KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czy pies może jeść czereśnie?

Wiele osób z utęsknieniem czeka na nadejście lata. Słoneczne wakacje, ciepłe wieczory i soczyste, dojrzałe owoce, to najczęstsze skojarzenia z tą porą roku. Czereśnie, najlepiej te zerwane prosto z drzewa, to jedne z najsmaczniejszych letnich przysmaków. Jednak czy są one odpowiednie dla psów? Sprawdź, czy pies może jeść czereśnie!

 

Promocja dla czytelników bloga

Promocja Overzoo

Czereśnie to niewielkie, okrągłe owoce rosnące na drzewach. Posiadają delikatną skórkę, słodki, soczysty miąższ i dużą pestkę. Można je spożywać na surowo, a także wykorzystywać do przetworów. Najczęściej przybierają barwę żółtą, czerwoną, lub ciemnobordową. Sezon na czereśnie trwa zazwyczaj od początku czerwca, do końca lipca. Do tego, że czereśnie są smaczne, nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak oprócz walorów smakowych, czereśnie posiadają także wiele właściwości prozdrowotnych. Są niskokaloryczne, więc nawet osoby na diecie mogą pozwolić sobie na taki deser. 

W dodatku są one cennym źródłem wielu witamin. Mają w sobie dużą zawartość witaminy C, a także witamin z grupy B (B1, B2, B6), witaminy K, witaminy E czy witaminy A. Oprócz tego zawierają również minerały, takie jak: jod, fosfor, potas, magnez, czy wapń. Wszystkie te dobroczynne składniki wpływają korzystnie na pracę organizmu człowieka. Wielu właścicieli zwierzaków również chciałoby zaserwować swoim pupilom ten koktajl witaminowy. Nie od dziś wiadomo bowiem, że zwierzęta, a tym psy, potrzebują dodatku owoców czy warzyw w swojej diecie, by dostarczyć sobie składników odżywczych. Jednak czy pies może jeść czereśnie? 

Czy pies może jeść czereśnie? Pies je

Czy pies może jeść czereśnie?

Czereśnie, dzięki swojemu słodkiemu zapachowi, soczystej barwie i kształtowi przypominającemu niewielką piłeczkę, mogą wydawać się psu bardzo kuszące. Jednak czy zwierzak może się nimi raczyć bez komplikacji zdrowotnych? Jak powinna wyglądać zbilansowana dieta czworonoga? Odpowiadamy!

Zbilansowana dieta to podstawa

Psy to względni mięsożercy, których układ pokarmowy jest przystosowany do trawienia zarówno mięsa, jak i produktów pochodzenia roślinnego. Pełnowartościowa dieta Twojego pupila powinna opierać się głównie na przetworach zwierzęcych. Wielu właścicieli decyduje się na samodzielne przygotowywanie psu posiłków, na podstawie diety BARF. Model ten zakłada, że żywienie pupila powinno być jak najbardziej naturalne i opierać się głównie na podawaniu zwierzęciu mięsa i podrobów, a także produktów roślinnych w stosunku 80% do 20%. 

Jednak nie każdy psi opiekun czuje się pewnie w tej metodzie, dlatego więc część z nich sięga po gotowe karmy dla psów. Aby zachować balans wartości odżywczych, należy wybierać karmy wysokomięsne z niewielkim dodatkiem węglowodanów oraz owoców lub warzyw. Niezwykle istotne jest także odpowiednie nawodnienie psa. Niezależnie od pogody, pupil powinien mieć stały dostęp do miski ze świeżą, czystą wodą pitną. 

Czy pies może jeść czereśnie? Miska

Warzywa na psim talerzu

Chociaż dodatek owoców i warzyw w diecie psa powinien być niewielki i nie przekraczać 10-15%, to dieta psa powinna być w nie uzupełniona. Niektóre roślinne przysmaki można podawać pupilowi na surowo, w formie przekąski, jednak zdecydowana większość wymaga obróbki cieplnej. Lista bezpiecznych owoców i warzyw jest dosyć długa, dlatego też z pewnością znajdziesz produkty, które Twój zwierzak polubi. 

Sprawdź także: Czy pies może pić wodę gazowaną? 

W misce Twojego czworonoga mogą znaleźć się takie warzywa, jak: ziemniak, batat, marchew, dynia, pietruszka, ogórek, burak, cukinia, kalafior, czy brokuł. Większość z tych warzyw należy ugotować i podać psu w formie papki. Można wymieszać je z mięsem lub zaserwować jako osobny posiłek uzupełniający. Do produktów, które absolutnie nie powinny znaleźć się w psiej diecie, należą cebula i czosnek, a także awokado, szczaw i szpinak. Rośliny cebulowe zawierają związki siarki, które mogą uszkadzać czerwone krwinki i w przypadku spożycia nadmiernej ilości – prowadzić do anemii. W awokado znajduje się persin, który jest dla psa szkodliwy i może wywoływać biegunki i wymioty. Szczaw i szpinak nie są zaś zalecane ze względu na szczawiooctany, mogące powodować kamicę. 

Owocowe dodatki

Pies może także okazjonalnie delektować się owocami. Do grupy bezpiecznych owocowych przysmaków zaliczają się: borówki, maliny, truskawki, jabłka, ananasy, gruszki, arbuz, melon, czy granat. Nie powinno się podawać psu winogron (w tym rodzynek), oraz cytrusów. Winogrona prowadzą do groźnych zatruć, a cytrusy mogą spowodować podrażnienia przewodu pokarmowego, skutkujące wymiotami lub biegunką. A czy psy mogą jeść czereśnie? Czereśnie dla psa nie są toksyczne, dlatego też można je okazjonalnie podać zwierzakowi, jednak nie należy podawać ich w całości. Z tego względu nie można zaliczyć ich do grupy całkowicie bezpiecznych pokarmów dla psa, aczkolwiek odpowiednio przygotowane nie wyrządzą psu krzywdy. 

Czy pies może jeść czereśnie? Pies idzie po jedzenie

Czereśnie dla psa – o tym trzeba pamiętać!

Czy i jak podawać psu czereśnie? Jak postępować, aby zminimalizować ryzyko zatrucia zwierzaka po zjedzeniu tego owocu? Sprawdź, co musisz zrobić, by pies mógł cieszyć się smakiem czereśni. 

Podawaj czereśnie bez pestek

Pies może jeść czereśnie, jednak muszą być one uprzednio wydrylowane. Miąższ czereśni nie jest bowiem dla tych zwierząt szkodliwy, jednak pestki i łodygi tych owoców zawierają amigdalinę, która w organizmie rozkłada się m.in. na cyjanowodór, znany też pod nazwą cyjanek. Substancja ta była niegdyś używana jako trucizna, a nadmierne spożycie cyjanku może spowodować silne zatrucie. 

Przeczytaj również: Karma Josera Junior dla szczeniaka. Recenzja karmy 

Dla psów nawet niewielkie ilości tej substancji mogą być szkodliwe i powodować wymioty, dezorientację, a w przypadku spożycia jej dużej ilości – nawet uszkodzenia wątroby, układu nerwowego, czy niewydolności nerek. Pestki czereśni są szczególnie niebezpieczne po rozgryzieniu. Stężenie trujących środków drastycznie wtedy wzrasta. Dużym zagrożeniem są także ostre krawędzie pestki powstałe po jej rozgryzieniu. Mogą one prowadzić do perforacji przewodu pokarmowego, co często skutkuje krwotokiem wewnętrznym. Zbyt duża ilość zjedzonych pestek owoców może także doprowadzić do zablokowania się jelit czworonoga.

Czy pies może jeść czereśnie? Pies i miska

Umyj owoce przed podaniem

Większość ludzi myje owoce przed ich zjedzeniem. I słusznie! Na skórce owoców można znaleźć szkodliwe bakterie, pasożyty, a także środki ochrony roślin, których spożycie w nadmiarze może być groźne nie tylko dla ludzi, ale i dla czworonogów. Absolutnym minimum jest umycie czereśni pod ciepłą, bieżącą wodą. Można także zastosować specjalne środki do mycia warzyw i owoców, które skutecznie usuwają wszelkie zanieczyszczenia i zabijają większość groźnych bakterii z ich powierzchni. Larwy muchy, które często bytują w czereśniach, nie są dla zwierzaków groźne, jednak jeśli chcesz się ich pozbyć, najłatwiejszym sposobem jest namoczenie owoców w letniej wodzie i pozostawienie ich na około 15 minut. Można także podać psu owoce obgotowane w wodzie bez dodatku cukru. Należy unikać podawania pupilowi czereśni z soku, czy kompotu.

Zachowaj umiar

Czereśnie, jak również inne owoce czy warzywa, powinny być jedynie dodatkiem w diecie psa. Jeśli Twój czworonóg domaga się spróbowania czereśni, a owoc jest odpowiednio przygotowany, to nie ma przeciwwskazań do jego podania. Warto jednak poprzestać na kilku słodkich, czerwonych kulkach, gdyż nadmierne spożycie czereśni może spowodować u psa problemy żołądkowe. Przekąska w formie ulubionych owoców, warzyw, czy też typowo psich przysmaków może być podawana w formie nagrody po wykonaniu danej czynności lub po głównym posiłku. 

Czy pies może jeść czereśnie? Przysmak

Uważaj na alergie

Niektóre psy są podatne na powstawanie alergii na niektóre produkty spożywcze oraz nietolerancji pokarmowych. Jeśli jesteś opiekunem psa-alergika, powinieneś szczególnie zwrócić uwagę na zachowanie pupila po zjedzeniu czereśni. Powinno się stopniowo wprowadzać do diety psa nowe produkty, by móc sprawdzić, czy ich spożycie nie wywołuje u czworonoga dolegliwości skórnych, czy pokarmowych. Po każdorazowym podaniu nowych produktów należy obserwować zachowanie psa, sprawdzić stan skóry zwierzęcia, oraz skontrolować konsystencję i wygląd kału. Jeśli po podaniu czereśni wystąpi jakakolwiek reakcja alergiczna, należy natychmiast zaprzestać ich podawania. 

Czy pies może jeść czereśnie? Podsumowanie

A więc podkreślmy to jeszcze raz. Czy pies może jeść czereśnie? – tak! Możesz podzielić się czereśniami ze swoim pupilem, o ile uprzednio zostaną odpowiednio przygotowane do spożycia. Co, jeśli czworonóg zje ich za dużo, bądź połknie owoce wraz z pestkami? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku zatrucia!

Owoce czereśni są dla czworonogów nie tylko smaczną przekąską, ale także źródłem cennych składników odżywczych. Witamina C zawarta w czereśniach korzystnie wpływa na zdrowie układu moczowego psa. Czereśnie są także doskonałym źródłem włókna pokarmowego, które usprawnia pracę jelit. Zawarty w nich jod wspiera tarczycę, a potas poprawia pracę układu krwionośnego. Jak widać, czereśnie mają wiele zalet! Psy, przyzwyczajone do słodkiego smaku czereśni mogą jednak próbować dostać się do nich na własną łapę. Owoce pozostawione w misce, na niskim stoliku, są smacznym kąskiem dla czworonogów. Warto więc pamiętać, aby nie zostawiać owoców, ani innych produktów żywnościowych, do których pies nie powinien mieć dostępu bez nadzoru. Co, jeśli pupil zjadł sporą ilość czereśni z pestkami? Przede wszystkim należy wiedzieć, jak zareagować!

Jak zareagować, gdy pies zjadł za dużo czereśni?

Zatrucie cyjankiem może objawiać się w różnoraki sposób. Do najczęstszych symptomów można zaliczyć: ślinotok, skurcze, oczopląs, duszność, łzawienie, zachwiany chód, wzdęcia i ból brzucha. W przypadku psów zatrucie zazwyczaj ma dość gwałtowny przebieg, a jego oznaki są zauważalne już po 15 minutach od spożycia owoców. Jeśli podejrzewasz zatrucie czereśniami u swojego pupila, natychmiast udaj się z nim do przychodni weterynaryjnej. Warto też wcześniej poinformować telefonicznie wybraną placówkę o powodzie wizyty, aby mieć pewność, że jest ona w posiadaniu odpowiednich środków leczniczych. Lekkie zatrucie zazwyczaj leczy się farmakologicznie. 

Czy pies może jeść czereśnie? Pies z miską

Jako lek pierwszego wyboru podawane są najczęściej azotyn sodu lub inne substancje mające na celu przywrócenie oksydazy cytochromowej. Na szczęście, ciężkie, czy też śmiertelne przypadki zatrucia cyjankiem po spożyciu czereśni są rzadkością u psów. Śmiertelna dawka cyjanowodoru zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt to około 2 g na kilogram masy ciała. Aby przyjąć taką dawkę trucizny, pies musiałby zjeść ogromną ilość owoców. W kilogramie czereśni znajduje się zazwyczaj od 1,5 g do 2.5 g cyjanowodoru. 

W jakiej formie podawać czereśnie psu?

Zdrowie i witalność psa zależą w dużej mierze od dobrze zbilansowanej diety opartej głównie na wysokiej jakości karmie mięsnej. Dodatek owoców i warzyw w diecie psa może przynieść czworonogowi sporo korzyści zdrowotnych. Mięsna dieta Twojego pupila powinna więc zostać wzbogacona o niewielką ilość produktów roślinnych, by zapewnić mu źródło niezbędnych witamin i minerałów, a także błonnika pokarmowego. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie owoce i warzywa są dla psa zdrowe. Niektóre z nich mogą wręcz powodować przykre dolegliwości. Jeden z najsmaczniejszych darów lata, czyli czereśnie to zdrowa przekąska. Może ona jednak może stanowić zagrożenie dla zwierząt domowych, takich jak kot, czy pies.

Czy pies może jeść czereśnie? Pies wyjada z miski

Czereśnie wydrylowane, a zwłaszcza ich miąższ nie jest groźny dla czworonogów, jednak pestki i łodyżki są dla nich trujące. Cyjanek zawarty w twardych częściach czereśni, a także innych owoców z pestką, takich jak brzoskwinie, jabłka, śliwki, czy wiśnie, może spowodować groźne zatrucie zagrażające zdrowiu psa. Jeśli więc chcesz uraczyć swojego pupila czereśniami, musisz zachować szczególną ostrożność, by pies nie połknął całego owocu. Musisz także zadbać o higienę podania, oraz obserwować zwierzę pod kątem ewentualnych alergii. 

Zdrowy pies, to szczęśliwy pies! Jeśli więc chcesz zapewnić swojemu pupilowi wszystko, czego potrzebuje, by zachować dobrą kondycję i witalność, odwiedź sklep internetowy Apetete! Znajdziesz tam szeroki wybór pełnoporcjowych karm dla psów, przysmaki zdrowotne dla psa, miski i akcesoria do misek dla psa, a także wiele innych produktów dla zwierząt. Zamawiaj wygodnie z dostawą pod same drzwi i ciesz się produktami dla swojego pupila!

Sklep Apetete

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły