KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Jedzenie dla psa – czym żywić czworonogi?

Znane powiedzenie: „Jesteś tym, co jesz.” nie odnosi się tylko do ludzi. Psy także powinny odżywiać się zgodnie z tym, do czego przystosowała je natura. Tak więc jedzenie dla psa jest bardzo ważną, podstawową sprawą w prawidłowej hodowli tych zwierząt.

Dobre jedzenie dla psa, które dostarcza mu wszystkich składników żywieniowych, pozwala na prawidłowy rozwój, odpowiednią długość życia i zachowanie zdrowia. Dobrze dobrana dieta dla psa bezpośrednio wpływa na wygląd sierści zwierzęcia, rozwój mięśni, kondycję i stan psychiczny. Od jedzenia zależy tak wiele, że czasem trzeba zupełnie zmienić sposób żywienia, aby pomóc psu w trudnych sytuacjach, w jakich się znalazł, np. po przebytej chorobie. Dlatego należy wtedy rozważyć podjęcie takich decyzji, jak zmiana karmy dla psa.

Czego powinno dostarczać jedzenie dla psa?

Wystarczająca ilość energii

Jedzenie dla psa powinno dostarczać odpowiedniej ilości energii. Do wytwarzania energii, ssaki wykorzystują glukozę. Ich organizmy potrafią ją same wyprodukować z węglowodanów, tłuszczów i białek.

Białko i tłuszcze oraz budzące spory węglowodany

Budujące organizm białko, oraz energia w diecie psów powinny pochodzić z mięsa. Ponieważ psy mają w pewnym stopniu przystosowany układ trawienny do czerpania energii także z węglowodanów, jako uzupełnienie diety, stosuje się m.in. zboża i warzywa.

Białko i tłuszcze pochodzenia mięsnego są dla psów najbardziej naturalnym jedzeniem. Zdarza się jednak, nawet przy stosowaniu tylko mięsnych diet, np. typu BARF, że pies ma dostarczane zbyt mało energii. Chociaż opinie na temat węglowodanów w diecie psa wciąż budzą emocje zwierzęcych dietetyków, nawet w diecie mięsnej dla psa są one wtedy zalecane. Dietę powinno się wówczas uzupełnić roślinami, zawierającymi węglowodany. Mogą to być kasze, ziemniaki i in.

Ogólnie, w dostępnych karmach suchych dla psów i karmach mokrych dla psów, występują w mniejszym lub większym procencie węglowodany, a także może występować białko pochodzenia roślinnego. Ważny jest fakt, żeby wszystkie składniki pokarmowe w gotowych karmach były odpowiednio zbilansowane.

Jedzenie dla psa - jak powinna wyglądać zbilansowana dieta dla psa.

Jedzenie dla psa – jak powinna wyglądać zbilansowana dieta dla psa.

Witaminy i minerały – powinna je zawierać każda dieta dla psa

Oprócz białka i tłuszczy organizm psa potrzebuje także witamin oraz minerałów. Przygotowanie ich odpowiednich ilości w domowych warunkach może być niezwykle trudne.

Dlatego korzystanie z gotowych karm nie jest niczym złym, a wręcz przeciwnie, jest wyrazem troski właściciela o dostarczenie jego psu wszystkich potrzebnych do życia składników.

Nie wolno zapominać o świeżej wodzie

Poza białkiem, tłuszczami, witaminami, minerałami oraz węglowodanami, pies potrzebuje także wody, jak inne organizmy. Trzeba zawsze pamiętać o tym, by pies miał dostęp do świeżej wody. To bardzo ważne nie tylko wtedy, gdy karmimy psa suchą karmą.

Zmiana karmy u psa może powodować większe zapotrzebowanie czworonoga na wodę. Należy zawsze o tym pamiętać i dokładnie czytać etykiety ze składem karmy na opakowaniach. Będzie tam podana zawartość wody.

Zmiana karmy u psa – kiedy jest potrzebna?

W pewnych momentach życia czworonogów, wymagana jest zmiana karmy u psa. Wynika to z faktu, że określone sytuacje powodują zmienność zapotrzebowania na poszczególne składniki odżywcze, a także wpływają np. na sprawność systemu trawienia.

Wiek psa wpływa na zapotrzebowanie na energię

Pożywienie w postaci karmy posiada różnie zbilansowane składniki odżywcze, jeżeli jest przeznaczone dla psów w konkretnym wieku.

Karma dla szczeniąt występuje zazwyczaj w odmiennej formie i kształtach. Karma sucha dla szczeniąt ma mniejsze chrupki, natomiast karma mokra dla szczeniaka ma mniejsze kawałki mięsa. Składniki karmy wspomagają wzrost organizmu, a także zaspokajają zwiększone zapotrzebowanie na energię w okresie szczenięcym. Karmy dla szczeniąt mają odpowiednio dopasowany do wieku zestaw witamin i minerałów.

Karmy dla psów dorosłych powinny zaspokajać naturalne potrzeby żywieniowe psów na najdłuższym z etapów życia. Jeśli są posiłkami pełnoporcjowymi, karmienie psa nie wymaga uzupełnienia żadnymi dodatkowymi pokarmami.

Karmy dla seniorów mają skład odpowiedni dla psów w starszym wieku, czyli posiadających zmniejszone zapotrzebowanie na energię. Ich konsystencja i kształt powinny być odpowiednie dla starzejącego się uzębienia.

Jedzenie dla psa - jak powinna wyglądać zbilansowana dieta dla psa.

Jedzenie dla psa – jak powinna wyglądać zbilansowana dieta dla psa.

Rasa psa jest ważna, gdy trzeba podjąć decyzję o rodzaju karmy

Niektóre rasy psów mają swoiste potrzeby żywieniowe. Jak wiadomo psy różnią się między sobą charakterem, temperamentem, przeznaczeniem, a także stylem życia. W zależności od rasy, psy posiadają różne preferencje. Jedne są psami do towarzystwa, inne – psami stróżującymi, obronnymi czy pracującymi. Karmy dedykowane konkretnej rasie psów, uwzględniają te różnice.

Stan zdrowia psa powinien mieć wpływ na wybór odpowiedniej karmy

Psy, podobnie jak ludzie, chorują na różne choroby. Podobnie, jak ludzie, potrzebują też odpowiedniej diety na różnych etapach życia. Zharmonizowana dieta dla psa jest trudna do przygotowania w domowych warunkach. Dlatego warto skorzystać z gotowych karm dla psów cukrzyków, alergików, reumatyków, chorujących na dolegliwości układu krążenia i innych.

Psy po przebytych operacjach czy zabiegach, czyli psy znajdujące się w czasie rekonwalescencji, także wymagają specyficznego trybu żywienia. Są także karmy dla psów kastrowanych, sterylizowanych oraz innych, mających zaburzoną gospodarkę hormonalną organizmu. Wszystkie te karmy są przygotowywane przez firmy po konsultacjach z weterynarzami oraz zwierzęcymi dietetykami. Są produkowane z myślą o zachowaniu psów w jak najlepszej kondycji i zdrowiu.

Karmy dla psów o różnej wadze i wielkości

Jedzenie dla psa można kupować także kierując się jego wielkością i wagą. Dostępne są karmy dla psów małych, ważących do 10 kg. Inne karmy przeznaczone są dla psów średnich, ważących w przedziale od 11 kg do 25 kg. Jeszcze inne – karmy dla psów dużych, ważących powyżej 26 kg.

Dieta dla psa, czyli pomagamy psu podczas terapii

Jak wspomniano powyżej, czas terapii w życiu psa, to taki czas, w którym opiekun powinien pomóc zwierzęciu w największym stopniu, w jakim potrafi. Odpowiednia dieta dla psa jest bardzo ważnym czynnikiem, wpływającym bezpośrednio na zdrowie, a nawet więcej – na długość życia.

Jedzenie dla psa - jak powinna wyglądać zbilansowana dieta dla psa.

Jedzenie dla psa – jak powinna wyglądać zbilansowana dieta dla psa.

Jedzenie dla psa po zabiegu kastracji lub sterylizacji

Zaburzona gospodarka organizmu po zabiegach kastracji lub sterylizacji powoduje, że potrzebna jest zmiana karmy u psa. Ryzyko otyłości staje się wtedy poważne, ponieważ pies ma wzmożony apetyt. Zatem oprócz zwiększenia aktywności fizycznej psa, powinno się także zmienić jego sposób karmienia.

Każdy pies jest inny. Każdy będzie inaczej reagował. Dietę dla psa po takich zabiegach trzeba ustalać indywidualnie w każdym przypadku. Ogólnie przyjmuje się, że zapotrzebowanie na pokarm ulega zmniejszeniu o około 30%.

Ponieważ pies może nie najadać się zmniejszonymi porcjami jedzenia, warto sięgnąć po specjalną karmę dla psów po kastracji. Porcje karmy, podawane będą w podobnych ilościach, jak przed zabiegiem, a jednocześnie ich kaloryczność ulegnie zmniejszeniu.

Jedzenie dla psa alergika

U psów, podobnie, jak u ludzi, mogą występować alergie pokarmowe lub alergiczne choroby skóry. Najczęściej dotyczą one uczulenia na rośliny oraz nietolerancji niektórych białek. Z pomocą w takich sytuacjach może przyjść wtedy specjalistyczna karma dla psów alergików.

Jakie pożywienie należy do najbardziej uczulających pokarmów? Alergie mogą wywoływać najczęściej: jaja, wołowina, zboża, mleko, soja, a także ryby, jak tuńczyk czy dorsz.

Specjalne karmy hipoalergiczne zawierają zazwyczaj jeden typ białka. Podczas stosowania takiej karmy należy pamiętać, by nie podawać psu żadnych innych dodatkowych pokarmów. Z pomocą takiej diety, można przeprowadzić dietę eliminującą i ustalić w efekcie, na co pies jest uczulony.

Jedzenie dla psa chorującego na konkretną chorobę

Karmy dla psów diabetyków

Dla psa diabetyka, czyli psa chorującego na cukrzycę, bezwzględnie należy stosować odpowiednią dietę. Karma dla psa cukrzyka powinna zawierać 25% białka pochodzenia zwierzęcego, 10% tłuszczów, 15% błonnika (spowalnia on proces wchłaniania cukrów) oraz węglowodany, które zapewnią odpowiednią ilość glukozy we krwi psa.

Karmy dla psów cierpiących na choroby układu trawiennego

Dla psów z problemami żołądkowymi i jelitowymi także dostępne są odpowiednie karmy. Przygotowuje się je w ten sposób, by były łatwo strawne i wspierały leczenie układu pokarmowego.

Jedzenie dla psów z problemami wątrobowymi

Karmy dla psów cierpiących na choroby wątroby także powinny być lekkostrawne. Ponadto powinny mieć w składzie łatwo przyswajalne białko oraz zwiększoną ilość tłuszczu. Oprócz tego w takiej specjalistycznej karmie znajdziemy zwiększoną ilość błonnika, ograniczoną ilość sodu oraz zawartość witamin C i E, tauryny i luteiny.

Jedzenie dla psów cierpiących na choroby stawów

Choroby stawów u psów mogą być spowodowane m.in. nadwagą lub uwarunkowaniami genetycznymi. Dieta dla psa, cierpiącego na taką chorobę powinna przede wszystkim przyczyniać się do kontrolowania wagi czworonoga. Karma dla psa cierpiącego na choroby kości i stawów powinna też wspomagać odbudowę kości i tkanki chrzęstnej. Skład takiej karmy najlepiej przedyskutować z weterynarzem.

Uwagi końcowe

Powyżej przedstawiono tylko niektóre stany lub schorzenia psa, dla których stosować się powinno odpowiednią dietę. W każdym przypadku stwierdzenia i zdiagnozowania choroby, dietę dla psa należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Konsultacje takie mogą być potrzebne również wtedy, gdy uznamy, że zmiana karmy dla psa będzie potrzebna.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły