Sprawdź kiedy pies dojrzewa płciowa oraz jakie są etapy dorastania i rozwoju u psów
Oznaki, że Twój pies dorasta?
Większość z właścicieli psów nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w życiu każdego czworonoga, tak jak w życiu każdego z nas, można wyróżnić charakterystyczne etapy rozwoju zarówno fizycznego jak i psychicznego. Inaczej reaguje szczeniak a inaczej wygląda jego zachowanie kiedy pies dojrzewa?. Jakich zachowań możemy się spodziewać kiedy pies dorasta? Po czym poznać, że pies wkracza w dojrzałość a kiedy pies osiąga dojrzałość płciową?
Oznaki, że Twój pies dorasta? Etapy rozwoju psa
Warto mieć świadomość, że bez znajomości faz rozwoju fizycznego psa i jego psychiki na każdym z tych etapów trudno o zdrowe ułożenie relacji człowiek-pies. A znając kiedy pies dojrzewa, dorasta a kiedy osiąga właściwą dojrzałości będzie to o niebo łatwiejsze.
Oznaki, że Twój pies dorasta? Etap noworodkowy
Następuje od 12 do 14 dnia życia, gdy maluch jest całkowicie zależny od opieki i troski mamy. Etap socjalizacji – do 8-12 tygodnia życia, na tym etapie szczenię przystosowuje się do życia w grupie i wśród ludzi. To wówczas ustalane są zasady, do których pies potrafi się bardzo szybko dostosować i hierarchia jaka obowiązuje w stadzie. Jest to etap kiedy pies dojrzewa społecznie.
Etap młodzieńczy u psa
Został określony od 6 do 8 miesiąca życia nazywany jest też okresem buntu i ucieczek. U ludzkich nastolatków w tym czasie kształtuje się świadomość odrębnej osobowości, którą u psich młodzieńców można porównać do budzenia się pierwotnych, naturalnych instynktów. Na tym etapie już nauczone posłuszeństwa psy nagle buntują się i „rozrabiają”. Objawy tego typu pojawiają się kiedy pies dojrzewa. To dość naturalne zachowanie obserwowane również w wilczym stadzie. W tym okresie młode samce zaczynają poszukiwania partnerki seksualnej, a młode suki mają pierwszą cieczkę. Żyjący dziko pies odłączyłby się od stada, by poznawać świat i jego uroki na własną rękę. Bardzo często też uświadamia sobie, że takie wyprawy to świetna zabawa. Bardzo istotne jest, by psa nie karać za ucieczkę a raczej nagradzać za powrót do domu. Inaczej utrwalimy w nim przekonanie, że lepiej mu na wolności niż z ludźmi. Dość skutecznym sposobem radzenia sobie z ucieczkami są długie spacery w nowym, nieznanym psu terenie oraz kontrolowane kontakty z innymi psami, które sami inicjujemy.
Etap dojrzewania u psa
Etap dojrzewania – do 6-14 miesiąca życia. Warto wiedzieć, że kiedy pies dorasta w jego organizmie zachodzą istotne zmiany, którym towarzyszy prawdziwa burza hormonalna. Psy w tym czasie bywają nadpobudliwe i trudne do opanowania, u wielu czworonogów obserwuje się w tym okresie nieuzasadnione stany lekowe, które mogą doprowadzić nawet do zachowań agresywnych. Nadpobudliwe psy, które nie radzą sobie z własnymi emocjami najczęściej wyładowują swą agresję gryząc kapcie, czy rozrywając poduszki. Takie zachowania najczęściej mijają kiedy pies osiąga dojrzałość płciową a jego hormony ustabilizują się na odpowiednim poziomie. Etap dojrzałości – do 4 – 7 roku życia trwa okres dojrzałości i pełni sił, po którym następuje etap starzenia się.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu
Gdyby zycie bylo sprawiedliwe Elvis by zyl, a wszystkie jego sobowtory bylyby martwe. – Johnny Carson