KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Anemia u psa – objawy, leczenie

Anemia to stan chorobowy, w którym w którym dochodzi do spadku liczby erytrocytów, hemoglobiny i hematokrytu. Anemia, nazywana także niedokrwistością, może być objawem wielu przewlekłych chorób i negatywnie wpływać na samopoczucie Twojego pupila. Dlaczego anemia u psa jest stanem, który wymaga pilnej konsultacji ze specjalistą?

Niedokrwistość u psa – oznaka choroby, której nie można lekceważyć

Choć o anemii słyszał praktycznie każdy z nas, rzadko kiedy ten niepokojący objaw łączy się z problemami zdrowotnymi naszych czworonogów. Krew zdrowego zwierzęcia składa się z kilku istotnych elementów. Jest to osocze, czyli przejrzysta, płynna substancja, w której znajduje się kilka rodzajów krwinek – czerwonych, białych i płytek krwi. Krwinki czerwone, nazywane też erytrocytami, dostarczają tlen z powietrza do każdej komórki organizmu. Dzięki hemoglobinie erytrocyty niejako wyłapują tlen w płucach, następnie transportują go przez naczynia krwionośne i przekazują poszczególnym komórkom i tkankom.

Niedokrwistość u psa lub kota określa się wówczas, gdy we krwi zwierzęcia występuje za mała liczba czerwonych krwinek lub gdy w ich wnętrzu występuje zbyt mała ilość hemoglobiny. Jej przyczyną może być niedobór żelaza w organizmie, który może być efektem niewłaściwej diety. U psów jednak jest to jedna z najrzadszych przyczyn niedoboru żelaza. Występuje głównie u źle żywionych szczeniąt lub przy zaburzeniach wchłaniania. Może być też wynikiem rozwijających się w organizmie psa poważnych chorób. Jedynym skutecznym sposobem potwierdzenia, że Twój pupil ma anemię, jest wykonanie badania morfologicznego krwi. Kiedy najczęściej pojawia się anemia u psa i co może być jej przyczyną?

Anemia u psa. Chory pupil

Anemia u psa – przyczyny

Z pewnością poświęcasz swojemu czworonożnemu domownikowi wiele czasu, dbasz o jego harmonijny wzrost, żywienie i regularne dostarczanie wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jedzenie dla psa to nie tylko fizjologiczna konieczność – poprzez pełnowartościową karmę dajesz psu dawkę energii do działania i zapewniasz mu długowieczność. Podobnie jak u ludzi, jedzenie może być uzupełnieniem leczenia farmakologicznego i przyspieszać efektywną rekonwalescencję po chorobie. Dieta oparta na przetworzonych i mało wartościowych składnikach może zaś wywoływać niedokrwistość u psa, co skutkuje osłabieniem i brakiem chęci do zabawy. Jakie są inne przyczyny anemii u czworonogów?

Zanim przeanalizujemy najczęstsze przyczyny niedokrwistości u psów, warto poznać jej podział. W zależności od tego, czy podczas anemii organizm zwierzęcia reaguje na niedobór krwinek ich dodatkową produkcją, anemię dzielimy na regeneratywną i nieregeneratywną. Wśród anemii regeneratywnych rozróżnia się dodatkowo anemię hemolityczną i pokrwotoczną.

Co powoduje niedokrwistość u psa? Jedną z najczęstszych przyczyn anemii są krwotoki u psa, które powodują znaczną utratę krwi. Poza zranieniami i krwotokami związanymi z urazami, pies może zostać pokąsany przez inne zwierzę lub stać się ofiarą wypadku, np. ofiarą potrącenia przez samochód. Bywa, że pies doświadcza niedokrwistości w konsekwencji krwotoku wewnętrznego, np. w efekcie pęknięcia rozrostu nowotworowego, przy problemach z krzepliwością lub gdy cierpi z powodu wrzodów przewodu pokarmowego.

Jak dochodzi do anemii u psa?

Aby doszło do anemii, krwotok wcale nie musi być gwałtowny. Często zdarza się, że niedobór żelaza wynika z przewlekłej i powolnej utraty krwi. Taki stan może mieć miejsce przy krwawieniu z przewodu pokarmowego, przy znacznej inwazji pasożytów wewnętrznych, lub gdy w organizmie zwierzęcia znajdują się krwawiące guzy nowotworowe. Przyczyny warto wówczas szukać też w zaburzeniach krzepnięcia krwi, krwawieniach z układu moczowego, zaburzeniach wchłaniania, a nawet błędach żywieniowych u młodych zwierząt.

Niekiedy u psa diagnozuje się anemię hemolityczną, która jest konsekwencją skróconego czasu przeżycia erytrocytów. Ten rodzaj niedokrwistości pojawia się, gdy pojawiają się przeciwciała przeciwko własnym erytrocytom, a także przy zakażeniach, w których pasożyty niszczą czerwone krwinki. Najbardziej popularne z nich to hemoplazmoza i babeszjoza.

Przeczyny pozaszpikowe

W kontekście anemii u zwierząt warto także wspomnieć o przyczynach pozaszpikowych. Anemia u czworonogów może występować w następstwie uszkodzenia erytrocytów przez niektóre leki, substancje trujące, środki chemiczne, a nawet określone dodatki w kuchni, takie jak czosnek lub cebula. Przyczyna może leżeć w chorobach szpiku kostnego, anemia wiąże się z przerzutami nowotworowymi, chłoniakami, sygnalizuje niekiedy zatrucie metalami ciężkimi lub zakażenia, np. leiszmaniozę.

W takich sytuacjach anemia występuje nierzadko w powiazaniu z procesami zapalnymi, w zaburzeniach wewnątrzwydzielnicznych, np. niedoczynności tarczycy, a także przy przewlekłej niewydolności nerek lub niedoborze witaminy B12. Jakie objawy mogą sygnalizować, że Twój podopieczny cierpi z powodu anemii?

Anemia u psa. Zwierzę u weterynarza

Anemia z niedoboru żelaza u psa może być spowodowana przewlekłym krwawieniem w obrębie przewodu pokarmowego spowodowanym stosowaniem sterydowych lub niesterydowych leków przeciwzapalnych, np. paracetamolu, owrzodzeniem, rzadziej dużymi inwazjami pasożytniczymi czy przewlekłymi stanami zapalnymi jelit. Błędy żywieniowe bardzo rzadko są przyczyną niedoboru żelaza, głównie u młodych zwierząt z zaburzeniami wchłaniania. Inną przyczyną anemii może być hemoliza wywołana min. przez niektóre leki, składniki pokarmowe ( min. cebulę), substancje chemiczne, infekcje (np. babeszjozę) czy wskutek zaburzeń metabolicznych. Anemia może również być skutkiem zaburzeń hormonalnych takich jak niedoczynność tarczycy oraz objawem przewlekłej niewydolności nerek.  Badania dodatkowe, w tym badanie morfologiczne i biochemiczne krwi, służą do postawienia prawidłowej diagnozy, dzięki której będziemy mogli przywrócić zdrowie naszemu psu – mówi Milena Szaraniec – lekarz weterynarii.

Anemia u psa – objawy

Jak zostało to wymienione wyżej, przyczyn anemii może być bardzo wiele. Podobnie jest z objawami – pierwsze oznaki choroby mogą być trudne do zauważenia. Jednak wprawny obserwator jest w stanie dostrzec nawet dyskretne zmiany w zachowaniu swojego pupila. Jak zorientować się, że dotyczy nas anemia u psa?

Objawy anemii u czworonoga to przede wszystkim osłabienie i nietolerancja wysiłkowa. Dotychczas aktywny i chętny do spacerów zwierzak unika wychodzenia z domu, a dłuższe przechadzki stają się trudnością. U psiaka pojawia się brak apetytu, mogą zdarzać się biegunki i wymioty. Niektóre psy charakteryzuje nawet osłabienie, przypominające objawami schorzenie neurologiczne. W przebiegu anemii pies może mieć przyspieszony oddech, pojawiają się u niego objawy żółtaczki, a także gorączka.

Podczas badania w gabinecie weterynaryjnym, u niektórych zwierząt lekarz wyczuwa powiększenie śledziony i wątroby. Pies może mieć nieprzyjemny zapach z pyska, a także nieznacznie powiększone węzły chłonne. W rzadkich sytuacjach, pod wpływem znacznego stresu, u psa może dojść do zwężenia naczyń krwionośnych i blednięcia błon śluzowych. Jednak nie jest to jednoznaczne z przewlekłą anemią. To anemia fizjologiczna, która przytrafia się także w momentach silnego pobudzenia. Objawy anemii często zależą od tego, czy ma ona postać ostrą, czy przewlekła.

Przeczytaj również: Biegunka u psa – przyczyny i leczenie

Anemia u psa. Leżący pies

Anemia u psa – leczenie

Leczenie anemii u psa powinna poprzedzać kompleksowa diagnostyka, by ustalić przyczynę dolegliwości. Jeżeli pojawiła się anemia u psa, leczenie choroby podstawowej bardzo często stanowi pewne rozwiązanie problemu. Dobrze jest przy tym pamiętać, że wychodzenie z niedokrwistości może trwać nawet kilka miesięcy, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość. Być może przydatna będzie karma dla psa z anemią, która wzmocni organizm i przyspieszy proces leczenia.

Pierwszy etapem leczenia niedokrwistości są badania laboratoryjne. Pies powinien mieć wykonaną morfologię, wraz z określeniem liczby retikulocytów, która pomaga ocenić anemię jako regeneratywną lub nieregeneratywną. W dalszej kolejności wskazany jest rozmaz, dzięki któremu można stwierdzić obecność pasożytów, do których należą babeszja lub Haemobartonella. Na rozmazie widać też nienormalne zabarwienie krwinek lub nietypowy kształt komórek. Dodatkową analizą bywa wykonanie badania biochemicznego krwi. Może ono wykazać wzrost stężenia bilirubiny, wzrost stężenia ALT, ALP, BUN, mocznika, kreatyniny, wapnia oraz globulin, a także określić profil krzepnięcia krwi.

Podczas określania przyczyny anemii może zaistnieć konieczność wykonania badania szpiku kostnego. Stan zdrowia zwierzęcia pomoże ocenić również badanie kału, w którym mogą być obecne pasożyty. A także badanie moczu na obecność krwi, obecność białek lub zmniejszonego ciężaru właściwego. Wielu lekarzy decyduje się na wykonanie badania USG i RTG jamy brzusznej.

Suplementacja zwierzęcia

Jeśli w wyniku przeprowadzonych badań okaże się, że przyczyna niedokrwistości są niedobory żelaza lub witaminy B12, konieczna będzie suplementacja lub okresowe leczenie preparatami, przepisanymi przez lekarza weterynarii. Dalsze postępowanie zależy w decydującym stopniu od rodzaju choroby, która wywołała anemię. Zwykle wyleczenie pierwotnej przyczyny sprawia, że wyniki psa poprawiają się, a anemia ustępuje.

W skrajnych przypadkach, przy znacznym osłabieniu i wyniszczeniu organizmu psa, konieczna bywa transfuzja krwi. Zabieg ten wykonuje się pod ścisłą kontrolą specjalisty w klinice weterynaryjnej. Gdy przyczyną niedokrwistości jest zakażenie pasożytnicze, ratunkiem jest skuteczna kuracja przeciwko określonej grupie pasożytów. Jeśli pies ma problemy z tarczycą lub nerkami, obowiązkowe może być czasowe lub dożywotnie przyjmowanie leków. Jeżeli pies doznał urazu i w wyniku zranienia stracił zbyt wiele krwi, potrzeba kilku tygodni lub miesięcy, by wyniki morfologii krwi wróciły do normy.

Anemia u psa – profilaktyka

Anemia u Twojego podopiecznego może rozwijać się przez długi czas niezauważona. Objawy niedokrwistości mogą być mylone z chwilowym spadkiem formy lub przejściową niedyspozycją. By uniknąć takiej sytuacji, powinieneś skupić się na skomponowaniu optymalnej diety dla swojego czworonoga. Dotyczy Cię anemia u psa? Dieta to lekarstwo na wiele psich kłopotów.

Gotowa karma dla psa z anemią powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i mikroelementów. Jeżeli została zdiagnozowana anemia u psa spowodowana niedoborem żelaza, dieta wymaga częstego podawania jajek, czerwonego mięsa, a także bogatych w żelazo podrobów. Do momentu, gdy zwierzak na nowo nabierze sił, dobrze jest ograniczyć nadmierną aktywność fizyczną, nie zmuszać go do zbyt intensywnych zabaw i skrócić codzienne spacery. Pies powinien mieć stały dostęp do wody, wygodne legowisko i miejsce, w którym panuje umiarkowana temperatura otoczenia.

W ramach profilaktyki anemii można proponować psu suplementy, które uzupełnią ewentualne niedobory. Dobrze jest zrobić to w porozumieniu z lekarzem prowadzącym. Nadmiar określonych składników może być równie niebezpieczny, co ich niewystarczająca ilość. Jeśli zauważysz, że Twój psiak zachowuje się nietypowo, szybciej się męczy lub dokuczają mu biegunka i wymioty, nie czekaj z wizytą u weterynarza. Szybko postawiona diagnoza pozwoli uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych i w krótszym czasie zakończyć leczenie.

Anemia u psa. Właściciel głaska pupila

Niedokrwistość u domowych czworonogów – jak się przed nią obronić?

Anemia dotyka zwierzęta w każdym wieku i może stać się udziałem także Twojego podopiecznego. Często jest objawem chorobowym, który wskazuje na toczący się stan zapalny lub infekcję. Niedokrwistość może być rezultatem zakażenia pasożytami lub pojawić się wtedy, gdy Twój ukochany pies dostał urazu lub masywnego krwotoku. Niekiedy anemia to wyraźny sygnał, że naszego szczekającego przyjaciela dotknęła choroba nowotworowa lub jest to efekt niedożywienia.

Z anemią może przyjść się zmierzyć wtedy, gdy adoptujemy psa ze schroniska lub znajdujemy psiego przybłędę. Niedokrwistość jest dość często spotykana u zwierząt w podeszłym wieku. Jeśli doszło u nich do zaburzeń wchłaniania, mają one mniejszy apetyt lub ze względu na problemy z gryzieniem pokarmów nie zjadają takich porcji, jakie powinny. Wówczas pierwszym krokiem do wykluczenia poważnych problemów zdrowotnych i określenia przyczyny anemii są szczegółowe badania, w tym morfologia krwi oraz badania obrazowe.

Niedokrwistość leczy się przeważnie przez minimum kilka tygodni. Sama anemia lubi niekiedy powracać. Dlatego tak ważne jest cykliczne wykonywanie analizy krwi i natychmiastowe reagowanie, gdy liczna czerwonych krwinek niepokojąco spada. Tym, co wspomaga walkę z anemią, jest jakościowa dieta i optymalnie zbilansowane posiłki. Możesz korzystać z gotowych karm dla psów z niedokrwistością lub samodzielnie komponować jadłospis. Pamiętaj jednak o produktach bogatych w żelazo i witaminy z grupy B. Jeśli obawiasz się, że możesz zapomnieć o kluczowych komponentach diety, zapoznaj się z szeroką ofertą naszego sklepu Apetete. Wybierz gotowe smakołyki, które Twój pies polubi i będzie je traktował jako ogromną przyjemność. Postaw na sprawdzoną jakość i zapewnij swojemu psiemu podopiecznemu codzienną dawkę energii, której potrzebuje! Najwyższej jakości suplementy i preparaty lecznicze pozwolą Ci cieszyć się długim i radosnym życiem Twojego psa przy Twoim boku.

 

 

 

 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły