KARMA KOEMA 90% MIĘSA   Sprawdź teraz » 

Pethomer

Pies nie chce jeść – jak postępować?

Apetyt u psa jest jednym z przejawów zdrowia i witalności zwierzęcia. Dlaczego pies nie chce jeść? Co może oznaczać brak apetytu u psa? Powody mogą być różne – poznaj je wszystkie i naucz się odpowiednio reagować!

Promocja dla czytelników

Promocja Fitmin

Większość psów kocha jeść. Zdarza się nawet tak, że czworonogi towarzyszą swoim właścicielom podczas posiłku i błagającym wzrokiem próbują wyprosić kawałek jedzenia dla siebie. Jest to całkiem normalna sytuacja, z którą wielu właścicieli psów spotyka się na co dzień. Jednak, co jeśli jest na odwrót? Powodów, dla których pies nie chce jeść, może być wiele – od groźnych chorób, po bardziej trywialne problemy, takie jak niesmaczna karma czy wybredność zwierzaka.

Utrata apetytu występuje wtedy, gdy pies przyjmuje znacznie mniejsze porcje pożywienia niż normalnie lub całkowicie odmawia spożywania posiłków. Przyjmuje się, że o zaburzeniach odżywiania można mówić wtedy, gdy pies nie chce jeść przez okres co najmniej 2 dni lub od co najmniej 3 dni przyjmuje o połowę mniejszą rację żywnościową niż normalnie. Zmian w sposobie karmienia nigdy nie można lekceważyć i warto obserwować swojego pupila, gdyż przewlekłe problemy z jedzeniem mogą prowadzić do wielu poważnych problemów. Jakie są najczęstsze przyczyny odmawiania przez psa posiłku? Czy istnieją domowe sposoby na brak apetytu u psa? Czy w takim przypadku konieczna jest wizyta u weterynarza? Odpowiadamy!

Pies nie ma apetytu

Pies nie chce jeść

Jak działają mechanizmy odpowiadające za apetyt u psa? Jak rozpoznać symptomy zmniejszonego łaknienia u swojego pupila? Czy brak apetytu u psa zawsze jest powodem do zmartwień? Odpowiadamy!

Apetyt jest regulowany przez pracę podwzgórza, które kontroluje ośrodek głodu i sytości. Do podwzgórza docierają różne sygnały, które sygnalizują potrzebę poszukiwania jedzenia. Podwzgórze można więc porównać do czujnika, który pobudza odczuwanie głodu wtedy, gdy organizm wyczerpuje pokłady zgromadzonych składników odżywczych. Po zaspokojeniu głodu, do mózgu dociera informacja o uczuciu pełności, co prowadzi do zahamowania ośrodka łaknienia.

Zdrowy pies może funkcjonować bez pożywienia nawet do 7 dni, o ile wypija odpowiednie ilości wody. W przypadku psów obciążonych chorobami lub starszych osobników czas ten skraca się do 3 dni. Nigdy jednak nie należy dopuścić do sytuacji, kiedy pies odmawia spożywania pokarmów przez tak długi czas. Odmowa jedzenia przez okres dłuższy niż 2 dni musi koniecznie być skonsultowana z lekarzem weterynarii. Jak rozpoznać objawy braku łaknienia przez psa? 

Zmniejszone łaknienie może się objawiać w różnoraki sposób. Jakie symptomy może mieć Twój pies? Brak apetytu może oczywiście przejawiać się tym, że pupil przyjmuje mniej pokarmu niż zwykle. W skrajnych przypadkach pies może całkowicie odmawiać posiłku (zarówno karmy – suchej, mokrej, jak też przysmaków) i zostawiać nietknięte porcje. Zdarza się również tak, że pupil nie zjada proponowanej mu karmy, ale chętnie przyjmuje psie przysmaki. W każdym przypadku zmniejszonego apetytu należy bacznie obserwować psa i przyjrzeć się możliwym przyczynom takiego stanu. W przypadku dorosłych osobników przerwa w przyjmowaniu pokarmów może być fizjologiczna i nie zawsze musi zwiastować przykre dolegliwości. Jednak brak apetytu u szczeniaka zawsze wymaga uwagi, gdyż młode psy potrzebują najwięcej składników odżywczych, by zdrowo rosnąć i się rozwijać. Ulegają one również odwodnieniu stosunkowo szybciej. Niepokój może wzbudzić apatia, zmniejszona aktywność, senność czy drażliwość zwierzaka. Wtedy niezbędna może okazać się konsultacja weterynaryjna. Osłabiony apetyt przez jeden dzień nie musi być powodem do zmartwień. Należy jednak zadbać wtedy przede wszystkim o stały dostęp do świeżej wody, aby zminimalizować ryzyko odwodnienia u psa. 

Pies je

Dlaczego pies nie chce jeść? Brak apetytu u psa – przyczyny

Momenty zmniejszonego apetytu mogą zdarzyć się każdemu – zarówno człowiekowi, jak i zwierzętom. Czemu pies nie chce jeść? Wyróżnia się 3 typy braku łaknienia: pierwotny, wtórny i rzekomy. Każdy z nich wygląda w praktyce nieco inaczej i ma inne podłoże. Sprawdź, jak je rozpoznać!

Pierwotny brak łaknienia

Pierwotny brak łaknienia oznacza wszelkie zmiany w organizmie psa, które bezpośrednio wpływają na działanie ośrodka łaknienia, hamując odczuwanie głodu. Do pierwotnych przyczyn braku łaknienia można zaliczyć zaburzenia neurologiczne, psychologiczne, a także utratę węchu. Najczęstszymi zaburzeniami neurologicznymi, powodującymi utratę apetytu są choroby podwzgórza, podwyższone ciśnienie wewnątrzczaszkowe oraz ból wewnątrzczaszkowy. Na tle psychogennym, zaburzenia łaknienia mogą powstawać przez długotrwały stres (spowodowany m.in. utratą właściciela czy zmianą miejsca zamieszkania), a także strach, który blokuje odczuwanie głodu u psów. Utrata węchu powoduje zmniejszenie apetytu lub całkowitą niechęć do jedzenia. Dzieje się tak, gdyż psy mają niezwykle wyczulony węch, a pachnące jedzenie pobudza receptory głodu. 

Wtórny brak łaknienia

Wtórny brak łaknienia spowodowany jest czynnikiem zewnętrznym (jednym lub kilkoma), który hamuje apetyt psa. Czynniki te mogą być zarówno chorobowe (np. ból, choroby narządów wewnętrznych, zatrucie lub zaburzenia endokrynologiczne i hormonalne) lub też niezwiązane z chorobą, takie jak wysoka temperatura na zewnątrz czy choroba lokomocyjna. 

Rzekomy brak łaknienia

Rzekoma utrata apetytu spowodowana jest ograniczeniami, które powodują, że pies mimo tego, iż jest zainteresowany jedzeniem, ma trudności z jego pobieraniem. Najczęstszą przyczyną rzekomego braku łaknienia są problemy stomatologiczne, które utrudniają rozdrabnianie pokarmu i wiążą się z bólem przy jedzeniu. Wśród przyczyn stomatologicznych mogą znaleźć się m.in. złamanie zęba, kamień nazębny, zapalenia gardła lub przełyku, ciało obce w jamie ustnej, a nawet porażenie nerwu podjęzykowego. Bardziej błahym, lecz równie częstym powodem rzekomego braku łaknienia może być na przykład przejedzenie lub niesmaczna karma. 

Pies nie chce jeść

Sposoby na brak apetytu u psa

Co możesz zrobić, aby zachęcić swojego psa do spożywania większej ilości pokarmów? Czy istnieją domowe sposoby na psy – niejadki? Dowiedz się, jak reagować w przypadku braku apetytu u swojego czworonoga!

Aktywność fizyczna

Ruch to zdrowie, każdy to wie! Nawet pies! A może zwłaszcza pies? Zwiększenie codziennej aktywności fizycznej u czworonoga może spowodować nie tylko dodatkowy wyrzut endorfin, ale także wzmożony apetyt. Warto więc zaproponować psu bardziej intensywny spacer, najlepiej połączony z różnorodnymi zabawami. Dobrym pomysłem jest także zakup nowych, interesujących zabawek, które zachęcą psa do aktywności. Posiłek powinno się zaproponować po powrocie do domu. Należy jednak podkreślić, że poziom aktywności trzeba dostosować do kondycji i wieku zwierzęcia. 

Pies i karma

Regularność i konsekwencja

Regularne posiłki są ważne nie tylko w przypadku ludzi, ale też zwierząt. Ustalenie pór karmienia i trzymanie się ich zapewnia psu rutynę, którą te czworonogi wprost uwielbiają. Zdarza się jednak tak, że właściciel nie jest w stanie nakarmić psa o ustalonej porze. Niewielkie odstępstwa od normy są dopuszczalne. Powinno się wtedy jak najszybciej uzupełnić pominięty posiłek. Jeśli karmisz psa suchym pokarmem, dobrym pomysłem jest także zakup specjalnego podajnika do karmy, który otwiera się o określonej porze. Niezwykle ważna jest także konsekwencja. Jeśli pies nie zje swojego posiłku, nie powinno się podawać mu niczego innego w zastępstwie. Warto także ustalić czas na spożycie posiłku i po jego upłynięciu, zabierać psu miskę. Dzięki jasnym zasadom pies nauczy się, że posiłki proponowane są tylko w ustalonych porach i przez określony czas, co może przyczynić się do regulacji ośrodka głodu i sytości. 

Ograniczanie przekąsek

Problemy z apetytem, wbrew pozorom, mogą być spowodowane również przejedzeniem! Sprawdź, jaką ilość przekąsek zjada Twój pies i jeśli w Twoim mniemaniu jest ona za duża – ogranicz ją. Pamiętaj także, aby nie częstować psa swoim jedzeniem, gdyż psy bardzo szybko uczą się jeść razem z właścicielem, co powoduje zmniejszony apetyt na karmę. 

Zobacz również: Czy pies może jeść makaron? 

Zmiana karmy

Jeśli pies nie ma apetytu i je niechętnie, zawsze warto spróbować zmiany karmy, gdyż nie zawsze smak pokarmu trafia w psie gusta. Ważne jest to, aby zawsze wybierać pełnowartościowy pokarm dla psa bogaty w mięso, bez dodatku zbóż i wzbogacony witaminami i minerałami niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania. Na rynku można spotkać wiele karm specjalistycznych, dedykowanym szczeniakom (do 12 miesiąca życia), psom dorosłym czy starszym. W ofercie najlepszych firm produkujących karmy można także spotkać karmy weterynaryjne, które są dopasowane do specjalnych potrzeb żywieniowych psów z różnymi schorzeniami, takimi jak zaburzenia żołądkowo-jelitowe, alergie czy cukrzyca.

Karma weterynaryjna

 

Wybór odpowiedniej karmy dla psa jest niezwykle ważny, należy jednak także zwrócić uwagę na fakt, że psi organizm przyzwyczaja się do danego typu pożywienia, jeśli więc Twój pies był karmiony tylko suchym pokarmem, nie należy nagle zastępować go mokrą karmą dla psa. Warto pamiętać, by wprowadzać nowe jedzenie stopniowo, mieszając jedną karmę z drugą i sukcesywnie zastępując jeden typ drugim. Dobrym pomysłem jest także wprowadzenie do diety suplementów, które mają na celu uzupełnić niedobory witamin i minerałów.

Karma dietetyczna

Aktywne jedzenie

Dla niektórych psów jedzenie karmy z miski jest po prostu nudne! Na rynku można znaleźć wiele ciekawych zabawek aktywizujących, do których można włożyć karmę lub smakołyki. Taka zabawa nie tylko uatrakcyjni porę posiłku, ale także dostarczy bodźców węchowych. 

Miejsce i naczynie

Czasem zdarza się tak, że miejsce, w którym pies spożywa posiłek, jest nieodpowiednie. Jeśli jest ono zatłoczone lub jest pomieszczeniem przechodnim, może dekoncentrować zwierzę. Wtedy nie będzie ono czuło się swobodnie i bezpiecznie podczas jedzenia. Warto znaleźć dla psa takie miejsce do jedzenia, w którym nic nie mu będzie przeszkadzało. Ważna jest także sama miska. Karma powinna być podawana zawsze w czystym naczyniu. Najlepiej wybierać ceramiczne lub plastikowe, gdyż metalowa miska może zmieniać smak karmy. Z kolei jej wielkość powinna być dostosowana do rasy psa. Małym pieskom wystarczy niewielkie naczynie ustawione na podłodze. W przypadku ras dużych może być konieczny zakup miski na podstawie, by pies nie musiał się zbytnio schylać po jedzenie. 

Wizyta u weterynarza

Jeśli mimo usilnych prób zachęcenia psa do jedzenia, Twoje wysiłki nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, należy udać się do lekarza weterynarii. Nie bój się udać do specjalisty, kiedy pojawi się brak apetytu u psa. Przyczyny mogą być błahe i ustać samoistnie, jednak w wielu przypadkach zmniejszone łaknienie może zwiastować groźne choroby, które wymagają natychmiastowej reakcji. Interwencji lekarskiej wymagają przede wszystkim sytuacje, gdy pies wymiotuje, ma biegunkę lub wykazuje wzmożone pragnienie, a do tego jest apatyczny i osowiały. Lekarz weterynarii może zapytać o czas trwania dolegliwości, rodzaj spożywanej przez psa karmy, zmiany w otoczeniu psa, czy dostęp do wody. Po zebraniu wywiadu lekarz zleci badania oraz zbada psa w celu znalezienia przyczyny zaburzeń apetytu i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Hipoalergiczna karma dla psa

Przeczytaj również: Biegunka u psa – przyczyny i leczenie 

Brak łaknienia u psa lub zaburzenia przyjmowania pokarmów zawsze wywołują u właścicieli lęk o zdrowie pupila. Nie zawsze musi wiązać się to z poważną chorobą, jednak w wielu przypadkach zmniejszony apetyt może zwiastować zmiany chorobowe, które wymagają konsultacji lekarskiej. Właściciel psa nie może zapobiec wszystkim nieprzyjemnym skutkom zmniejszonego łaknienia, lecz może zastosować kilka sprawdzonych trików, które zachęcą psa do spożycia posiłku. Odpowiednia dieta oparta na wysokomięsnej karmie mokrej i suchej to klucz do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia u psa. Warto więc wybierać taką, która będzie nie tylko smaczna, ale też pożywna i zdrowa. Sprawdź szeroki asortyment karm dla psów, takich firm jak Eukanuba, Royal Canin, Dolina Noteci, Brit Care i wiele więcej w sklepie internetowym Apetete. Znajdź idealne posiłki dla psów w każdym wieku – od szczeniaków, przez psy dorosłe, aż po seniorów!

 

Odwiedź nasz sklep

Najciekawsze propozycje z naszego sklepu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane artykuły