KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Bulterier. Poznaj charakter, umaszczenie oraz inne informacje, które musisz wiedzieć o tej rasie

Bulterier to wesoły, wierny i towarzyski zwierzak. Otocz go miłością, a szybko ją odwzajemni. Jeśli lubisz sport, pies tej rasy będzie Twoim doskonałym czworonożnym towarzyszem aktywnego życia. Nim stworzysz mu dom, poznaj dokładnie jego charakter i wyzwania związane z codziennością.

Bulterier – pies dla odpowiedzialnego właściciela

Czy bulterier to rasa agresywna? Jak zachowuje się w kontakcie z innymi czworonogami? Czy pies zaakceptuje małe dzieci? Te pytania nie bez powodu rodzą się w głowie każdego, kto planuje przygarnąć pod swój dach bulteriera. Niestety z rasą tą związanych jest wiele uprzedzeń i stereotypów, wciąż powielanych w społeczeństwie, które sprawiają, że wielu ludzi obawia się kontaktu z psiakiem. To niemal pewne, że podczas spaceru niewiele osób zatrzyma się, aby poznać Twojego czworonoga. Dlaczego tak się dzieje?

Natura obdarzyła psa tej rasy wyglądem, który zdecydowanie nie zachęca do konfrontacji. Jego krępe i umięśnione ciało daje jasne sygnały o tym, że zwierzak wie jak obronić siebie oraz swojego właściciela. W opinii niektórych osób do niebezpiecznych czworonogów zalicza się właśnie bulterier. Rasa psa w rzeczywistości nie jest wymieniana na liście agresywnych zwierząt. Fakt, bulteriery naznaczone są smutną historią. Jednak czasy, w których zwierzęta stawały do walki przeciwko sobie, są już dawno (i słusznie) minione. Dziś w hodowlach kształtuje się psiaki nie na „zawodników”, ale przyjaciół.

rasa psa bulterier

Bulterier potrzebuje mądrego i odpowiedzialnego właściciela. Ułożenie psa wymaga konsekwencji oraz cierpliwości. Sprostasz temu zadaniu? Abyś miał pewność, że bulterier to pies, z którym połączy Cię wieloletnia przyjaźń, bierzemy tę rasę pod lupę. Dowiesz się najważniejszych informacji o jego charakterze, trybie życia, wymaganiach żywieniowych i pielęgnacji. Przekonasz się też, czy uprzedzenia w stosunku do tej rasy są słuszne.

Bulterier – pochodzenie

Pierwszy bulterier przyszedł na świat w Wielkiej Brytanii, w hodowli Jamesa Hinksa. Mężczyzna opracował pierwszy wzorzec rasy w połowie XIX wieku. Chciał stworzyć zwierzaka o białej sierści, zwinnego, lekkiego i walecznego. Jak się pewnie domyślasz, rasa miała być przydatna do popularnych ówcześnie walk psów. Po kilku latach prób Hinks osiągnął swój cel.

Pierwszy bulterier – suczka Puss – pojawiła się na wystawie w 1862 roku. W tym czasie walki między zwierzętami były już w Wielkiej Brytanii zabronione. Mimo to, dzień przed prezentacją psa, suczka stanęła w szranki z innymi bulterierami „dawnego typu”, w ramach rozstrzygnięcia zakładu. Bez problemu pokonała konkurencję. Zachwyciła też innych posłusznością wobec swojego właściciela. Wszystkie te okoliczności sprawiły, że bulteriery stały się w tym kraju bardzo popularne. Ostatecznie rasę uznano dopiero w 1920 roku.

Mimo że wygląd bulterierów był uzyskany specjalnie w celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów podczas walk, współczesne psy wciąż przypominają swoich przodków z XIX wieku. W tym miejscu warto powtórzyć, że obecnie hodowle nastawione są na prowadzenie zwierzaków w zupełnie innym kierunku. Niepożądane cechy próbuje się łagodzić.

Bulterier – wygląd

Wygląd i cechy psa były jak najbardziej uzyskane przez Hinksa celowo. Charakterystyczny kształt głowy, uszu czy miejsce osadzenia oczu nie były przypadkowe. Jak wygląda bulterier? Tego psiaka trudno pomylić z jakimkolwiek innym, merdającym ogonem czworonogiem. Uwagę zwraca przede wszystkim jego głowa o jajowatym kształcie. Jest ona osadzona na długiej, umięśnionej szyi. Uszy psa są małe, cienkie i ustawione blisko siebie. Zwierzak ma także nietypowe oczy. Są one małe i skośnie – zawsze w czarnym lub ciemnobrązowym kolorze.

bulterier wygląd

Pies zdecydowanie wyróżnia się atletyczną budową ciała. Jest ono masywne i umięśnione. Z daleka widać, że zwierzak ma dużo siły – skóra opina i podkreśla jego mięśnie. Bulterier może ważyć nawet 38 kg i osiągnąć wysokość w kłębie do 45 cm. Mniejsze zwierzaki ważą dużo mniej, bo 20 kg. Czworonogi tej rasy mają krótką, prostą sierść. Jej długość jest jednakowa na całym ciele. Dawniej psy zasłynęły z białego umaszczenia. Jak wygląda bulterier dziś? Kolorystyka sierści znacznie się poszerzyła. Spotkasz czarnego psiaka, pręgowanego, płowego czy czerwonego.

Bulterier – charakter

Psom nie brakuje odwagi i pewności siebie. Są to bardzo inteligentne osobniki. Chociaż „stworzono” je do wytrzymałości w walce oraz odporności na ból, bulteriery to wrażliwe zwierzaki. Jakiekolwiek agresywne zachowanie ze strony właściciela będzie dla nich niezrozumiałe. Pamiętaj, że konsekwencja w wychowaniu wcale nie oznacza bolesnych kar dla zwierzęcia. Zastanawiasz się, czy bulterier to rasa agresywna wobec ludzi? Stereotypy w tym przypadku są bardzo krzywdzące dla natury psa.

Zwierzaki co do zasady mają przyjazne nastawienie do ludzi. Mocno związują się ze swoimi właścicielami i zachowują się wobec nich lojalnie. W związku z tym pies może odczuwać lęk i frustrację, gdy pozostanie długo sam w domu. Bulterier akceptuje dzieci. Jest wobec nich przyjaźnie nastawiony i wyrozumiały. Nie zostawiaj jednak malucha samego z psem. Zwierzakom czasem brakuje uważności i zamiast ominąć dziecko, po prostu je przepchną, jak przeszkodę na drodze.

Czy bulterier jest agresywny?

Agresja zdecydowanie nie jest cechą dobrze wychowanego psa. Jaki jest bulterier? Charakter zwierzęcia jest bardzo przyjazny. To radosny pieszczoch, który będzie cieszył się czasem spędzonym ze swoją rodziną. Nadaje się do mieszkania w bloku – nie jest specjalnie szczekliwy. Nie powinien żyć wyłącznie na zewnątrz. Przez to, że nie ma podszerstka, źle znosi mrozy.

bulterier aktywny pies

Bulteriery są aktywne, uparte i kochają zabawę. Jeśli nie zapewnisz im odpowiedniej rozrywki, same szybko znajdą sobie zajęcie. Całkiem prawdopodobne, że zainteresują je pluszaki czy poduszki, które najpewniej zostaną zniszczone. Warto codziennie stymulować psa do aktywności fizycznej i psychicznej. Szczególnie szczeniaki są bardzo wymagające pod tym kątem. Dorosłe psy lubią umiarkowany sport. Bez odpowiedniej dawki ruchu, Twój pupil może być nieposłuszny (niezależnie od wieku). Nie zabieraj go jednak na długi spacer. Pies woli krótką, ale intensywną aktywność. Żaden bulterier nie zrezygnuje z gonienia za piłką.

Bulterier odnajduje się w kontaktach z ludźmi, a czy zaakceptuje inne zwierzęta? Co do zasady nie powinno być z tym problemu. Dwa samce mogą jednak walczyć o dominację. Agresywne czy natarczywe zachowanie bulteriera wobec innych zwierząt jest oznaką złego wychowania.

Czy bulteriera łatwo się szkoli?

Czworonogi tej rasy są bardzo temperamentne i od pierwszego dnia w domu, testują granice. To ważne, aby umiejętnie zapanować nad psem i szkolić go już od najmłodszych lat. Bez właściwej nauki zwierzak może się okazać nieposłuszny. Ważna jest konsekwencja i nieustępliwość w kluczowych sprawach. Z tego powodu bulterier nie będzie dobrym wyborem dla początkującego lub nieśmiałego opiekuna. To pies dla osoby o silnym charakterze oraz pogodnym nastawieniu.

Na szczęście bulterier szybko się uczy. Bywa niecierpliwy i uparty, ale nie zniechęcaj się. Przede wszystkim nie unoś głosu na psa. Twoja umiejętność opanowania emocji będzie kluczowa podczas szkolenia. Motywacja w postaci przysmaków czy pochwał, zdecydowanie zachęci psiaka do nauki. Sesje szkoleniowe nie powinny być jednak długie. Lepsze są krótsze i częstsze treningu – pies jest na nich stale skoncentrowany. Podczas szkolenia warto zwrócić uwagę na socjalizację z innymi psami. Dzięki temu Twój pupil nie będzie się zachowywał w ich towarzystwie agresywnie. Istotna jest również nauka komend.

tresowanie bulteriera

Warto pamiętać, że agresja nie jest wrodzoną cechą charakteru czworonogów. Najczęściej jest to reakcja na konkretne zachowanie. Pies będzie się źle zachowywał, jeśli wybrałeś nieodpowiednią metodę szkolenia, został zaniedbany w czasie, gdy był szczeniakiem, źle go traktowano lub w pamięci ma smutne przeżycia.

Bulterier – pielęgnacja

Psiaki wymagają wiele uwagi i kluczowe jest dla nich szkolenie. Czy równie dużo czasu należy poświęcić na ich pielęgnację? Bez obaw – bulteriery nie wymagają codziennego wyczesywania sierści. Nie są też specjalnie częstymi gośćmi w gabinecie weterynaryjnym.

Jak dbać o wygląd psa?

Psiaki mają krótką sierść, więc ich pielęgnacja nie jest wymagająca. Wystarczy regularnie wyczesywać bulteriera – raz w tygodniu w zupełności wystarczy. W tym celu świetnie sprawdzi się miękka szczotka. Dobrym wyborem będzie też rękawica, za pomocą której nie tylko wyczeszesz sierść psa, ale też go wymasujesz.

Zimą koniecznie pilnuj czy psu jest ciepło. Nie musisz często kąpać bulteriera – myj go, gdy zajdzie taka potrzeba. Używaj też wtedy kosmetyków dla zwierząt o wrażliwej skórze. Zwróć również uwagę na pazury psiaka, gdyż nie zawsze odpowiednio się ścierają. Oczy i uszy zwierzaka pielęgnuj odpowiednimi środkami.

Zdrowie bulteriera

12 lat – tyle średnio żyje bulterier. Rasa psa uchodzi za zdrową i znana jest z tego, że nie zawsze sygnalizuje dolegliwości chorobowe. Wszystko przez to, że zwierzaki są bardzo odporne na ból. Musisz więc dobrze obserwować swojego pupila pod kątem chorób i urazów. Najczęstsze problemy zdrowotne bulterierów są związane z alergią pokarmową lub dotykają oczu. Regularnie warto też kontrolować serce i nerki zwierzaka.

zdrowie bulteriera

Dieta dla bulteriera

Do miski psiaka mogą trafiać gotowe, suche i mokre posiłki, jak również te, przygotowywane przez Ciebie samodzielnie. Co ważne, ich podstawą powinno być mięso. Szukaj pełnowartościowej, dobrze zbilansowanej karmy, a nie tylko odżywisz czworonoga, ale również zadbasz o jego zdrowie. Dobre jedzenie, w rozumieniu wysokiej jakości posiłków, pomoże Ci uniknąć wielu problemów zdrowotnych u pupila i częstych wizyt w gabinecie weterynaryjnym. Jeśli zauważysz u zwierzaka nietolerancję pokarmową, od razu wybierz dla niego produkty hipoalergiczne.

Bulterier, mimo że lubi ruch, ma duży apetyt, a co za tym idzie, skłonność do nadwagi. Pilnuj wielkości porcji dostarczanych zwierzakowi, gdyż zbędne kilogramy są dla niego niebezpieczne. Zapotrzebowanie kaloryczne czworonoga oblicz biorąc pod uwagę jego wiek, stopień aktywności, wagę i choroby. Pamiętaj, że smakołyki używane podczas szkolenia, również są kaloryczne.

Bulterier jest wiernym przyjacielem

Trudno wskazać konkretną przyczynę popularności bulterierów. Szczególnie że jedni uważają psiaki tej rasy za agresywne, inni widzą ich prawdziwe, potulne oblicze. Gdy część opiekunów „rozpływa się” nad wyglądem bulterierów, inni nie dostrzegają uroku tych psiaków. Jedno jest pewne – pod warstwą futra bije serce, które jest w stanie otoczyć wielką miłością swojego właściciela.

cytat właściciela bulteriera

Stwórz dom dla bulteriera

Wbrew stereotypom, dobrze wychowany bulterier nie jest agresywnym psem. To radosny zwierzak, który mocno związuje się z ludźmi i akceptuje dzieci. Bywa uparty, dlatego wymaga konsekwentnego, ale pogodnego opiekuna, który nie da się zdominować i będzie go dobrze traktować. Z tego też powodu bulterier nie jest polecany dla młodych i niedoświadczonych właścicieli. W przypadku psów tej rasy ważne jest szkolenie.

Opieka nad czworonogami nie stanowi dużego wyzwania. Zwierzęta nie chorują też często. Jednak w kwestii zdrowia bulterierów, lepiej pozostać czujnym. Psy są wytrzymałe, przez co zdarza się, że nie sygnalizują bólu. Zwróć dużą uwagę na to czym i jak często karmisz czworonoga. Psy, chociaż lubią ruch, mają tendencję do nadwagi. Odpowiednią, dobrze zbilansowaną karmę dla bulteriera zamówisz w sklepie internetowym Apetete.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły