KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Biegunka u psa. Sprawdź jakie są przyczyny oraz co robić, gdy pies ma rozwolnienie

Biegunka u psa to jeden z najczęstszych objawów wielu chorób zwierzęcych i patologii, który może prowadzić do odwodnienia organizmu, braku energii do działania i apatii naszego czworonoga. Biegunka może przytrafić się nawet wtedy, gdy dbasz o swojego pupila i zapewniasz mu optymalnie dopasowane pożywienie. Rozwolnienie u psa – jak mu przeciwdziałać i skutecznie leczyć?

Rozwolnienie u psa – objaw, którego nie wolno ignorować

Twój pies podczas codziennych spacerów tryska energią, z zaciekawieniem biega za piłką i zachęca Cię do wspólnej zabawy? Wesołe merdanie ogonem i spontaniczne poszczekiwanie psa to jedna ze wskazówek, że zwierzę jest zdrowe i z dużym prawdopodobieństwem nie zagrażają mu żadne niebezpieczne choroby. Co jednak wtedy, gdy Twój pupil staje się osowiały, unika kontaktu i nie chce wychodzić z mieszkania, a podczas codziennej przechadzki zauważasz u psa biegunkę?

Biegunka u psa to stosunkowo częsty objaw, który może mieć bardzo różne przyczyny. Niekiedy oznacza zwykłą niestrawność, będącą skutkiem zjedzenia nieświeżego jedzenia. W innych sytuacjach może wskazywać na poważne problemy zdrowotne, które wymagają pilnej konsultacji lekarskiej. Biegunka sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem, który może towarzyszyć wielu typowym psim dolegliwościom. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na leczenie psa domowymi sposobami, czy udasz się do lekarza weterynarii, pies z biegunką wymaga bacznej obserwacji. Jakie są najczęstsze przyczyny rozwolnienia u domowych czworonogów?

biegunka u psa objawy

Biegunka u psa – przyczyny

Biegunka to objaw chorobowy, który skutecznie może utrudnić nam codzienne funkcjonowanie i pokrzyżować wszystkie najciekawsze plany. Może ona wiązać się z bólem brzucha, dyskomfortem i spadkiem energii, prowadzić do przemęczenia i senności, a gdy trwa dłużej – spadku masy ciała i niebezpiecznego dla organizmów żywych odwodnienia. Wskutek biegunki cierpią i ludzie, i zwierzęta – wraz z nią może występować gorączka, bóle głowy, dreszcze i ogólne uczucie rozbicia. Twój pies nie jest w stanie samodzielnie zakomunikować Ci, jak się czuje i często ukrywa prawdziwe samopoczucie. Czy biegunka u psa to powód do niepokoju?

Biegunką określa się oddawanie stolca o nadmiernie luźnej konsystencji – półpłynnej lub wodnistej. W trakcie biegunki wypróżnienia są częstsze niż normalnie – nawet kilka razy na dobę. Biegunka ostra trwa do 14 dni, biegunka przewlekła może towarzyszyć psu przez tygodnie lub miesiące, powracać okresowo lub utrzymywać się stale. Tym, na co trzeba zwrócić szczególną uwagę podczas biegunki, jest występowanie w stolcu psa:

  • krwi,
  • śluzu,
  • ropy,
  • niestrawionych resztek pokarmowych oraz fragmentów pasożytów jelitowych.

biegunka u psa przyczyny

Skąd bierze się biegunka u psa?

Gdy występuje biegunka u psa, przyczyny to najczęściej zatrucie pokarmowe. Może być ono konsekwencją niewłaściwego żywienia Twojego czworonoga lub faktu tego, że Twój podopieczny znalazł coś interesującego podczas spaceru, co zjadł lub pogryzł. Takich sytuacji często trudno jest uniknąć, jedynym sposobem jest podawanie psu odpowiednio zbilansowanej karmy z pewnego źródła, pilnowanie daty ważności na opakowaniu i jej właściwe przechowywanie.

Zatrucie pokarmowe może wynikać z karmienia zwierzęcia samodzielnie przygotowywanymi potrawami, które nie były przechowywane w lodówce. Być może przyczyną dolegliwości trawiennych u Twojego pupila jest podawanie mu resztek ze stołu albo dań, które szykujesz dla domowników. Ludzkie jedzenie nie jest odpowiednie dla psa, może zawierać szkodliwe dla niego substancje, zbyt dużą ilość soli, ziół i przypraw, a przy tym być bardzo ciężkostrawne.

Zmiana jadłospisu a biegunka 

Biegunka u psa może być związana z nagłą zmianą jadłospisu. Wszelkie modyfikacje powinny być wprowadzane stopniowo, chyba że wynikają z pogorszenia stanu zdrowia – wówczas sposób przejścia na karmę specjalistyczną lub zwiększenie ilości danego składnika w jadłospisie wyznacza zwykle lekarz weterynarii. Jeśli specjalista podejrzewa, że problemy z wypróżnianiem to wynik alergii pokarmowej, być może konieczne będzie przejście na karmę dla alergików i wdrożenie specjalnej diety.

Kolejną sytuacją, gdy właściciel może zauważyć biegunkę u swojego podopiecznego, jest sytuacja, gdy zwierzę jest pod wpływem bardzo silnego stresu. Biegunka może być nierzadko następstwem szczepienia, odrobaczania lub podawania zwierzęciu określonych leków. Bywa symptomem lekkich lub poważniejszych infekcji bakteryjnych, lub wirusowych, a w skrajnym wypadku – objawem nowotworu. Biegunka z domieszką krwi może oznaczać stan zapalny jelit, który wymaga pilnego leczenia. Jeśli rozwolnienie utrzymuje się dłużej niż dwa dni, a zwierzę zachowuje się nietypowo, jest to wskazanie, by udać się z nim do lekarza.

Gdy pies zje coś nieświeżego lub ciężkostrawnego, zatrucie przybiera postać biegunki ostrej i zazwyczaj mija po 1–2 dniach. Taki stan można próbować leczyć domowymi sposobami i obserwować czworonoga, a jednocześnie zapewniać mu stały dostęp do czystej wody. Biegunce przewlekłej towarzyszą zazwyczaj inne objawy, a długotrwała biegunka, zwłaszcza u małych ras, szczeniaków i psich seniorów może stanowić ryzyko zagrożenia życia.

biegunka u psa zmiana diety

Biegunka u psa – objawy

Kiedy Twój pies cierpi z powodu biegunki, przyczyny tego stanu mogą być początkowo trudne do zdiagnozowania. Elementem diagnostyki, który pomaga w ustaleniu źródła problemu, są często inne objawy towarzyszące. Biegunka objawia się częstymi, wodnistymi wypróżnieniami. Może występować każdego dnia lub powracać okresowo, co może zmylić czujność opiekuna. Innymi oznakami choroby bywają apatia, wymioty oraz niechęć do zabawy i wychodzenia na zewnątrz.

Zainteresowanie właściciela psa powinno wzbudzić każde nietypowe zachowanie jego podopiecznego. Twój pies jest zwykle wulkanem energii, sam dopomina się o długie spacery i regularnie prosi o smakowite kąski? Od kilku dni nie wita Cię o poranku, dotykając mokrym noskiem i przestał entuzjastycznie merdać ogonem? Pogorszenie stanu zdrowia psa w trakcie biegunki może nastąpić z dnia na dzień. Dlatego warto natychmiastowo konsultować się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.

Jakie jeszcze objawy towarzyszą biegunce? Zwierzę może mieć podwyższoną temperaturę ciała, być odwodnione, ospałe, mieć gorszy apetyt. Mimo odwodnienia może rezygnować z picia wody, chować się w cichym i ciemnym miejscu, a nawet reagować agresją na próby kontaktu ze strony domowników. Niektóre psy w trakcie choroby stronią od głaskania, inne odmiennie – garną się do swojego człowieka i niejako pokazują, że potrzebują dodatkowej pomocy.

Biegunka u psa – leczenie

Aby pomóc psu odzyskać formę i chęć do zabawy, trzeba zacząć od znalezienia przyczyny biegunki. Co możesz zrobić samodzielnie? Przeanalizuj sposób żywienia zwierzęcia i zastanów się, w jaki sposób Twój pies spędził ostatnich kilka godzin przed wystąpieniem epizodu biegunki. Co jadł, co pił, gdzie się bawił i czy miał kontakt z innymi czworonogami? Być może podczas wakacyjnych wojaży kąpał się w nieznanym zbiorniku wodnym, z którego mógł też napić się wody? A może wróciliście z dalekiej wyprawy w górach, a biegunka jest prawdopodobną oznaką przegrzania, bądź nadmiernego wysiłku fizycznego?

Jeśli Twoim problemem jest biegunka u psa, leczenie nie zawsze wymaga stosowania specjalistycznych preparatów. Gdy w wyniku dokładnej analizy planu dnia Twojego pupila wyśledziłeś prawdopodobną przyczynę kłopotów ze zdrowiem, dopasuj swoje dalsze postępowanie do uzyskanych wyników. Pies zjadł resztki ze stołu lub ukradł kawałek mięsa, które planowałaś podać na obiad? Najprawdopodobniej wystarczy kilkudniowa lekkostrawna dieta i obserwacja. Zatroszcz się o to, by w Waszym otoczeniu zawsze stała miska z wodą, w celu uzupełnienia ewentualnych niedoborów płynów.

biegunka u psa leczenie

Podstawową rolę w leczeniu i profilaktyce biegunek u psów stanowi dieta- lekkostrawna, typu gastro lub  -przy biegunkach o podłożu alergicznym- hipoalergiczna. Nie możemy również zapomnieć o regularnym odrobaczaniu naszych pupili. Biegunka u młodych psów często jest objawem chorób zakaźnych, m.in. parwowirozy, która może stanowić zagrożenie życia zwierzęcia. Wówczas bardzo ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. Starajmy się również nie dopuścić do bardzo bolesnego i niebezpiecznego zapalenia trzustki, spowodowanego zjedzeniem mocno przyprawionych, grillowanych potraw – mówi Milena Szaraniec – lekarz weterynarii.

Biegunka u psa – wizyta u lekarza weterynarii może może być konieczna 

Uważasz, że przyczyną biegunki są leki lub środki na odrobaczenie? W takie sytuacji warto zgłosić się do lekarza, który je zlecił i rozwiać wątpliwości. Być może biegunka występuje wyłącznie na początku kuracji i po kilku dniach wszystko wróci do normy. Jeżeli jednak nadal się utrzymuje, niezbędna może być modyfikacja zastosowanego leczenia, a nawet jej czasowe wstrzymanie.

Problematyczna może być biegunka wywołana stresem. Nowe miejsce zamieszkania, nowy członek rodziny lub wyjazd domowników na wakacje mogą sprawić, że zwierzę będzie odczuwać niepokój. Mogą wystąpić u niego inne objawy chorobowe. Na skutek nagłego spadku odporności wywołanego stresem pies może mieć wymioty, mniejszy apetyt, a nawet katar i gorączkę. Powrót ukochanego człowieka lub kilka dni na oswojenie się z niespodziewaną sytuacją zwykle są rozwiązaniem tego typu problemów.

Długotrwała, stale utrzymująca się biegunka u psa? Domowe sposoby mogą nie wystarczyć, gdy rozwolnienie wskazuje na poważniejsze schorzenia naszego czworonoga. Biegunka to prawdopodobny objaw niedoczynności tarczycy, choroby nerek, wątroby, niewydolności trzustki, choroby Addisona, a także nowotworu. Rozwolnienie występuje przy nosówce, parwowirozie u psa oraz koronawirozie. Wówczas niezbędna jest natychmiastowa konsultacja w gabinecie weterynaryjnym, szczegółowa diagnostyka i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Biegunka u psa – profilaktyka

O czym warto pamiętać, gdy obawiamy się wystąpienia niepożądanych objawów ze strony układu trawiennego? W sytuacji, gdy nawracającym problemem Twojego podopiecznego jest biegunka u psa, domowe sposoby profilaktyki pozwalają na niemal całkowite wyeliminowanie jej z Waszego życiorysu, jeśli jest to rozwolnienie, powstałe wskutek podtrucia niewłaściwą dietą. Jeśli jednak biegunka ma podłoże hormonalne, pasożytnicze lub wirusowe, domowe sposoby zawiodą – w takim wypadku najlepiej udać się do lekarza weterynarii.

Pies i biegunka? Unikaj karmienia psiaka przypadkowym jedzeniem. Wybierz odpowiednią dla niego gotową specjalistyczną karmę, dopasowaną do jego wieku, rasy, płci i aktualnych potrzeb. Zadbaj o to, by dostarczała psu wszystkich najważniejszych składników odżywczych. Porcje powinny być nie za duże, by zwierzę zbytnio nie przybierało na wadze. Nadwaga obciąża stawy, przyczynia się do problemów z krążeniem i skraca życie zwierzaka. Gdy wybierasz samodzielne przygotowywanie posiłków dla Twojego pupila, używaj tylko świeżych składników z pewnego źródła, bez konserwantów i niepotrzebnych dodatków.

Nie pozwalaj psu pić przypadkowej wody, zwłaszcza z małych miejskich strumyków, rzeczek i jezior. Niebezpieczna może być woda w miskach, wystawionych w pobliżu sklepów w upalne dni, jeśli nie jest systematycznie wymieniana. Nigdy nie dawaj psu resztek ze stołu, pilnuj, by zwierzę nie podkradało trujących dla niego niektórych warzyw podczas przygotowywania posiłków. Nie zmieniaj też gwałtownie psiego jadłospisu. A gdy planujesz przeprowadzkę lub w niedługim czasie zostaniesz rodzicem, małymi krokami oswajaj psa z trudną dla niego życiową sytuacją.

biegunka u psa profilaktyka

Rozwolnienie u psa – objaw, który można wyeliminować

Kochasz swojego psa i starasz się, aby zapewnić mu wszystko, co najlepsze? Nawet jeśli wybrałeś dla niego profesjonalną karmę, regularnie wykonujesz badania kontrolne, szczepisz psiaka i zapewniasz mu odpowiednią codzienną dawkę ruchu, może zaskoczyć Was biegunka. Luźne, wodniste stolce oddawane przez Twojego podopiecznego kilka razy w ciągu dnia są sygnałem, że w jego organizmie dzieje się coś niepokojącego.

Biegunka to objawy chorobowy, który może wskazywać na zatrucie pokarmowe lub inną, poważną przewlekłą chorobę. Może być konsekwencją zjedzenia przez czworonoga nieświeżego posiłku lub dania, którego psy nie tolerują. Być może biegunka pojawiła się w następstwie wypicia zabrudzonej wody, albo sygnalizuje znaczny stres, którego szczekający domownik doświadcza. Rozwolnienie pojawia się niekiedy podczas odrobaczania lub po podaniu leków. Każdorazowo wymaga stałej obserwacji zwierzęcia i pilnego reagowania, gdy stan ten utrzymuje się ponad 2 dni.

Biegunka może zaatakować psa niezależnie od tego, jak bardzo angażujesz się w opiekę nad czworonogiem i ile spędzasz z nim czasu. Jeśli chcesz mieć pewność, że pies jest zdrowy, a Ty zapewniasz mu optymalne warunki do rozwoju, zapoznaj się z szeroką gamą produktów dla psów w naszym sklepie. Wybierz te, które wpłyną na poprawę zdrowia Twojego psa. Zamów sprawdzone suplementy i daj swojemu psu jakość, na którą z pewnością zasługuje!

Artykuł powstał przy współpracy z lekarzem weterynarii – Mileną Szaraniec. 

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły