KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Cieczka u suki – ile trwa i jak przebiega?

Cieczka u suki pojawia się w okresie dojrzewania. To stan, który jest dla opiekuna problematyczny podczas spacerów. Dowiedz się, czym jest ta faza w cyklu rozrodczym zwierzęcia i jak się do niej przygotować.

Promocja dla czytelników

Promocja Overzoo

Cieczka u suki jest równoznaczna z osiągnięciem przez psa dojrzałości płciowej. To bardzo ważny czas w cyklu rujowym, podczas którego opiekun powinien pilnować  suczki w szczególny sposób, aby nie doszło do jej przypadkowego zapłodnienia. W zasadniczej fazie rui suczka staje się płodna i co ważne, jest wtedy zainteresowana kopulacją. Na spacerach musisz więc szczególnie uważać. Warto wiedzieć, w jaki sposób przygotować się na to wydarzenie. Podpowiadamy, jak poradzić sobie na spacerach, gdy suczka wzbudza zainteresowanie samców oraz odpowiadamy na pytanie: co ile pies ma cieczkę. Dowiedz się też więcej o akcesoriach przydatnych dla zwierzaka w trakcie cieczki.

Czym jest cieczka u suki?

Zastanawiasz się, co to cieczka u psa? Jest to u suk czas, kiedy są one zdolne do zajścia w ciążę. To znak, że zwierzę osiągnęło dojrzałość płciową. Kiedy suczka przechodzi ruję, jej zachowanie ulega zmianie.

Pierwsza cieczka u psa pojawia się pomiędzy 6. a nawet 18. miesiącem życia. Jest to zależne od rasy psa czy jego wielkości. U mniejszych zwierzaków pojawia się zwykle znacznie szybciej, na przykład u maltańczyków. Nie należy niepokoić się faktem, że psiaki podobnej wielkości miały pierwszą cieczkę wcześniej od suczki, której jest się opiekunem. Dopiero brak cieczki przez pierwsze dwa lata życia uznawany jest za problem i powinien skłonić opiekuna do wizyty u lekarza weterynarii.

Cieszka u suki. Pies na kocu

 

Pierwsza cieczka u psa oznacza jej dojrzałość płciową, czyli zdolność do produkcji komórek jajowych. Nie jest to jednak związane z jej dojrzałością anatomiczną czy nawet psychiczną do posiadania potomstwa. Dlatego pod żadnym pozorem nie powinno się kryć suki już przy pierwszej nadarzającej się okazji. Suka zwykle powtarza cykl rujowy dwa razy w roku, jednak może się zdarzyć, że będzie się on powtarzał co rok.

Warto wiedzieć, że suczki przechodzą niekiedy tak zwaną cichą ruję. Inaczej można ją określić bezobjawową. Nie dostrzeżesz wtedy krwawienia. Może ono jednak wystąpić, ale być na tyle skąpe, że i tak go nie zobaczysz. Suka podczas pielęgnacji po prostu pozbędzie się śladów. Warto więc zwrócić uwagę również na inne objawy rui, na przykład częste oddawanie moczu, nieustanne wylizywanie się, chęć na pieszczoty oraz opuchnięty srom. Jak wygląda cieczka u psa i jakie są jej etapy?

Cieczka u suki – etapy

Cieczka u suczki składa się z czterech następujących po sobie faz cyklu rujowego. Są to kolejno:

  • Proestrus – faza przedrujowa,
  • Oestrus – faza rujowa (faza rui właściwej),
  • Dioestrus – faza porujowa,
  • Anoestrus – faza spokoju płciowego.

Objawem zewnętrznym pierwszych trzech faz cyklu rujowego u suk jest zwykle krwawienie, które trwa około 3–4 tygodnie. Jednak cieczki u suk mogą się od siebie różnić, co nie powinno budzić niepokoju. Inny przebieg mogą mieć również poszczególne cieczki u tej samej suki. Krwawienie z dróg rodnych może być mniej lub bardziej intensywne.

Cieczka u suki. Pies leży i patrzy

Faza przedrujowa

Przedrujowa faza trwa około 6–11 dni. W tym czasie zaczynają się pojawiać pierwsze zmiany w zachowaniu oraz w wyglądzie sromu u suki. To moment, kiedy na jajnikach dochodzi do rozwoju pęcherzyków. Następuje przekrwienie i obrzęk sromu oraz wypływ krwi z narządów płciowych. Zapach wydzieliny jest bardzo pobudzający dla samców. W tym czasie suka może wykazywać zwiększone pragnienie oraz może mieć miejsce częstsze, krótkie oddawanie przez nią moczu, przypominające „znaczenie terenu”. W ten sposób rozsiewa swój zapach po okolicy, sygnalizując samcom zbliżającą się gotowość do zapłodnienia. Jest to faza procesu, jakim jest cieczka u suczki, w której jednocześnie nie wykazuje ona tolerancji wobec samców. Pomimo ich zainteresowania może się odszczekiwać i ich unikać.

Cieczka u suczki – faza rujowa

Faza rui właściwej trwa zwykle 5–9 dni, ale bywa, że przeciąga się nawet do trzech tygodni. W tym czasie dochodzi do owulacji oraz dojrzewania komórek jajowych. Suka osiąga więc gotowość do zapłodnienia. Zmienia się kolor wydzieliny z pochwy na nieco jaśniejszy. Srom ulega obkurczeniu i staje się bardziej „miękki”. Następuje faza akceptowalności samców. Suczka może zachęcać ich swoim zapachem, odstawiając ogon, unosząc srom czy wyginając grzbiet. Takie zachowanie suki również nie jest regułą.

Może okazać się, że suczka wcale nie będzie wykazywała się tolerancją wobec niektórych, a czasem nawet wszystkich psów. To czas, kiedy należy bardzo uważnie pilnować swojego pupila. Suka, czując instynkt, łatwo może uciec w poszukiwaniu psiej miłości. Takie zachowanie suki podczas cieczki grozi przypadkowym zapłodnieniem. Należy więc wyprowadzać pupilkę na smyczy, zajmować ją zabawą, odwracać jej uwagę. Pod żadnym pozorem nie wolno jej zostawiać w towarzystwie samca bez nadzoru.

Cieczka u suki. Dwa psy blisko siebie

Zobacz również: Ciąża rzekoma u suki 

Faza porujowa oraz faza spokoju płciowego

Po kilku tygodniach, gdy występuje cieczka u suki i jest ona gotowa do zapłodnienia, następują fazy upragnione przez opiekunów. Faza porujowa może trwać mniej więcej 2–3 miesiące. W tym czasie wydzielina z narządów płciowych staje się znacznie ciemniejsza, by powoli zacząć zanikać. Zanika też obrzęk sromu. Następująca po niej faza spokoju płciowego trwa aż do momentu pojawienia się kolejnej cieczki, a więc jest uzależniona od długości cyklu rujowego danej suki.

W tym czasie przestaje się ona interesować samcami i wzajemnie. To czas regeneracji układu rozrodczego przed kolejną cieczką. Bezpośrednio po zakończeniu procesu, jakim jest cieczka u suki, należy jednak wciąż obserwować wydzielinę z jej pochwy. Z czasem będzie przybierała coraz jaśniejszy kolor i powinna w końcu zaniknąć.Gdyby tak się nie stało, konieczna będzie wizyta w gabinecie weterynaryjnym w celu stwierdzenia, czy nie doszło do ropomacicza. Może ono skutkować wysoką gorączką, osowiałością psa, bolesnością w obrębie jamy brzusznej. Czasem jednak przez długi czas nie daje żadnych objawów. Wtedy prawdopodobnie konieczne okaże się włączenie kuracji antybiotykowej.

Cieczka u suki. Pies pozuje

Ile trwa cieczka u psa?

Wiesz już, co to cieczka u psa. Czas dowiedzieć się więcej na temat czasu jej trwania. Niewykastrowana suka jest cały czas w cyklu rujowym. Cykl ten nie jest uzależniony od zmian pór roku lub od pogody. To kiedy pies dostaje cieczkę i jaki jest czas trwania, zależy wyłącznie od jego zegara biologicznego.

Suczki dużych ras zazwyczaj mają mniej regularne cykle od drobnych psów. Cieczki powinny występować dwa razy w roku, jednak nie zawsze tak jest. Może się okazać, że u Twojego zwierzaka ten szczególny czas będzie przypadał tylko raz na rok. Istnieje też możliwość, że wystąpi znacznie częściej, bo nawet cztery razy w roku. Wszystko zależy więc od indywidualnych cech suki.

Ile trwa cieczka u psa? Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Kolejny raz trzeba wspomnieć, że wiele zależy od konkretnego zwierzęcia. Jest to mniej więcej 21 dni, z czego między 8. a 14. dniem suka jest płodna. Odstępy pomiędzy okresami cieczki również zależą od konkretnego zwierzaka. Mogą więc trwać zarówno 6, jak i 11 miesięcy. Ruja u psa występuje dość regularnie. To, co ile pies ma cieczkę, zależy jednak od konkretnego osobnika.

Jak pomóc psu, gdy ma cieczkę? Porady

Cieczka u suki jest bardzo kłopotliwym dla opiekuna czasem. Nie tylko trzeba uważnie pilnować suki przed adoratorami i przypadkowym zapłodnieniem. Trzeba sobie radzić również z tym, że krwista wydzielina niestety przez niemalże miesiąc będzie zabrudzała mieszkanie. Problem jest jeszcze większy w sytuacji, gdy psiak przyzwyczajony jest do spania w łóżku. Bardzo dużym ułatwieniem są majtki dla suk z cieczką, takie jak np. Chaba Majtki na cieczkę nr 3

Cieczka u suki. Produkt 3

Sprawdź także: Ile pies chodzi w ciąży?- rozpoznanie i przebieg ciąży u psa 

Obecnie występują majtki w żywych barwach, z atrakcyjnymi wzorami, falbankami czy kokardkami. Jeżeli suka ma tendencję do ich ściągania w wyniku ocierania się na przykład o meble, można kupić majtki z szelkami, które znacznie dłużej będą utrzymywały się na właściwym miejscu. Posiadają wymienne, jednorazowe wkładki higieniczne, które zapewnią maksymalną higienę. Oczywiście zawsze należy pamiętać o ich zdejmowaniu przed wyjściem na dwór, by pies mógł komfortowo załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.

Akcesoria przydatne w trakcie cieczki

W czasie cieczki u suczki majtki są niezwykle przydatne, ale należy pamiętać, że nie wolno zakładać ich psu bez przerwy. Uniemożliwiają mu dbanie o miejsca intymne, co może prowadzić do rozwoju infekcji bakteryjnych. W takiej sytuacji warto zabezpieczyć mieszkanie w inny sposób. W miejscach, w których najczęściej śpi suka, można wyłożyć jednorazowe podkłady higieniczne, np. Chico Podkłady higieniczne 60x90cm 10szt.

Cieczka u suki. Produkt 2

Tym sposobem można zabezpieczyć legowisko przez trudnymi do usunięcia plamami krwi. Podkłady składają się z dwóch warstw. Górna doskonale chłonie ciecz. Dolna natomiast ma postać folii, która zapobiega przedostawaniu się cieczy, na przykład na podłogę.

Ciekawym rozwiązaniem są również specjalne spraye, które niwelują zapach suki w rui. Są bardzo przydatne, gdy pragnie się ograniczyć zainteresowanie okolicznych samców suczką. Minimalizują ryzyko przypadkowego pokrycia. Dobrej jakości preparat jest całkowicie neutralny dla systemu hormonalnego suki. Nie ingeruje w niego, a jedynie neutralizuje kuszący zapach. Po zakończeniu cieczki warto wykąpać psa, aby szybciej pozbył się wszelkich zapachów. Należy użyć do tego szamponu wyłącznie do stosowania u czworonogów.

Ciąża urojona

Istnieje prawdopodobieństwo, że w czasie mniej więcej 2–3 miesięcy po tym, jak skończy się cieczka u suki, wystąpi u niej ciąża urojona. To sytuacja, w której suka wykazuje wszelkie kliniczne objawy ciąży, a więc przybiera na wadze, w jej sutkach pojawia się pokarm. Może stać się osowiała lub również zacząć „wić gniazdko”, do którego nierzadko przynosi swoje zabawki, traktując je jak dzieci. Objawom ciąży urojonej zwykle można łatwo zapobiec. Jeżeli zauważysz takie zachowania u suki, zabieraj ją częściej na spacery, znajdź dla niej ciekawe zajęcia, zabawy. W domu niestety trzeba schować wszystkie pluszaki, które wywołują w niej instynkt macierzyński.

W przypadku obfitej laktacji warto udać się do weterynarza, który zajmie się wdrożeniem odpowiedniej terapii. Problem pojawia się, gdy urojona ciąża zdarza się po każdej cieczce. Jej objawy mogą z czasem przybierać na sile i być szkodliwe dla psa. Należy wówczas rozważyć kastrację suki. Zabieg ten przyniesie spokój zarówno psu, jak i jego opiekunowi.

Cieczka u suki. Małe pieski

Kastracja ratuje życie

Ruję można przerwać przy pomocy środków hormonalnych. Nie jest to jednak zalecane rozwiązanie, ponieważ zwiększa ryzyko wystąpienia ropomacicza czy cyst. Nie działa też na stałe, więc nie zapewnia spokoju na długo. Jeśli nie planujesz założenia hodowli, zdecyduj się na kastrację. To zabieg, dzięki któremu zyskujesz pewność, że na spacerach Twoje zwierzę jest bezpieczne i nie dojdzie do zapłodnienia. Kastracja ma jeszcze jedną ogromną zaletę – można powiedzieć, że ratuje życie. Ta stała, skuteczna antykoncepcja, chroni zwierzę przed niebezpiecznym ropomaciczem.

Kastracja odbywa się w znieczuleniu ogólnym, więc ryzyko problemów jest takie samo jak przy innych zabiegach. Przed kastracją trzeba wykonać badania diagnostyczne, które potwierdzą, że narkoza dla zwierzęcia będzie w pełni bezpieczna. Po zabiegu możesz wspierać zdrowie zwierzęcia, stosując suplementy. Warto je wykorzystać, jeśli w badaniach okazało się, że pies ma niedobory. Możesz zdecydować się na preparat z konkretnym składnikiem lub multiwitaminowy, na przykład VetExpert.

Cieczka u suki. Produkt 1

Wiesz już, jak wygląda cieczka u psa. Krwawienie jest charakterystycznym objawem cieczki, jednak nie jedynym. Kiedy pies dostaje cieczkę, zmienia się jego zachowanie. Mogą pojawić się różne objawy, na przykład nieustanne wylizywanie się czy częste oddawanie moczu. Charakterystycznym objawem cieczki jest chęć na pieszczoty. Zachowanie zwierzaka zależy też od tego, w jakiej fazie jest cieczka u suki. Etapy są cztery: przedrujowa, rujowa, porujowa i spokoju płciowego.

W czasie cieczki dla zwierzaka niezwykle ważne jest utrzymanie higieny okolic sromu, natomiast Tobie będzie z pewnością zależało na ochronie mieszkania przed wydzieliną. Pamiętaj więc o specjalnych majtkach dla zwierzaka. Nie mogą być one założone ciągle, bo utrudnią psu dbanie o higienę intymną. Cieczka u zwierzęcia pod żadnym pozorem nie powinna być mylona z menstruacją u kobiet. Zachowanie suki podczas cieczki ulega zmianie, jest to czas, gdy zwierzę jest gotowe na zapłodnienie. Warto pamiętać o tym, że w ciągu życia czworonoga będzie się on powtarzał nawet kilkadziesiąt razy. Dobrym rozwiązaniem, jeśli nie planujesz założenia hodowli, jest kastracja zwierzęcia. Dzięki niej znacznie zmniejsza się ryzyko wystąpienia ropomacicza, a poza tym na spacerach możesz zachować spokój. Przed kastracją koniecznie wykonaj zwierzęciu badania. Jeśli okaże się, że ma niedobory, zajrzyj do kategorii preparaty lecznicze, suplementy, w której znajdziesz skuteczne witaminy dla psów.

Sklep Apetete

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły