KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Cavalier King Charles Spaniel. Poznaj charakter, umaszczenie oraz inne informacje, które musisz wiedzieć o tej rasie psów

Cavalier King Charles Spaniel to rasa psów, która często gościła na dworach w Wielkiej Brytanii wśród arystokratów. Przeczytaj nasz artykuł, jeśli chcesz zapoznać się z najważniejszymi informacjami o tych uroczych czworonogach.

Promocja dla czytelników bloga

Promocja Butchers

Niewielkie psy towarzyszące to jedna z najbardziej popularnych grup zwierząt, poszukiwanych przez miłośników czworonogów. Takie pieski mogą z powodzeniem zamieszkać zarówno w przestronnym domu za miastem, jak i w niewielkim mieszkaniu w ścisłym centrum. W obydwu miejscach świetnie się odnajdą. Wielu ludzi decyduje się na zakup psa konkretnej rasy ze względu na jego cechy charakteru, a także wygląd. Jeśli szukasz uroczego, małego pieska o żywiołowym i przyjaznym usposobieniu, z pewnością bierzesz pod uwagę Cavalier King Charles Spaniela. Jest to idealny kompan codziennego życia i wspaniały przyjaciel człowieka. Skąd wywodzi się ta rasa? Jak wygląda i czym się charakteryzuje? Jakie wyzwania stoją przed właścicielami Cavalier King Charles Spaniela? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części naszego artykułu!

Cavalier King Charles Spaniel – pochodzenie

Cavalier King Charles Spaniele to psy o bogatej przeszłości. Skąd wzięła się ta rasa? Kiedy powstała? Poznaj ciekawą historię rasy Cavalier King Charles Spaniel!

Cavalier King Charles Spaniel to rasa psów towarzyszących. Początków ich istnienia można doszukiwać się wśród spanieli z Malty lub Włoch, które to skrzyżowano z rasami z Dalekiego Wschodu. Jednak to Wielką Brytanię uznaje się za ich ojczyznę. Ich popularność znacząco wzrosła w XVI wieku, kiedy to małe pieski stały się niezwykle popularne na arystokratycznych dworach angielskich. Urocze, małe czworonogi towarzyszyły damom dworu i ogrzewały je podczas podróży. Co ciekawe, ich podobizny znalazły się na wielu arcydziełach znanych malarzy, takich jak Tycjan, Rubens, Rembrandt czy Antoon van Dyck. Największym miłośnikiem rasy Cavalier King Charles Spaniel miał być sam król Karol II, któremu psy te zawdzięczają nazwę swojej rasy. Karol II wydał nawet specjalny dekret, w którego świetle psy rasy King Charles Spaniel miały prawo wstępu do wszystkich miejsc publicznych w Wielkiej Brytanii, w tym do budynku parlamentu. Królowa Maria Stuart, która skazana została na śmierć miała zaś zabrać swojego psa rasy Cavalier King Charles Spaniel nawet na szafot. 

W następnych stuleciach popularność spanieli zmalała, a triumfy zaczęły święcić inne małe rasy, takie jak pekińczyki czy mopsy. Stąd też zmienił się wygląd rasy. Psy te zyskały bardziej zaokrągloną głowę, większe oczy, bardziej zadartą kufę i płaski pysk. W 1928 roku doszło do rozdzielenia rasy pierwotnej i odtworzonej – ta pierwsza otrzymała nazwę King Charles a do drugiej dodano słowo Cavalier. Do Polski rasa Cavalier King Charles Spaniel dotarła dosyć późno, gdyż dopiero w latach 70. XX w., jednak szybko zyskała uznanie i obecnie cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród miłośników rasowych psów. 

Cavalier King Charles Spaniel na trawie

Cavalier King Charles Spaniel – wygląd

Jak wygląda typowy przedstawiciel rasy Cavalier King Charles Spaniel? Jak prezentuje się jego umaszczenie i jakie cechy wyglądu są charakterystyczne dla tej rasy? Sprawdź, jakimi cechami wizualnymi charakteryzują się te sympatyczne czworonogi. 

Obecny wygląd Cavalierów, w ich niemal historycznej formie zawdzięczamy wysiłkom amerykańskich hodowców, którzy na początku XX wieku postanowili odtworzyć tę rasę w swoim pierwotnym wzorcu. W tym celu poszukiwali osobników z cechami widywanymi na obrazach mistrzów pędzla. Jak prezentuje się przedstawiciel rasy Cavalier King Charles Spaniel? Cavalier wyróżnia się ciemnymi, dużymi oczami i długimi uszami pokrytymi gęstą sierścią. Pyszczek Cavalier King Charles Spaniela jest lekko spłaszczony, nos duży i okrągły a wydłużone fafle nadają mu miłego, niemal uśmiechniętego wyrazu. Jego sylwetka jest typowa dla spanieli – umięśniona i zwarta. Wzorcowa waga przedstawicieli tej rasy powinna mieścić się w przedziale od 5,9 kg do 8,2 kg. Wielkość mierzona w kłębie powinna zaś oscylować w granicach 30-33 cm. 

Psy rasy Cavalier King Charles Spaniel odznaczają się niebywałą urodą, której bezspornie dodaje im piękna, długa, błyszcząca sierść. Najczęściej spotyka się 4 odmiany umaszczenia: Black and Tan (czarny podpalany), Tricolor (biało-brązowo-czarny), Blenheim (biało-brązowy) oraz Ruby. Sierść Cavalierów jest gładka i bardzo obfita o gęstym podszerstku. Najczęściej jest ona prosta lub lekko falowana. Długa sierść, czyli tak zwane pióra znajdują się również na ogonie i na łapach Cavalierów. Tak, jak większość psów z długą okrywą, Cavaliery wymagają więc regularnej pielęgnacji sierści, gdyż skłonna jest ona do plątania i tworzenia się kołtunów. 

Strefa promocji

Cavalier King Charles Spaniel – charakter

Większość osób, które planują zakup psa, kieruje się nie tylko jego wyglądem, ale przede wszystkim usposobieniem. Czy Cavalier King Charles Spaniel będzie dobrym wyborem dla rodziny z dziećmi lub zapracowanego singla? Czy odnajdzie się w zatłoczonym mieście? Jakich zachowań można się po nim spodziewać? Sprawdź, czy ta rasa jest dla Ciebie dobrym wyborem!

Zalety 

Psy rasy Cavalier King Charles Spaniel to towarzyskie i niezwykle wdzięczne zwierzęta. Kochają ludzi i bardzo mocno przywiązują się do swojego właściciela. Są lojalne i oddane. Kochają towarzyszyć swojemu właścicielowi w każdej czynności i łatwo przystosowują się do trybu życia rodziny. Z natury są to psy aktywne, które potrzebują sporej dawki ruchu i zabawy dla rozładowania rozpierającej je energii. Cavalier King Charles Spaniele to psy bardzo ufne i niemal pozbawione agresji. Z łatwością podążają za wskazówkami właściciela i nie mają problemu ze słuchaniem komend. Cavaliery świetnie dogadują się nie tylko z ludźmi (w tym z dziećmi), ale też z innymi zwierzętami, takimi jak koty czy inne małe domowe zwierzaki. 

Zobacz także: Kogo pies uważa za pana? Poznaj odpowiedź na to pytanie 

Wady 

Wrodzona łagodność i ufność tych czworonogów pozwala im odnaleźć się zarówno w rodzinie z dziećmi, jak i pośród innych zwierząt. Czasami może stać się jednak problemem, gdyż psy te rasy zupełnie nie boją się obcych ani znacznie większych od siebie psów. Co za tym idzie, mogą nie zdawać sobie sprawy z czyhających na nie zagrożeń. Nie można więc liczyć na to, że pies ten obroni siebie lub człowieka przed niebezpieczeństwem. Łagodne zwierzęta, jakimi bez wątpienia są psy rasy Cavalier King Charles Spaniel mają też skłonność do nadmiernej wrażliwości. Reagują lękiem na krzyk czy mocne reakcje właściciela. Źle znoszą także samotność, dlatego też nie zaleca się pozostawiania ich bez opieki przez dłuższy czas. Psy te są inteligentne i żywiołowe, jednak ich szkolenie nie należy do najłatwiejszych zadań. Z reguły potrafią nauczyć się podstawowych komend, jednak należy traktować je delikatnie. Najlepsze efekty przynosi pozytywne wzmocnienie w postaci pochwał i smakołyków. 

Cavalier King Charles Spaniel na spacerze

Cavalier King Charles Spaniel – pielęgnacja

Na pielęgnację psa składa się przede wszystkim dbanie o jego piękną sierść. Jednak to nie wszystko! Ważna jest również odpowiednia dieta, a także profilaktyka zachorowań. Co więc musi zrobić właściciel, by jego pies – Cavalier King Charles Spaniel mógł cieszyć się nienagannym wyglądem i zdrowiem przez długi czas? 

Pielęgnacja

Długa, gęsta i błyszcząca sierść to wizytówka Cavalierów. Należy więc o nią odpowiednio dbać, gdyż ma tendencje do powstawania kołtunów. Codzienne czesanie jest więc wskazane, a czasem nawet niezbędne. Sierść Cavalierów nie nadaje się do trymowania ani obcinania. Gubienie przez nie sierści odbywa się przez cały rok, jednak nie są to duże ilości. Warto sprawdzać jej stan po każdym spacerze, gdyż często gromadzą się na niej różne zanieczyszczenia. Do czesania psów rasy Cavalier King Charles Spaniel wykorzystuje się specjalną szczotkę, tzw. pudlówkę i grzebień o zmiennym rozstawie pinów. Warto podcinać sierść psa w newralgicznych miejscach, to znaczy w uszach i na łapciach. Umożliwi to utrzymanie higieny i zapewni psu komfort.Preparat ułatwiający rozczesywanie splątanego włosa

 

Należy także zadbać o systematyczną kąpiel zwierzaka. W tym celu warto zaopatrzyć się w szampon dla psów długowłosych oraz odżywkę lub balsam do pielęgnacji sierści ułatwiający jej rozczesywanie. Niezwykle ważnym elementem pielęgnacji tej rasy jest regularne czyszczenie okolic oczu i uszu. Nie należy również zapominać o obcinaniu pazurów, gdyż ich przerost może powodować ból przy chodzeniu. Ważnym elementem pielęgnacji jest także zadbanie o uzębienie psa. Cavaliery mają skłonność do powstawania kamienia nazębnego więc higiena jamy ustnej jest niezbędna. 

 

 

Odżywka do sierści

Dieta

Cavalier King Charles Spaniele to psy łasuchy. Nie są wybredne, a wręcz przeciwnie – kochają przekąski i mają duży apetyt. Żywienie Cavaliera nie będzie więc nastręczało żadnych problemów. Ważne jest jednak, aby ich nie przekarmiać, gdyż rasa ta ma tendencję do tycia. Porcje jedzenia muszą być odpowiednio dostosowane do wagi i poziomu aktywności psa. Ze względu na to, że Cavaliery są zwykle bardzo żywiołowe, ich żywienie powinno być bogate w białko. Największe zapotrzebowanie na białko wykazują szczenięta i młode psy. Psy rasy Cavalier King Charles Spaniel mogą być karmione zarówno karmami suchymi, jak i mokrymi lub mieszanie.

Produkty Country and Nature

 

Przy wyborze karmy należy zwrócić szczególną uwagę na jej skład. Warto wybierać takie karmy, które w swoim składzie mają dużą ilość mięsa, a także dodatek warzyw czy owoców. Coraz większą popularnością cieszy się BARF, czyli żywienie surowym mięsem i podrobami. Metoda ta w dużej mierze odpowiada potrzebom żywieniowym zwierząt, jednak ich czasochłonność i skomplikowanie często dyskwalifikuje ją, jako główny sposób karmienia psa. Wielu właścicieli Cavalierów decyduje się także na suplementację. Różnorodne suplementy diety wspierają zachowanie zdrowia i atrakcyjnego wyglądu psa. 

Przeczytaj również: Jedzenie dla psa – czym żywić czworonogi? 

Cavalier King Charles Spaniel pod kocem

 

Choroby

Tak, jak większość rasowych psów, Cavaliery są obarczone problemami zdrowotnymi. Najczęstszą przypadłością tej rasy jest niedomykalność zastawki dwudzielnej serca. Zazwyczaj ujawnia się w późniejszym wieku – od 6 lat wzwyż. Jest to choroba ciężka do wykrycia, dlatego też starsze psy powinny być pod stałą kontrolą weterynaryjną. Choroba wcześnie wykryta może być leczona farmakologicznie. U psów z małą czaszką, do których zaliczają się Cavalier King Charles Spaniele często dochodzi także do genetycznej syringomyelii. Jest to schorzenie, które prowadzi do przemieszczenia się móżdżku do kanału kręgowego, a w efekcie prowadzi do zwiększenia ciśnienia wewnątrzczaszkowego, które powoduje zaburzenia neurologiczne. Typowe dla tej rasy, jednak już mniej groźne, są także schorzenia natury okulistycznej. Oczy Cavalierów są narażone na uszkodzenia mechaniczne z powodu płytkiego osadzenia w oczodole. Łzawienie oczu jest nader częste, dlatego też tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja oczu. Rasy zwisłouche, takie jak Cavalier King Charles Spaniel często borykają się również z infekcjami uszu. 

Cavalier King Charles Spaniel na spacerze

 

Cavalier King Charles Spaniel to pies, którego trudno nie kochać! Zaskarbia sobie sympatię z wrodzoną łatwością, a jedno spojrzenie tych ciemnych oczu jest w stanie stopić najgrubszy lód. Cavaliery to urodzeni arystokraci – kochają wygodę, potrzebują niemal nieustannej uwagi i lubią dobrze zjeść, jednak za okazaną troskę odwdzięczają się bezgraniczną miłością. Cavalier King Charles Spaniel to idealny towarzysz codziennych czynności, a rasa ta odznacza się ciekawością świata i ogromnym entuzjazmem. Dla kogo Cavalier King Charles Spaniel będzie dobrym wyborem? Dla osób starszych, rodzin z dziećmi czy ludzi pracujących z domu ta rasa z pewnością świetnie się sprawdzi. Jeśli szukasz psa, który będzie przyjazny, radosny i towarzyski to bez wątpienia przypadnie Ci do gustu przedstawiciel rasy Cavalier King Charles Spaniel. Cena, jaką trzeba zapłacić za zwierzę z certyfikowanej hodowli i skłonność do chorób to jedyne wady, jakie można przypisać tej rasie. Jednak dla prawdziwego psiego przyjaciela z pewnością można przezwyciężyć te niedogodności! Karma dla Cavalier King Charles Spaniel dostępna w sklepie internetowym apetete.pl.

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły