KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Żywienie psów a Święta Wielkanocne

Żywienie psów a Święta Wielkanocne czyli dziś podpowiemy: czy pupil może zjeść mazurka, babkę cytrynową albo czekoladowego króliczka?  Jakie zagrożenia czekają na wielkanocnym stole na naszego psa?: Znajomość tematu może uratować brzuszek naszego pupila przed nieprzyjemnymi konsekwencjami… 

Czy pies może zjeść czekoladowego króliczka? 

Poza tradycyjnymi produktami jak: jajko, chleb, kiełbaska, sól i pieprz do wielkanocnego koszyka wkładamy również słodycze np.: czekoladowego króliczka. Ten składnik nie jest wskazany w diecie psa. Pomijając oczywisty fakt, że słodycze są niezdrowe! Zawierają dużo cukrów, tłuszczy. Psują zęby i mogą być przyczyną otyłości. Najważniejszą informacją jest to, że ukochana przez wszystkie dzieci (i nie tylko) czekolada – dla psa jest trucizną! Substancją, której psi organizm nie jest w stanie tolerować i nie radzi sobie z jej syntezowaniem jest teobromina.  Źródłem teobrominy są liście kakaowca, dlatego najwięcej tej zabójczej substancji znajdziemy w słodyczach z dużą ilością kakao np.: gorzkiej czekoladzie (5,5mg teobrominy na gram czekolady).

 

Na szczęście wielkanocne króliczki są najczęściej wyrabiane z przetworzonej, mlecznej czekolady. Ta zawiera mało kakao, a wiec mniej teobrominy około 2mg/1g czekolady, najbezpieczniejszy byłby króliczek wykonany z białej czekolady. Ponieważ zawiera ona tylko 0,01g. teobrominy. Pomimo wszystko odradzamy dawanie psom czekolady – natomiast, jeśli musimy psa nagrodzić jakimś łakociem – wybierzmy mądrze. Na rynku dostępne są zdrowe psie przekąski o smaku czekolady , jednak nie zapominajmy o mruczących – dla nich również dostępne są przysmaki o smaku czekolady.

 

Czy pies może jeść ciasto? 

Święta Wielkanocne to przede wszystkim domowe wypieki, dlatego dziś odpowiemy na pytanie czy pies może poczęstować się babką cytrynową? Odpowiedź nasza jest zależna od tego co zostało użyte do wypieku babki cytrynowej. Składniki ciasta domowego (mąka, sól, masło), zrobionego przez babcie nie są zagrożeniem dla życia zwierzęcia. Oczywiście nie pomijamy faktu, że nadmiar soli nie jest wskazany w żadnej diecie. Z drugiej strony żaden właściciel nie częstuje psa całą blachą ciasta. Najczęściej dajemy mały kawałeczek. Takie mikroskopijne dawki nie powinny zaszkodzić naszemu pupilowi. Natomiast spożycie ciasta posłodzonego ksylitolem nawet w małej ilości może być dla zdrowia psa bardzo groźne. Z drugiej strony można w ogóle nie ryzykować i kupić psu ciastka przeznaczone specjalnie dla niego. Niektóre z nich pachną lepiej od domowych wypieków a są przy tym bardzo zdrowe i smaczne.

Może Mazurka dla Burka, albo kocurka? 

Innym ciastem bez którego nie wyobrażamy sobie świąt jest mazurek. Ciasto te znane jest ze swojego, słodkiego smaku. Świadczy to o ogromnej ilości dodanego tam cukru i tłuszczu. Warto pamiętać, że  zbyt dużej ilości cukru w diecie psa – znacznie obciążają trzustkę zwierzaka i mogą być przyczyną otyłości oraz cukrzycy. Ponadto lepiej nie podawać mazurków z jeszcze jednego powodu. Mazurki bardzo często są ozdabiane: orzechami oraz rodzynkami. Owoce suszone, takie jak rodzynki są dla psa toksyczne i to śmiertelnie. U niektórych psów spożycie już kilku sztuk, winogron czy rodzynek niszczy nerki, prowadząc do trwałej niewydolności tych organów. Do tej pory naukowcom nie udało się ustalić jaki gen odpowiada za to, że niektóre psy mogą jeść rodzynki bezkarnie, a dla innych są zabójczą bronią.

żywienie kotów

Dla bezpieczeństwa i spokojnych świąt – lepiej nie testować, który gen posiada nasz pies. Co do orzechów… to niektóre pupile mogą jeść je bezkarnie, ale w ograniczonych ilościach i to tylko kilka rodzajów, należą do nich:- Orzech laskowy- Pistacje – Orzechy nerkowca- Orzeszki arachidowe Spożycie orzechów spoza tej listy może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia psa. Orzechy makadamia mogą powodować osłabianie, sztywność mięśni, wymioty, wzmożone bicie serca, gorączkę a objawy te pojawiają się dopiero po 12 godzinach od spożycia. Orzechy włoskie choć zawierają wiele cennych kwasów tłuszczowych i magnezu, mogą uczulać,  a orzechy brazylijskie mogą powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe lub inne problemy trawienne.  Jak widać lista zaburzeń jest długa i lepiej nie ryzykować. Ponadto pamiętajmy, aby nigdy nie podawać spleśniałych owoców bo mogą one zawierać aflatoksyny,  które powodują problemy zdrowotne. m.in. niewydolność wątroby.

 

O czym należy pamiętać?

Nawet w święta nie podawajmy psom żadnych słodyczy. Produkty z tradycyjnego stołu mogą uczulać naszego zwierzaka i spowodować nieodwracalne skutki w organizmie. Dlatego w celu dbania o  zdrowie psa należy w ogóle unikać podawania przysmaków spoza psiego menu. Ponadto zadajmy sobie pytanie czy naprawdę musimy dzielić się wszystkim z ukochanym psem

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły