielęgnacja skóry mopsa to obowiązek opiekuna, zaniedbanie jest przyczyną odparzeń, grzybicy a także prowadzi do innych infekcji skórnych. Z tego względu właściciel musi dbać aby skóra mopsa była zawsze sucha i czysta, np.: po spacerze  w deszczowy dzień,  należy ją dokładnie osuszyć, nie zapominając o miejscach między fałdkami.

 

Jak często kąpać mopsa?

Mopsa kąpie się kiedy jest brudny, ale nie częściej niż raz w miesiącu. Do mycia używa się szamponu odpowiednich dla kondycji sierści psa oraz jego barwy. Jeśli mamy mopsa czarnego, polecane są szampony z luminesciną, które pozwolą wydobyć czarny kolor. Rasa tych małych piesków wydziela osobniczy zapach, dlatego świetnie się sprawdzają delikatne szampony tzw. anti-odour, po wykąpaniu dobrze jest użyć odżywki do sierści, która wzmocni ją oraz nada zdrowego wyglądu. Wykąpanego psa należy dokładnie wytrzeć i wysuszyć, pamiętając o newralgicznych miejscach na kufie. Raz w tygodniu dobrze jest przeczesać sierść psa gumowym zgrzebłem.

 

Czym karmić mopsa?

Mopsy nie są wybrednymi psami, zjedzą niemal wszystko co im właściciel zaserwuje. Najlepszą suchą karmą dla mopsa, będzie ta przeznaczona dla małych ras, mało aktywnych. Karmy te zawierają mniej białka oraz tłuszczu, który ze względu na tryb życia mopsa mógłby nie zostać wykorzystany. Ponadto ze względu na duże ryzyko zachłyśnięcia suchą karmą, dla mopsa lepszym wyborem będzie mokry posiłek, np.: http://apetete.pl/dla-psa/karmy-mokre-dla-psa/taste-of-the-wild-wetlands-390g.html

Ponieważ mopsy mają tendencję do tworzenia się kamienia nazębnego, w ich diecie nie powinno zabraknąć gryzaków, które pozwolą w przyjemny i smaczny sposób na pozbycie się  płytki nazębnej, której odkładanie prowadzi do szeregu chorób dziąseł i zębów.

 

Co grozi mopsowi?

Oczywiście tak nienaturalny wygląd: wyłupiaste oczka, płaski pyszczek, krótkie łapki efekty wielu lat, selektywnej hodowli sprawiły, że  ta rasa nie należy do najzdrowszych. Poniżej przedstawiamy listę chorób mopsa:

 

Krótka kufa – słabe serce

Urocze fałdki na nosie mopsa, są kolejną przyczyną jego nieszczęścia, bowiem fałdy i wciśnięty nos do trzewioczaszki utrudniają oddychanie, co powoduje że przy wysokich temperaturach mopsy bardzo szybko się przegrzewają. Dodatkowo krótka czaszka to również zbyt długie podniebienie miękkie, które dodatkowo przeszkadza w wentylacji.  Może również być przyczyną wtórną refleksu oraz kichania wstecznego.

 

Śmiertelna choroba – nieznana etiologia

U mopsów zaobserwowano przypadki NME martwicowe zapalenie mózgu, które niestety jest chorobą śmiertelną. Niestety jak dotąd nie ustalone przyczyny choroby, nie wiadomo co ją wywołuje. Pewne jest to, że najczęściej pojawia się w rasie Mops : objawami są napady padaczkowe, zaburzenia neurologiczne a także ślepota, choroba nieuleczalna, śmiertelna.

 

Choroby skóry – dużo fałdek

Mopsy też zdecydowanie częściej od innych psów zapadają na nużyce, chorobę skóry na szczęście uleczalną.

 

Oczko wypadło temu misiu....mopsowi

Parafraza znanego tekstu z filmu Barei, doskonale opisuje kolejną patologię mopsa. Ponieważ zwierzę ma zbyt krótką trzewioczaszkę, a co za tym idzie oczodoły nie są również bardzo głębokie. Zdarza się, że w wyniku urazu, źle dopasowanej obroży, stresu wypada gałka oczna mopsowi. Wówczas nie należy jej samej wkładać tylko jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii, który naprawi oczko naszego pieska. W przypadku zagrożenia utraty wzroku lekarz weterynarii może zalecić korektę stałą oka.

 

O czym należy pamiętać?

Obecnie FCI uznaje około 600 ras psów, selektywna hodowle potrafią stworzyć psa tzw. na miarę potrzeb Klienta. Niestety, ale te krzyżowanie bardzo odbija się na zdrowiu ras, niektóre cechy ekseterierowe są ściśle przyłączone do wrodzonych patologi. Z tego względu, wybierając konkretną rasę przyszły opiekun powinien poznać potencjalne problemy związane z zakupem, czy też adopcją danego pieska. W przypadku rasy mops, jak zostało to opisane w artykule ryzyko wystąpienia chorób jest bardzo duże, dlatego wybór tej rasy powinien być świadomy. Poza tym należy pamiętać, że mopsy to rasa wymagająca szczególnej opieki, nie często w przyrodzie zdarza się zwierzę, któremu wypada oczko...

Aktualnie brak komentarzy

Dodaj komentarz

Przeczytaj poprzedni wpis:
Gdy adoptujesz psa. Pierwsze tygodnie z nowym pupilem

Adoptowane zwierzę nie rozumie, czego oczekują od niego jego nowi właściciele, dlatego, wchodząc do nowego domu, jest przerażone. Jak przeżyć...

Zamknij