KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Żółtaczka u kota – jak ją rozpoznać i leczyć

Żółtaczka u kota może zwiastować wiele poważnych problemów ze zdrowiem. Wczesne rozpoznanie daje jednak duże prawdopodobieństwo wyleczenia zwierzaka. Czy jest zaraźliwa? Na to i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

Promocja dla czytelników

Promocja Farmina

Jednym z najważniejszych zadań właściciela kota jest dbanie o jego zdrowie. Wnikliwa obserwacja zwierzęcia i reagowanie na wszelkie niepokojące zmiany w zachowaniu może uchronić go przed wieloma problemami. Niestety nie wszystkie choroby dają wyraźne symptomy, dlatego też ciężko jest je rozpoznać i odpowiednio wcześnie zareagować. W przypadku żółtaczki nie zawsze są one widoczne na pierwszy rzut oka. Tęczówki kota są duże i zasłaniają sporą część gałki ocznej, na której widoczne jest zażółcenie. Dopiero odsunięcie powiek, czy warg pokazuje żółty kolor, który może być bardzo delikatny. Zażółcona skóra u kota to niecodzienny widok. Powinien on od razu zapalić czerwoną lampkę u właściciela. Najbardziej wyraźny jest u ras bezwłosych lub u kotów o jasnej sierści. 

Żółtaczka u kota – podstawowe informacje

Żółtaczka, bo o niej mowa, powstaje wtedy, gdy stężenie bilirubiny w układzie krążenia jest znacznie powyżej normy. Nie jest ona jednostką chorobową, a objawem choroby. Może wynikać z rozwijania się w organizmie kota wielu różnych schorzeń. Czy żółtaczka u kota jest groźna? Może ona zwiastować wiele poważnych dolegliwości, dlatego też tego symptomu nigdy nie można bagatelizować. Jednak odpowiednie leczenie, które zostanie wdrożone w początkowym stadium choroby w wielu przypadkach daje dobre efekty i w niedługim czasie kot wraca do pełni zdrowia. Należy zaznaczyć jednak, że zależne jest to od przyczyny. Żółtaczka u kota – czy jest zaraźliwa? Na szczęście, nie jest ona w żaden sposób zaraźliwa i nie przenosi się ze zwierzęcia na zwierzę ani ze zwierząt na ludzi. Zaraźliwa może być z kolei jej przyczyna jak np. FIV czy FelV.

Zobacz także: FIV u kota – przyczyny, objawy, leczenie 

Tak, jak już wspomnieliśmy, o żółtaczce świadczy podwyższony poziom bilirubiny we krwi. Czym jest bilirubina? Bilirubina jest to barwnik żółciowy o żółto-czerwonym zabarwieniu, który powstaje wskutek rozpadu hemoglobiny, a dokładniej jednego z jej składników – hemu. W osoczu krwi znajdują się dwa rodzaje bilirubiny – sprzężona i wolna (pośrednia). Obie te frakcje składają się na bilirubinę całkowitą. Ta ulega rozkładowi w układzie siateczkowo-śródbłonkowy, m.in. wątroby, a następnie dostaje się do krwi, gdzie łączy się z albuminą tworząc bilirubinę pośrednią. Następnie jest transportowana do komórek wątroby, które to wychwytują ją i nadają im właściwości rozpuszczania się w wodzie. W ten sposób powstaje bilirubina sprzężona, która przedostaje się do woreczka żółciowego, skąd wydzielana jest do jelit. Potem dochodzi do jej wydalenia wraz z kałem. Zaburzenia prawidłowego wydalania bilirubiny z organizmu prowadzą do powstawania żółtaczki. Czasem przyczyną jest także jej nadmiar.

Kot z żółtaczką

Żółtaczka u kota – przyczyny

Żółtaczka u kota, w zdecydowanej większości przypadków ma podłoże wątrobowe. Przyczyn powstawania zażółcenia skóry u kota może być wiele, dlatego też wyróżnia się 3 główne typy żółtaczki. Czym się różnią? Dowiedz się, skąd się bierze żółtaczka u mruczków. 

Żółtaczka przedwątrobowa 

Pierwszy typ żółtaczki u kota, czyli żółtaczka przedwątrobowa występuje, gdy nadmierna produkcja bilirubiny przekracza możliwości wątroby w kwestii jej wychwytywania i transportu. Najbardziej zasadnicze jest tło tego problemu, czyli nasilona hemoliza. Sam narząd pozostaje jednak sprawny. Może się jednak zdarzyć jednocześnie zastój wątrobowy, gdyż z powodu hemolizy wątroba nie jest natleniona we właściwym stopniu. Żółtaczka przedwątrobowa spowodowana jest nadmiernym rozpadem czerwonych krwinek (erytrocytów). W wielu przypadkach może także wystąpić przy zaburzonej pracy wątroby lub nadmiernej produkcji żółci. Głównymi przyczynami powstawania żółtaczki przedwątrobowej mogą być takie problemy jak: anemia (hemolityczna lub wtórna), zatrucia (np. cebulą), FeLV (ang. Feline leukemia virus – kocia białaczka), hipofosfatemia (zmniejszone stężenie fosforanów we krwi), pasożyty z gatunku Babesia (powodujące babeszjozę), bakterie z grupy Mycoplasma. 

Żółtaczka wątrobowa

Żółtaczka wątrobowa jest spowodowana chorobami wątroby u kota. Powstaje zazwyczaj na skutek zaburzeń transportu bilirubiny na poziomie komórkowym. W wyniku chorób czynność komórek zostaje upośledzona lub dochodzi do utraty komórek wątrobowych, co uniemożliwia prawidłowy transport bilirubiny. Problemy prowadzące do wystąpienia żółtaczki wątrobowej wiążą się z wystąpieniem poważnych zmian patologicznych, które mogą być spowodowane między innymi: lipidozą wątrobową (stłuszczenie komórek wątroby) spowodowanej najczęściej brakiem przyjmowania pokarmów przez kota, zapaleniem dróg żółciowych, FIP (zakaźnym zakażeniem otrzewnej), czy też przyjmowaniem niektórych leków przeciwpadaczkowych lub sulfonamidów. 

Żółtaczka pozawątrobowa

Żółtaczka pozawątrobowa, zwana też mechaniczną spowodowana jest nieprawidłowościami związanymi z odprowadzaniem wytwarzanej żółci przez drogi żółciowe do przewodu pokarmowego. Ilość produkowanej bilirubiny pozostaje prawidłowa a wątroba sprawna. Przyczynami żółtaczki pozawątrobowej mogą być takie schorzenia, jak: zapalenie trzustki, nowotwór trzustki, nowotwór dróg żółciowych, nowotwór dwunastnicy, kamienie żółciowe, pęknięcie woreczka żółciowego czy mechaniczne urazy narządów wewnętrznych. 

Prawidłowe rozpoznanie rodzaju żółtaczki jest niezwykle ważne, gdyż każdy z nich wymaga innego typu leczenia. W celu diagnostyki i ustalenia przyczyn wystąpienia żółtaczki u kota wykonuje się badanie krwi oraz USG jamy brzusznej.

Żółtaczka u kota

Żółtaczka u kota – objawy

Jak objawia się żółtaczka u kota? Na co zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź, jakie symptomy mogą zwiastować stan chorobowy u Twojego mruczka!

Za powstawanie żółtaczki odpowiada zwiększone stężenie bilirubiny we krwi kota, zwane także hiperbilirubinemią. U zdrowego kota norma dla bilirubiny całkowitej to: 8,6 – 20,5 µmol/l lub 0,5 – 1,2 mg/dl. Widoczne symptomy żółtaczki pojawiają się, gdy poziom bilirubiny jest wyższy niż 17 µmol/l, jednakże czasem jest ona widoczna już przy niższych wartościach. Oczywistym objawem żółtaczki u kota jest zażółcenie błon śluzowych i skóry, dziąseł, czy uszu. W miejscach z najmniejszą ilością sierści zmiana zabarwienia jest najbardziej widoczna. 

Charakterystyczną oznaką żółtaczki jest także ciemniejsze zabarwienie moczu i jego bardziej intensywny zapach. Żółte zabarwienie można także zaobserwować w kale kota. Oprócz najbardziej charakterystycznego symptomu świadczącego o występowaniu żółtaczki, czyli zażółconej skóry, można zaobserwować również inne objawy świadczące o problemach zdrowotnych mruczka. U niektórych kotów z żółtaczką może wystąpić także ogólne osłabienie, biegunka, spadek masy ciała i obniżona temperatura ciała. Wszystko jednak zależy od tego, jaka jest choroba pierwotna – w zależności od tego, obserwuje się przeróżne objawy. Warto zaznaczyć, że wystąpienie tych objawów wymaga niezwłocznej konsultacji weterynaryjnej.

Przeczytaj również: Choroby od kota. Czym można się zarazić od kota? 

Chory kot

Żółtaczka u kota – leczenie

Jakie czynności mogą zostać podjęte w przypadku wystąpienia żółtaczki u kota? Dowiedz się, jakie postępowanie należy wdrożyć, gdy zaobserwujesz u swojego kota żółtaczkę.

Najważniejszą rolą właściciela w przypadku wystąpienia objawów żółtaczki u kota jest wnikliwa obserwacja zwierzęcia i natychmiastowa konsultacja weterynaryjna. Szybkie postępowanie daje większe szanse na pozytywną odpowiedź organizmu. W przypadku zauważenia symptomów warto przypomnieć sobie wszelkie sytuacje, które odbiegały od normy, np. czy kot miał styczność z trującymi substancjami lub lekami nieodpowiednimi dla zwierząt, albo czy uległ jakiemuś urazowi. Te informacje mogą pomóc lekarzowi w poprawnym zdiagnozowaniu choroby kota i wdrożeniu odpowiedniego leczenia. 

Jak już wspomnieliśmy, żółtaczka nie jest chorobą samą w sobie, a jedynie objawem choroby. Żółtaczka może być efektem wielu różnych schorzeń, dlatego też postępowanie w przypadku żółtaczki jest uzależnione od przyczyny jej wystąpienia. Po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu lekarz weterynarii zleci pełną morfologię, badania biochemiczne krwi oraz badanie moczu. Niektóre schorzenia można wykryć już po przeprowadzeniu podstawowych badań diagnostycznych. Poszczególne choroby wymagają poszerzonej diagnostyki. W tym celu zazwyczaj wykonuje się USG jamy brzusznej, testy w kierunku chorób zakaźnych, czy nawet biopsję. Odnalezienie powodu wystąpienia żółtaczki pozwala na dobranie leczenia. W zależności od przyczyny wystąpienia u kota żółtaczki, leczenie jest ukierunkowane. Jeżeli np. kot ma pasożyty we krwi, to podajemy konkretne leki, by je zlikwidować. Jeżeli mamy zastój żółci wykonujemy np. zabiegi operacyjne. Wczesne wykrycie choroby i wdrożenie leczenia dają szansę na dobrą odpowiedź organizmu, a kot może wrócić do pełni zdrowia w przeciągu kilku tygodni lub kilku miesięcy, w zależności od postawionej diagnozy. Nie zawsze tak to wygląda czasem, np. przy FelV – pozbędziemy się żółtaczki, ale choroby nigdy. 

Kot u weterynarza

Żółtaczka u kota – profilaktyka

Nie wszystkim chorobom można zapobiec, jednak odpowiednia profilaktyka zachorowań może dać świetne efekty! Czy można uchronić kota przed żółtaczką? Co zrobić, by Twój zwierzak mógł cieszyć się pełnią zdrowia przez długi czas? Odpowiadamy!

Odpowiednia dieta

Zdrowa dieta wpływa korzystnie na zachowanie zdrowia Twojego pupila, warto więc wybierać karmę, która będzie dopasowana do jego potrzeb. Koty to drapieżniki, dlatego też ich dieta powinna składać się przede wszystkim z mięsa. Jeśli nie chcesz lub nie możesz samodzielnie przygotowywać kotu posiłków, w myśl diety BARF, wybieraj wysokomięsne karmy suche i mokre dla kotów. Dobra karma dla kota nie powinna mieć w swoim składzie dodatku zbóż. Mile widzianym dodatkiem są zaś owoce, warzywa czy oleje, które dostarczają dodatkowych składników odżywczych, jednak ich udział w karmie nie powinien przekraczać 5%. Wielu właścicieli kotów decyduje się także na uzupełnienie diety swojego mruczka suplementami diety. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów multiwitaminowych, a także ukierunkowanych na jeden konkretny problem – wsparcie wątroby, wspomagający prawidłowe funkcjonowanie stawów czy zwiększający odporność. Pamiętaj, aby podawać je jednak tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Suplementy Dr Pet Care

Regularne wizyty weterynaryjne

Wiele problemów zdrowotnych można uniknąć dzięki regularnym badaniom i wizytom profilaktycznym w gabinecie weterynaryjnym. W zależności od tego, czy Twój kot jest zwierzęciem wychodzącym, czy też niewychodzącym, lekarz może zlecić inny zestaw badań i różną częstotliwość wizyt. Program profilaktyczny, bez względu na warunki życia kota obejmuje przede wszystkim badanie kału (1-2 razy do roku), odrobaczanie (w przypadku stwierdzenia inwazji lub profilaktycznie u kotów wychodzących) oraz szczepienia według kalendarza. Na wizytach profilaktycznych, lekarz dokonuje także badania fizykalnego, a także może zlecić dodatkowe badania, np. morfologię. Regularne badanie mruczka pomaga, ale nie daje gwarancji wykryć choroby we wczesnym stadium i w porę wprowadzić odpowiednie leczenie. Dlatego też zaleca się, aby odbywać wizyty weterynaryjne przynajmniej 1-2 razy w roku. 

Profilaktyka zatruć

Zatrucia są jedną z częstych przyczyn występowania żółtaczki, gdyż połknięcie trującej lub toksycznej substancji może prowadzić do uszkodzenia wątroby kota. Niezwykle istotne jest więc usunięcie wszelkich potencjalnie niebezpiecznych rzeczy z zasięgu kota. Chemia gospodarcza oraz leki powinieneś trzymać w zamykanych szafkach lub w miejscu, do którego kot nie ma dostępu. Niektóre kwiaty, a nawet produkty spożywcze (np. cebula) również mogą prowadzić do zatrucia. Właściciele mruczków powinni dokładnie sprawdzać, które rośliny mogą być potencjalnie niebezpieczne. Nie powinieneś także karmić kotów ludzkim jedzeniem a produkty dla nich szkodliwe musisz trzymać w miejscu niedostępnym dla czworonogów. 

Komentarz weterynarza

Żółtaczka u kota to objaw, którego w zaawansowanym stopniu nie sposób przeoczyć. Nie należy go ignorować, bo może świadczyć o poważnych chorobach u kota, w tym nawet nowotworach czy urazach narządów wewnętrznych. W przypadku wykrycia żółtaczki u kota ważna jest szybka reakcja, gdyż tylko odpowiednia diagnoza i błyskawicznie wdrożone leczenie dają szansę na powrót kota do pełnego zdrowia. Właściciel pupila nie zawsze może zapobiec rozwinięciu się choroby u swojego mruczka. Wnikliwa obserwacja zachowań zwierzaka i odpowiednia reakcja może jednak pomóc uratować zdrowie, a nawet życie, gdy rozwinie się żółtaczka u kota. Rokowania są bowiem najlepsze, gdy choroba zostanie wykryta we wczesnym stadium. Kluczowa jest także profilaktyka zachorowań. Zapobieganie sytuacjom potencjalnie niebezpiecznym, regularne wizyty w gabinecie weterynaryjnym i zdrowa, zbilansowana dieta są niezwykle pomocne w zachowaniu pełni zdrowia i witalności kota przez długie lata. Jeśli poszukujesz dobrze zbilansowanej karmy dla swojego mruczka, sprawdź szeroki asortyment sklepu Apetete. Znajdziesz tam karmy suche i mokre od sprawdzonych producentów, jak również suplementy diety wspierające zachowanie pełni zdrowia przez Twojego pupila. 

Suplementy Dr PetCare

 

 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły