KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Pies Bokser(Boxer). Poznaj usposobienie, charakter oraz inne rzeczy, które musisz wiedzieć o tej rasie

Chyba nikt nie jest w stanie pomylić unikalnego wyglądu boksera. Połączenie muskularnej i potężnej budowy ciała z nieprzeniknionym wyrazem pyska niejednego potrafi przestraszyć. Jednak boksery z natury są zaskakująco przyjacielskimi zwierzakami, nie pragnącymi niczego więcej od radosnego towarzyszenia swojej rodzinie. A co jeszcze warto o nich wiedzieć, jakim psem jest bokser?

Groźny ale elegancki, czyli jak wygląda bokser

Bokser jest typowym psem średniej wielkości o potężnej, muskularnej, ale też eleganckiej sylwetce z prostym, kwadratowym grzbietem. Sama klatka piersiowa psa jest wyjątkowo głęboka, zajmując połowę wysokości psa w kłębie. Wielkość psa waha się od 57 do 63 centymetrów natomiast suczka jest około 4 cm mniejsza, co przesuwa zakres wielkości odpowiednio do 53 i 59 cm. Jego waga mieści się w przedziale od 26 do 32 kg. Całość tej masy jest osadzona na silnie umięśnionych łapach, przy czym przednie nogi są krótsze od tylnych. Od innych ras o tym profilu odróżnia go głowa, której kształt jest wpisany w sześcian z wyraźnymi dwoma załamaniami przebiegającymi od nasady nosa w dół, nadając pyskowi psa charakterystyczny wygląd. Ma on też wyjątkowo krótką kufę – zajmuje ona jedynie jedną trzecią długości pyska. Dodatkowo poza paroma typami umaszczenia, na głowie widać charakterystyczne ciemne plamy, tworzące niejako maskę otaczającą ich ciemne oczy oraz kufę. Charakterystyczny dla bokserów jest również tak zwany przodozgryz. Uszy są osadzone wysoko i w spoczynku przylegają do policzków. W momencie jednak nasłuchiwania podnoszą się. Sierść psa jest krótka, delikatna i całkowicie pozbawiona podszerstka. Ułatwia to jej pielęgnacje, niemniej trzeba też pamiętać, że taka sierść stanowi znacznie gorszą ochronę przed mrozem. Umaszczenie psa jest płowe z pręgowaniem lub białymi znaczeniami. Ale może być też całkowicie białe.

bokser

Od gladiatora do psa rodzinnego – przedziwna historia bokserów

Pochodzą one od starożytnych molosów z terenów Grecji, Tybetu oraz półwyspów Iberyjskiego. Od swoich przodków odziedziczyły muskularną, potężną sylwetkę oraz dużą głowę z szerokim pyskiem. Wykorzystywane były do polowań na grubą zwierzynę oraz jako psy bojowe, co wytworzyło w nich odwagę, nieustępliwość oraz żelazne wręcz posłuszeństwo. Na wyspy Brytyjskie dotarły wraz z fenickimi kupcami a po dołączeniu Brytanii do Imperium Rzymskiego, zostały rozprowadzone po całym jej terenie. Ich głównym wykorzystaniem były walki na arenach. W średniowieczu wytworzyły się z tej grypy trzy grupy psów: brabantczyk, bullenbeiser i barenbeiser. Wszystkie były wykorzystywane do polowań, gdzie unieruchomiały ofiary i trzymały póki nie pojawił się myśliwy. Właśnie stąd wzięła się charakterystyczna budowa pyska z szerokimi szczękami oraz lekko uniesionym nosem, który ułatwiał im oddychanie przy trzymaniu zwierzyny bez zwalniać uścisku. Dostępne opisy bullenbeissera z 1820 roku przypominają już nam współczesnych przedstawicieli tej rasy. Warto jednak zauważyć, że pomimo podobieństw postury i budowy, charakterem nie były one wcale podobne do przyjacielskiego, rodzinnego psa, którego dzisiaj znamy jako bokser. Wynika to z prostej zmiany w hodowlach podyktowanej czasami – wraz z wynalezieniem broni palnej psy myśliwskie stały się całkowicie zbędne także ilość hodowli gwałtownie zaczęła się zmniejszać. Dopiero w końcówce dziewiętnastego wieku hodowcy postanowili stworzyć nową rasę krzyżując bullenbeissery z buldogami angielskimi. Celem było zachowanie charakterystycznego wyglądu pierwotnej rasy molosów z całkowitym zastąpieniem ich usposobienia charakterem rodzinnych buldogów angielskich. Efekt był zaskakująco udany i już w 1895 roku w Monachium utworzono klub nowej rasy zwanej bokserem a w 1905 roku ustanowiono standardy rasy, które nie zmieniły się od tamtego czasu. Tak właśnie z psów wykorzystywanych w walkach na arenach a później polowaniach, stały się one znanymi nam dzisiaj psami rodzinnymi.

bokser

Wierny, przyjacielski towarzysz o groźnym spojrzeniu, czyli co nie co o charakterze bokserów

Pomimo groźnego dla wielu osób wyglądu, są to zaskakująco pogodne i przyjacielskie zwierzaki. U tej rasy bardzo silne są dalej ich zachowania stadne, przy czym nie są one aż tak chętne do zajmowania dominujących pozycji, co sprawia, że po prostu szukają swojego miejsca w rodzinie. Dlatego są towarzyskie, rodzinne i posłuszne. Poza tym nie brakuje im śmiałości i odwagi. Doskonale sprawdzają się w roli psów stróżujących, nianiek dzieci czy towarzyszących swojemu właścicielowi pupili. Często właściciele określają ich charaktery jako „nieskomplikowane”, ponieważ nie potrzeba im wiele do szczęścia – wystarczy bliskość rodziny oraz ruch. Dużo ruchu. Są to wyjątkowo ruchliwe psy, wymagające stałej aktywności fizycznej. Stąd poza wszelkimi zabawami z aportowaniem, uwielbiają spacery, jogging czy piesze wyprawy na łono natury.

Pielęgnacja, odżywianie, zdrowie

Zajmowanie się sierścią bokserów jest wyjątkowo proste – wystarczy jedynie regularnie usuwać martwy włos, który zostawiony sam sobie wbija się w obicia mebli i dywanów. Jednak ze względu na swoją długość nie jest to trudne.

Boksery są zaskakująco podatne na zmiany temperaturowe. Ze względu na krótką kufę, źle znoszą wysokie temperatury. Stąd latem należy być bardzo ostrożnym ze spacerami i treningami, by uchronić naszego pupila przed przegrzaniem. Nie Nnleży trzymać go na pełnym słońcu, mu zapewnić chłodne miejsce oraz stały dostęp do wody. Znowu zimą ich sierść bez podszerstka oraz całkowicie odsłonięty brzuch sprawiają, że pies ten nie jest dostosowany do mrozów. Na zimowych spacerach należy cały czas pozostawać w ruchu lub założyć mu odpowiednie ubranko.

Jeśli chodzi o zdrowie, niestety nie mogą się one pochwalić najlepszymi wynikami na tym polu. Boskery mają skłonność do różnorodnych chorób, w tym większość jest dziedziczna. Jednym z najczęstszych problemów jest dysplazja stawów biodrowych lub łokciowych. Stąd też w Polsce co roku jednym z ważniejszych kryteriów otrzymania uprawnień do oficjalnej hodowlani psa rasy boxer jest właśnie regularne badanie stawów. Z innych doskwierających im chorób często występującą jest spondyloza, czyli powstawanie nieusuwalnych zwyrodnień kostnych w trzonach kręgowych i stawach kręgosłupa, które mogą prowadzić nawet do paraliżu. Poza tym zdarzają się przypadki problemów kardiologicznych, skręt żołądka czy zapalenia spojówek oraz wyjątkowo częste u białych bokserów. Szukając właściwego pokarmu dla tej rasy, odpowiedni będzie zakup karmy dla psa rasy Bokser

Trening i wychowanie Boksera

Ciekawość oraz chęć do nauki bokserów połączone z silnymi instynktami posłuszeństwa, czynią z nich idealne pupile do nauki. Wystarczy im zaledwie konsekwentne stawianie zasad oraz trening a stają się niezwykle grzecznymi zwierzakami. Warto jedynie pamiętać aby ich nauczyciel wykazywał się spokojem i przyjacielskim traktowaniem – psy te są dość inteligentne i pamiętają wyrządzone im krzywdy na długo. Natomiast wobec przymusu i złego traktowania, często stają się zaskakująco krnąbrne. Należą one też do bardzo ruchliwych psów, także na szczycie treningu boksera zawsze powinny znajdować się aktywności fizyczne.

Polecane przez nas produkty dla psa rasy Bokser

Royal Canin Adult Boxer
Brit Premium By Nature Adult Large L
Eukanuba Active Adult Large & Giant Breed
Dolina Noteci Premium 800g
Kong Extreme

Bokser – dla kogo?

Losy tych psów sprawiły, że z wykorzystywanych w polowaniach, groźnych i muskularnych łowców, zmieniły się w rodzinne psiaki. Obecnie są one zrównoważone, przyjacielskie, spokojne oraz niemal bezwzględnie posłuszne. Kochają ruch na świeżym powietrzu i wymagają dużej ilości aktywności fizycznych. Są też wyjątkowo rodzinnymi pupilami dlatego nikogo nie dziwi, że psy te są cenione jako psy rodzinne oraz stróżujące rodzinne. Ich wyjątkowa cierpliwość sprawia, że zachowują spokój nawet w stosunku do dokuczliwych dzieci. Po prostu boksery kochają dzieci i same zawsze uwielbiają się z nimi bawić. Tym bardziej na świeżym powietrzu. Wśród tej rasy krąży wiele chorób genetycznych dlatego warto kupować je tylko od sprawdzonych hodowców by uniknąć nieprzyjemności.

A czy Wy zdecydowalibyście się na wybór tej rasy? Czy wolelibyście mniej ruchliwego psiaka?

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły