KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Objawy zbliżającej się śmierci u psa

Kiedy pies stoi w obliczu śmierci, jego zachowanie może się zmienić w różny sposób. W tym wpisie przedstawimy, czego możesz się spodziewać po Twoim psie w ostatnich dniach jego życia. Zachowanie psa przed śmiercią – dowiedz się więcej.

Psy są znane ze swojej dużej lojalności wobec swoich ludzkich towarzyszy, a ostatnie badania wykazały, że ta więź pozostaje silna do samego końca. W ankiecie przeprowadzonej wśród właścicieli psów, którzy niedawno stracili swojego pupila, prawie wszyscy zgłaszali pewnego rodzaju zmiany w zachowaniu zwierzęcia w dniach poprzedzających jego śmierć. Niektóre psy przylgnęły do właściciela i nie chciały się z nim rozstać, a inne zachowywały się tak, że gryzły meble lub oddawały mocz w domu.

Wiele zwierząt zdawało się również wiedzieć, kiedy nadszedł dla nich czas odejścia, spędzając coraz więcej czasu na odpoczynku lub spaniu. Chociaż nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak się dzieje, wydaje się jasne, że psy rozumieją, kiedy śmierć jest nieuchronna i starają się, aby ich ostatnie dni były jak najbardziej komfortowe.

Pies leżący na łóżku.

Zachowanie psa przed śmiercią

Musisz być gotowy na to, że Twój pies pewnego dnia odejdzie. Pies to najlepszy towarzysz człowieka. Jednak wcale nie żyją tak długo, jak ludzie. Na pewnym etapie swojego życia będziesz musiał rozstać się ze swoim czworonogiem. To wydarzenie bardzo smutne, dla wielu wręcz druzgocące.

Pies – pełnoprawny członek rodziny

Na pewno zdajesz sobie sprawę, że Twój pies odejdzie przed Tobą. Jednak na co dzień o tym nie myślisz – bo po co ktokolwiek miałby o tym myśleć, gdy pies jest młody, zdrowy i szczęśliwy? Dlatego dla wielu to cios, po którym zbierają się bardzo długo. Nie wstydź się tego, że tęsknisz za swoim psem. Nie wstydź się żalu i łez, jeśli Twój zwierzak odchodzi lub już odszedł. Zmieniło się podejście do zwierząt. Dla wielu to członkowie rodzin. Masz prawo przeżywać żałobę po śmierci swojego czworonoga. W końcu to był ktoś szczególny. Ktoś, kto spędzał z Tobą czas, kochał Cię, był szczęśliwy, gdy Cię widział i towarzyszył Ci w różnych momentach życia – tych dobrych i tych złych. W końcu są takie dni, kiedy jedynym towarzystwem, na które ma się ochotę, jest towarzystwo własnego psa – czworonoga, który nie ocenia, za to zawsze jest gotowy pocieszyć.

Śmierć psa to coś, co może złamać serce i pozostawić we łzach, żalu i prawdziwej żałobie. Nie lekceważ swoich uczuć, nie wstydź się ich – masz prawo przeżywać wiele negatywnych emocji, gdy już pożegnasz się z psem.

Nie zawsze też możesz pożegnać się z psem tak, jak byś tego chciał. Śmierć może przyjść z naprawdę wielu powodów. Może spotkać psa z powodu podeszłego wieku, choroby lub wypadku. Czasami przychodzi powoli i daje Ci czas na oswojenie się z sytuacją. Czasami jednak przychodzi gwałtownie i pozostawia Cię w głębokim szoku. Wiele sytuacji może się przydarzyć w życiu Twoim i Twojego psa.

Zachowanie psa przed śmiercią. Właściciel trzymający łapy psa.

Przeczytaj również: Choroby wątroby u psa – dowiedz się o nich wszystkiego!

Zadbaj o zwierzaka w jego ostatnich chwilach

Nie uciekniesz przed śmiercią. Możesz jednak zadbać o to, by pies odszedł godnie, w poczuciu bezpieczeństwa, w miłości i w towarzystwie osób, w których otoczeniu czuje się dobrze. Zachowanie psa przed śmiercią może być bardzo różne – wszystko zależy od jego kondycji, powodu, który sprawia, że zwierzak odchodzi i wielu innych czynników. Czasami możesz po prostu być przy Twoim psie. Czasami jednak musisz podjąć tę ostateczną decyzję i zabrać psa w ostatnią drogę do lekarza weterynarii. To ciężka decyzja, to nie jest coś, co podejmuje się szybko i z lekkim sercem. Jeśli jednak Twój pies ma cierpieć – oszczędź mu tego. Nawet jeśli Ciebie to zaboli.

Przed Tobą naprawdę wielkie wyzwanie. Nie można tak do końca przygotować się na śmierć psa. Nawet jeśli masz czas oswoić się z tą myślą, nawet jeśli możesz towarzyszyć psu w tej ostatniej drodze i pożegnać go w sposób godny i należyty – to będzie dla Ciebie trudne i obciążające zadanie. A to jeszcze nie koniec. Będziesz musiał też w końcu zadecydować o tym, co zrobisz z ciałem swojego zwierzaka.

Choć może się to wydawać bardzo niesprawiedliwe, w świetle prawa Twój zwierzak po śmierci traktowany jest jak odpad biologiczny i jako taki jest utylizowany. Istnieją jednak cmentarze dla zwierząt – specjalny teren, na którym można pochować swojego zwierzaka. Takie miejsca – określane w Polsce mianem „grzebowisk” – istnieją i całkiem sporo osób decyduje się na kremację zwierzaka i pochowanie na takim terenie. Takie miejsca możesz kojarzyć z amerykańskich filmów, ale to jednak rzeczywistość – również Polska. Pozwalają na lepsze oswojenie się ze śmiercią psa, pożegnanie go i wspominanie. To miejsca, do których zawsze będzie można się udać, by powspominać psa. Pozwalają na lepsze pogodzenie się ze śmiercią. Twój pies zawsze będzie bardzo ważną częścią Twojego życia – nawet jeśli już go w nim nie będzie.

Pies ze smutnym wzrokiem leżący na podłodze.

Jakie są oznaki, że pies umiera?

Jakie są oznaki, że pies umiera? Psy to zwierzęta stadne, które kierują się w życiu pewnymi instynktami. Wiele osób sądzi, że psy przeczuwają, że nadchodzi śmierć. Faktycznie trudno oprzeć się takiemu wrażeniu – psy faktycznie są w stanie przewidzieć, że nadchodzi koniec i starają się wtedy być jak najmniejszym obciążeniem dla swojego stada. Wtedy są w końcu bardzo osłabione. A osłabione zwierzę to zwierzę, które nie jest w stanie bronić się przed drapieżnikami. Robi wtedy to, co nakazuje mu instynkt. A instynkt w takiej sytuacji mówi mu, że trzeba się schować. Bardzo dobrze schować, nawet oddzielić od stada. Chce być bowiem bezpieczny i nie narażać na atak drapieżników stada – oddala się więc, by nie być dla nikogo ciężarem.

Zobacz także: Dyskopatia u psa – objawy, leczenie, rokowania

Zachowanie psa przed śmiercią – apatia i nietypowe zachowania

Twój pies przed śmiercią może też być dużo bardziej apatyczny – nie ma bowiem w ogóle energii do działania. Nie będzie miał też apetytu, co jeszcze bardziej go osłabia. Psiak jednak nie będzie miał siły jeść – nawet najlepsze kąski i jego ulubione smakołyki go wtedy nie skuszą. Jeśli Twój pies nie chce jeść ani pić i jest już w bardzo złym stanie, czasami lekarz weterynarii zaleca podawanie mu glukozy lub wody przez strzykawkę prosto do pyszczka. Twój pies umiera, ale przecież wcale nie musi umrzeć z głodu czy pragnienia – łagodzenie jego bólu jest bardzo ważne.

Zwierzak, który czuje, że zbliża się jego kres, może też zupełnie zmienić swoje zachowanie. Może szukać Twojego towarzystwa i łasić się do wszystkich domowników. Może pragnąć pieszczot, ludzkiego dotyku i łagodnego, ludzkiego głosu. Wie bowiem, że zbliża się coś nieznanego, coś ostatecznego i chce być wtedy w otoczeniu kogoś, komu ufa. Czuje się wtedy bezpieczniej. Z drugiej strony może też zachowywać się agresywnie – warczeć, próbować gryźć i na inne sposoby odganiać Cię od siebie. Chce być bowiem sam, chce się ukryć i w spokoju spędzić ostatnie chwile.

Pies leżący na boku.

Zachowanie psa przed śmiercią – trudności z fizjologią

Psiak, który umiera, może też wypróżniać się pod siebie. Psy to bardzo czyste zwierzęta i nie załatwiają swoich potrzeb fizjologicznych tam, gdzie śpią. Jeśli zaczynają załatwiać się pod siebie, brudzić swoje legowisko i spać we własnych odchodach – to sygnał, że stan pieska jest naprawdę bardzo poważny. Nie pozwalaj mu w tym leżeć. Twój pies nie ma siły się załatwiać, nie ma siły wstać i zrobić tego tak, jak do tej pory. Nie do końca panuje też nad swoimi zwieraczami. W końcu może być też tak osłabiony, że jest mu wszystko jedno. Jednak Twój zwierzak nie zasługuje na to, by odchodzić w takich warunkach. Zasługuje na to, by odejść godnie.

Tuż przed śmiercią może mieć drgawki, może mieć problemy z ustaniem na nogach, może się słaniać, przewracać czy nie mieć już w ogóle siły wstać. Kolor zmienią jego dziąsła – będą bardzo blade. Świadczy to o bardzo niskim i ciągle spadającym ciśnieniu krwi. Może też zacząć wymiotować. W końcu może też mieć coraz większe problemy z oddychaniem – oddech będzie płytki, nieregularny i coraz bardziej zanikający. W końcu Twój psiak odetchnie po raz ostatni.

Zachowanie psa przed śmiercią – jak pomóc zwierzakowi?

Wiesz już, jak zachowuje się pies przed śmiercią. Wiesz też, że to sytuacja bardzo trudna – nie tylko dla Ciebie. Pamiętaj, że najważniejszy w takiej chwili jest Twój pies. I musisz zrobić wszystko, by mu ulżyć w takiej sytuacji. Jeśli śmierć nie nadchodzi gwałtownie, nie jest spowodowana wypadkiem, po prostu Twój pies dochodzi już powoli do końca swojego długiego, szczęśliwego życia, przede wszystkim zadbaj o jego komfort. To on tutaj ma największe znaczenie. Jak pomóc umierającemu psu?

Co możesz zrobić dla swojego psa w jego ostatnich chwilach?

Możesz sprawić, by te ostatnie chwile spędził w najlepszych dla siebie warunkach. Wybierz dla niego dobre legowisko. Ciepłe, wygodne i takie, do którego będzie mógł wygodnie i bezpiecznie wejść, a także ułożyć się tak, by było mu wygodnie. Możesz zdecydować się na specjalne legowisko ortopedyczne lub takie, które przeznaczone jest dla psów starszych, które mają już problemy z poruszaniem się.

Nie pozwól też, by Twój pies leżał we własnych odchodach. On może nie mieć siły załatwiać swoich potrzeb fizjologicznych, może też nie panować nad swoimi zwieraczami. Nie znaczy to jednak, że powinieneś zgadzać się na to, by w tym wszystkim leżał. Możesz zdecydować się na podkłady higieniczne, dzięki którym łatwo Ci będzie posprzątać pod psem – wystarczy, że wymienisz podkłady.

Pies leżący na boku. Zachowanie psa przed śmiercią.

Możesz też wybrać specjalne pieluchy dla psów – coś takiego również znajdziesz bez żadnych problemów w naszym sklepie. Wystarczy, że wymienisz pełną pieluchę. Twój pies będzie mógł spędzić ten trudny dla niego czas w komfortowych, higienicznych warunkach. Pamiętaj, by dobrać pieluchy tak, by pies czuł się w nich komfortowo. Nie mogą być ani za duże, ani za małe – muszą być dobrane na wymiar, bo inaczej nie będą w stanie pomóc psu zachować tak potrzebnej czystości.

Pomoc weterynarza

Pamiętaj też, że czasami jedyne, co możesz zrobić, jest podjęcie tej ostatniej, ostatecznej decyzji. Eutanazja to czasami najlepsze, co możesz ofiarować swojemu psu. Nie pozwól mu odchodzić w bólach i cierpieniu. Nie przedłużaj jego agonii. Lekarz weterynarii pomoże mu wyzwolić się od bólu i odejść z godnością.

Nie zostawiaj psa w takiej sytuacji. To bardzo trudne. To obciążające i na pewno złamie Ci serce. Decyzja o eutanazji zawsze bardzo boli. Jednak nie Twój ból jest tutaj najważniejszy. Najważniejsze jest to, by Twojemu psu ulżyć. A ulżysz mu też wtedy, gdy będziesz przebywał z nim do samego końca.

Nie zostawiaj go z obcymi ludźmi, smutnego, wystraszonego i zdezorientowanego. To niesamowicie trudne, ale bądź z nim wtedy. Głaszcz go, mów do niego i uspokajaj. Twój pies Ci ufa. Będzie mu dużo łatwiej odejść obok Ciebie niż w towarzystwie obcych osób. To ciężkie, ale Twój pies nigdy Cię nie zostawił. Nie zostawiaj go w obliczu śmierci. Nikt wtedy nie powinien być sam.

Zachowanie psa przed śmiercią – podsumowanie

W końcu nadchodzi taki moment, w którym trzeba spojrzeć prawdzie w oczy – nawet jeśli jest okrutna: pies umiera. Jak pies zachowuje się przed śmiercią? Objawy mogą być bardzo różne, ale z pewnością ich nie przeoczysz. Od braku apetytu, apatii i letargu, po drgawki, wymioty, problemy z równowagą czy załatwianiem swoich potrzeb fizjologicznych pod siebie.

Zmieni się też zachowanie Twojego psa. Może Cię unikać, uciekać, chować się i odganiać od siebie. Może też wręcz przeciwnie – garnąć do Ciebie i szukać Twojego towarzystwa. Śmierć zawsze jest ciężkim przeżyciem. Twój czworonóg może chcieć być wtedy w towarzystwie osób, którym ufa i które kocha. Nie odbieraj mu tego.

Czasami najlepsze, co możesz zrobić, jest podjęcie decyzji o eutanazji. Nie pozwól swojemu psu się męczyć. Pies może umierać w dużym cierpieniu. Nie zawsze śmierć jest cicha i przychodzi podczas spokojnego snu. Jesteś odpowiedzialny za swojego psa do samego końca – bądź z nim i ulżyj mu w cierpieniu. Nawet jeśli będzie to oznaczało eutanazję. Wtedy też bądź u jego boku, aż weźmie ostatni oddech. Nie zostawiaj go samego w tych bardzo trudnych i ostatnich chwilach. W końcu Twój pies zasłużył na to, co najlepsze – i to do samego końca. A wtedy będzie potrzebował przede wszystkim Ciebie.

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły