KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Wilczak czechosłowacki – co to za rasa?

Wilczak czechosłowacki to uosobienie wilczego wyglądu… oraz charakteru. Rasa ta powstała w wyniku skrzyżowania ze sobą wilka karpackiego z owczarkiem niemieckim, co do dziś wzbudza pewne kontrowersje. Jaki jest ten pies, skąd pochodzi i co go charakteryzuje?

Promocja dla czytelników bloga

butchers dla psa promocja

Wilczak czechosłowacki – pochodzenie 

Zastanawiasz się, jak dawno temu pojawił się na świecie wilczak czechosłowacki? Hodowla psów tej rasy nie ma długiej historii. Zobacz, skąd wzięły się wilczaki czechosłowackie i kiedy zarejestrowano tę wyjątkową rasę.

Wilczak czechosłowacki – historia rasy

Przyjmuje się, że pierwszy przedstawiciel tej rasy pojawił się w roku 1955. Stało się to w wyniku działań mężczyzny o imieniu Karel Hartl, który skrzyżował ze sobą owczarka niemieckiego oraz wilka. Miało to miejsce na terenie Czechosłowacji. Mieszkańcy tego państwa poszukiwali silnego, posłusznego i odważnego psa, który mógłby pomóc im w strzeżeniu granic. Choć krzyżówka psa i wilka miała w założeniu połączyć najlepsze cechy obu zwierząt, rezultat nie do końca został uznany za satysfakcjonujący. Wilczaki czechosłowackie były zbyt nieśmiałe i agresywne, by zostać psami służbowymi. Znalazły się jednak również osoby, które wyjątkowość rasy urzekła na tyle, że rozpoczęły hodowlę tych unikalnych psów. 

Wilczak czechosłowacki został oficjalnie zarejestrowany jako rasa w 1982 roku – jednak jedynie w swojej ojczyźnie, Czechosłowacji. Międzynarodowe Stowarzyszenie FCI uznało rasę dopiero w 1999 roku. 

Wilczak czechosłowacki. Dwa psy

Owczarek czechosłowacki – rasa nieprzewidywalna

Wilczak czechosłowacki to nadal stosunkowo młoda rasa. Charakter tego psa, choć zdecydowanie ma pewne stałe cechy, nadal nie jest jednoznacznie utrwalony. Oznacza to, że decydując się na zakup owczarka czechosłowackiego, nie możesz być do końca pewien tego, jaki pies Ci się trafi. Oczywiście, każde zwierzę ma swój indywidualny charakter i każdy pies jest nieco inny, jednak w przypadku wilczaków czechosłowackich, różnice mogą być naprawdę spore. Czworonóg może być nieco zbyt bojaźliwy, agresywny lub przejawiać nieprzewidywalne zachowania. Dobre hodowle zwracają dużą uwagę na rygorystyczną selekcję rozmnażanych osobników, dzięki czemu prawdopodobieństwo niepożądanych cech charakteru u szczeniąt, staje się mniejsze. 

Owczarek czechosłowacki – cena 

Ile kosztuje wilczak czechosłowacki? Cena za szczenię tej rasy mieści się zazwyczaj w przedziale 3500-4500 zł – w zależności od wybranej hodowli. Jeśli interesuje Cię posiadanie psa tej rasy, powinieneś szczególnie uważnie wybierać hodowcę. Zdecydowanie nie warto oszczędzać na zakupie psa! Owczarki czechosłowackie, jak wspomnieliśmy wcześniej, nie zawsze mają jeszcze wszystkie pożądane cechy charakteru. Wśród przedstawicieli rasy trafiają się osobniki problematyczne. Dobry hodowca zwraca na to uwagę i dba o odpowiedni dobór zwierząt przeznaczonych do rozmnażania. 

Poza kosztem zakupu wilczaka trzeba wziąć pod uwagę koszty miesięcznego utrzymania zwierzęcia. Średnio miesięcznie wydasz około 200-250 złotych, choć musisz mieć na uwadze, że gdy pojawi się konieczność leczenia lub wizyt u specjalisty, koszt może wzrosnąć naprawdę znacznie. Decydując się na psa, musisz być na to przygotowany!

Wilczak czechosłowacki. Pies patrzy

Wilczak czechosłowacki wygląd

Jak można się łatwo domyślić wilczak czechosłowacki swoim wyglądem bardzo przypomina wilka. To duży, umięśniony pies, którego na ulicy nie sposób przeoczyć.

Podstawowe cechy rasy 

  • Wysokość: pies 65-70 cm, suka 60-65 cm,
  • Waga: pies 25-30 kg, suka 20-25 kg,
  • Sierść: półdługa, prosta, gęsta, zimą zawiera również podszerstek,
  • Umaszczenie: od srebrzystoszarego do żółtoszarego. Choć wilczak czechosłowacki biały oraz wilczak czechosłowacki czarny nie występują, to wzorzec rasy dopuszcza maść ciemnoszarą z jasną maską oraz srebrzystą z jasną maską,
  • Długość życia: 13-15 lat,
  • Oczy:  brązowe, małe i skośne,
  • Uszy:  trójkątne, krótkie, stojące,
  • Ogon:  prosty, wysoko osadzony, wiszący, wznoszący się szablasto,
  • Głowa: o kształcie tępego klina, symetryczna, umięśniona, z czarnym nosem,
  • Sylwetka: umięśniona, prostokątna, o mocnej budowie i stosunkowo długich nogach.

Czechosłowacki wilczak charakterystyka budowy ciała 

W wyglądzie i sposobie poruszania się wilczaka da się dostrzec pewne podobieństwo do dzikich zwierząt. Budowa ciała tego psa zdecydowanie przypomina wilka. Niektóre osobniki są tak podobne do swoich przodków, że można je z nimi pomylić – szczególnie z daleka! 

Dobrze zbudowana, umięśniona, lecz jednocześnie dość smukła sylwetka, to cecha charakterystyczna wilczaków czechosłowackich, podobnie jak poruszanie się w sposób lekki i elegancki. Ich przednie nogi są proste, natomiast tylne znacznie bardziej masywne. Wilczak czechosłowacki to pies o niesamowitej wytrzymałości! Regeneruje się bardzo szybko, dobrze znosi intensywny wysiłek fizyczny i niekorzystne warunki atmosferyczne. 

Wilczak czechosłowacki. Pies biegnie

Wilczak czechosłowacki charakter

Wilczak czechosłowacki to zwierzę, które najlepiej czuje się w stadzie i zdecydowanie źle znosi samotność. Te czułe, inteligentne i aktywne psy, wymagają jednak odpowiedniego podejścia. Nie jest to najłatwiejsza do wychowywania rasa!

Wilczak czechosłowacki: osobowość członka stada

Owczarki czechosłowackie po swoich wilczych przodkach odziedziczyły potrzebę przebywania w swoim stadzie. Za stado uznają członków swojej rodziny i nawiązują z nimi bardzo bliskie, silne relacje. Zazwyczaj nie wybierają jednej, najważniejszej dla siebie osoby. Wszystkich uważają za tak samo istotnych. Wilczaki nie znoszą samotności. Jeśli zostawisz go samego, może zacząć odreagowywać stres poprzez niszczenie wszystkich przedmiotów, które znajdą się w zasięgu jego pyska. 

Silny instynkt terytorialny wilczaka czechosłowackiego sprawia, że pies ten odczuwa potrzebę bronienia swojego domu oraz podwórka. Nie będzie chętny do wpuszczania na posesję gości, a w stosunku do obcych na ogół zachowuje się bardzo nieufnie. 

Wilczak czechosłowacki. Pies leży

Jak zachowuje się na co dzień wilczak czechosłowacki?

Wilczaki czechosłowackie są psami pełnymi energii, aktywnymi, skłonnymi do zabaw i nauki nowych sztuczek. Potrzebują stałego kontaktu z ludźmi. U przedstawicieli tej rasy często pojawia się lęk separacyjny, jeśli więc przez większą część dnia Twój dom stoi pusty, nie powinieneś podejmować się opieki nad wilczakiem. Owczarki czechosłowackie wykazują niezwykłą lojalność wobec bliskich mu osób. Zazwyczaj wybierają też osobę, którą uznają za przewodnika i jej poleceń słuchają najbardziej. 

Sprawdź również: Jak wyciszyć psa i pomóc mu się zrelaksować?

Wilczak potrzebuje bodźców do działania. Nie znosi nudy, a z braku zajęcia może zacząć przejawiać destrukcyjne lub nawet agresywne zachowania. Jego szkolenie musi więc być urozmaicone. Właściciel musi zadbać o to, by stale wymyślać nowe ćwiczenia. Gdy pies uzna, że wykonywane zadania nie mają sensu, po prostu przestanie Cię słuchać.  Choć jak każdy inny pies uwielbia smakołyki, nie uda Ci się za ich pomocą skłonić go do wykonywania poleceń. Nie jest to dla niego źródło motywacji. By owczarek czechosłowacki Cię słuchał, musisz zbudować z nim trwałą, opartą na wzajemnym zaufaniu relację, która będzie uwzględniała wszystkie jego potrzeby. Wilczaki czechosłowackie dobrze dogadują się z innymi psami, niekoniecznie tej samej rasy.

To, co może Cię zaskoczyć to fakt, że wilczaki czechosłowackie praktycznie nie szczekają! Posiadają za to wiele innych dźwięków na przykład pomrukiwań które wykorzystują do komunikacji. 

Wilczak czechosłowacki: szczeniak z charakterem

Mieszanka psa i wilka brzmi to bardzo intrygująco! Z tego powodu coraz więcej osób pragnie posiadać szczeniaka tej rasy w swoim domu. Warto jednak mieć na uwadze to, że zdecydowanie nie jest to pies dla każdego. Wilczaki czechosłowackie mają nieco trudny charakter, który jest pozostałością po ich dzikich przodkach. Wymagają wiele uwagi, dużo pracy i wychowania, a także codziennej dawki aktywności fizycznej. Podczas spacerów ze szczeniakiem wilczaka z pewnością przyda się wygodna obroża dla psa lub specjalne szelki – na przykład szelki bezuciskowe John Dog.

Wilczak czechosłowacki. Szelki dla psa

Choć wilczaki czechosłowackie cechują się nieco dzikim usposobieniem – są doskonałymi towarzyszami dla rodzin z dziećmi. Psy te traktują dzieci jak szczenięta. Wykazują się dużą wyrozumiałością i cierpliwością, zachowując się przy nich bardzo ostrożnie. Nie możesz jednak zapominać o tym, że nadal są to duże, silne zwierzęta i dzieci nie powinny z nimi przebywać bez nadzoru osób dorosłych. 

Wilczak czechosłowacki w mieszkaniu – czy to dobry pomysł?

Z uwagi na coraz większą popularność rasy, można spotkać osoby, które decydują się na trzymanie wilczaka czechosłowackiego w mieszkaniu. Zdecydowanie nie jest to jednak dobry pomysł – przynajmniej w większości przypadków. Wilczak potrzebuje otwartych przestrzeni, ruchu i aktywnego spędzania wolnego czasu. Jego natura psa myśliwskiego i pasterskiego sprawia, że nie jest w stanie podążać za swoimi naturalnymi instynktami, siedząc w czterech ścianach. Zdecydowanie najlepszym miejscem będzie dla niego dom z dużym, ogrodzonym podwórkiem – najlepiej na wsi albo w górach. 

Niezależnie od tego, gdzie postanowisz wraz z wilczakiem zamieszkać, musisz zapewnić mu odpowiednie bodźce do rozwoju i zadbać o prawidłową socjalizację już od szczeniaka. Jeśli to zaniedbasz, pies będzie miał problem z odnalezieniem się w życiu w społeczeństwie, a niektóre jego zachowania mogą stać się agresywne.

Wilczak czechosłowacki. Kilka psów

Wilczak czechosłowacki – pielęgnacja

Wilczaki czechosłowackie po swoich dzikich przodkach odziedziczyły siłę, wytrzymałość i zdolność do szybkiej regeneracji. Nie wymagają więc wymyślnych zabiegów pielęgnacyjnych. O co trzeba jednak zadbać?

Wilczak czechosłowacki żywienie

Owczarkom czechosłowackim apetyt na ogół dopisuje. Powinno się karmić je wysokiej jakości karmą dla psa lub samodzielnie przygotowanymi posiłkami o odpowiedniej zawartości mięsa. Jedzenie musi być dostosowane do poziomu aktywności fizycznej zwierzęcia, jednak owczarki czechosłowackie zazwyczaj są bardzo aktywne, a ponadto są całkiem dużymi psami. Nie powinno Cię więc zdziwić to, że potrafią jeść naprawdę sporo!

Wilczakom czechosłowackim rekomendowane są dwa posiłki dziennie tak, by pies nie zjadł zbyt dużo pokarmu na jeden raz. Pies musi mieć stały dostęp do świeżej, czystej wody. Możesz podawać mu różnego rodzaju smakołyki, ale jedynie okazjonalnie, nie w ramach stałego elementu diety. Jeśli nie jesteś pewien, czy dobrze żywisz swojego psa, najlepiej skonsultuj się z lekarzem weterynarii. 

Przeczytaj również: Czy pies upodabnia się do właściciela?

Wilczak czechosłowacki – zdrowie

Wilczaki czechosłowackie zazwyczaj cieszą się dobrym zdrowiem przez wiele lat. Rasa ta jest odporna na choroby, niestraszne są jej także niskie temperatury, deszcz i wiatr. Wilczaki czechosłowackie nie są obciążone żadnymi charakterystycznymi dla tej rasy chorobami genetycznymi. Może pojawić się u nich jednak dysplazja stawów biodrowych, co jest schorzeniem często występującym u dużych psów. Poza tym, u owczarków czechosłowackich stosunkowo często obserwuje się:

  • Choroby oczu
  • Mielopatię zwyrodnieniową
  • Problemy behawioralne (nadmierna agresja lub lękliwość)

Pamiętaj o tym, że wilczak czechosłowacki, by zachować zdrowie, wymaga dużej ilości treningów oraz aktywności fizycznej! Nie wystarczy duży ogród. Tego psa musisz codziennie zabrać ze sobą na długi spacer i zadbać, by mógł zmęczyć się zarówno fizycznie, jak i intelektualnie. W trakcie treningów mogą Ci się przydać pewne akcesoria — takie jak na przykład pas do biegania z psem Trixie lub smycz automatyczna Amiplay Infini Freedom.

Wilczak czechosłowacki. Smycz dla psa

Pielęgnacja wilczaka czechosłowackiego

Owczarek czechosłowacki nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Szczególną uwagę musisz poświęcić jego sierści w cieplejszych miesiącach, w okresie linienia, może tracić jej naprawdę dużo. Codzienne szczotkowanie to wtedy konieczność. Poza okresem linienia wystarczy, że wyszczotkujesz psa raz w tygodniu. Powinieneś także zadbać o oczy owczarka czechosłowackiego. Regularnie je kontroluj i pielęgnuj, co pozwoli uniknąć infekcji. 

Co o wilczakach mówią ich właściciele? Na internetowych forach można znaleźć wiele informacji. 

Wilczak czechosłowacki. Cytat

Wilczak czechosłowacki

Wilczak czechosłowacki to wyjątkowy pies, który łączy w sobie siłę, dzikość i inteligencję wraz z łagodnością i wiernością. To rasa o nietypowym charakterze: wilczaki bardzo różnią się od pozostałych psów. Jeśli jesteś właścicielem wilczaka – podziel się z nami swoją opinią o tej rasie w komentarzu!

Sklep Apetete

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły