Czy pies może jeść słonecznik?
Pewnie często siedząc wieczorem przed telewizorem i przegryzając ulubione przekąski, zastanawiałeś się, czy możesz nimi poczęstować swojego psa. Chipsy i jedzenie typu fast-food nie wchodzą w grę, jednak co ze słonecznikiem, który stanowi zdrową formę przekąski? Odpowiadamy, czy pies może jeść słonecznik.
Zdrowie pupila to pierwszorzędna sprawa dla każdego świadomego opiekuna. Warto dokładnie poznać pożywienie, które będzie dla psa korzystnym rozwiązaniem, a którego lepiej unikać. Na czarnej liście znalazła się czekolada, rodzynki czy awokado. Podawanie psu zakazanych produktów może skończyć się zatruciem i dużo poważniejszymi konsekwencjami.
Wiadomo, że psy są względnie mięsożerne, co oznacza, że spożywają posiłki bogate w przewagę mięsa z dodatkiem warzyw, owoców i ziół. Orzechy także mogą się znaleźć w diecie czworonoga, w takim razie czy słonecznik dla psa to dobry pomysł na przekąskę? Podpowiadamy, czy pies może jeść słonecznik i na co zwrócić uwagę, układając dietę pupila.
Czy pies może jeść słonecznik?
Dieta psa powinna być zbilansowana i uwzględniać wszelkie istotne dla psa wartości odżywcze. Czasami mówi się, że pies jest względnym mięsożercą w przeciwieństwie do kota – bezwzględnego mięsożercy. Oznacza to, że oprócz mięsa spożywa on również warzywa, owoce, dodatek ziół i tłuszczów. Dokładnie powinno to być 70% mięsa, a także 25% warzyw i owoców. Pozostałe 5% to zboża, które także można podawać psu. Oczywiście dieta powinna być dopasowana do ogólnych predyspozycji czworonoga, tzn. do jego wieku, wielkości, rasy czy codziennej aktywności fizycznej.
Młode szczeniaki mają nieco innego zapotrzebowania, dlatego dla nich najlepiej wybierać dedykowaną karmę dla psa, taką jak np. Butcher’s Functional Junior Dog Dry z kurczakiem i jagnięciną. Psy, które na co dzień sporo biegają i bawią się, powinny otrzymywać nieco większe porcje karmy od fanów leżakowania na kanapie. Możesz sięgnąć po suchą zbilansowaną karmę, taką jak Fitmin Dog for Life Lamb & Rice.
Jadłospis pupila musi być również dostosowany do ewentualnych dolegliwości zdrowotnych jak alergie pokarmowe etc. Uwzględnij również nadwagę lub otyłość Twojego pupila, jeśli takie go dotyczą. Tylko kompletna i zbilansowana dieta dostarcza psu wszystkich potrzebnych mu substancji odżywczych, wspiera jego zdrowie, kondycję oraz wspomaga prawidłowy wzrost. Dietę psa można również urozmaicać, podając mu niektóre nietypowe przysmaki jak krewetki czy oliwki. Oczywiście takie nietypowe przekąski to jedynie dodatek do diety, nie może jej zastępować. Czy w takim razie pestki słonecznika dla psa to dobre rozwiązanie?
Przeczytaj także: Twój pies zjadł czekoladę? Co to oznacza? Pies a czekolada
Podstawa psiej diety
Warto pamiętać o podstawach psiej diety, które uwzględniają konkretne wartości odżywcze w określonych ilościach. Znajdziesz tu sporą ilość białka, która występuje w pokarmach dla psów głównie pod postacią mięsa. Dodatek mogą stanowić podroby. Raz na jakiś czas śmiało możesz także podać swojemu pupilowi rybę. Ogromne znaczenie w diecie psa odgrywają tłuszcze, w szczególności kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Te pierwsze znajdziesz w olejach zwierzęcych, a te drugie w sporych ilościach w olejach roślinnych. Dobrym rozwiązaniem jest podawanie czworonogowi oleju z łososia oraz oleju lnianego.
Innym ważnym budulcem psiej diety są węglowodany. Te z kolei znajdziesz w zbożach oraz ziemniakach. Węglowodany w jadłospisie psa nie stanowią niezbędnego elementu, a jedynie dodatek. Oznacza to, że nie są niezbędne. Bardzo ważne dla psa są także witaminy i minerały. Te można suplementować albo dostarczać pupilowi wraz z pożywieniem.
Nasiona i orzechy dla psa – co warto wiedzieć?
Nasiona różnych roślin, jak i orzechy to doskonały sposób na wzbogacanie ludzkiej diety. Czy tak samo można urozmaicać dietę psa? Niektóre pies śmiało może zjeść, podczas gdy inne mogą być dla niego naprawdę niebezpieczne. Orzechy makadamia mogą prowadzić do poważnego zatrucia. Zbyt duża ilość orzechów włoskich może z kolei doprowadzić do niestrawności i wymiotów. Podobnie jest z nasionami. Należy uważać, co podajemy swojemu czworonogowi. Niektóre z nasion mogą być przyczyną wielu alergii pokarmowych i problemów żołądkowych. W takim razie czy pies może jeść słonecznik?
Słonecznik dla psa – o tym należy pamiętać
Psy zwykle mają ogromny apetyt, który nie jest zbyt wybredny. Z chęcią zjadłyby wszystko, co tylko nadaje się do zgryzienia i ma choć odrobinę przyjemnego zapachu. Pupile zazwyczaj nie potrafią rozpoznawać, który pokarm jest dla nich wskazany, a którego lepiej unikać. To właśnie zadanie dla odpowiedzialnego opiekuna, który dobierze pupilowi dietę i będzie podawał to, co dla czworonoga najlepsze. Włączenie do diety przekąsek może znacznie urozmaicić codzienne menu pupila. Słonecznik dla psa może być podawany pod kilkoma warunkami.
Słonecznik dla psa
Warto zaznaczyć, że słonecznik dla psa nie jest w żadnym stopniu toksyczny. Nie powinien także wywoływać żadnych niestrawności czy alergii pokarmowych. To jednak oczywiście uzależnione jest także od konkretnego pupila, dlatego przed podaniem psu słonecznika, warto się upewnić czy nie cierpi on na żadne alergie. Pestki słonecznika dla psa są bezpieczną przekąską, która jest dla nich także niezwykle smakowita. Lepiej nie podawaj ich swojemu pupilowi, jeśli ten jest jeszcze małym szczeniakiem spożywającym karmę dla młodych psów. Zwróć uwagę także na to, czy Twój pupil potrafi sprawnie zjadać tak niewielkie pokarmy.
Kiedy nie podawać czworonogowi słonecznika?
Istnieje kilka sytuacji, w których lepiej zrezygnować z dodatku słonecznika do psiej diety. Przede wszystkim powinieneś unikać podawania tych nasion swojemu pupilowi, jeśli ma on wrażliwy układ pokarmowy, ponieważ pestki słonecznika pełne są tłuszczu i błonnika. Przez wysoki poziom tłuszczu nie będą dobrym pomysłem również dla psów z nadwagą lub otyłością. Wówczas najlepiej unikać wysokotłuszczowych przekąsek. Innym przypadkiem, w którym lepiej zrezygnować z pomysłu podawania słonecznika psu jest alergia pupila. W tej kwestii lepiej zorientować się wcześniej.
Pestki słonecznika dla psa – reakcja czworonoga
Po podaniu pupilowi nowości w postaci pestek słonecznika po raz pierwszy warto obserwować, jak pies zareaguje na ten smakołyk. Dobrze jest także kontrolować, czy pies potrafi poprawnie zjadać słonecznik i czy nie występuje ryzyko zadławienia. Nie istnieją raczej żadne predyspozycje rasowe do tolerancji bądź nietolerancji pestek słonecznika, warto więc sprawdzić, jak reaguje Twój psiak na te pełne zdrowotnych właściwości pestki.
Czy pies może jeść słonecznik?
Odpowiadając na pytanie, czy pies może jeść słonecznik, warto podkreślić, że tak – może, ale pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim te małe nasionka można serwować pupilowi jako przysmak raz na jakiś czas. Z częstotliwością dawkowania należy uważać i nie ulegać apetytowi czworonoga. Nie mogą one zastąpić w żaden sposób normalnej diety czworonoga na co dzień.
Pestki słonecznika dla psa – wybór odpowiedniego produktu
Nie bez znaczenia jest również konkretny słonecznik, jaki wybierzesz dla swojego pupila. Ten powinien być dobrej jakości, a przede wszystkim, co istotne, musi być łuskany. Wersja w całych łupinach nie sprawdzi się dla psa. Przed zakupem sprawdź także, czy wybrane pestki słonecznika są prażone i solone. Lepiej unikać tych z dodatkiem soli. To nie wyjdzie na zdrowie Twojemu czworonogowi.
Czy słonecznik dla psa jest bezpieczny?
Opiekunowie psów zastanawiają się przede wszystkim nad tym, czym podawanie słonecznika psu jest bezpieczne. Czy można dawać psu słonecznik tak, by było to dla niego korzyścią zdrowotną? Oczywiście należy ograniczać się do jednorazowego podania w ciągu tygodnia. Na co dzień najlepiej sięgać po dedykowane mięsne przekąski dla psów. Słonecznik dla psa jest bezpieczny, pod warunkiem że zadbasz o odpowiednie porcje produktu podawanego psu. Kilka nasionek naraz to odpowiednia ilość. Za dużo słonecznika może spowodować biegunkę albo wymioty. Co więcej, zbyt duża ilość nasionek naraz w żołądku może spowodować mniejsze wchłanianie cennych witamin i minerałów. Poza tym wysoka zawartość tłuszczu to ryzyko chorób trzustki dla psa, który spore ilości słonecznika spożywałby regularnie.
Bardzo ważną kwestią są również przyprawy w nasionach słonecznika. Gotowe mieszanki często zawierają nie tylko sól, ale również pieprz, cukier, a nawet chilli i inne przyprawy. Tego należy unikać, ponieważ psy nie powinny spożywać przypraw, które mogą podrażnić ich żołądek. Jeszcze inną kwestią, którą warto rozważyć, wybierając słonecznik dla psa, jest forma produktu. Czy pies może jeść pestki słonecznika z łupami? Najlepszy będzie gotowy łuskany słonecznik bez dodatku przypraw.
Decydując się na podanie czworonogowi tych zdrowych nasionek, przestrzegaj kilku ważnych zasad, a psu wyjdzie to na zdrowie. Przede wszystkim serwuj pupilowi pestki pozbawione łupin. Unikaj tych z dodatkiem ostrych i aromatycznych przypraw. Najlepiej sprawdzą się te bez żadnych dodatków i konserwantów. Pamiętaj również, by podawać ten smakołyk raz na jakiś czas, epizodycznie.
Zalety z podawania psu słonecznika
Jak już wiesz, możesz śmiało podać swojemu psu kilka ziarenek słonecznika raz na jakiś czas. Taka praktyka może nieść ze sobą również sporo korzyści zdrowotnych dla Twojego czworonoga. Nasiona słonecznika są same w sobie pełne cennych wartości odżywczych. Zawierają tłuszcze także te nienasycone, spore ilości białka, błonnika, witamin z grupy B, witaminy C, żelaza, kwasu foliowego oraz węglowodanów. Podkreśla się, że białko roślinne pochodzące ze słonecznika jest najcenniejsze.
Pestki słonecznika to zdrowa przekąska, która dostarczy psu potasu, cynku i magnezu, a także cennych fitosteroli, które pomagają obniżać poziom cholesterolu. Zawierają sporo witaminy E oraz D, a także sporo ważnych dla zdrowia aminokwasów. Te niewielkie ziarenka pełne są także antyoksydantów i soli mineralnych. Okazuje się więc, że te małe pestki są w stanie dostarczyć pupilowi ważnych witamin i składników odżywczych.
Ziarna słonecznika – wpływ na sierść
Co ciekawe pestki słonecznika dla psa mają niezwykle pozytywny wpływ na skórę i sierść czworonogów. Olej słonecznikowy jest mieszaniną głównie tłuszczu wielonienasyconego, kwasu linolowego (59% całości), tłuszczu jednonienasyconego i kwasu oleinowego (łącznie 30%). Kwas linolowy zaliczany jest do rodziny kwasów tłuszczowych omega-6, a kwas oleinowy z kolei do omega-9. Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez literaturę naukową, te właśnie kwasy mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na sierść i skórę u psów.
W 2021 roku przeprowadzono nawet badania, by sprawdzić, jaki jest wpływ suplementacji słonecznikiem na kondycję sierści i skóry u czworonogów. W efekcie uzyskano wynik świadczący o występowaniu takiej zależności między spożywanymi nasionami słonecznika a kondycją sierści u psów. Co więcej, eksperci ustalili, że aż 5 składników odżywczych zawartych w słoneczniku pozytywnie wpływa na barierę ochronną skóry u czworonogów. Zaobserwowano także korzystne działanie względem leczenia atopowego zapalenia skóry u psów.
Przeczytaj także: Czesanie psa – jak dbać o sierść psa?
Słonecznik dla psa to dobre rozwiązanie i może doskonale wpływać na jego zdrowie i ogólną kondycję. Zawarte w pestkach fitosterole obniżają poziom cholesterolu i chronią przed nowotworami, a cenne dla psów kwasy omega-6, fosfor czy witamina E – wpływają korzystnie na dobrą kondycję sierści, skóry i zębów pupila.
Wiesz już, czy psy mogą jeść słonecznik. Jest to bardzo zdrowa przekąska dla psa, którą możesz podawać mu raz na jakiś czas. Nie przesadzaj z ilością i wybieraj raczej te bez dodatku soli i przypraw. Pamiętaj także, by unikać tych w łupach. Serwowany czasami słonecznik będzie mieć doskonały wpływ na zdrowie i kondycję pupila, a w szczególności na jego sierść, skórę i kondycję zębów. Okazuje się, że podawanie pupilowi słonecznika może także aktywnie wspierać pracę trzustki i zwiększa ilość enzymów i elektrolitów w niej. Na co dzień warto podawać psu przysmaki dedykowane czworonogom, jednak raz na jakiś czas nie zaszkodzi podać psiemu przyjacielowi kilka ziarenek słonecznika.
Najciekawsze propozycje z naszego sklepu