KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Ciąża urojona u psa – przyczyny i metody zapobiegania

Ciąża urojona u psa to stan, w którym organizm suki przygotowuje się do porodu i wychowywania potomstwa, mimo braku krycia i zapłodnienia. Jest to zjawisko, które może dotyczyć, zarówno suk posiadających już potomstwo, jak i tych, które nigdy nie były w ciąży. Metodą łagodzenia objawów może być terapia hormonalna, przeprowadzona przez lekarza weterynarii.

Ciąża urojona u psa – nietypowe zachowanie u suki

Wielu właścicieli pragnie dowiedzieć się, skąd bierze się ciąża urojona u psa. Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta. Ciąża rzekoma to zespół objawów, który występuje u suczek w okresie rui, mimo braku zapłodnienia i obecności płodu w macicy. Zjawisko to jest bardzo powszechne w przypadku, gdy dana suka nie została poddana sterylizacji, a także nigdy nie była zapłodniona i nie urodziła szczeniąt. Ciąża urojona u suki nie stanowi zazwyczaj żadnego zagrożenia dla jej zdrowia, jednak zaniedbane leczenie może doprowadzić do stanu zapalnego i poważnych konsekwencji chorobowych. Pierwsze objawy ciąży rzekomej, mogą pojawić się w okresie 3 do 12 tygodni po wystąpieniu cieczki u psa, zazwyczaj utrzymują się one nawet przez kilka tygodni. W przypadku wdrożenia leczenia, objawy ustępują znacznie szybciej.

Fitmin

Suka, która ma objawy ciąży urojonej, zaczyna się specyficznie zachowywać. Jej organizm nastawiony jest na produkcję hormonów, towarzyszących samicom w trakcie ciąży, porodu i połogu. Pupil jest przekonany o tym, że spodziewa się szczeniąt, dlatego też robi wszystko, aby przygotować się do ich przyjęcia i wychowania. Burza hormonalna i instynkt macierzyński podpowiadają psu, że należy zacząć budować gniazdo i bronić go przed osobami postronnymi. U niewysterylizowanej suki, która doświadcza stanu, jakim jest ciąża urojona, występuje na ogół laktacja w sutkach. Pojawia się wydzielina, niezbędna do karmienia szczeniąt. W organizmie czworonogów, których dotyczy ciąża rzekoma, następuje gwałtowny spadek progesteronu i nadmierne wydzielanie prolaktyny. To hormon, który jest aktywny szczególnie w trakcie ciąży i okresu połogu. Ciąża urojona, różni się od prawdziwej przede wszystkim właśnie poziomem progesteronu w organizmie zwierzęcia. Zapłodniona suka ma wysokie stężenie tego hormonu, ponieważ podtrzymuje on ciążę. W przypadku, gdy dochodzi do jego obniżenia, organizm otrzymuje informację o zbliżającym się porodzie, dlatego też pupil zaczyna przygotowywać się na wysiłek, którym jest wydanie na świat potomstwa i jego wychowywanie.

Ciąża urojona u psa - przyczyny i objawy oraz metody zapobiegania.

Ciąża urojona u psa – przyczyny i objawy oraz metody zapobiegania.

Ciąża urojona u psa – przyczyny i metody zapobiegania

Wielu właścicieli suczek, zastanawia się w pewnym okresie ich rozwoju, skąd bierze się ciąża urojona u psa. Z reguły występuje ona u suk, które nigdy nie rodziły. Zjawisko to obserwuje się u dojrzałych płciowo suk, bez względu na rasę, czy wiek. Ciąża rzekoma nie występuje jednak u każdej suki. Wszystko zależy od jej stanu zdrowia, indywidualnych problemów hormonalnych i tego, czy była sterylizowana. Stężenie hormonu, jakim jest progestron, jest odpowiedzialne za pojawienie się ciąży urojonej, dlatego przypadłość ta może częściej przytrafiać się sukom w nieco starszym wieku. Ciąża rzekoma może pojawić się także po kontakcie z inną suką, spodziewającą się potomstwa. Charakterystycznym objawem zmian zdrowotnych, wywołanych przez ciążę urojoną, jest nietypowe zachowanie suczki. Gromadzi ona swoje psie zabawki w legowisku dla psa lub różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku, opiekując się nimi, nosząc ze sobą, czy broniąc przed dostępem obcych osób. Wówczas objawia się silnie wyrażony instynkt macierzyński. Suka może być agresywna wobec innych psów lub ludzi, którzy zbliżają się do przygotowanego przez nią legowiska, w którym przetrzymuje ona zgromadzone wcześniej zabawki i inne przedmioty. Zachowanie pupila może być stresujące, szczególnie, gdy w domu przebywają inne zwierzęta, zarówno psy, jak i koty. Ponadto suka cały czas jest poddenerwowana napięciem, jakie pojawia się w jej organizmie i laktacją. Zwierzę jest niespokojne, popiskuje i nie może sobie znaleźć miejsca lub chowa się do swego legowiska i nie chce go opuszczać.

Jak objawia się ciąża urojona u psa?

Wśród wielu właścicieli, którzy mają na wychowaniu suczki panuje mit, że posiadanie szczeniąt przez pupila ma zapobiegać ciąży urojonej. Według badań oszczenienie, nawet wielokrotne, w żaden sposób nie wpływa na pojawiający się stan, jakim jest ciąża rzekoma. Suka, która posiadała już wcześniej potomstwo, również może cierpieć na gwałtowne zmiany hormonalne, wywołujące u niej niepokojące zachowanie. Warto dodać, że objaw, które posiada suka w urojonej ciąży, mogą być zróżnicowane. Wszystko zależy od konkretnego pupila, rasy, jego temperamentu, czy cech charakteru. Nie każda suka przechodzi ciążę rzekomą w ten sam sposób. Zdarza się, że niektóre czworonogi w ciąży urojonej w ogóle nie odczuwają silnej potrzeby opiekowania się przedmiotami. Suka jednak w większości przypadków staje się drażliwa, agresywna, traci apetyt, a także nietypowo reaguje na niektóre sytuacje. Nierzadko zdarza się tak, że suka traci ona zupełnie zainteresowanie spacerami, a jeśli wychodzi na dwór, aby załatwić swoje potrzeby, stara się jak najszybciej wrócić do swojego legowiska. Dzieje się tak m.in. u suk, które wcześniej lubiły spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu.

Suka, którą dotyka ciąża urojona, może także przejawiać objawy agresji wobec swoich opiekunów lub innych zwierząt. Zdarza się, że bardzo łagodne i uległe psy, zaczynają warczeć, a także odsłaniać zęby, szczególnie, gdy ktoś próbuje podejść do ich legowiska. Bardzo charakterystycznym objawem ciąży rzekomej jest zaczerwienienie i nagłe obrzmienie sutków. W trakcie badania palpacyjnego, są one ciepłe, a dotykanie ich może powodować dyskomfort i odczuwanie bólu. Dodatkowo z sutków wydobywa się niewielka ilość białej wydzieliny mlecznej. W przypadku ciąży urojonej, zmianie ulega także wygląd brzucha czworonoga, który wydaje się znacznie powiększony, mimo braku jakichkolwiek dowodów, mogących świadczyć o tym, że nastąpiło zapłodnienie lub w organizmie dzieją się niepokojące zmiany. Częste lizanie przez suczkę sutków, powoduje pobudzenie gruczołów mlekowych, które zaczynają produkować większe ilości mleka. Wzmożona laktacja utrzymuje się przez dłuższy czas, co również jest kłopotliwe dla właścicieli czworonoga. Suka woli w tym okresie przebywać samotnie, jest apatyczna, traci chęć do zabawy, a także odczuwa nadmierną senność i może nie tolerować karmy dla psa, którą normalnie wcześniej spożywała.

Ciąża urojona u psa - przyczyny i objawy oraz metody zapobiegania.

Ciąża urojona u psa – przyczyny i objawy oraz metody zapobiegania.

Jak szybko i skutecznie poradzić sobie z ciążą urojoną u suki?

Ciąża rzekoma u psa wymaga konsultacji lekarza weterynarii. Jest on w stanie dobrać odpowiednie medykamenty, które pomogą złagodzić wszystkie niepożądane objawy. Dokładna diagnostyka, opiera się na ustaleniu dokładnego terminu ostatniej cieczki, przeprowadzeniu wywiadu, a także uzgodnieniu, czy przypadkowo nie istnieje szansa, że suka została w jakiś sposób pokryta. Lekarz weterynarii dokonuje badania i ocenia zachowanie pupila. Obrzękłe sutki ze skąpą ilością mleka mogą być wskazaniem do wykonania badania USG jamy brzusznej i sprawdzenia stanu macicy. Możliwe może być wystąpienia niebezpiecznego dla psa ropomacicza. Badanie usg jest bezpieczne dla pupila i nie powoduje żadnych konsekwencji zdrowotnych.

W przypadku ewidentnego braku płodów w macicy i niewykazania zmian chorobowych w narządzie rodnym, można potwierdzić, że jest to ciąża urojona. Wówczas lekarz weterynarii wdraża odpowiednie leczenie. Może ono polegać na podawaniu właściwej dawki hormonów, aby wyrównać ich stężenie i nie dopuścić do gwałtownego spadku progesteronu. Oprócz tego nie należy pozwalać suce na lizanie sutków, gdyż pobudza to organizm do zwiększonej produkcji mleka. W przypadku gromadzenia zabawek, należy odwrócić uwagę pupila i zabrać wszystkie te przedmioty. Dzięki temu suka nie będzie miała okazji opiekowania się nimi, co znacznie obniży jej instynkt macierzyński i potrzebę budowania gniazda. Stosowanie leczenia hormonalnego sprawi, że ustanie laktacja i ciąża urojona u psa zniknie stosunkowo szybko.

Ciąża urojona u psa - przyczyny i objawy oraz metody zapobiegania.

Ciąża urojona u psa – przyczyny i objawy oraz metody zapobiegania.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Jedna odpowiedź do “Ciąża urojona u psa – przyczyny i metody zapobiegania”

  1. qwe pisze:

    „Z reguły występuje ona u suk, które nigdy nie rodziły.”
    „Według badań oszczenienie, nawet wielokrotne, w żaden sposób nie wpływa na pojawiający się stan, jakim jest ciąża rzekoma.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły