Cmentarz dla zwierząt – jak pochować pupila? Czym jest tęczowy most?
Zwierzęta często są bliskimi towarzyszami naszego życia. Traktujemy je niczym jak członków rodziny, a gdy odchodzą, pragniemy godnie się z nimi pożegnać. Cmentarz dla zwierząt to coraz popularniejsze rozwiązanie. Zobacz, co warto o nim wiedzieć.
Czy wiesz, że…
Choć wyprawianie swoim zmarłym czworonogom pochówku, jest przez niektórych nadal uważane za fanaberię, to tego typu ceremonie wcale nie są współczesnym wymysłem! Już w czasach starożytnych praktykowano pożegnania ze swoimi zwierzętami. W Egipcie dokonywano mumifikacji, a na Syberii grzebano psy, w taki sam sposób, jak ludzi. Skąd wziął się pomysł na to, by stworzyć pierwszy cmentarz dla kotów i psów, gdzie w Polsce znajdują się takie miejsca i dlaczego zwierząt nie można chować na własną rękę?
Cmentarz dla zwierząt – czy można pochować zwierzę w dowolnym miejscu?
Jeszcze jakiś czas temu grzebanie zwierząt w przydomowych ogrodach lub okolicznych lasach było zjawiskiem powszechnym, które nikogo nie dziwiło. Być może nawet sam pamiętasz takie sytuacje! Obecnie jednak przepisy się zmieniły i jeśli ktoś przyłapie Cię na zakopywaniu ciała zwierzęcia w nieprzeznaczonym do tego miejscu, to możesz spodziewać się mandatu. Niemałego, bo nawet do 5 tysięcy złotych! Co ważne, zwierzę w takiej sytuacji i tak przejdzie ekshumację.
Przepisy regulujące zasady chowania zwierząt, nie są w Polsce jasno określone, a zasad trzeba szukać w wielu różnych dokumentach. Zgodnie z prawem, ciała zwierząt stanowią jednak odpad medyczny, w związku z czym powinny podlegać utylizacji w odpowiedniej spalarni. Wielu właścicieli czworonogów nie godzi się z takim podejściem, uważając, że nie jest to godna forma pożegnania ze swoim pupilem. Korzystanie z usług cmentarzy dla zwierząt, zwanych w zapisach prawnych ” grzebowiskami”, jest dla nich legalną, bardziej odpowiadającą ich przekonaniom alternatywą.
Grzebowisko dla zwierząt – trochę historii
Zwierzęta już w starożytności łączyła z ludźmi szczególna więź. Świadczą o tym odnalezione dzieła sztuki z tamtych czasów, dawne akcesoria dla zwierząt i miejsca, w których czworonożni przyjaciele byli po śmierci chowani. Nie można nie wspomnieć w tym miejscu o starożytnych Egipcjanach – mumifikowali oni koty, psy, a także inne zwierzęta. Ich ciała archeolodzy do dziś znajdują na specjalnie do tego przeznaczonych cmentarzyskach. Badając historyczne źródła, można dowiedzieć się także, o przypadkach wspólnego chowania ludzi i zwierząt.
Pierwszy na świecie cmentarz dla psów w czasach nowożytnych, pojawił się w Londynie, w roku 1881. Nieco później, podobne miejsce pojawiło się na przedmieściach Paryża (w 1899 roku). Zwierzęce cmentarze budowano również w Stanach Zjednoczonych – za najstarszy uważa się tam obiekt w Hartsdale w Nowym Jorku, który rozpoczął swoją działalność w 1896 roku. Choć początkowo pomysł chowania czworonogów na cmentarzu uważano za co najmniej oryginalny i decydowali się na to głównie artyści i ekscentrycy, to wraz z upływem lat, coraz więcej osób zaczynało doceniać możliwość pożegnania się ze swoim ukochanym zwierzęciem, w odpowiedniej do tego atmosferze.
Cmentarz dla psów i kotów: jak wygląda ceremonia?
Pies na cmentarzu? Zgodnie z tym, co głosi Kościół, zwierzęta nie mają duszy, nie mogą więc doświadczać życia pozagrobowego. Religia nie przewiduje obrzędów pogrzebowych dla zwierząt, stąd też tego typu uroczystości mają charakter całkowicie świecki. Ci, którzy są ze swoimi pupilami mocno zżyci, potrzebują pewnej formy pożegnania, pochówku i miejsca, które upamiętni zmarłego przyjaciela.
Firmy, które zajmują się organizacją pochówków zwierząt, zazwyczaj zapewniają wszystkie niezbędne usługi. Będziesz mógł liczyć na transport ciała psa lub kota, przygotowanie miejsca na nagrobek, a nawet specjalne przygotowaną trumnę. Jeżeli zaś chodzi o specjalne ceremonie, to zazwyczaj się one nie odbywają. Zwierzę po prostu jest chowane, a właściciele mają chwilę na zadumę i przemyślenia. Wszystko odbywa się oczywiście z poszanowaniem żałoby i jest zorganizowane tak, by móc godnie pożegnać czworonożnego członka rodziny.
Przeczytaj także: Czy pies ma duszę?
Nagrobek na cmentarzu dla zwierząt, to miejsce pamięci. Właściciel zwierzaka może urządzić je tak, by już na zawsze przypominało mu o tym, jaki był za życia jego pupil, co lubił i co sprawiało, że był tak bardzo wyjątkowy. Jeśli zdecydujesz się na taką formę pochówku, to nawet po latach będziesz mógł postawić na nagrobku zapalony znicz, popatrzeć na pamiątkową tablicę ze zdjęciem i powspominać wspólnie spędzony czas. Niekiedy na płytach psich grobów pojawiają się kwiaty, zabawki lub ulubione akcesoria, z których czworonóg korzystał na co dzień: miseczki na karmę,koszyki, obroże, smycze i wiele innych.
Cmentarz dla zwierząt – jakie formalności musisz spełnić?
Czy sposób, w jaki możesz pochować zwierzę jest w jakikolwiek sposób regulowany prawnie? Jeśli zastanawiasz się, czy przed pochówkiem czworonoga musisz spełnić jakieś formalności – w dalszej części tego artykułu wyjaśniamy, jakie kwestie są istotne.
Cmentarz zwierząt – jak pochować swojego pupila?
Na cmentarzu dla zwierząt nie trzeba rezerwować miejsc wcześniej, nie musisz więc planować pochówku jeszcze za życia zwierzaka. Gdy nadejdzie na to czas, wystarczy skontaktować się z wybranym cmentarzem i wykupić kwaterę, opłacając ją z góry na kilka następnych lat. W Polsce wszystkie zwierzęce cmentarze są inicjatywami prywatnymi, państwo nie tworzy takich miejsc komunalnych. Sprawia to, że na każdym z nich panują nieco inne zasady. Jeśli więc chcesz uzyskać jakieś konkretne informacje, najlepiej skontaktuj się bezpośrednio z przedstawicielem danego obiektu.
Jeśli sobie tego życzysz, to w grobie, wraz z ciałem Twojego pupila, może znaleźć się jego transporter, ulubiona zabawka lub inny przedmiot, który był dla zwierzęcia istotny za jego życia. Zwierzęciu możesz postawić dowolny pomnik – pamiętaj jednak, by unikać symbolu krzyża. Jakie nagrobki najczęściej wybierają opiekunowie dla swoich pupili?Tu nie ma reguły. Jedni decydują się na prostą, symboliczną tabliczkę, inni stawiają swoim pupilom starannie wykonane rzeźby, kwiaty i znicze. Niezależnie od tego, jak ostatecznie będzie wyglądał grób, z pewnością będzie miejscem, dzięki któremu pamięć o czworonożnym przyjacielu pozostanie z Tobą na dłużej. To sposób na to, by symbolicznie podziękować za wspólnie spędzone lata i wspaniałe chwile, a także pożegnać się z szacunkiem i godnością.
Cmentarzysko zwierząt – krematorium
Z uwagi na to, że swojego zwierzęcia nie możesz pogrzebać w przypadkowym miejscu, staniesz przed koniecznością wybrania sposobu na pochówek. Jeśli z jakiegoś powodu nie odpowiada Ci idea cmentarza dla zwierząt, możesz zdecydować się na kremację. Czym różni się ona od utylizacji zwłok i w jaki sposób przebiega?
Dowiedz się więcej: Zachowanie psa przed śmiercią. Jak pomóc umierającemu psu?
Utylizacji poddaje są między innymi ciała zmarłych zwierząt pozostawiane w klinikach weterynaryjnych. Zabezpieczone w odpowiedni sposób ciała są transportowane do zakładu utylizacji, gdzie razem z różnymi odpadami, zostają spalone. Kremacja przebiega nieco inaczej i z pewnością w sposób bardziej indywidualny. W piecu znajduje się w danym momencie tylko jedno ciało. Twój pupil zostanie potraktowany z godnością, a po zakończeniu całego procesu, prochy zostaną umieszczone w specjalnej urnie. To Ty decydujesz, co chcesz z nimi zrobić — pochować, a może zatrzymać we własnym domu? W przypadku zbiorowej utylizacji takiej możliwości nie ma. Jeżeli zależy Ci na tym, by pożegnać się ze zwierzęciem i móc w pewien sposób po raz ostatni mu towarzyszyć, zadbaj, by jego ciało zostało potraktowane odpowiednio.
Psi cmentarz – ile kosztuje pochówek zwierzęcia?
Psi lub koci cmentarz zawsze pobiera od właścicieli zwierząt pewne opłaty. Zastanawiasz się, jakie są orientacyjne ceny pochówku czworonoga? Na to pytanie nie da się niestety odpowiedzieć w pełni jednoznacznie. Dzieje się tak, ponieważ są one uzależnione od konkretnego cmentarza i jego lokalizacji, właściciela, a także wielkości samego zwierzęcia. Cmentarze dla zwierząt na ogół mają do wyboru kwatery małe, średnie oraz duże.
Można jednak założyć, że opłata za pochówek zazwyczaj zawiera się w przedziale 150-400 złotych. Trzeba dodatkowo zapłacić za utrzymanie grobu. Jest to zazwyczaj opłata roczna lub dwuletnia i wynosi od 100 do 200 zł. Jeśli interesuje Cię postawienie nagrobka lub pomnika, to musisz liczyć się z kolejnymi wydatkami. Tu jednak ciężko jest już określić cenę. Wszystko zależy od tego, na co konkretnie się zdecydujesz.
Gdzie znajduje się cmentarz dla zwierząt? Cmentarze na świecie i w Polsce
Cmentarz dla psa lub kota w Polsce
W większych miastach pochówki czworonogów powoli przestają już dziwić. Cmentarze dla zwierząt nadal budzą jednak pewne zaskoczenie i nie wszyscy w ogóle wiedzą o ich istnieniu. Często kojarzą się z elementem popkultury, pojawiają się w zagranicznych filmach, książkach i komiksach. Wbrew temu, co mogłoby się niektórym wydawać, takie cmentarze istnieją w Polsce już od całkiem długiego czasu.
Najstarszy w naszym kraju jest cmentarz dla psów i innych zwierząt w Koniku Nowym. Powstał w 1991 roku, a dziś wielu ludzi uważa go za najpiękniejsze tego typu miejsce w Polsce. Jest wyjątkowo spokojny i pełen zieleni, a panująca tam atmosfera, skłania do refleksji i rozważań. Oko odwiedzających cieszą przepiękne pomniki o wyszukanych niekiedy kształtach. Na cmentarzu w Koniku Nowym, możesz spotkać także pominiki zwierząt spoza granic kraju. Znajdują się tam nagrobki zwierząt dyplomatów, które zakończyły swoje życie właśnie w trakcie podróży z właścicielem do Polski. To dlatego można tam spotkać wiele obcojęzycznych napisów – co tylko potwierdza fakt, że miłość do zwierząt jest uniwersalna dla różnych kultur i narodów.
Wirtualny cmentarz dla zwierząt
Nie masz możliwości pochowania zwierzaka na specjalnym cmentarzu? Nie zawsze da się to zrobić. Czasami zwierzę po prostu zginie i nawet nie mamy jego ciała, czasami inne okoliczności uniemożliwiają zorganizowanie pochówku. Warto w takiej sytuacji zainteresować się wirtualnym cmentarzem. To miejsce w sieci, w którym można zaprojektować komuś symboliczny nagrobek – najważniejsza jest przecież pamięć o bliskich, również o naszych zwierzętach.
A to historia!
Skąd właściwie pochodzi często używane określenie ”tęczowy most”? Na ten temat istnieje kilka teorii. Jedna z nich zakłada, że nazwa odnosi się do mitologii nordyckiej. To w niej występuje pojawia się tęczowy, płonący most, łączący ze sobą świat ludzi i świat bogów. Zdaniem innych, pod uwagę należy wziąć poezję, a konkretnie – kilka dzieł napisanych w latach 80. i 90. Dotyczą one tematyki śmierci czworonożnych przyjaciół. Ich treść opowiada o tym, że zwierzęta odchodzą do miejsca beztroski, szczęścia i zabawy. To miejsce znajduje się właśnie za tęczowym mostem. Przekroczenie go sprawia, że zwierzak odzyskuje zdrowie i sprawność. Czworonogi czekają tam na swoich właścicieli. Gdy również ich życie dobiega końca, mogą razem udać się do Nieba, by cieszyć się swoim towarzystwem przez całą wieczność.
Niezależnie od tego, jaka ostatecznie jest etiologia nazwy, to z pewnością stała się ona źródłem licznych inspiracji. Weszła ona także do naszego codziennego języka. Dowodem tego może być chociażby cmentarz dla zwierząt ”Tęczowy Most”, który pojawił się w 2003 roku w Polsce.
W sieci można znaleźć wiele miejsc, w których właściciele zwierząt dzielą się swoimi przeżyciami dotyczącymi pogrzebów pupili.
Cmentarze dla zwierząt powstały, by umożliwić właścicielom ostatnie, godne pożegnanie ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi. To alternatywa dla utylizacji ciał zwierząt – dająca przestrzeń do przeżywania emocji i możliwość stworzenia miejsca, które już zawsze będzie przypominało o zmarłym pupilu. Choć pochówki zwierząt stają się coraz bardziej popularne, w niektórych kręgach nadal budzą pewne kontrowersje. A jakie jest Twoje zdanie na ten temat? Podziel się swoją opinią w komentarzu!
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu