KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Czy pies może jeść ryż? Ryż w diecie czworonoga

Psy, w przeciwieństwie do kotów, są mięsożercami względnymi. Oznacza to, że ich posiłki mogą zawierać zarówno mięso, jak i produkty pochodzenia roślinnego. Zastanawiasz się, czy pies może jeść ryż? Dowiedz się o tym z naszego artykułu!

Promocja dla czytelników

Promocja Carnilove

Czy pies może jeść ryż?

Twój pies uwielbia zajadać się różnorodnymi smakołykami? Nie ma w tym nic dziwnego: wiele psów z dużym apetytem pochłania wszystko, co znajdzie się w ich miseczkach. Nie zawsze jednak to, co zwierzęciu smakuje, jest dla jego zdrowia odpowiednie. Zboża w diecie czworonogów wzbudzają kontrowersje. Warto jednak wiedzieć, że niewielka ilość ryżu w psim posiłku to naprawdę dobry dodatek! Czy pies może jeść ryż? Tak – ale musisz pamiętać o kilku kwestiach.

Dlaczego odpowiednia dieta psa jest tak ważna?

Żywienie psa to odpowiedzialne zadanie. Od tego, co będziesz serwował swojemu pupilowi, zależy jego zdrowie, samopoczucie i komfort życia. I choć czworonożny przyjaciel niewątpliwie jest członkiem Twojej rodziny – nie może jeść tego samego, co reszta domowników! Nieodpowiedni sposób żywienia w ogromnym stopniu wpływa na zdrowie i zachowanie psa. Coraz więcej zwierząt ma problemy z otyłością – właściciele serwują im różne smakołyki, nie mając zazwyczaj złych intencji, a jedynie chcąc uszczęśliwić swojego ulubieńca. Nadprogramowe kilogramy obciążają jednak stawy, zmniejszają chęć do ruchu i przyczyniają się do poważnych konsekwencji zdrowotnych. 

Niewłaściwa dieta to także prosta droga do problemów z układem pokarmowym. Problemy z żołądkiem i jelitami, niewydolność trzustki, alergie i nietolerancje – to wszystko może spotkać również Twojego psa! Zwierzę cierpiące z powodu dyskomfortu i bólu staje się rozdrażnione, osowiałe i zestresowane. Brak niezbędnych kwasów tłuszczowych niekorzystnie wpływa na funkcje poznawcze: pies może mieć trudności z wykonywaniem bardziej skomplikowanych zadań. Dieta ma ogromny wpływ na to, jak zwierzę zachowuje się na co dzień – jeśli Twój pies przejawia zachowania destrukcyjne (zjadanie odchodów, niszczenie sprzętów domowych), to przyczyną może być zbyt mała ilość kalorii i niezbilansowane pożywienie. 

Kobieta karmi psa

Czy pies może jeść ryż? Podstawowe zasady żywienia psa

Jedzenie dla psa powinno przede wszystkim być odpowiednio zbilansowane – tak, by zawierało wszystkie niezbędne witaminy i składniki odżywcze. Jednocześnie, posiłki muszą dostarczać dostosowanej do potrzeb zwierzęcia ilości kalorii. Dieta powinna zawsze uwzględniać indywidualne potrzeby psa, które zależą od jego wieku, rasy, stanu zdrowia, masy ciała, codziennej aktywności i innych czynników. Warto również pamiętać o karmieniu pupila o stałych porach. Dorosłe zwierzę powinno otrzymywać 2-3 posiłki dziennie, szczenięta, które nie ukończyły jeszcze 6 miesiąca życia, nieco więcej (3-5 posiłków dziennie).

Dość popularnym zjawiskiem jest samodzielne gotowanie posiłków dla psa. Mogłoby się wydawać, że jest to najzdrowsze jedzenie domowe, naturalne, z wysokiej jakości produktów. Prawda jest jednak taka, że wcale nie jest łatwo odpowiednio zbilansować tego typu pożywienie, a jeśli popełnisz błąd możesz naprawdę poważnie zaszkodzić psu! Nie wszyscy wiemy o tym, że niektóre, pozornie niewinne składniki ludzkiego jedzenia (na przykład cebula) są dla tych zwierząt po prostu niebezpieczne. Łatwo więc można się domyślić, jak bardzo złym rozwiązaniem jest więc podawanie psu resztek ze stołu. Niestety, z powodu braku świadomości właścicieli zwierząt, zdarza się całkiem często! Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój czworonożny przyjaciel otrzymuje wszystko, czego potrzebuje jego organizm, najlepiej zdecyduj się na zakup gotowej, wysokiej jakości karmy.

PIes je ryż

Czy ryż jest dobry dla psa? 

W składzie wielu gotowych karm dla psa można znaleźć ryż. O ile dodatek warzyw na ogół nie budzi żadnych kontrowersji, bo wszyscy znamy ich prozdrowotne właściwości, o tyle ryż w karmie dla psa może nieco zastanawiać. Niektórzy uważają, że jest to zbędny dodatek – tani wypełniacz o znikomej wartości odżywczej, nienaturalny dla czworonogów. Choć ich przodkowie istotnie nie konsumowali produktów zbożowych, to ryż jest doskonałym źródłem łatwo przyswajalnych węglowodanów, które nie obciążają przewodu pokarmowego. Po latach udomowienia, w drodze ewolucji, psy wykształciły zdolność trawienia zbóż – które służą im jako dodatkowe źródło energii. Moda na karmy bezzbożowe nie znajduje potwierdzenia w żadnych badaniach ani obserwacjach: nie ma podstaw do tego, by wykluczać z diety zdrowego psa zboża. 

Przeczytaj również: Pies nie chce jeść – co robić? 

Ryż dla psa o tym warto pamiętać!

Ryż może stanowić istotny, zdrowy składnik diety psa. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób go przyrządzać i podawać, by przez nieuwagę nie zaszkodzić czworonogowi. Pamiętaj, że jeśli karmisz swojego psa samodzielnie gotowanymi posiłkami, nie obejdzie się bez odpowiednich suplementów! Bez nich Twój pupil może zacząć chorować, a jego samopoczucie znacznie się pogorszy. 

Suplementy Dr PetCare

Czy ryż może zaszkodzić psu?

Czy ryż jest zdrowy dla psa? Ogólnie tak. Jednak jak zwykle w przypadku diet, nie można generalizować – gdyż potrzeby każdego organizmu są nieco inne, a do układania jadłospisu należy podchodzić w sposób wysoce indywidualny. 

Jeśli, na przykład, Twój pies choruje na cukrzycę, nie powinieneś podawać mu białego ryżu. Jest to produkt trawiony szybko, gdyż zawiera węglowodany, które organizm zwierzęcia przyswaja bardzo łatwo. Prowadzi to do znacznych skoków cukru we krwi, a to z pewnością nie jest zjawisko korzystne. Niektóre psy mogą również być uczulone na ryż, choć najczęściej to zboże jest dla psich alergików stosunkowo bezpieczne. Alergia objawia się dolegliwościami pokarmowymi, podrażnioną i swędzącą skórą oraz pogorszeniem jakości sierści czy jej miejscową utratą. Jeśli zauważysz u swojego psa takie objawy, być może będziesz musiał zrezygnować z podawania mu ryżu. Wszelkie niepokojące symptomy zawsze najlepiej jest jednak skonsultować z weterynarzem! Przy wrażliwym układzie pokarmowym i nietolerancjach mogą sprawdzić się karmy bezzbożowe, na przykład Country&Nature – Indyk z warzywami.

Country&Nature Adult Small Indyk z warzywami

Ryż dla psa – jaki rodzaj?

Jaki ryż dla psa sprawdzi się najlepiej? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna – to zależy. Biały i brązowy ryż mają odmienne właściwości, zanim więc podasz któryś z nich swojemu psu, musisz rozważyć, czego zwierzę w danej chwili najbardziej potrzebuje.

Ryż biały zawiera niewiele błonnika, jest lekkostrawny i doskonale nadaje się dla psów o wrażliwych przewodach pokarmowych. To delikatny, łatwy do zjedzenia dodatek i źródło szybko przyswajalnych węglowodanów. Z drugiej jednak strony – nie ma zbyt wielu cennych substancji, brak w nim białka i z pewnością nie nasyci psa na długo. Ryż brązowy z kolei trawi się znacznie dłużej, a to dzięki temu, że nie został poddany aż tak intensywnej obróbce. Posiada błonnik, białko oraz dużo witamin i minerałów. Ma także niższy indeks glikemiczny, co umożliwia lepsze kontrolowanie poziomu cukru we krwi. Zawarty w nim błonnik jest dodatkowo doskonałym antidotum na zaparcia. 

Jaki ryż wybrać? Jeśli chcesz, by był stałym składnikiem diety Twojego zdrowego psa – zdecyduj się na bardziej wartościowy ryż brązowy. Jeżeli Twój pies ma problemy z układem pokarmowym, z powodów zdrowotnych potrzebuje bardziej lekkostrawnej diety, to lepszym wyborem będzie ryż biały. 

Kobieta daje psu jeść

Czy szczeniak może jeść ryż? 

Zamierzasz zaopiekować się szczeniakiem? Czeka Cię więc nie lada wyzwanie! Mały pies wymaga ogromu uwagi i troski. Jeśli chcesz, by rozwijał się prawidłowo musisz zadbać, by otrzymywał w pożywieniu wszystko, co niezbędne. Zapotrzebowanie szczeniąt na składniki odżywcze jest, w przeliczeniu na ich wagę, wyższe niż u psów dorosłych. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż ich organizm rozwija się i rośnie. Z uwagi na ten fakt, samodzielne zbilansowanie diety dla szczeniaka jest trudne i zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po gotowe karmy. Jeżeli jednak zależy Ci na tym, by piesek jadał posiłki, które przyrządzisz sam, zastanów się nad konsultacją z dietetykiem zwierzęcym.

Jedzenie dla szczeniąt musi spełniać kilka specyficznych wymagań. Powinno być wysokokaloryczne, a jednocześnie skoncentrowane, gdyż niewielki żołądek młodego psa nie jest w stanie pomieścić dużych porcji. Ważna jest także wysoka zawartość białka, potrzebnego rozwijającym się mięśniom, a także tłuszcz – musi być go więcej, niż w jedzeniu dla psów dorosłych. Układ pokarmowy szczeniąt nie jest jeszcze do końca rozwinięty, a przez to bywa znacznie bardziej wrażliwy. Pokarm musi być więc lekkostrawny. Ryż dla szczeniaka sprawdza się bardzo dobrze, jednak pamiętaj, by wybrać ten biały!

Pies je ryż

Czy pies może jeść ryż? Zalety ryżu w diecie psa 

Podawanie psu zbóż niesie za sobą wiele zalet. Ryż to jeden z najlepszych możliwych wyborów – jest wartościowy, lekkostrawny i dobrze tolerowany nawet przez psy z wrażliwym układem pokarmowym. Ryż dla psa:

  • Nie powoduje problemów z trawieniem;
  • Nie ma tendencji do wywoływania reakcji alergicznych (wywołuje je znacznie rzadziej, niż inne zboża);
  • Zawiera witaminy z grupy B, fosfor, wapń, magnez, cynk, miedź, żelazo i wiele innych, ważnych mikroelementów;
  • Brązowy ryż zawiera błonnik, który poprawia perystaltykę jelit i rozwiązuje problem zaparć u psa;
  • Biały ryż jest lekkostrawny i doskonale sprawdza się podczas choroby, przy zatruciach pokarmowych i jako pokarm dla szczeniąt.

Czy ryż w karmie dla psa jest wskazany?

Ryż w diecie psa – w jakiej ilości?

Czy psy mogą jeść ryż w nieograniczonej ilości? Zdecydowanie nie. To bardzo dobry dodatek do pożywienia, jednak powinien stanowić jedynie jego małą część. W gotowych, zbilansowanych karmach zawartość ryżu wynosi zazwyczaj kilka procent i taką porcję pies może spożywać każdego dnia. Jeśli serwujemy psu posiłki przygotowywane samodzielnie i ryżu jest w nich nieco więcej dobrym pomysłem może okazać się podawanie go tylko 2-3 razy w tygodniu. Węglowodany są ważne i potrzebne w diecie psa, jednak zbyt duże ich dawki na pewno nie wyjdą zwierzęciu na zdrowie. 

Zobacz również: Zmiana karmy u psa – jak zmienić psu karmę? 

Jak podawać psu ryż?

Przede wszystkim w żadnym wypadku nie należy podawać psu nieugotowanego ryżu! Ryż nie powinien także zawierać żadnych przypraw, ziół, pieprzu ani soli. Takie dodatki psom nie służą, choć kierując się ludzkimi preferencjami smakowymi mógłbyś pomyśleć, że przecież uczynią posiłek smaczniejszym. Ryż nigdy nie powinien stanowić głównego elementu pożywienia, ani nawet znaczącej jego części. Najlepiej sprawdza się jako dodatek, wymieszany z warzywami i mięsem. Jeśli nie chcesz zastanawiać się, jak odpowiednio zrównoważyć poszczególne składniki i obawiasz się, że mógłbyś pomylić się i zaszkodzić swojemu zwierzęciu sięgnij po gotowe, dobrze zbilansowane karmy, na przykład te z serii Brit – Lamb & Rice

Karma z ryżem – sucha czy mokra?

Karma sucha czy mokra – która z nich jest lepsza? Choć obie mogą być wartościowe, to jednak znacznie różnią się swoimi właściwościami. Sucha karma dla psa praktycznie nie zawiera wody. Jest skondensowanym źródłem energii i składników odżywczych, a dodatkowo przyczynia się do utrzymania jamy ustnej w dobrym stanie (jej konsumpcja ściera osadzający się kamień nazębny). Karma mokra dla psa zaspokaja sporą część dziennego zapotrzebowania na wodę co jest ważne szczególnie w przypadku psów mających skłonności do kamicy moczowej. Psu łatwiej jest ją pogryźć i zjeść (szczególnie starszym psom zdarzają się utrudniające pobieranie pokarmu problemy z zębami). Przy wyborze karmy powinieneś więc uwzględnić wiek, rasę i stan zdrowia psa. Niekiedy czworonogi mają też swoje preferencje i niechętnie konsumują poszczególne typy pokarmu. Możesz oczywiście podawać swojemu zwierzęciu oba rodzaje karmy, w ustalonych przez siebie proporcjach! Zwróć jednak wtedy koniecznie uwagę na łączną zawartość składników odżywczych i dzienną dawkę kalorii.

Czy pies może jeść ryż? Zdecydowanie tak – jest on w diecie psa cennym źródłem węglowodanów. Jeśli nie ma ku temu wskazań medycznych, zdecydowanie nie warto z niego rezygnować! Zadbaj o zdrowie i samopoczucie swojego pupila, zapewniając mu zbilansowane, smaczne posiłki. Dostępne na rynku gotowe karmy zawierają wszystko, co jest potrzebne Twojemu pupilowi – przekonaj się, że zadbanie o zdrową dietę czworonoga nie musi być trudne!

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły