KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Choroby wątroby u psa – dowiedz się o nich wszystkiego!

Z pewnością zależy Ci na tym, by Twój czworonóg czuł się dobrze i mógł spędzać czas na zabawie, a nie w kolejce do gabinetu lekarza weterynarii. A jednak choroby wątroby u psa mogą się zdarzyć. Musisz pozostać czujnym i działać w razie potrzeby.

Wątroba jest jednym z kluczowych narządów w organizmie. Pomaga m.in. w trawieniu pokarmu, magazynowaniu energii i odpowiada za likwidowanie toksyn. Jeśli coś będzie nie tak z wątrobą, może to spowodować poważne problemy zdrowotne u psów. Istnieje wiele różnych chorób wątroby, które mogą dotknąć psy. Niektóre z nich są spowodowane genetyką, podczas gdy inne są spowodowane czynnikami środowiskowymi lub infekcjami.

Chory pies leży na podłodze.

Jeśli Twój pies cierpi z powodu choroby wątroby, ważne jest, aby jak najszybciej poddać go leczeniu. Możliwości leczenia różnią się w zależności od rodzaju rodzaju choroby u Twojego psa, ale mogą obejmować leki, zmianę diety i operację, a także suplementację czy płynoterapię. Dzięki wczesnemu rozpoznaniu i leczeniu wiele psów z chorobami wątroby może żyć długo i zdrowo. Choroby wątroby u psa są problemem, ale nie są wyrokiem. Zawsze możesz spróbować walczyć o zdrowie Twojego psa.

Promocja dla psa

Choroby wątroby u psa – przyczyny

Psia wątroba w ciągu całego życia psa jest naprawdę bardzo obciążona. Istnieje wiele powodów, które mogą doprowadzić do tego, że wątroba przestanie pracować tak dobrze, jak powinna. Warto wiedzieć, że wątroba ma pewne zdolności regeneracyjne. Jednak nie możesz liczyć na to, że choroby wątroby u psa to coś, co rozwiąże się samo z siebie – nic takiego nie będzie miało miejsca. To Ty jesteś odpowiedzialny za zdrowie swojego pupila. A z jakiego powodu może dojść do chorób wątroby w przypadku psa?

Chory pies na kolanach właściciela.

Zatrucie lub niewłaściwa dieta

Nagłe uszkodzenie wątroby może powstać przez zatrucie – mowa wtedy o nagłym pogorszeniu kondycji psa, które jest spowodowane zatruciem lekami, toksynami czy jedzeniem. Jednak choroba może mieć nie tylko przebieg nagły – może mieć również przebieg przewlekły.

W tym przypadku przyczyną może być źle zbilansowana dieta. Niewłaściwa dieta potrafi bardzo mocno obciążyć wątrobę. Tutaj pies tak naprawdę niewiele różni się od człowieka – w przypadku ludzi niewłaściwa dieta też może nadmiernie obciążyć wątrobę i w rezultacie doprowadzić do pojawienia się poważnych chorób. Twój pies ma tak samo. Warto jednak wiedzieć, że niektóra żywność bezpieczna dla ludzi jest nieodpowiednia dla psów – np. czekolada. Pies może również nieświadomie zjeść produkty nieprzeznaczone do spożycia, na co trzeba szczególnie uważać.

Dlatego zawsze dbaj o odpowiedni, dobrze zbilansowany psi jadłospis. Jeśli nie do końca wiesz, czym karmić psa, by nie było żadnych problemów zdrowotnych – czy to z wątrobą, czy z innymi narządami – zgłoś się po pomoc do kogoś bardziej doświadczonego i wykwalifikowanego w tym temacie. To może być lekarz weterynarii, dietetyk weterynaryjny lub bardziej doświadczony hodowca psów.

Gdy kupujesz karmę komercyjną, pamiętaj, by zawsze czytać etykiety i sprawdzać je. Na samym początku czytanie ich może być problematyczne, ale z biegiem czasu przekonasz się, że etykiety w swojej istocie są bardzo przejrzyste. Będziesz mógł na tej podstawie bardzo łatwo określić, która karma jest dla Twojego psa wartościowa.

Choroby wątroby u psa – chory pies leży na posłaniu.

Infekcje nabyte oraz zmiany w organizmie

Innym powodem wystąpienia u psa choroby wątroby może być infekcja bakteryjna – ale jest to stosunkowo rzadka sytuacja. Do takiej infekcji może dojść na skutek wystąpienia ropnia wątroby. Za chorobę wątroby może odpowiadać też wirus – tutaj również do zarażenia może dojść poprzez kontakt z innym, chorym już zwierzakiem.

Do przyczyn występowania chorób wątroby u psów należy również dodać wszelkie zmiany nowotworowe w jej obrębie. Pojawić mogą się także pasożyty, cysty czy torbiele. Niektóre psy mogą cierpieć z powodu wrodzonych defektów genetycznych. Powodują one np. zaburzenia przepływu krwi przez wątrobę.

Podłoże idiopatyczne

Zdarza się także – i to wcale nie tak rzadko, jak mogłoby się wydawać – że choroby wątroby u psa mają podłoże idiopatyczne. Oznacza to, że właściwie nie wiadomo, dlaczego wątroba psa odmówiła posłuszeństwa, bo przyczyny tego stanu rzeczy są bardzo niejasne do ustalenia.

Jednak często – jak w powyższych przypadkach – można określić konkretnie przyczynę. Oczywiście nie zrobisz tego samodzielnie i nie ustalisz na pierwszy rzut oka, skąd bierze się chora wątroba u psa. Warto jednak znać potencjalne przyczyny, by wiedzieć, na co zwrócić uwagę, kiedy problem już się pojawi, i odpowiednio wcześnie zgłosić się do lekarza weterynarii.

Choroby wątroby u psa – objawy

Jakie są objawy chorej wątroby u psa? Tutaj musisz zachować czujność, by wyłapać je w porę. Pamiętaj, że Twój psiak – chociaż jest bardzo inteligentny – nie powie Ci, że dzieje mu się coś złego. Nie przyjdzie pewnego dnia i nie wyjaśni Ci, co konkretnie mu dolega i od kiedy. A szybkie działanie w przypadku chorób wątroby ma naprawdę duże znaczenie. W końcu wątroba ma całkiem nawet spore zdolności regeneracyjne, ale nawet ona nie potrafi zregenerować bardzo poważnych uszkodzeń. Dlatego im szybciej zaczniesz działać, tym lepiej. Zaniedbane problemy z wątrobą mogą prowadzić do sporych komplikacji. A co powinno Cię zaniepokoić?

Przeczytaj także: Niewydolność nerek u psa – z czym się ona wiąże?

Zmiana zachowania psa

Pies, któremu szwankuje wątroba, może być bardzo apatyczny i stracić energię do działania, ochotę do zabawy czy do kontaktów towarzyskich. Może zacząć unikać nawet Ciebie, bo po prostu zamknie się w swoim cierpieniu i nie będzie miał ochoty na to, co do tej pory było normalne.

Apatia to jeszcze nie wszystko. Psiak może zupełnie stracić apetyt. Może boleć go brzuszek, a to nie są najlepsze warunki do tego, by jeść. Może odmawiać nawet swoich ulubionych smakołyków – nie dlatego, że nie jest głodny, tylko dlatego, że jest chory. Na początku może po prostu jeść mniej, co można zrzucić na karb mniejszego apetytu z dowolnych przyczyn – łącznie z porą roku. Jednak z biegiem czasu problem będzie narastał. Pies będzie jadł coraz mniej i coraz bardziej chudł. A to może doprowadzić dodatkowo do obciążenia i wręcz wyniszczenia organizmu.

Choroby wątroby u psa – chory pies z brakiem apetytu.

Psiak będzie chudł, ale jego brzuch może pozostać wydatny, wzdęty i bolesny. Zwierzak będzie unikał dotyku, może nawet agresywnie bronić swojej nietykalności. To dlatego, że dotyk może sprawiać mu ból, a pies, któremu coś dolega, najczęściej woli być sam. To już bardzo poważny sygnał tego, że ze zwierzakiem dzieje się coś złego – może to być właśnie chora wątroba u psa.

Nieprawidłowości w fizjologii pupila

Objawy mogą obejmować również zażółcenie dziąseł,białek oczu, skóry i śluzówek. To już niezwykle poważna sytuacja i najczęściej mowa wtedy o żółtaczce. Może wystąpić też gorączka, rozwolnienie czy wymioty, a także wzmożone pragnienie i przez to zwiększone wydalanie moczu. Czasami jest również obserwowane balonowate rozdęcie jamy brzusznej, gdyż w środku może zbierać się płyn.

Pies może też mieć problemy z poruszaniem się i koordynacją ruchową. Może zacząć przyciskać głowę do płaskich powierzchni – na przykład ścian lub podłogi. Nie ma bowiem znaczenia, czy powierzchnia jest pionowa, czy pozioma. Może pojawić się też przyspieszony oddech. W przypadku encefalopatii wątrobowej, do objawów neurologicznych należą również drżenia, otępienie, ruchy mimowolne.

Jeśli podejrzewasz chorą wątrobę u psa, obserwuj też jego kał. Jeśli będzie bardziej smolisty lub zmieni kolor na zielonkawy – coś jest na rzeczy i zwierzak jak najszybciej powinien zostać obejrzany przez lekarza weterynarii. Taki objaw niekoniecznie świadczy o chorobie wątroby, ale na pewno wymaga konsultacji ze specjalistą. Także powiększona wątroba u psa może być oznaką toczącej się choroby, ale tego raczej nie stwierdzisz na pierwszy rzut oka.

Im szybciej na badania, tym lepiej!

Objawem niewydolnej wątroby, którego nie da się jednakże zauważyć tylko przez obserwację psa, mogą być też specyficzne zmiany w psim mózgu. Pamiętaj bowiem, że organizm to skomplikowany i połączony ze sobą system. Jeden chory organ nie pozostaje bez wpływu na to, co dzieje się z resztą ciała. Dlatego wszystkie problemy zdrowotne trzeba rozwiązywać jak najszybciej. Tak, by miały jak najmniejszą szansę zaszkodzić psu w dużo większym stopniu.

Może być trudno zauważyć objawy psiej choroby na pierwszy rzut oka. Najczęściej pierwszą zauważalną oznaką, że organizm psa walczy z chorobą narządów wewnętrznych, jest posmutnienie i brak apetytu. Czasami łatwo to zbagatelizować – zrzucić winę na stres, zmianę, która zaszła w życiu psa, porę roku czy ogólny charakter zwierzaka. Jednak pamiętaj, że im wcześniej zauważysz niepokojące Cię objawy czy zmiany w zachowaniu psa – im szybciej dostanie on pomoc weterynaryjną – tym lepiej. Pamiętaj, że jesteś za swojego zwierzaka odpowiedzialny.

Chory pies leży na podłodze.

Choroby wątroby u psa – leczenie

Na początku bardzo ważne jest to, by Twój pies dostał się pod opiekę lekarza weterynarii. Nie lecz zwierzaka na własną rękę i pod żadnym pozorem nie podawaj mu żadnych leków bez konsultacji z lekarzem weterynarii. Pod żadnym pozorem też nie podawaj psu leków na wątrobę, które przeznaczone są dla ludzi. W ten sposób możesz zwierzakowi bardzo poważnie zaszkodzić.

Przebieg leczenia psa z chorą wątrobą

Na samym początku lekarz weterynarii zbada psa i zleci odpowiednie badania. To bardzo ważne, by odkryć, co jest powodem dolegliwości u zwierzaka, a jeśli to wątroba jest chora – dlaczego i jaka konkretnie choroba wątroby się pojawiła. W końcu od tego, jaka to choroba i skąd się wzięła, w dużej mierze zależy dalsze leczenie psa.

Zdarza się, że choroba wątroby będzie niemożliwa do wyleczenia. Wtedy lekarz weterynarii może zaproponować jedynie łagodzenie objawów, by zwierzak mógł z godnością dożyć końca swoich dni. Bywa też, że zniszczenia w obrębie wątroby będą tak duże, że może zasugerować przeprowadzenie zwierzaka za tęczowy most, by się już więcej nie męczył i nie cierpiał z powodu bólu.

Pamiętaj bowiem, że choć część chorób da się wyleczyć, to bywa tak, że zniszczenia, które już się dokonały, są nieodwracalne. Dlatego tak ważne jest to, by szybko reagować, gdy podejrzewasz chorą wątrobę.

Bywa też, że do leczenia wprowadzana jest antybiotykoterapia. A poza lekami wspomagającymi kondycję wątroby podawane są też te, które mają złagodzić wymioty czy biegunkę i inne objawy. Jeśli do uszkodzenia i choroby wątroby doszło na skutek gwałtownego zatrucia, niezwykle istotne jest zastosowanie odtrutki lub jeśli ona nie występuje – złagodzenie przykrych objawów i wspomożenie organizmu w walce. To ważne, by działać w tym przypadku szybko i zapobiec wchłanianiu się trucizny do organizmu. Jeśli nie minęło dużo czasu, lekarz weterynarii może wywołać wymioty lub przeprowadzić płukanie żołądka.

Choroby wątroby u psa – pies u weterynarza.

Nie zwlekaj z wizytą u lekarza weterynarii

Pamiętaj, że najlepszy sposób leczenia to zawsze coś, co zaproponuje Ci lekarz weterynarii. Nie szukaj domowych sposobów i nie wierz ludziom w Internecie, którzy opowiadają o swoich niesamowitych sposobach na chorą wątrobę u psa. Nie chcesz w końcu zaszkodzić zwierzakowi, a w ten sposób mógłbyś doprowadzić nawet do tragedii.

Lekarz weterynarii może zasugerować też zmianę modelu żywienia. Karma dla psa z chorą wątrobą ma olbrzymie znaczenie. Chodzi w końcu o to, by nie obciążać niepotrzebnie wątroby, a przy tym dostarczyć psu wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiedniej dla niego ilości.

Zobacz również: Zmiana karmy u psa – jak zmienić psu karmę?

Choroby wątroby u psa – profilaktyka

Psy mogą cierpieć z powodu różnych chorób wątroby. Niektórym z nich można zapobiec poprzez proaktywne działania. Poprzez zrozumienie przyczyn i objawów powszechnie występujących chorób wątroby u psów, właściciele mogą podjąć kroki, które pomogą utrzymać ich futrzanych przyjaciół w zdrowiu i szczęściu.

Profilaktyka zdrowotna odgrywa tu dużą rolę. Oczywiście bywa też tak, że nawet najbardziej zadbany pies zapadnie na chorobę wątroby. Pewne rzeczy są bowiem poza Twoją kontrolą. Ale możesz zadbać o całą resztę. Czyli o co?

Przede wszystkim zadbaj o to, co pies je. Nie tylko dieta dla psa z chorą wątrobą ma znaczenie. Dieta ma też znaczenie, gdy nie chcesz do tych chorób doprowadzić. W końcu nieprawidłowy model żywienia może doprowadzić do uszkodzeń wątroby, a tego właśnie chcesz uniknąć. Należy unikać potraw przyprawianych, tłustych, smażonych, z dodatkiem cebuli, winogron, soli, ostrych przypraw, czekolady, słodyczy, chipsów, pizzy, alkoholu – wszystkie te produkty mogą zaszkodzić psom.

Zawsze czytaj skład karmy, który znajdziesz na etykiecie, a jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z kimś bardziej doświadczonym w tym temacie. Dobrym wyborem może okazać się na przykład karma marki Farmina, którą znajdziesz w naszym sklepie. Innym godnym uwagi wyborem może okazać się karma Carnilove, którą również mamy w naszym asortymencie.  Twój pies zasługuje na to, co najlepsze.

Pamiętaj też, by zabezpieczyć dom i wszystkie środki chemiczne czy toksyczne dla psów. Spożycie czegoś, co nie powinno zostać zjedzone, może doprowadzić do bardzo poważnego zatrucia, które w rezultacie może doprowadzić do zniszczenia wątroby – i to w bardzo krótkim okresie czasu. To bardzo ważne, by w zasięgu Twojego psa nie było nic, co mogłoby mu zaszkodzić. Szczególnie niebezpieczne dla psów są środki ochrony roślin, materiały budowlane, płyny samochodowe (w tym płyn do chłodnic), a także leki przeznaczone dla ludzi, np. tabletki przeciwbólowe czy nasenne.

Komentarz lekarza weterynarii

Komentarz lekarza weterynarii.

Choroby wątroby u psa – podsumowanie

Twój pies jest narażony na choroby wątroby, podobnie tak jak Ty. Często masz na to wpływ i możesz zadbać o to, by problem ten nie dotyczył Twojego pupila. Zdarza się jednak, że zwierzak zachoruje mimo najlepszej opieki. Zdarza się nawet, że nie będzie można w pełni określić przyczyny takiego stanu rzeczy. Jednak w takiej sytuacji zawsze będziesz mógł powiedzieć bez poczucia winy, że zrobiłeś wszystko, co mogłeś, by uchronić swojego psa.

Z chorą wątrobą nie ma żartów. Zwierzak musi znaleźć się jak najszybciej pod opieką lekarza weterynarii. To właśnie weterynarz jest w stanie postawić diagnozę i zaproponować odpowiedni model leczenia.

Dużo lepiej zapobiegać niż leczyć, prawda? Dlatego zadbaj przede wszystkim o psią dietę oraz właściwą profilaktykę przeciwpasożytniczą. Sprawdź naszą ofertę. Razem z Tobą zadbamy o Twojego psa!

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Jedna odpowiedź do “Choroby wątroby u psa – dowiedz się o nich wszystkiego!”

  1. Pako żywiony jest suchą karmą ROYAL CANIN- HEPATIC100g.dziennie ,HEPAXAN DOG 1tabletka dziennie ,Enkorton 5 co drugi dzień w trakcie gorszego samopoczucia kroplówki 3 godz. Lekarz weterynarii i Poliklinika w Kortowie opiekują się kochanym pacusiem .Czy mogę coś jeszcze zrobić ???? Badania laboratoryjne przeszedł dukrotnie, drugie jeszcze gorsze od pierwszych trzustka jest ok. Usg. Jamy brzusznej, mam wrażenie że nie wiele to pomaga jest jak napompowany ,proszę o poradę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły