KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Koty brytyjskie – jakie są brytyjczyki?

Koty brytyjskie zachwycają pięknymi oczami w kolorze złota lub szafiru. Sierść przypomina pluszowego misia, którego ma się ochotę przytulić. Dowiedz się, jak dbać o to urocze zwierzę.

Muskularne ciało, piękna sierść i wyjątkowe oczy – właśnie tak wyglądają brytyjczyki. Koty występują w wielu odmianach barwnych. Ich charakter jest zrównoważony, dlatego to zwierzę, które sprawdzi się dla różnych rodzin. Jeśli chcesz, żeby uroczy kociak pojawił się w Twoim domu, dowiedz się więcej o rasie. Podpowiadamy, jaka jest za koty brytyjskie cena i jak opiekować się mruczkami.

Promocja dla czytelników

Promocja Fitmin

Koty brytyjskie – opis rasy

Przodkami kotów brytyjskich są koty domowe, które krzyżowały się z dzikimi. Tak powstała rasa zyskała uznanie miłośników mruczków, w związku z czym w XIX wieku postanowiono rozpocząć kontrolowaną hodowlę. Największym uznaniem, podobnie jak dziś, cieszyła się maść srebrna, zwana również niebieską.

Po II wojnie światowej krzyżowano brytyjskie koty z kartuskimi i perskimi. Do dziś zdarza się, że brytyjczyki z kartuskimi są mylone, a to zupełnie odrębne rasy.

Koty brytyjskie długowłose pojawiły się wskutek krzyżówki z perskimi. Na początku zwierzęta z długim włosiem były uznawane za wadliwe, dlatego sprzedawano je jako nieprzeznaczone do rozrodu. W końcu zdecydowano się jednak na utworzenie odrębnej rasy.

Przeczytaj także: Najlepsza karma dla kota brytyjskiego – ranking

Koty brytyjskie długowłose wymagają częstszego czesania.

Jak wygląda kot brytyjski?

Niebieski brytyjski należy do jednych z największych kotów krótkowłosych. Dorosły samiec może osiągać wagę nawet 8 kg. Kotki brytyjskie są natomiast mniejsze. Sylwetka rasy jest muskularna i krępa. Łapy zwierzęcia są dość krótkie. Zwierzę osiąga wzrost około 30 cm.

Charakterystyczne jest ich futro – krótkie i gęste z odstającym podszerstkiem. Ich okrągła głowa z pełnymi policzkami i zaokrąglonymi uszami dodaje im cech misia. Wraz z wiekiem u kocurów policzki uwydatniają się, nadając im poważnego, dostojnego wyglądu. Nos zwierzaka jest krótki i szeroki. Ogon kota brytyjskiego jest gruby u nasady, a później zwęża się ku zaokrąglonemu końcowi.

Najczęściej kota brytyjskiego spotyka się w odmianie srebrnej, jednak występują również białe, kremowe, liliowe i ciemnoczekoladowe. Najpopularniejsza od lat jest odmiana niebieska z oczami miodowymi. Oczy mruczków są piękne, niczym z kreskówek – duże i wyraziste. Najczęstszy kolor oczu to złoty lub miedziany. Wyjątek stanowią koty białe, które mają niebieskie, a nawet szafirowe oczy.

Koty brytyjskie długowłose pojawiły się wskutek krzyżówki z perskimi.

Koty brytyjskie – charakter

Osobowość kota brytyjskiego jest raczej kwestią indywidualną i lepiej nie uogólniać. Zdecydowanie częściej zwierzęta te mają naturę introwertyka i uwielbiają przebywać w domowym zaciszu. Brytyjski niebieski to kot zrelaksowany, samodzielny. Zrównoważone zwierzak jest przyjazny dla człowieka, czasami nawet bywa natrętny, oczekując głaskania. Oczywiście może się zdarzyć, że nie będzie miał ochoty na dotyk i wspólne spędzanie czasu. Wtedy trzeba dać mu przestrzeń.

Uznaje się, że istnieje różnica w charakterze zwierzęcia w zależności od umaszczenia. Opinie mówią, że kremowe koty tej rasy są większymi pieszczochami niż niebieskie.

Pomimo ciężkiej budowy koty brytyjskie chętnie się wspinają i korzystają z drapaka – wobec tego opiekun przy instalacji półek dla kota musi wziąć pod uwagę ciężar zwierzaka. Wszystkie instalacje muszą być solidną konstrukcją, aby nie rozpadły się przy pierwszym skoku kociaka. Dobrze przygotowana przestrzeń sprawia, że zwierzę będzie dobrze czuło się nawet w niewielkim mieszkaniu.

Z wiekiem żywy temperament kotów brytyjskich ulega zmianie. Jako małe kociaki uwielbiają harce i pogonie za piłką czy materiałową myszką. Z czasem jednak ten temperament (mniej więcej około 3 roku życia) przygasa. Uaktywnia się wówczas, kiedy na horyzoncie pojawi się zdobycz do zapolowania, na przykład mucha.

Muskularne ciało, piękna sierść i wyjątkowe oczy – właśnie tak wyglądają brytyjczyki.

Niebieski brytyjski może mieszkać zarówno w przestronnym domu, jak i małym mieszkaniu. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób zorganizujesz mu przestrzeń. W niewielkim mieszkaniu sprawdzą się półki przymocowane do ściany – dzięki nim zwierzę będzie miało dla siebie więcej miejsca. Jeśli masz do dyspozycji balkon, osiatkuj go. Twój koci przyjaciel będzie mógł spędzać czas na świeżym powietrzu w bezpiecznych warunkach. Brytyjczyk może polubić spacery. Pamiętaj, że najbezpieczniejsze są te w szelkach, pod Twoim okiem. Wypuszczanie kota samopas jest niebezpieczne zarówno dla niego, jak i innych zwierząt.

Zastanawiasz się, ile kosztują koty brytyjskie? Cena zależy od hodowli. Pamiętaj, że zbyt niska powinna wzbudzić Twoje podejrzenia. Może bowiem oznaczać pseudohodowlę. Cena za kocięta brytyjskie wynosi od 2000 do 4000 zł. Warto przed zakupem sprawdzić opinie na temat hodowli. W sieci, na forach, w mediach społecznościowych z pewnością uda Ci się dotrzeć do wartościowych informacji. Sprawdź również warunki, w jakich żyją koty rasowe.

Przeczytaj także: Jak sprawdzić rodowód kota?

Kot brytyjski – jak o niego dbać?

Wiesz już, jakie są brytyjczyki. Koty te – jak wszystkich innych ras – wymagają odpowiedniej pielęgnacji sierści i zdrowego żywienia. Podpowiadamy, czego potrzebuje kot brytyjski.

Żywienie

Musisz zapewnić zwierzęciu pełnowartościową karmę. Pamiętaj, że podstawą żywienia kota jest mięso. Bezwzględni mięsożercy nie potrzebują w diecie zbóż! Dobieraj karmę po przeczytaniu jej składu. Zwróć szczególną uwagę na to, by znajdowało się w niej kilkadziesiąt procent mięsa, które musi być dobrze opisane. Producent powinien wymienić zawartość różnych części mięsa i podrobów. Zdecyduj się na karmienie wyłącznie mokrą karmą dla kota, a zadbasz w ten sposób o zdrowie nerek. Niestety koty piją niechętnie, więc dostarczanie im wody w pożywieniu jest bardzo ważne. Niezbędnym elementem diety każdego mruczka jest tauryna – to aminokwas, który dba o zdrowie serca.

Brytyjczyk karma mokra Dolina Noteci

Dla młodych zwierząt polecamy karmę Wiejska Zagroda dla kociąt, w której składzie znajduje się aż 98% mięsa, podrobów i bulionu. Produkt jest bogaty w taurynę – jest jej aż 2400 mg/kg. Olej z łososia zapewnia zwierzęciu lśniącą sierść. Dla dorosłego kota brytyjskiego świetnie sprawdzi się karma Dolina Noteci Premium Sterilised, która wyróżnia się dużą zawartością mięsa. Dodatek L-karnityny pozytywnie wpływa na przemianę materii.

Kot brytyjczyk karma Wiejska Zagroda

W codziennej diecie kota brytyjskiego mogą znaleźć się również smakołyki. Podobnie jak w przypadku karmy szukaj tych o zdrowym składzie. Im prostszy, tym lepiej. Doskonale sprawdzą się te przysmaki, które zawierają wyłącznie mięso. Czy wiesz, że smakołyki dla zwierzaka możesz też przygotować samodzielnie? Wystarczy, że wysuszysz mięso. Powinno być chude, ponieważ duża ilość tłuszczu znacznie utrudnia proces suszenia. Żeby praca przebiegła sprawnie, mięso pokrój na bardzo cienkie, wąskie paski. Suszenie w piekarniku trwa kilka godzin, ale warto się tego podjąć. Będziesz dokładnie wiedzieć, co trafi do miski zwierzaka.

Pielęgnacja

Brytyjski krótkowłosy powinien być czesany z włosem – to znaczy od głowy do ogona, po to, by wygładzić sierść i nadać jej zdrowego połysku. Czesanie podziel na kilka etapów. Wstępnie należy włos oczyścić i rozczesać. W tym celu stosuje się tradycyjny grzebień. Następnie czesz kota szczotką z włosia, która nabłyszcza i masuje. Można również stosować zgrzebło gumowe, które zbiera kurz z sierści i jednocześnie pełni rolę masażera.

Jeśli kot nie lubi zabiegów pielęgnacyjnych, możesz wykorzystać specjalną rękawicę do czesania. W pielęgnacji zwierzęcia sprawdzi się też furminator, który pomaga zniwelować linienie. Kot pomimo krótkiego włosa gubi dużo sierści, ponieważ jest właścicielem gęstego podszerstka. Wystarczy czesać go raz w tygodniu, ewentualnie dwa. Do istotnych części pielęgnacji należy zaliczyć poza szczotkowaniem również oczyszczanie okolic pyszczka. Podczas czynności pielęgnacyjnych nie można pomijać sprawdzania uszu.

Koty brytyjskie długowłose wymagają częstszego czesania. Warto w okresach wzmożonego linienia czesać je nawet codziennie. Dzięki temu zapobiegniesz występowaniu kołtunów.

Pomimo ciężkiej budowy koty brytyjskie chętnie się wspinają i korzystają z drapaka.

Zdrowie

Charakterystyka rasy nie może być pozbawiona informacji dotyczących zdrowia zwierzęcia. Ze względu na budowę kot jest narażony na pewne schorzenia. Chorobą charakterystyczną dla rasy, przenoszoną genetycznie jest wielotorbielowatość nerek. Ujawnia się w dorosłym życiu zwierzęcia, jednak u bardzo młodego kota można ją wykryć na USG. Dzięki temu możliwe jest wyłączenie chorych zwierząt z rozrodu.

U kotów brytyjskich może wystąpić kardiomiopatia przerostowa, która odznacza się pogrubieniem ściany mięśnia sercowego. W jej wyniku dochodzi między innymi do obrzęku płuc. Skrócony pyszczek powoduje, że u kotów brytyjskich często występuje niedrożność kanalików łzowych.

Żeby kot długo cieszył się dobrym zdrowiem, musisz rozpocząć od wybrania odpowiedniej hodowli. Konieczne jest wybranie wartościowej, mokrej karmy. Warto zadbać o regularne wizyty u weterynarza – ważne są szczepienia i badania krwi. Zarówno koty, jak i kotki brytyjskie wymagają kastracji, która chroni przed rozwojem chorób.

Kot brytyjczyk wypowiedź opiekuna

Brytyjski krótkowłosy i długowłosy cieszą się ogromną popularnością w mediach. To sprawia, że wiele osób decyduje się właśnie na tę rasę. Warto to zrobić, jeśli poszukujesz spokojnego, przyjaznego zwierzęcia. Brytyjski niebieski potrzebuje zdrowego żywienia oraz kontrolnych wizyt u weterynarza. Nie możesz też rezygnować z regularnego wyczesywania sierści, co jest szczególnie ważne u długowłosych osobników. W Twoim domu zamieszka brytyjski kot? Zajrzyj do Apetete, gdzie znajdziesz wszystko, co potrzebne zwierzęciu tej rasy.

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

8 odpowiedzi na “Koty brytyjskie – jakie są brytyjczyki?”

  1. Krzysztof pisze:

    Uwielbiam brytyjczyki! Sam mam takiego kociaka w domu 🙂

  2. Pielęgnacja- w żadnym wypadku nie stosować furminatora, kot będzie dosłownie łysy. Podszerstek to urok brytyjczyka . Z tą totalną niezależnością to nie do końca prawda. Każdy kot brytyjski to inny charakter, niektóre są bardziej miziaste inne mniej. To, że nie przepadają być noszone to prawda. Trzeba by dodać bardzo się przywiązują do właściciela, potrafią towarzyszyć człowiekowi przy każdej czynności. Trochę więcej o charakterze brytka http://niebieskiemisie.eu/koty-brytyjskie-charakter/. Poza tym wpis poprawny.

  3. Natalia pisze:

    Nie zgadzam sie z tym ze brytyjczyki nie lubia byc noszone na rekach, moje dwa same sie pchaja zeby je ponosic. 😉 Jesli chodzi o to czy to rzeczywiscie ,,malo wylewne koty”, to czesc napewno, ale moje to mruczii ktore ciagle chcialyby byc glaskane.

  4. Monika pisze:

    Wszystko się zgadza, wypisz wymaluj mój niezależny Gacek.

  5. Anonim pisze:

    Mam samca ale kruczoczarnego jest boski Do rodziców lgnie ale chyba jednak ja jestem jego Panią Wybiera tylko jednego domownika który może zrobić z nim prawie wszystko Mój to znajda Chyba ktoś go wyrzucił jak miał kilka miesięcy Oczy zaropiale Non stop katar Weterynarz nota bene świetny lekarz kazała zakraplac oczy Wszystko minęło ale foch do kropli pozostal

  6. Urszula pisze:

    Brytyjczyk to łakomy kotek, może w przyszłości lepiej jest po kropelkach podawać przysmaczki, albo wyciągać wędkę czy laserek i bawić się z kotkiem, tak by stworzyć miłe skojarzenia. W dziecińtwie tej techniki próbowali też nasi rodzice, kiedy zaraz po wizycie u dentysty czy lekarza szliśmy na plac zabaw albo jeśli choroba pozwalała na lody 🙂 Znacznie łatwiej było znieść ból w oczekiwaniu na nasza nagrodę! Tylko warunek jest jeden, aby metoda była skuteczna. Konsekwencja – zawsze po przykrym wydarzeniu jest mizianie, karmienie, czy zabawa. Powodzenia z Brytolkiem!

  7. Michał pisze:

    Ja jestem wielkim fanem kotów brytyjskich. Bardzo mi się podobają, szczególnie ich natura, nienatarczywa z dystansem. Ale bardzo inteligentne i pojętne.

  8. Anonim pisze:

    Chciałabym mieć takiego kota😕

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły